Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit 4.71/5 (605)

hruška a jablko představují symboly pro viscerální tuk

Viscerální tuk: co je to a proč je tak nebezpečný?

Většina lidí na tělesný tuk pohlíží jako na něco relativně neškodného, čeho se chceme zbavit jenom proto, abychom vypadali a cítili se lépe, ale víte, že určitý typ nebezpečného tuku, který se ukládá kolem orgánů, může také přispívat k rozvoji onemocnění srdce, demence, nejvážnějších nemocí, deprese a mnoha jiných chorob? (1) Uložený přebytek tělesného tuku a obezita jsou ale víc než jen nepěkné – jsou také přímo nebezpečné. I když je těžké představit si obezitu a určité druhy tělesného tuku jako samostatná zánětlivá onemocnění, přesně to jsou.

Co je viscerální tuk?

Viscerální tuk je v podstatě nahromadění přebytečné nitrobřišní tukové tkáně. Jinými slovy jde o útrobní tuk, který je uložený hlouběji než podkožní tuk na břiše. Má gelovou strukturu a ve skutečnosti obaluje velké orgány, například játra, slinivku a ledviny. (2) Pokud máte vystouplé břicho a široký pas, je to jasná známka, že máte nebezpečný viscerální tuk. Ačkoli je nejzjevnější a nejvýraznější u obézních jedinců, viscerální tuk může mít kdokoli, aniž by to musel vědět. Viscerální tuk je obzvláště nebezpečný, protože tyto tukové buňky, jak se dozvíte, nezpůsobují jenom, že jsou vám těsné kalhoty – mění také fungování vašeho těla. Nadměrné množství viscerálního tuku je také spojeno s rizikem:

 • Ischemické choroby srdeční
 • Rakoviny
 • Mrtvice
 • Demence
 • Cukrovky
 • Deprese
 • Artritidy
 • Obezity
 • Sexuální dysfunkce

Viscreální tuk funguje jako samostaný orgán

Viscerální tuk se považuje za toxický a škodí tělu dvakrát, protože je schopný spouštět zánětlivé procesy. Signální molekuly, které mohou narušovat normální hormonální funkce těla. Jelikož má na tělo tak velký dopad, dá se vlastně považovat skoro za samostatný orgán. Tukové buňky neukládají jen přebytečnou energii – ukazuje se, že jsou v lidské fyziologii mnohem důležitější, než se předpokládalo. Teď už víme, že tuková tkáň se chová jako samostatný orgán a vylučuje hormony a zánětlivé látky. Ukládání nadbytečného tuku kolem orgánů zvyšuje tvorbu prozánětlivých látek zvaných také cytokiny, což vede k zánětu. Zároveň ovlivňuje hormony, které regulují chuť k jídlu, hmotnost, náladu a fungování mozku. (3)

Obrázek s popisem těl ve tvaru jablka a hrušky

Jak viscerální tuk vzniká

Štíhlé břicho je klíčovým ukazatelem zdraví, tělo se ho proto snaží udržet regulací chuti k jídlu a výdeje energie. Aby organismus zabránil nebezpečnému hromadění tuku, pracuje vlastně jako orchestr chemických látek, které nám říkají, kdy jíst a kdy máme dost. Tento systém chemické odezvy, který stojí na komunikaci mezi mozkem a ostatními důležitými orgány – neboli na propojení mozku a těla. Je zodpovědný buď za udržování zdravé hmotnosti, nebo za sklon k přibírání a ukládání viscerálního tuku. Základem vaší hmotnosti, chuti k jídlu a nálady je hladina krevního cukru, kterou reguluje převážně hormon inzulin. Inzulin udržuje hladinu krevního cukru v rovnováze a snižuje ji po konzumaci sladkého nebo něčeho s vysokým obsahem sacharidů. Když trávíme jídlo, tělo rozloží molekuly cukru a škrobu na jednodušší jednotky zvané glukóza nebo fruktóza.

3 postavy různé tloušťky a znázornění ukládání tuku na vnitřních orgánech
Viscerální tuk obaluje vnitřní orgány a mění jejich fungování.

Tyto jednoduché cukry se dostanou do krevního oběhu a spustí uvolnění inzulinu ze slinivky. Inzulin má potom důležitý úkol dovést krevní cukr do buněk v celém těle. Když tento proces pracuje správně, dodá nám energii pro fungování mozku, tkání a svalů. Inzulin současně souvisí se zásobami tělesného tuku včetně viscerálního tuku uloženého hluboko v těle.

Proto lidé inzulin často přezdívají „hormon ukládání tuku“.

Když je v krevním oběhu příliš glukózy a buňky už doplnily zásoby glykogenu, uloží se glukóza jako tuk. To se děje mnohem rychleji a snáz při konzumaci rafinovaných zpracovaných sacharidů a sladkých potravin. Zpracované škroby, jako bílé pečivo nebo bílá rýže, a potraviny s vysokým obsahem cukru se rychle přemění na jednoduché cukry. Které se dostanou do krevního oběhu a spustí větší uvolnění inzulinu ze slinivky. Výsledkem je obvykle nárůst hmotnosti a ještě větší hlad, který vede k dlouhodobému přejídání. Tento začarovaný kruh ztěžuje vyřazení sladkostí ze stravy. Čím častěji a déle zůstává hladina inzulinu vysoká, tím je pravděpodobnější, že bude dotyčný shromažďovat nadměrný tělesný tuk a bojovat s hmotností. Inzulin také komunikuje s mnoha jinými hormony, které jsou zapotřebí při různých procesech, například ty vytvářené v nadledvinkách. Jako stresový hormon kortizol, takže abnormálně vysoké hladiny a hormonální nerovnováha vede k silnému nutkání jíst, změnám nálady, nedostatku energie a různým jiným faktorům, které přispívají vzniku nemocí. Proč někteří lidé ukládají tuk více jako viscerální tuk než jiní? Konkrétní mechanismy zodpovědné za úměrný nárůst ukládání viscerálního tuku jsou například konzumace příliš mnoha kalorií („pozitivní energetická bilance“), pohlavní hormony, tvorba kortizolu, růstové hormony a fruktóza (cukr) ve stravě.

6 rizik vysoké hladiny viscerálního tuku

1. Zvýšená zánětlivost

Zásadním problémem je, že viscerální tuk vytváří hormony a zánětlivé molekuly, které putují přímo do jater a ještě více narušují hormonální procesy a působí zánětlivé reakce. Pokud máte větší tukové zásoby, než potřebujete, obzvláště kolem vnitřních orgánů. Jako jsou játra, srdce, ledviny, slinivka a střeva, vytváří se v těle zánět, trpí metabolismus, a proto je tento kruh obtížné prolomit. (4) Viscerální tuk nepůsobí jen pozdější zánět – sám se zanítí produkcí látky zvané interleukin-6, druhu zánětlivé molekuly. Tento druh tuku ukládá zánětlivé bílé krvinky a spouští řadu autoimunitních reakcí. Zánět je základem mnoha onemocnění, a proto je zánětlivý břišní tuk spojený se zhoršením kognitivních funkcí, artritidou, cukrovkou a tak dále. (5)

2. Vyšší riziko cukrovky

Předpokládá se, že viscerální tuk hraje větší roli při inzulinové rezistenci než jiné typy tuků, což znamená zvýšené riziko vzniku cukrovky. Břišní tuk je například považován za větší zdravotní riziko než tuk na bocích nebo stehnech nejen pro cukrovku, ale i pro mnoho jiných chronických onemocnění. Některá zjištění naznačují, že ženy s postavou ve tvaru hrušky jsou před metabolickými onemocněními, jako cukrovka, chráněny lépe než lidé s velkým břichem. (4) Ačkoli mají muži větší sklony ukládat viditelné množství viscerálního tuku, ženy jsou rozhodně také ohroženy. Snížení množství viscerálního tuku pomocí zdravé stravy i jinými způsoby. Je jedna z nejdůležitějších přírodních cest censored cukrovky, kterou máte ve své režii.

3. Ztěžuje hubnutí

Lidé mají postupem času sklony být těžší a těžší – a jedním z hlavních důvodů je, že uložený tělesný tuk ovlivňuje pocit hladu, obzvláště viscerální tuk. Možná se to těžko představuje, ale metabolismus je z velké části řízen množstvím již uloženého tuku. Tuk ovlivňuje chuť k jídlu a kvůli hormonálním změnám, které působí, je snazší se přejídat. Vyšší hladina inzulinu také podporuje efektivnější přeměnu kalorií na tělesný tuk, takže začarovaný kruh pokračuje. Konzumace rafinovaných sacharidů namísto složitých sacharidů v jejich přirozeném stavu. Jako zelenina a ovoce, může způsobit zvýšení „základní hodnoty“ tělesné hmotnosti. Vaše „základní hodnota“ je v podstatě hmotnost, kterou si vaše tělo snaží udržet prostřednictvím ovládání hormonálních mediátorů mozku. Když jíte rafinované sacharidy, jako bílou mouku a cukr, vytváří se nadbytek hormonů pro ukládání tuku. Základní hodnota se zvyšuje a je čím dál těžší dodržovat kaloricky vyváženou, zdravou stravu. Proto je důležité zbavit se závislosti na cukru a řešit přibírání a vytváření viscerálního tuku co nejdříve a nenechat situaci vygradovat.

4. Vyšší riziko onemocnění srdce a mrtvice

Cytokiny vytvářené tukem jsou hlavními faktory přispívajícími k nemocem srdce a jiným zánětlivým poruchám. Když je tělo zanícené, játra jsou zahlcena cholesterolem a toxiny, a to vede k ukládání plaku v tepnách. Viscerální tuk je spojený se zvýšeným rizikem markerů kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou vysoká hladina triglyceridů, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu. (6) Podle zprávy vytvořené v roce 2013 v University Center Hospital of Quebec, je viscerální tuk: úzce spojen se shlukujícími se kardiometabolickými rizikovými faktory. Hypertriglyceridemie; zvýšená dostupnost volných mastných kyselin; uvolňování prozánětlivých cytokinů tukovou tkání. Inzulinová rezistence a zánět jater; zvýšená syntéza a sekrece VLDL v játrech; snížené odstraňování lipoproteinů bohatých na triglyceridy; přítomnost malých, hustých částic LDL; a snížená hladina HDL cholesterolu jsou některé z mnoha metabolických změn, které se k tomuto stavu vážou. (7)

5. Vyšší pravděpodobnost demence

Čím dál více zjištění potvrzuje, že existuje silné spojení mezi obezitou, cévními onemocněními, zánětem a zhoršením kognitivních funkcí, včetně demence. Vlastně se zdá, že přebytek kilogramů na těle znamená menší objem mozku, a tak i jeho horší fungování v pokročilejším věku. (8) Výzkum ukazuje, že lidé s největším břichem mají vyšší riziko demence než ti s menším břichem. To platí i pro osoby s nadměrným množstvím tuku na břiše, které mají jinak normální hmotnost! Čím větší břicho (nebo poměr pasu k bokům), tím více negativních dopadů na paměťové centrum v mozku zvané hipokampus. Mnoho odborníků si v současnosti myslí, že za důležitý rizikový faktor rozvoje demence by se měla považovat hladina viscerální tukové tkáně spíše než BMI. (9) Výsledky studie z roku 2010 provedené Kardiologickým oddělením Oita Red Cross Hospital v Japonsku ukázaly, že zvýšené množství viscerálního tuku u pacientů bez demence s cukrovkou 2. typu je doprovázeno abnormálními změnami objemu hipokampu a inzulinovou rezistencí. Další studie také ukázaly, že čím větší má člověk poměr pasu k bokům, tím větší je riziko malých mrtvic, které jsou spojeny se zhoršením funkcí mozku. (10) Stále nevíme, jak přesně spolu viscerální tuk a demence souvisí, ale předpokládá se, že to má co dočinění s hormonem leptinem, který se uvolňuje z uloženého tuku a má nepříznivé účinky na mozek, regulaci chuti k jídlu, učení a paměť. Leptin a ghrelin jsou dva hormony, kterým je při přirozeném hubnutí potřeba věnovat nejvíce pozornosti. (11)

6. Vyšší pravděpodobnost deprese a poruch nálady

Jelikož je nadbytečný tělesný tuk spojen s hormonálními změnami zahrnujícími například serotonin, galanin a jiné mozkové neurotransmitery, může přebytek tělesného tuku negativně ovlivňovat náladu. Studie provedená v roce 2014 na Lékařské fakultě Bostonské univerzity zjistila, že u dospělých ve středním věku jsou depresivní symptomy spojené s viscerální obezitou. Aby vědci prozkoumali vztah mezi mírou obezity (tuku) a deprese, prozkoumali viscerální tukovou tkáň. Symptomy deprese u 1 581 žen (průměrný věk 52,2 let) a 1 718 mužů (průměrný věk 49,8 let). (12) Po korekcích s ohledem na věk, BMI, kouření, alkohol a jiné faktory výsledky ukázaly, že větší množství uloženého viscerálního tuku znamenalo větší pravděpodobnost prožití deprese. Jak ukazují i jiné studie, viscerální tuk je unikátní patogenní tuk. Který se skládá z metabolicky aktivní tukové tkáně, která narušuje zdravou funkci neurotransmiterů. (13) Deprese je spojována s větším množstvím uloženého tuku obzvláště u žen, takže by pro ně mohlo být o to důležitější dodržovat protidepresivní dietu. Ve studii žen ve středním věku starších 50 let byl s projevy deprese spojen viscerální tuk. Ne však podkožní tuk na břiše ani obvod pasu.

Zlatá socha Buddhy
Sochy Buddhy v Thajsku a Vietnamu často zobrazují Buddhu jako tlouštíka, zatímco sochy Buddhy v japonských klášterech mají zase podobu štíhlého a pokojného meditujícího mnicha. Je důležité pochopit, že tyto sochy chtějí ukázat vnitřní stav mysli. Dalo by se  potom dlouho psát z filosofického úhlu pohledu – zásadní je ovšem si uvědomit, že pokud se něčí fyzické tělo podobá tomu na obrázku, ukazuje to na vážné zdravotní potíže napříč celým organizmem.

Přirozené způsoby, jak se zbavit viscerálního tuku

Ještě stále neexistuje snadný způsob, jak zjistit, kolik uloženého tuku je viscerální tuk a kolik je podkožní tuk, protože viditelný tuk na břiše je kombinací obojího. CT snímky mohou lékařům pomoci jeho množství určit, ale tato metoda není dokonalá ani ekonomická pro pravidelné měsíční sledování. Není však potřeba snažit se zjišťovat, jaká část viditelného tuku na břiše je viscerální a jaká podkožní tuk. Stačí si uvědomit, že velké břicho a velký obvod pasu představují riziko a nejsou zdravé. Ženám s obvodem pasu přes 90 cm a mužům s obvodem pasu přes 100 cm více hrozí různá onemocnění. Měli by se snažit své tukové zásoby co nedříve snížit. Výzkum naznačuje, že když držíte dietu, ztrácíte především bílý tuk, který se od viscerálního tuku liší a obvykle se přibírá a ztrácí rovnoměrně po celém těle. Viscerální tuk shodíte snáz, pokud zkombinujete cvičení a správnou stravu – oboje je důležité pro hormonální regulaci.

5 kroků ke snížení rizika ukládání viscerálního tuku

1. Uberte cukru a rafinovaných sacharidů

Už víte, že inzulin je jedním z nejdůležitějších hormonů v těle – a naše strava přímo ovládá jeho uvolňování. Inzulin hraje hlavní roli při metabolismu, pomáhá dopravit energii z jídla do buněk. Když je buňka normální a zdravá, má mnoho inzulinových receptorů, takže na něj nemá problém reagovat. Ale když je buňka vystavena vysoké hladině inzulinu kvůli neustálé přítomnosti velkého množství glukózy, tak se systém porouchá. Příliš mnoho inzulinu způsobí, že se buňky začnou přizpůsobovat: sníží počet receptorů, které reagují na inzulin, a to vede k inzulinové rezistenci. Protože konzumace příliš velkého množství rafinovaných sacharidů a cukru vede k prudkému uvolňování inzulinu. Je jejich omezení prvním krokem k přirozenému navrácení hormonální rovnováhy a redukci tuku. Trocha přebytečného tuku kolem pasu narušuje efektivitu inzulinu tak moc, že panuje přesvědčení, že osoba s nadváhou vytváří dvakrát až pětkrát více inzulinu než štíhlá osoba! Omezit konzumaci sacharidů a cukru vám může pomoci používání přiměřeného množství přírodních sladidel. Konzumace velkého množství fermentovaných potravin a zvýšení příjmu prospěšných tuků. Z našich produktů lze podpořit pomocí produktů Chitomax a Fenuprim

Grafika k produktům na podporu trávení a hubnutí

2. Zasyťte se zeleninou s nízkým obsahem škrobu, tuky a bílkovinami

Základem vaší stravy by měly být potraviny podporující spalování tuků, k jejichž konzumaci se náš druh vyvinul. Každý člověk je samozřejmě trochu jiný, takže si stravu složenou z nezpracovaných potravin můžete přizpůsobit podle své vlastní genetiky, zdravotního stavu, míry aktivity, životních okolností a cílů. Celkově potřebujeme jíst skutečné potraviny s vysokým obsahem živin. To znamená vyhýbat se baleným potravinám a přítomnosti umělých přísad, toxinů a antinutrientů. Měli bychom také jíst spoustu prospěšných tuků, jako kokosový olej, extra panenský olivový olej, ryby ulovené v přírodě, ořechy. Semena, které pozitivně ovlivňují inzulinovou rovnováhu, bakterie ve střevě, hormony a udržování hmotnosti. Pro zvládání hladu a omezování výkyvů inzulinu jsou také důležité bílkoviny. Zdravé bílkoviny jsou například divoké ryby, hovězí maso zvířat krmených trávou, bio vejce z volného výběhu a syrové mléčné výrobky.

3. Pravidelně cvičte

Zařazení pohybu během dne a co největší omezení doby strávené vsedě má mnoho zaznamenaných přínosů. Cvičení nám pomáhá vyrovnávat hladinu inzulinu a připravuje buňky na využívání glukózy. To je zásadní, protože když je na těle nabaleno více tuku, zasahuje do pronikání inzulinu do svalové tkáně. Ačkoli různé druhy cvičení mohou u osob s metabolickým syndromem omezit kardiovaskulární rizika vycházející z viscerální obezity, studie z roku 2013 publikovaná v časopise The International Journal of Cardiology zjistila, že vysoce intenzivní cvičení se zátěží vedlo k rychlejší ztrátě viscerálního tuku u dospělých než mírný trénink. (14) To znamená, že HIIT trénink a intervalový trénink mohou pomoci shodit tuk na břiše rychle a nejefektivněji, ale kombinace cvičení se zátěží a aerobního cvičení na výdrž také pomáhá. Vyzkoušejte, který druh cvičení vám funguje nejlépe a které budete chtít dělat pravidelně, například intervalový trénink (obzvláště účinně spaluje tuky), cvičení se zátěží, HIIT trénink a podobně. Pokud nemáte dost sil na intervalový trénink začněte denně 2 x 10 minut chikung viz ZDE  Při vyšší záteži je možno doplnit energii pomocí produktů Cordyceps a Maca HP OSS – 1 tobolku od každého ráno na lačno .

4. Omezte stres

Při hubnutí se často přehlíží význam potěšení, hry a společenských vztahů, ale my víme, jak je pro shazování nadbytečného tuku důležité zahnat stres. Stres spouští tvorbu kortizolu a narušuje zvládání chuti k jídlu, metabolismus, spánek a chutě. Bylinné adaptogeny mohou pomáhat snižovat hladinu kortizolu a techniky na snížení stresu, jako léčivá modlitba, meditace, cvičení a čtení, také prospívají. K omezení stresu je přínosné i vystavování se slunci (nejen kvůli vitaminu D) a trávení času venku, tak buďte aktivní a vydejte se nějakým způsobem do přírody ideálně každý den. Mezi adaptogeny patří všechny funkční blahodárné houby. Vhodná protistresová kombinace je He Shou Wu a Duanwood Reishi Sporový prášek. 2 tobolky od každého ráno na lačno.

5. Upřednostněte kvalitní spánek

Ve spojení s regulací hormonů a hmotnosti jsou přínosy alespoň sedmi až osmihodinového spánku každou noc (a ideálně také co nejmenšího kontaktu s umělými zdroji světla) dobře zdokumentovány. Kvalitní odpočinek vrací do normálu chuť k jídlu a stresové hormony, podporuje metabolismus a brání chutím. Na rychlé usínání a více spánku zkuste před spaním používat uvolňující éterické oleje, dejte si koupel, vyhýbejte se kofeinu a spěte v tmavé, chladné místnosti. Zdroj 1) Abdominal obesity and your health. Dostupné z https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/abdominal-obesity-and-your-health2) Zhi Dong, MD,a Yanji Luo, PhD,a Huasong Cai, MD,a Zhongwei Zhang, PhD,b Zhenpeng Peng, MD, PhD,a Mengjie Jiang, PhD,a Yanbing Li, MD, PhD,c Chang Li, PhD,a Zi-Ping Li, MD, PhD,a and Shi-Ting Feng, MD, PhDa, Monitoring Editor: Bulent Kantarceken. Noninvasive fat quantification of the liver and pancreas may provide potential biomarkers of impaired glucose tolerance and type 2 diabetes. Medicine (Baltimore). 2016 Jun; 95(23): e3858.Published online 2016 Jun 10. doi: 10.1097/MD.0000000000003858. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4907675/3) Alba Fernández-Sánchez, Eduardo Madrigal-Santillán, Mirandeli Bautista, Jaime Esquivel-Soto, Ángel Morales-González, Cesar Esquivel-Chirino, Irene Durante-Montiel, Graciela Sánchez-Rivera, Carmen Valadez-Vega and José A. Morales-González. Inflammation, Oxidative Stress, and Obesity. Dostupné z www.mdpi.com/1422-0067/12/5/3117/pdf4) Barry Sears corresponding author and Mary Perry. The role of fatty acids in insulin resistance. Lipids Health Dis. 2015; 14: 121.Published online 2015 Sep 29. doi: 10.1186/s12944-015-0123-1. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4587882/5) Dostupné z https://highintensityhealth.com/belly-fat-causes-inflammation-promotes-autoimmune-diseases/6) https://www.medicalnewstoday.com/articles/313130.php7) Tchernof A1, Després JP. Pathophysiology of human visceral obesity: an update. Physiol Rev. 2013 Jan;93(1):359-404. doi: 10.1152/physrev.00033.2011. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/233039138) Jason C. D. Nguyen, A. Simon Killcross, and Trisha A. Jenkins. Obesity and cognitive decline: role of inflammation and vascular changes. Published online 2014 Nov 19. doi: 10.3389/fnins.2014.00375. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4237034/9) Cereda E, Sansone V, Meola G, Malavazos AE. Increased visceral adipose tissue rather than BMI as a risk factor for dementia. Age Ageing. 2007 Sep;36(5):488-91. Epub 2007 Jul 26. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1765642310) Anan F, Masaki T, Shimomura T, Fujiki M, Umeno Y, Eshima N, Saikawa T, Yoshimatsu H. Abdominal visceral fat accumulation is associated with hippocampus volume in non-dementia patients with type 2 diabetes mellitus. Neuroimage. 2010 Jan 1;49(1):57-62. doi: 10.1016/j.neuroimage.2009.08.021. Epub 2009 Aug 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1968358311) Stéphanie Debette, MD, PhD, Alexa Beiser, PhD, Udo Hoffmann, MD, Charles DeCarli, MD, Christopher J. O’Donnell, MD, MPH, Joseph M. Massaro, PhD, Rhoda Au, PhD, Jayandra J. Himali, MS, Philip A. Wolf, MD, Caroline S. Fox, MD, MPH, and Sudha Seshadri, MD, DM. Visceral fat is associated with lower brain volume in healthy middle-aged adults. Ann Neurol. 2010 Aug; 68(2): 136–144. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2933649/12) Joanne M. Murabito, Joseph M. Massaro, Brian Clifford, Udo Hoffmann, and Caroline S. Fox. Depressive symptoms are associated with visceral adiposity in a community-based sample of middle-aged women and men. Obesity (Silver Spring). 2013 Aug; 21(8): 1713–1719. Published online 2013 May 13. doi: 10.1002/oby.20130. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3748158/13) Vicente Gilsanz, James Chalfant, Ashley O. Mo, David C. Lee, Frederick J. Dorey, and Steven D. Mittelman. Reciprocal Relations of Subcutaneous and Visceral Fat to Bone Structure and Strength. J Clin Endocrinol Metab. 2009 Sep; 94(9): 3387–3393. Published online 2009 Jun 16. doi: 10.1210/jc.2008-2422. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2741723/14) Bin Xie, Xianfeng Yan, Xiangna Cai, and Jilin Li. Effects of High-Intensity Interval Training on Aerobic Capacity in Cardiac Patients: A Systematic Review with Meta-Analysis. Biomed Res Int. 2017; 2017: 5420840. Published online 2017 Mar 12. doi: 10.1155/2017/5420840. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5366197/

Plod bergamotu a doplněk stravy od Superionherbs s bergamotem.
MTS GUARD® Phytosome® Power Complex je patentovaná forma bergamotu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupností.

Bergamot (Citrus bergamia) je voňavé ovoce velikosti pomeranče, barvou podobné citronu. 80 % světové produkce se pěstuje v jižní Kalábrii v Itálii. Bergamotové silice jsou základem chutě a vůně čaje druhu Earl Grey. V bergamotu byla nalezena řada fytochemikálií včetně brutieridinu a melitidinu a dalších flavonoidů, flavonů O-glukosidů a C-glukosidů.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

22 komentářů v “Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit

 1. Zdeněk čukan píše:

  Velmi mě to zaujalo jsem léčen na diabet 2 a moje břicho nemůže prohmátnout ani paní doktorka rád bych vyzkoušel vaši metodu

 2. JANA dURASOVÁ píše:

  Děkuji za článek, je velmi zajímavý a přínosný, Reishi spor užívám současně s REISHI extraktem, stresu jsem ale vystavena neustále,tak nevím, zda je to co platné…..
  V každém případě děkuji za článek, nikdy není pozdě se poučit. Jana

 3. Jana Čipáková píše:

  Moc zajímavé, i když mě se žádná nadváha naštěstí netýká. Ale dobré rady jsou pro každého.
  Díky.

 4. Alena Benešová píše:

  Dnes jsem si přečetla článek o vicerálním tuku a myslím, že přišel pro mne jako na zavolanou. Toto léto jsem hodně pracovala jako brigádnicea neměla moc času na sebe, takže jsem se nestravovala příliš kvalitně. A i když jsem vegetariánka, tak většina narychlo snědených více méně hodně zpracovaných produktů, hlavně z bílé mouky, sladkých apod., způsobilo, že jsem nabrala kila navíc a necítím se dobře..Děkuji za výbornou inspiraci, přesně toto “nekopnutí” jsem potřebovala. Též hodlám brzy doplnit zásobu vašich produktů.

 5. Anna píše:

  Článek se mi velmi líbil z hlediska srozumitelnosti a úplnosti pro každého člověka, který o sobě jen tochu přemýšlí. Děkuji vám za něj. A. Samková

 6. Hana Stochlova píše:

  Děkuji,článek je oravdu výborný,ale já se nemůžu zbavit tuku na břiše,at dělám co dělám.Jsem celkem štíhlá,ale ta galuska kolem pasu ne a ne zmizet.

 7. Monika Fremerová píše:

  Článek srozumitelně vysvětluje příčinu -následky, což oceňuji, porozumí mu i absolutní laik v oblasti zdraví.

 8. Milan píše:

  Článek opět srozumitelně vysvětluje fungování lidského organismu, což je pro veřejnost přínosem a mně osobně vyhovuje. Je čas dovolených, a tedy po přečtení takového článku lepší vnímáni sebe sama a něco s tím udělat.
  děkuji

 9. Jarmila píše:

  Dobrý den, článek super ale vše co děláte pro zdraví z hub až vycerpam přípravky od vás opět si objednám, moc děkuji přeji hezký den Jarmila

 10. Ivana píše:

  Moc dobré. Pro doplnění přidávám, že osobní váhy jako ETA Vital Fit, nebo značky Tanita viscelární tuk měří a tak se dozvíte že to není dobré. No jak se ho zbavit jsem našla až tady.

  • Ľudmila Kalafusová píše:

   Ďakujem pekne za zrozumiteľne vysvetlenie problematiky aj za navod ako zlepšiť zdravotny
   stav.

 11. Viscerální tuk píše:

  Potěšilo mně,že označujete za kvalitní tuky i kokosový tuk(ten byl označen dr.Igorem Bukovským za nevhodný) a tuk ze lněných semen. Kokos.tuk užíváme za studena lisovaný. Váš článek Viscerální tuk mně celkově potěšil srozumitelností. Díky.

 12. Lenka píše:

  Tento článek o viscerálním tuhu mě už jen nakopl k rozhodnutí konečně začít se sebou něco dělat! Super zpracováno! Děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *