Autoimunitní onemocnění – nevhodná reakce imunitního systému

Mezi velmi závažné choroby imunitního systému patří autoimunitní onemocnění. Autoimunitní onemocnění se v dnešní době týká mnoha osob, někdy končí i smrtí. Potíž je v tom, že někdy probíhá nemoc bez toho, aby o ní člověk věděl. Imunitní systém při autoimunitních problémech reaguje nevhodným způsobem. Aby zabránil napadení bacilu, viru, alergenu vytváří protilátky, které napadají vlastní tkáň.

nákres revmatoidní artritidy

Typy autoimunitních onemocnění

Jedná se především o nemoci jako:

 • cukrovka typu 1,
 • onemocnění štítné žlázy,
 • revmatoidní artritida,
 • roztroušená skleróza,
 • lupus,
 • psoriáza,
 • celiakie,
 • Crohnova choroba,
 • alergie,
 • vitiligo.
 • Fytosomální Curcumin pomáhá odstranit zánětlivou reakci – více ZDE
 • Betaglukan zlepšuje aktivitu t-lymfocytů – více ZDE
 • Cordyceps působí na zlepšení celkové odolnosti – více ZDE

Příznaky

Mezi příznaky autoimunitních onemocnění patří: bolest a ztuhlost kloubů a svalů, ztráta na váze, alergie, nespavost, únava, bílé fleky na pokožce nebo v ústech, problémy se štítnou žlázou, špatná schopnost koncentrace, vypadávání vlasů, zažívací potíže, případně krev ve stolici.

Autoimunitní onemocnění a jeho terapie

Správná diagnóza a příčiny se stanovují velmi těžko. Navzájem se totiž projevy nemocí mohou prolínat. Jednou z možností je zastavit záněty v těle například stravou. V tomto případě jsou zmiňovány potraviny obsahující lektin, konkrétně luštěniny a obiloviny.

Provádějí se imunologické testy stolice a vyšetření krve na protilátky a toxiny. Klasická medicína často pouze potlačuje projevy, nezabývá se odstraněním příčin. Nasazují se imunosupresiva, která se ale nemají brát dlouhodobě. Sebedestruktivní proces se totiž často přesouvá na jiný orgán nebo systém, vzniká tak začarovaný kruh. Předepisovány jsou také kortikoidy nebo censored léky. Důležité by však bylo nalezení příčin, protože jen tak je možno situaci napravit. Moderní medicína zkoumá tyto imunitní stavy a snaží se je podchytit. Důležité je nemoci nepodceňovat a zabývat se jimi co nejdříve.

Prevence

U většiny onemocnění zatím nejsou jasné příčiny, pouze například u celiakie je to lepek. Především se proto jedná o doporučení na dodržování správné životosprávy s dostatkem hodnotné stravy, vhodných tuků a kvalitních bílkovin, absenci zbytečných chemických přípravků (polotovary, ale i léky), omezení cukru a na pravidelnou detoxikaci organismu. Vhodný je také sport a různé formy relaxace, kam patří i spánek. Nemělo by chybět otužování a omezení stresu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/?q=autoimunitni-nemoci https://www.margit.cz/autoimunitni-onemocneni/

tlačítko pro rady před nákupem
tlačítko průvodce výběrem

Další informace najdete v článcích

Jak houby reishi podporují dlouhověkost
Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce
Divoká reishi – houba duchovního světla
Nejinteligentnější rostlina na imunitu 9 důvodů pro Reishi

tlačítko pro newsletter
náhled článku neurologické účinky korálovce ježatého
náhled článku 7 zásadních procesů, které probíhají když spíte
náhled článku Detoxikace mozku - glymfatický systém
Článek jak posílit mozek
Náhled článku Telomery- proč se nedožíváme 125 let?
Náhled článku svaly duše - chikung v dřepu

Recenze slavných

Jan Přeučil a Eva Hrušková o produktech Superionherbs
Leona Machálková prozrazuje, jak pečuje o imunitu
Herečka a malírka Iva Hüttnerová se psem

Jak funguje houba REISHI