Houba Reishi na kmínku

Jak vybrat nejlepší přípravek z hub

Jak si koupit houbový produkt, který se opravdu vyplatí?

Jestliže jste někdy viděli a drželi v ruce například houbu chaga (rezavec šikmý) nebo reishi (lesklokorka lesklá), určitě jste si všimli, jak tvrdou, dřevnatou a vláknitou strukturu má. Chtělo by se vám zakousnout se do ní? Myslíte si, že by to pro vás bylo nějak prospěšné? Odpověď zní, že by vám to příliš neprospělo, pokud byste houbu nejprve nevystavili teplu – velkému množství tepla. Již v dávných časech se z hub připravoval čaj, aby se koncentrovaly jejich funkční vlastnosti. Dá to totiž zdravý rozum, že než jíst ty tvrdé, nestravitelné houby celé, je lepší získat z nich účinné látky extrakcí. Jedinou vyjímku tvoří spór, který lze získat z Reishi, který má v řadě oblastí účinek vyšší než extrakt. Díky moderní vědě a vylepšeným způsobům zpracování udělaly metody extrakce obrovský pokrok. Ale i když si dnes můžete hotové přípravky z hub koupit v bezprecedentní kvalitě, k dostání jsou také alternativy, které zdaleka tak dobré nejsou. Nyní tedy otevřeme Pandořinu skříňku a podíváme se, jak zvolit ty nejlepší přípravky z hub!

Jiří Štěpka s houbami Reishi

Potence na prvním místě (ale ne tahle…)

Myslím, že se všichni shodneme, že platit za doplněk stravy má smysl jen tehdy, když má terapeutickou potenci, to znamená, že je účinný. Přitom je rozšířen nesprávný názor, že účinné jsou všechny doplňky stravy, tedy i všechny přípravky z hub. Největším problémem, který se často přehlíží, je biologická dostupnost, tj. otázka, co člověk z přípravku skutečně dokáže vstřebat. Tradičně se dřevnaté a tvrdé blahodárné houby konzumovaly vždy ve formě vývaru – mnoho hodin se vařily. To je jednoduchá extrakce horkou vodou, která rozpustí buněčné stěny houby, tvořené chitinem. Důležité je ovšem provést ještě extrakci alkoholem, aby se rozpustily také významné sloučeniny obsažené v houbě, které jsou rozpustné v tucích. Dvojitá extrakce kombinuje extrakci horkou vodou s extrakcí alkoholem. Právě při jejím použití získáte za své peníze nejlepší produkt.

Z čeho je houbový přípravek vyroben?

Ne všechny „houby“ jsou si rovné. Používání slova „houba“ nikdo nereguluje, a některé firmy proto za přípravky z hub označují také své výrobky z podhoubí (mycelia). Podhoubí jsou vlastně jen „kořeny“ hub, které zpravidla rostou v půdě. Vsadím se, že do něčeho takového byste v lese ani nekousli! Nechte přírodu, aby odvedla svou práci a zkoncentrovala všechny kvalitní látky do hub, které vyrůstají nad zemí. Volte přípravky, které jsou vyrobeny ze skutečných hub, z toho, čemu se říká plodnice. Dalším problémem výrobků z podhoubí je pomocná látka. Když se podhoubí pěstuje v rýži, lze k němu získat přístup jen tak, že se všechno dohromady semele. V důsledku toho hotový výrobek obsahuje přinejmenším 50 % rýžové mouky! Dalším důležitým aspektem je způsob pěstování hub. Mnoho firem pro maximalizaci výnosů volí rychlené způsoby pěstování. Například u Reishi jsou to rychlené tříměsíční houby pěstované v igelitových pytlích na substrátu z pilin.Takové houby mají malou účinnost. Nejúčinnější druh ganodermy je Duanwood Red Reishi – pěstovaná 12 měsíců na dlouhých dubových kmenech.

INFO-ICON

Co byste měli najít na etiketě produktu

vysvětlivky popisků na produktech Superionherbs

Prokázaná účinnost

Pokud chcete vědět, co za své peníze dostáváte, potřebujete standardizovaný obsah účinných látek. U výtažků z blahodárných hub by mělo být na výrobku uvedeno, že obsahuje dostatečné množství polysacharidů (ideálně 40 % polysacharidů a 4 % triterpenů). Ale nezapomeňte také, že ani nejvyšší účinnost nepomůže, když užíváte jen podprahové dávky. Abyste dosáhli terapeutických účinků, musíte houbu konzumovat v dostatečném množství. Z tradičních způsobů použití i vědeckých poznatků vyplývá, že optimální velikost dávky je 500–1500 mg. Většina firem přípravky z hub dodává v kapslích, při jejichž výrobě je nutné používat plniva a antiadhezivní látky kvůli správnému fungování výrobních zařízení. Tyto nežádoucí dodatečné složky se nepřidávají v zájmu spotřebitele, ale kvůli strojům. Plnit kapsle bez pomocných látek je časově náročnější a dražší, ale dostanete tak 100% čistý extrakt. Pro vaše zdraví je tedy důležité volit produkty bez přídavných plnidel.

Srovnání obsahu polysacharidů v produktech z extraktu z těla houby a produktech z mycelia

Kupujte jen dvojitý extrakt vyrobený ze skutečných hub (plodnic), ne z podhoubí.

graf porovnání extraktu z hub Reshi s produkty z mycelia

„Komplexní analýzy, které srovnávají plodnice reishi s přípravky z podhoubí reishi pěstovaného v obilných zrnech, ukazují na rozdíl v obsahu betaglukanů. Opravdové houby mají vysoký obsah beta-D-glukanů a velmi nízký obsah škrobu (vysoká kvalita), zatímco podhoubí pěstované na obilných zrnech obsahuje malé množství beta-D-glukanů a velké množství škrobu (nízká kvalita). Zdroj: Chilton, J., 2015. Nammex, Redefining medicinal mushrooms.“

INFO-ICON

Shrnutí: Jak postupovat při výběru přípravku

  • Produkt by měl být získán dvojitou extrakcí z těla zralé houby.
  • Produkt by měl obsahovat dostatečné množství polysacharidů – 40 % (u cordycepsu pak kromě polysacharidů též dostatečné množství manitolu). Nerozhoduje poměr extrakce (např. 10:1, ale vždy absolutní hodnota polysacharidů. Dobré je též sledovat hodnotu triterpenoidů – ty je mnohem těžší získat a každé procento navíc znamená o řád vyšší kvalitu.
  • Dostatečné množství polysacharidů znamená i optimální složení všech dalších látek, kterých je v Reishi okolo 300.
  • Velmi vhodnou alternativou je kombinovat extrakt se spórovým práškem z Duanwood Red Reishi. Tak se celkový účinek Reishi zesiluje.
  • Reishi by měla být pěstovaná přirozeným způsobem tj. 12 měsíců na kmenech – Duanwood Red Reishi. Rychlené houby mají nižší účinnost.
  • Cordyceps by měl být pěstován v podmínkách simulujících přirozené prostředí – vysokou nadmořskou výšku (tlak, teplota, vlhkost atd.)
  • Tobolky by měly obsahovat pouze čistý extraktbez plnidel a přídavných látek.

Standard produktů Superionherbs

grafický popis standardů výroby výrobků superionherbs

Na tento článek volně navazuje další článek: BIOLOGICKÁ DOSTUPNOST PRODUKTŮ Z HUB

 
minibaner z návštěvy Číny