Biologická dostupnost doplňků stravy z houbových extraktů

Když si kupujete doplněk stravy, automaticky předpokládáte, že vám jeho užívání prospěje. Tento předpoklad ale není vždy oprávněný: řada doplňků totiž neobsahuje vůbec žádné biologicky dostupné aktivní látky nebo jich obsahuje jen omezené množství. („Biologická dostupnost“ znamená, že lidské tělo dokáže látku strávit a vstřebat.) Průměrný spotřebitel se o omezené biologické dostupnosti nedozví (tato informace není nikdy uvedena na etiketě doplňku stravy), a tedy v podstatě vyhazuje peníze oknem. K příkladům látek s omezenou nebo nulovou biologickou dostupností patří mj. resveratrol, extrakt ze zeleného čaje (ECGC) či kyselina betulinová.

V tomto článku se podíváme na celou skupinu doplňků, které jsou z velké části k ničemu, pokud nebyly patřičně zpracovány: doplňky z hub (prodávané ve formě kapslí, prášku, tablet a vodných roztoků / tinktur). Blahodárné houby si v posledních deseti letech získaly velkou popularitu, v neposlední řadě díky „zdravotním guru“, jako jsou David Wolfe, Cass Ingram a Daniel Vitalis. K populárním houbám patří například reishi (lesklokorka lesklá), chaga (rezavec šikmý), cordyceps (housenice čínská), maitake (trsnatec lupenitý) nebo coriolus (outkovka pestrá). Abychom přešli přímo k závěru: nejsou-li houby (ať čerstvé, nebo sušené) podrobeny procesu extrakce, jsou pro většinu lidí v podstatě nestravitelné a po jejich konzumaci nezaznamenáte žádné významné ozdravné účinky. Většina přípravků z hub na trhu přitom není vyráběna extrakcí. Biologická dostupnost účinných látek je u nich přinejlepším nízká (cca třicetkrát až padesátkrát nižší než u skutečného extraktu) a výraz „extrakt“ nebo „výtažek“ se často používá klamavým způsobem.

Odborný kontext

Příčinou omezené biologické dostupnosti je skutečnost, že buňky hub obsahují chitin, tedy látku, ze které se skládá také vnější část těla hmyzu, humrů či krabů. Chitin je nejtvrdší čistě přírodní materiál, který lidstvo zná. Biologicky aktivní a terapeuticky zajímavé složky hub jsou uzamčeny za chitinovými buněčnými stěnami. „Uzamčeny“ je přitom klíčové slovo. Lidé chitin nemohou náležitě strávit – enzym chitináza, který chitin rozkládá, není v naší žaludeční kyselině příliš aktivní. Donedávna se dokonce mělo za to, že v ní zcela chybí. V rámci jedné malé studie byla zkoumána aktivita chitinázy ve skupině 25 mladých mužů. Výsledky lze stručně shrnout tak, že pouze u 20 % z 25 subjektů byla zjištěna vysoká aktivita chitinázy. U dalších 20 % byla zjištěna aktivita nulová. U zbývajících 60 % byla aktivita chitinázy nízká. Je tedy jasné, že když si chcete být jisti dosažením požadovaných léčebných účinků, nebudete hazardovat a zvolíte extrakt.

laboratorní baňky s extraktem

Terapeutické účinky hub, které nebyly podrobeny extrakci, jsou proto přinejlepším nepředvídatelné, ne-li zanedbatelné. Právě z toho důvodu také systémy tradiční medicíny, které mají houby ve svém repertoáru (například tradiční čínská medicína), používají tyto houby výhradně ve formě odvarů, čajů nebo polévek, a nikdy prostě sušené nebo v prášku, v tinkturách ani v syrové formě. Ve vědeckém výzkumu, který má pro marketing přípravků z hub klíčový význam, se používají vždy extrakty.

Postupy extrakce

Nejběžnější a nejlevnější metodou extrakce je extrakce horkou vodou: při ní horká voda „rozpustí“ chitin a uvolní biologicky aktivní složky, které jsou rozpustné ve vodě. Nejvyšší výtěžnosti biologicky aktivních látek se dosáhne při použití vysoké teploty ve spojení s vysokým tlakem (99–189 ºC a tlak až 345 kilopascalů, aby se zamezilo rozpadu molekulární struktury biologicky aktivních složek). V případě sofistikovanějších přípravků z hub se jako druhý krok uplatní extrakce horkým etanolem. Jejím prostřednictvím se uvolní i látky nerozpustné ve vodě – použije-li se také tento krok, stanou se biologicky dostupnými prakticky všechny biologicky aktivní látky. To však nesmíme zaměňovat s alkoholovou tinkturou: když se do alkoholu pouze nasype houbový prášek, účinek nebude velký. Na rozdíl od celulózy (bylinné přípravky) se totiž chitin v alkoholu nerozkládá.

Tyto odborné znalosti většina spotřebitelů nemá. K dispozici je pouze etiketa s údaji o doplňku stravy a webová stránka nebo brožura plná propagačních tvrzení. Stručně řečeno: etiketě můžete věřit (přehánět nebo lhát se na ní ze zákona nesmí). Ve druhém případě jde ale převážně o marketingová tvrzení, která mohou být v různé míře pravdivá či nepravdivá.

Etiketa s údaji o doplňku stravy Chaga GOLD společnosti Aloha Medicinals: toto není extrakt, ale jen prášek v kapslích.

Etiketa s údaji k doplňku stravy Chaga GOLD

Stoprocentně jisti, že jde o skutečný extrakt, si můžete být jen v případě, že etiketa obsahuje údaje jako „40 % polysacharidů“, „10 mg ergosterolu“ nebo „2 % kyseliny betulinové“. Obecná tvrzení typu „Obsahuje velké množství betaglukanů“, „Více než 200 fytonutrientů!“ či „Obsahuje PSP/PSK“ najdeme pouze na přípravcích, které nebyly vyrobeny extrakcí – na skutečných extraktech jsou vždy uvedena přesná čísla. Jednak proto, že tam uvedena být mohou, ale také proto, že tak výrobky získávají jedinečný prodejní argument (USP). Přípravky z hub vyrobené jinak než extrakcí se velmi obtížně analyzují.

Opravdu extrakt?

Kromě toho může být použití výrazu „extrakt“ nebo „výtažek“ velmi zavádějící. Autentické extrakty z hub jsou obvykle výsledkem extrakce za použití rozpouštědla (horké vody, případně také horkého etanolu). Biologicky aktivní látky se uvolní, rozředí a koncentrují v rozpouštědle a následně se izolují. Narazili jsme ale na několik „extraktů“, na kterých bylo uvedeno například „extrakt 10:1“. Taková informace je zavádějící, protože v podstatě označuje zmenšení množství či objemu usušením nebo zkoncentrováním. Bez upřesnění obsahu biologicky aktivních látek, který je popsán výše, ji nelze považovat za údaj o síle/účinnosti přípravku. V tomto konkrétním případě můžeme konstatovat, že např. 10:1 znamená, že jde jednoduše o usušenou houbu rozdrcenou na prášek: houby bývají přibližně z 90 % tvořeny vodou, takže dokonale usušená houba se zmenší na 10 % své původní hmotnosti. Podobný údaj o síle najdeme na všech bylinných tinkturách, ale houby nejsou byliny a na rozdíl od sušených bylin se nerozpouštějí v alkoholu ani studené vodě.

Etiketa s údaji o doplňku stravy Chaga Full Spectrum společnosti Planetary Herbals: toto není extrakt, ale jen prášek v kapslích.

Etiketa s údaji k doplňku stravy Chaga Full Spectrum

Etiketa s údaji o doplňku stravy Super Coriolus společnosti Mushroom Wisdom. Zdá se, že všechny její výrobky jsou kombinací extraktu z houby maitake (trsnatec lupenitý) a koncentrovaného sušeného prášku z jiné houby, v tomto případě Coriolus versicolor (outkovka pestrá). V jedné kapsli o hmotnosti 1 000 mg lze za biologicky aktivní považovat pouze 10 mg (10 % proteoglukanu).

Etiketa s údaji o doplňku stravy Super Coriolus

Závěr

Dospěli jsme k závěru, že většina prodávaných přípravků z hub není výsledkem extrakce. Jsou to převážně nestravitelné výrobky, jejichž konzumace nevede k žádným významným blahodárným účinkům. Že nejde o extrakty, se někteří prodejci dokonce snaží vydávat za přednost [„Expozice (…) vysokým teplotám ničí mnoho zajímavých metabolitů. Naší filozofií je, že synergický účinek všech živin v syrovém stavu předčí uměle upravené, izolované účinky několika živin.“ – z webových stránek The Longevity Warehouse]. To je zajímavá filozofie – až na to, že ani jednu z těchto živin nemůžete náležitě strávit.

INFO-ICON

Shrnutí: Jak postupovat při výběru přípravku

 • Produkt by měl být získán dvojitou extrakcí z těla zralé houby.
 • Produkt by měl obsahovat dostatečné množství polysacharidů (u cordycepsu pak kromě polysacharidů též dostatečné množství manitolu). Nerozhoduje poměr extrakce (např. 10 : 1) ale vždy absolutní hodnota polysacharidů.
 • Velmi vhodnou alternativou je kombinovat extrakt se spórovým práškem z Duanwood Red Reishi. Tak se celkový účinek Reishi zesiluje.
 • Reishi by měla být pěstováná přirozeným způsobem tj. 12 měsíců na kmenech – Duanwood Reishi. Rychlené houby mají nižší účinnost.
 • Cordyceps by měl být pěstován v podmínkách simulujících přirozené prostředí – vysokou nadmořskou výšku (tlak, teplota, vlhkost atd.).
 • Tobolky by měly obsahovat pouze čistý extraktbez plnidel a přídavných látek.

Standard produktů Superionherbs

ilustrace kroků výroby produktů Superionherbs

Díky tomuto článku se už ani vy nenecháte napálit. Ke správnému rozhodnutí vám pomůže etiketa s údaji o doplňku stravy.

S tímto článkem souvisí článek: Jak si vybrat nejlepší přípravek z hub

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Farmakokinetika
http://www.supplement-facts.org/2012-6.php#.W3kqxjEyVPZ

18 komentářů v “Biologická dostupnost doplňků stravy z blahodárných hub

 1. Ludmila Růžičková píše:

  Děkuji za důležité informace.Reishi beru už několik let a jsem spokojená,žádný covid ani nic jiného,moc Vás doporučuji.

 2. Dana píše:

  Informace, které uvádíte na vašich stránkách mají vysokou vypovídajicí hodnotu a jsou velmi užitečné. Velmi si vážím této skutečnosti a jsem ráda, že se nyní dokážu ve výběru výrobků z hub alespoň trochu orientovat.

 3. ladabostl píše:

  Už několik let užívám reishi a občas čagu. Jsem maximálně spokojená, nemám žádné sezonní nemoci, natož pak Covid – 19. IgG i IgM mám v normě. Našla jsem český ekvivalent březovník, je z domácího prostředí a chodím si ho sbírat a zpracovávám na prášek. Taky pomáhá. Děkuji za všechny návody a videa, které mám od vás k dispozici. Vždy najdu něco nového nebo zapomenutého. Díky za vaší práci. Laďka

 4. gurovahelena píše:

  Hledám vždy tu nejsprávnější cestu, pokud to jen trochu jde. Vybírám jsi vaše produkty na základě článku, nejen od Vás, ale i z jiných zdrojů. Vaše výrobky užívám dva roky, doporučuji a jsem moc spokojená, když vidím, že pomůžu vlastně každému, kdo se k tomuto zdroji darů přírody dostal. Děkuji za sebe , za svého švagra. Děkuji vám za zprostředkování těchto darů přírody .

 5. Libor píše:

  Děkuji za osvětu,další případ toho,že peníze hrají primární roli.Je třeba prodávat nikoliv pomáhat.Morálka je na obtíž.

 6. Světlana Kůsová píše:

  Děkuji vám za sdílené důležité údaje. Už delší dobu i svým klientům říkám: nejdříve si porovnejte zdroje, složení a technologii zpracování, potom teprve ceny. Protože cena by rozhodně neměla být jediným rozhodujícím údajem, a už vůbec ne v případě, že si kupujeme a konzumujeme neúčinný dokonce někdy i odpad! (laciná kůra lapacha byly ve skutečnosti piliny z pily!) S radostí proto spolupracuji právě s vámi, protože mám jistotu vaší poctivosti i znalostí.

 7. snug píše:

  Každou novou informaci od Vás pozorně čtu a věřím, že jsem zvolila výborné přípravky, budu moci posoudit zřejmě po delší době, ale již nyní sklízím pomalu pozitiva, děkuji za Vaše info.

 8. Petr F. píše:

  Velmi si vážím Vámi uvedenými informacemi o kterých jste se zde zmínil, jsou pro zákazníka velmi důležité při při výběru produktu. Děkuji.

 9. Vlasta Licková píše:

  Děkuji za vysvětlení. Vámi uvedené informace jsem četla poprvé a pro běžného uživatele jsou myslím velmi důležité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *