4 tipy na zchlazení organizmu 4.88/5 (144)

miminko v kyblíku se chladí a chytá bubliny

4 tipy na zchlazení organizmu v létě

Začíná léto a už padl teplotní rekord. Vysoké teploty organizmus vyčerpávají. Chtěl bych vám nabídnout několik tipů, založených na poznatcích tradiční čínské medicíny, na sezónní údržbu, které zajistí nejlepší úroveň funkčnosti organizmu během těchto dní, kdy může být letní vlhkost a horko k nesnesení. Tady jsou čtyři způsoby, jak uhasit horko v organizmu.

1. Detoxikační nápoj

Nakrájejte na plátky trochu bio citronů nebo limetek a vložte je do láhve s vodou. Přidejte pár špetek kvalitní mořské soli. Přidejte pár kapek tekuté bio stévie nebo xylitol a získáte silně detoxikační a výbornou limonádu. Nápoj pijte během celého dne v pravidelných intervalech.

lemon-water_0

Proč je to prospěšné: V čínské medicíně je sůl spojována s podporou dráhy ledvin. Přídavek mořské soli přebuduje iontovou strukturu vody – takže voda více hydratuje a zadržíte ji více, aniž byste ji vymočili, ale také pomáhá upravovat stolici a funkci nadledvinek. To vede k čistšímu organismu, větší energii a lépe fungujícímu metabolismu! Dehydratace namáhá srdce a zhoršuje schopnost ledvin udržovat správnou hladinu tekutin. Rovnováha elektrolytů je zachována díky systému renin-angiotenzin (RAS), který také ovlivňuje regulaci krevního tlaku. Elektrolyty jsou prvky s nábojem, které se nacházejí v minerálech draslíku, sodíku, fosforu a chloridu, a jsou nezbytné pro normální funkci každé buňky v těle. (1) Když do vody přidáte špetku mořské soli, pokryjete elektrolytovou potřebu svého těla, nahradíte všechno, co jste ztratili pocením, a také podpoříte předcházení chutím na nezdravé potraviny.

2. Výživný sporový prášek z Reishi

Sporový prášek z Duanwood Red Reishi je základní bylinou pro výživu jinových substancí v těle, které jsou během letního období nesmírně zatěžované kvůli pocení a námaze. Kapsle se sporovým práškem z Reishi jsou ideální, protože je rychlé a snadné brát je s ranní kávou nebo čajem a zachovají si maximální sílu. Ačkoli se o nich běžně nemluví jako o jinové látce, díky svému zařazení k uklidnění ducha jsou mastné lipidové oleje ze sporů houby reishi jedněmi z nejjinovějších výživných látek na planetě. Sporový prášek z Reishi, dokonale vyvažuje tělo na energetické úrovni, čímž poskytuje emoční stabilitu, klidnější a uvolněnější nervovou soustavu, a proto mnohem silnější schopnost udržet klid a poradit si s výzvami, které se během dne objeví.

3. Vodní meloun

Tradičně byl v čínské medicíně vodní meloun, známý jako „Xi Gua“ používán jako bylina pro boj s příznaky letního vedra. Příznaky letního vedra zahrnují žízeň bez chuti k pití, svíravou bolest hlavy, nevolnost, nízkou chuť k jídlu, pocit těžkého těla. Nízkou motivaci, pomalé trávení, zvýšenou tělesnou teplotu, lepkavý pot, zrychlený tep a červený jazyk se silným bílým nebo žlutým povlakem. Jeho účinek spočíval v odvedení tepla prostřednictvím močení spojeným s dráhami srdce, žaludku a měchýře a současného podporování jinu pomocí doplnění tekutin.

watermelonsss

Pokud máte přístup k vodním melounům se semínky, které se pěstují bio nebo přirozenými prostředky, jeho pojídání je v tomto období nesmírně výživné pro jinovou energii, zatímco výrazně přispívá zchlazení organizmu a odvádí nadměrné horko močením. Proč je to prospěšné: V čínské medicíně se na příznaky pohlíží jako na nerovnováhu mezi jinem/jangem, horkým/studeným, nadbytkem/nedostatkem a vnitřními a vnějšími faktory. Letní vedro je zjevnou nerovnováhou z vnějšku, nadměrné horko zařazované mezi jangové patogeny kvůli své jangové povaze spotřebovává tekutiny a poškozuje nebo vyčerpává jin. Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, obzvláště okurky, vodní melouny a citrusové ovoce, odvádějí nadbytečné horko prostřednictvím močení. Také přirozeně hydratují a obsahují svůj vlastní výběr minerálů a vitamínů. Jsou to potraviny velmi „zaměřené na jin“, který se snažíme vyživit, zatímco také odvádějí horko, které se mohlo v těle nahromadit.

4. Koupel nohou

Večer si vezměte velkou mísu a namočte si nohy do teplé vody s hořkou solí až do úrovně akupunkturního bodu sleziny 6. Ten je přibližně 10 cm nebo 3 šířky palce nad mediálním maleolem (kostnatá, nejvýraznější vystupující část na vnitřní straně kotníku).

Deadman_SP6

Proč je to prospěšné: Vyživuje jinovou energii a obrací přirozené sklony jangu ke stoupání do hlavy tím, že ho stahuje zpět do nohou. A tak předchází nespavosti, manickému chování, popudlivosti červeným/suchým očím a bolestem hlavy. Slezina 6 je bod, kde se sbíhají tři jinové dráhy nohy (slezina, játra, ledviny). A tak je považován za jeden z bodů nejvíce podporujících jin v celém těle! Jinová energie ukotvuje jang, zatímco jang pohybuje jinem. Proto když svou jinovou energii spálíme přílišnou aktivitou bez adekvátního odpočinku a horkým počasím, jsme více náchylní k syndromu vyhoření. Navíc je to neuvěřitelně uvolňující a uklidňující. Volitelným přídavkem do koupele by bylo několik kapek esenciálního levandulového oleje a heřmánkový čaj. Což by jen ještě více podpořilo její uvolňující a terapeutické účinky. Zůstaňte v chládku a užijte si poslední teplé dny babího léta!

Použité zdroje 1) Ahmed M. El-Sharkawy, Opinder Sahota, Ron J. Maughan, Dileep N.Lobo. The pathophysiology of fluid and electrolyte balance in the older adult surgical patient. Clinical Nutrition. Volume 33, Issue 1, February 2014, Pages 6-13. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S02615614130031662) https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits3) Bhardwaj N, Katyal P, Sharma AK. Suppression of inflammatory and allergic responses by pharmacologically potent fungus Ganoderma lucidum. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov. 2014;8(2):104-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/249481934) Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi). A Medicinal Mushroom

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

10 komentářů v “4 tipy na zchlazení organizmu

 1. Norma Dudáková píše:

  Právě se pohybuji po Indii, rady Ayurvédy jsou podobné. Děkuji, je dobré vědět, proč.
  Norma

 2. Pochylá píše:

  Děkuji za článek, dověděla jsem se, že v létě činím správně pro ochlazení, ale také PROČ to funguje.

 3. Vilma píše:

  Musím potvrdit předešlé vyjádření všech komentujících. Užívám RED REISCHI a CORDYCEPS,Vaše informace o těchto přípravcích jsou pravdivé opravdu pomáhají.Díky za další rady od Vás…

 4. Ludmila píše:

  Díky za velmi zajímavý článek, který rady jak co nejlíp vydržet v horku zvýrazní vysvětlením blahodárných zdravotních účinků

 5. Miluše píše:

  Přečetla jsem si články a velice mě to zaujalo, budu se velice snažit, abych si je oba preparáty přírodní koupila , mám ráda přírodní preparáty .CORDYCEPS A DUANWOOD RED REISHI, KDYŽ MI POMOHOU SLÁVA JIM.

 6. Eva Gomolová píše:

  Nádherné, děkuji! Konečně se někdo zabývá velice potřebným tématem, které by vyřešilo četné zdravotní problémy spousty, ne-li většiny lidí (namísto často nesmyslného polykání léků, které potlačují pouze symptomy, ale neřeší problém). TCM v tom má zcela jasno, a i naši předkové byli kdysi moudřejší než nyní jsme my. Kdesi jsme zapomněli, jak se chovat k našemu tělu (chrámu, chcete-li:-)

  • Jana píše:

   Veškeré články zaslané p. Štěpkou jsou velmi poučné a inspirující a hlavně pomáhají, kde mají.
   Děkuji. Bubniaková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *