Ledviny – čištění krve

Ledviny jsou párové orgány připomínající fazole. Slouží k odstranění nečistot z krve, které pak mizí z těla jako moč. Vyžadují přitom dobrý stav srdce a cév. Hlavní problém onemocnění ledvin spočívá v tom, že nebolí a projeví se, až když je pozdě.

Mezi časté choroby ledvin patří také záněty, ledvinné kamínky, močová inkontinence, mezi vážné pak zhoubné onemocnění ledvin. Jednou z nemocí je diabetická nefropatie neboli chronické onemocnění ledvin, jehož viníkem je cukrovka. Může dojít až k selhání ledvin.

ledviny Příznaky problémů s ledvinami

Mezi hlavní příznaky patří otoky: postihují především kotníky, lýtka, zápěstí, obličej a jiné části těla. Důvodem je špatná regulace hladiny sodíku v těle nebo bílkoviny v moči. Typická je také kovová pachuť v ústech. Příznakem je i velká vyčerpanost a unavenost. U řady osob se problémy s ledvinami projevují suchou a svědící kůží (na hrudníku, zádech nebo na hlavě) v důsledku nízké hladiny fosforu a vápníku.

Pozornost je zapotřebí věnovat i frekvenci močení a vzhledu moči. Pokud chodíte často (nápadné je to především v noci) a moč je zakalená nebo zpěněná, není něco v pořádku. Obráceným problémem je, když je moči vylučováno velmi málo. Dalším problémem je krev v moči.

Při špatné kompenzaci cukrovky a genetických dispozicích k vysokému krevnímu tlaku se může objevit tzv. diabetická nefropatie, při níž se zhoršuje filtrační schopnost ledvin.

Prevence

Základem péče o ledviny je dostatečný a vhodný pitný režim. Tedy pít denně zhruba dva litry, ideálně vody z kohoutku. Kromě toho je možné používat přírodní léky nebo třeba čistící bylinné čaje. Při chladném počasí je třeba ledviny držet v teple. Pro zdravé ledviny je zapotřebí střídmost v případě alkoholu a absence kouření. Také není vhodné pravidelně užívat volně prodejné léky. Pečujte o intimní hygienu a předcházejte infekcím. Při prevenci nesmí chybět dostatek pohybu, zdravá strava a je třeba hlídat hladinu cukru a krevního tlaku.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledvina http://www.ledviny.cz

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

 

Další informace najdete v článcích

Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit

Housenice čínská – světové rekordy  

4 tipy na zchlazení organizmu