Jak na jaře posílit svá játra podle tradiční čínské medicíny 4.84/5 (213)

Ochránce jater se štítem

Z moudrosti tradiční čínské medicíny (TČM), která je stará nejméně 6 000 let, se můžeme mnohému naučit. Podle TCM se každé roční období vztahuje k určitým orgánům, které jsou aktivnější a ve skutečnosti procházejí “očistným” procesem. Březen a duben jsou jarní měsíce a játra a žlučník jsou párové orgány, které se vztahují k tomuto ročnímu období. Mají mezi sebou vztah bratra a sestry. Pokud je jeden z nich oslabený, bude to mít vliv na druhý. Pokud pomůžete jednomu, podpoříte tím i druhého. Mnoho lidí si nechává odstranit žlučník, a to zase více zatěžuje játra, zejména pokud jde o metabolismus tuků a trávení obecně.

Generál detoxikace

Játra jsou známá jako velící generál těla, který má více než 500 funkcí. Podle TČM jsou orgánem, který ovlivňuje zdraví žen více než kterýkoli jiný orgán. Jednoduše řečeno, játra jsou hlavním detoxikačním orgánem těla. Vše, co jíme a pijeme, je filtrováno játry, včetně léků a drog. Játra velmi tvrdě pracují na tom, aby nás udržovala zdravé tím, že nás zbavují toho, co nepotřebujeme. Naše hormonální rovnováha, hladina cholesterolu a hmotnost jsou rovněž řízeny játry. Játra mají dokonce pozoruhodnou schopnost regenerace.

Játra v lidském těle

Stagnace v játrech

Když jsou játra a žlučník v nerovnováze, jsou označovány jako stagnující nebo zaseknuté. To znamená, že jimi energie neprobíhá plynule. Mezi některé z mnoha fyzických a emocionálních příznaků této nerovnováhy patří: bolesti hlavy, skřípání zubů, problémy s očima (zejména s pravým okem), pocit neustálého horka, pms, fibroidy, zánět prostaty, podrážděnost, hněv, netrpělivost, bolesti kyčlí, problémy se štítnou žlázou, změna barvy nehtů na nohou (zejména žluté a velké prsty), probouzení se mezi jednou a druhou hodinou ranní. Pocity neklidu a celkový pocit, že se člověk zasekl ve svém životě.

Rozšiřte pohled na potraviny

Stahující versus uvolňující

Pokud se vám zdá, že vaše játra potřebují trochu lásky, nezoufejte, protože můžete udělat mnoho pro to, abyste se o ně postarali. Chcete-li játrům a žlučníku pomoci, je třeba pochopit velmi důležitou věc. Když mluvíme o potravinách, můžeme diskutovat a analyzovat živiny, které se v nich nacházejí, ale navíc můžeme popsat jejich energetickou kvalitu. Jídlo můžeme například popsat jako suché, jako suchar, nebo tvrdé jako chips. Nebo vzít v úvahu výsledný energetický účinek na tělo jako je stahování nebo naopak uvolňování. Ledová voda nebo cokoli zmraženého má také stahující účinek na naše orgány. Naopak ovocné šťávy, ovoce, syrový salát a olej mají uvolňující účinek.

Vzestupné versus uzemňující

Játra, která se nacházejí na pravé straně těla a pod hrudním košem, jsou vyživována potravinami a tekutinami, které mají jemně vzestupnou energii. Energie v těle se pohybuje nahoru z pravé strany, napříč a dolů. Je to stejné jako u vzestupného, příčného a sestupného tračníku. Je to velmi odlišný způsob pohledu a přemýšlení o potravinách, ale je docela významný, když se snažíme pochopit, jak podpořit naše orgány a celkové zdraví. Ano, mrkev má v sobě vitamin A a beta karoten, ale je to také kořen se zeleným vrškem. Tento kořen energeticky směřuje dolů a zelený vrchol nahoru. Tyto dvě části mají na tělo odlišné a příznivé účinky.

rostoucí mrkev v hlíně

Pohlídejte si poslední jídlo a nepřejídejte se

Abyste pomohli játrům a žlučníku, snažte se především přestat jíst 2-3 hodiny před spaním. Pozdní noční jídlo vytváří v játrech stagnaci a brání našemu tělu v nočním čištění a obnově. Za druhé, přestaňte jíst, když jste sytí z 80 %. Přejídání vytváří větší tlak na játra a žlučník. Jezte do chvíle, kdy se cítíte sytí a můžete sníst ještě trochu, ale přestanete. To jsou dva návyky životního stylu, které pomohou nejvíce.

Preferujte potraviny vlhké a měkké

Existuje mnoho potravin, které pomohou tyto orgány uzdravit. Pomáhají celozrnné obiloviny, jako je hnědá rýže, ječmen, proso, quinoa, špalda, oves kamut a pšeničné bobule. Pokud je přítomna citlivost na lepek, doporučuje se vyhýbat se lepkovým obilovinám, jako je ječmen. Hato mugi, známé také jako “Jobovy slzy”, je také skvělé pro játra a neobsahuje lepek. Krekry, chléb, bagety a cereálie, i když jsou vyrobeny z celých zrn, se nedoporučují, protože jsou pečené a suché. Těstoviny z hnědé rýže a nudle z quinoy jsou lepší, protože jsou vlhké a nejsou pečené.

Změňte poměr obiloviny k zelenině

Snažte se klást důraz na dostatek listové zeleniny včetně: kapusty, zelí, bok choy, nappa zelí, řeřichy, hořčice, pórku, vrcholků daikonu, mrkve, ředkviček, tuřínu, pampelišky, salátů a dalších. Všechny mají vzestupnou energii. Nápomocné jsou také klíčky a houby. Kromě toho jsou pro podporu jater skvělé čerstvé bylinky. A konečně, jezte více zeleniny v poměru k obilovinám.

různé druhy kimchi a kvašené zeleniny
Korejská nakládaná zelenina nebo nakládané ředkvičky a koření

Když vám nechutná kyselé zařaďte ho

Všechny fazole jsou vhodné ke konzumaci, zejména fazole mungo. Dobrá polévka z mungo fazolí s cibulí, celerem, mrkví, houbami, pórkem, koriandrem a citronem podávaná jako příloha vám rozezpívá játra. Snažte se 3-4krát týdně zařadit kyselou chuť, protože právě ta pomáhá uvolňovat stagnaci v játrech a žlučníku. Kyselé může být: kysané zelí, jablko Granny Smith, citron, hnědá rýže umeboši, kyselá švestka a višeň. Pokud vám kyselá chuť nechutná, obvykle to znamená, že ji potřebujete. Trocha citronu vymačkaného na zeleninu dělá zázraky. Kvalitní kvašení skutečně podporuje játra.

Minimalizujte pečené a smažené

Zkuste si uvařit bujónovou polévku miso s malým množstvím listové zeleniny povařené se sušenými houbami shiitake. Ječmenná polévka je klasickým jaterním tonikem v jarním období. Jedním z mých nejoblíbenějších jarních prostředků na játra je čerstvá zeleninová šťáva z mrkve, červené řepy a zeleného jablka a jen s trochou citronové šťávy. V tomto ročním období je třeba minimalizovat potraviny připravované v troubě (pečení) a klást důraz na blanšírování, vaření v páře, rychlé dušení, odšťavňování, lisování, syrové a nakládané potraviny. Vítězným zeleninovým pokrmem je oloupaná a na kostičky nakrájená červená řepa, pomalu uvařená s trochou vody a špetkou soli. Když je měkká, přidáme několik kapek umeboši octa a u stolu vymačkáme citron.

Prozkoumejte své emoce

Pokud jde o jídlo, myslete na lehké a svěží, ne těžké. Myslete na zelené. Naše emoce mají na játra velmi významný vliv. Chcete-li játrům pomoci, cvičte se v trpělivosti a odpuštění. Mějte soucit a snažte se zbavit zášti. Játrům škodí negativní pocity a lpění na minulosti. Snažte se těchto emocí zbavit, hněv nás drží ve všech směrech. Vyjděte si ven, jděte do parku a odpočívejte v trávě.

Extrakty z hub

Zvláštní charakteristiky růstu a vývoje hub v přírodě vedou k hromadění řady sekundárních metabolitů, jako jsou fenolické sloučeniny, terpeny a steroidy, a základních složek buněčné stěny, jako jsou polysacharidy, β-glukany a bílkoviny, z nichž některé mají biologické účinky. Mezi tyto účinky patří i ochrana a regenerace jater.

Reishi

Nejvíce studovanou houbou z hlediska hepatoprotektivních účinků je Ganoderma lucidum – reishi. Tato skutečnost není překvapivá, protože G. lucidum je bezesporu nejstudovanější funkční houbou. Z reishi bylo izolováno přibližně 400 chemických látek, které zahrnují především polysacharidy, triterpenoidy, nukleosidy, ergosteroly, mastné kyseliny, proteiny/peptidy a stopové prvky. Zejména polysacharidové a triterpenoidní složky v G. lucidum byly navrženy jako bioaktivní složky zodpovědné za ochranné aktivity proti poškození jater vyvolanému toxiny

Houba reishi na stromě

V rozsáhlém přehledu o hepatoprotektivních vlastnostech G. lucidum shromáždili Yihuai Gao a další důkazy, které naznačují možné molekulární mechanismy vysvětlující hepatoprotektivní účinky extraktů z houby reishi. Mezi tyto mechanismy autoři řadí antioxidační a radikály zachraňující aktivitu, modulaci jaterních enzymů fáze I a II, inhibici β-glukuronidázy, antifibrotickou a antivirovou aktivitu, modulaci produkce oxidu dusnatého, udržování homeostázy hepatocelulárního vápníku a imunomodulační účinky.

Zdroj studie ZDE
Autoři studie:
Yihuai Gao
Institute of Food, Nutrition and Human Health, Massey University; Landcare Research, Private Bag 92170, Auckland, New Zealand
Min Huang
Department of Clinical Pharmacology, School of Pharmaceutical Sciences, Zhongshan (Sun Yat-Sen) University, Guangzhou, R.P. China
Zhi-Bin Lin
Department of Pharmacology, School of Basic Medical Sciences, Beijing University, Beijing 100083, P. R. China
Shufeng Zhou
Division of Pharmacy, School of Life Sciences, Faculty of Science, Queensland University of Technology, Australia; Department of Pharmacy, Faculty of Science, National University of Singapore; University of South Florida FL 33612, USA

Shitake a maitake

Extrakty z hub Lentinula edodes –Shitake a Grifola frondosa – Maitake měly vysoce významný hepatoprotektivní účinek tím, že snižovaly akutní zvýšení hladin AST a ALT experimentálně vyvolané paracetamolem.

Zdroj: ZDE
Kompletní seznam studií o blahodárných houbách a jejich možných účincích na játra naleznete v databázi Národního centra pro biotechnologické informace ZDE.

Houby Shiitake na kmenu

Bergamot

Metabolický syndrom představuje v současné době často diskutovanou jednotku v interní medicíně. Jeho součástí je vedle obezity, hyperlipidémie a inzulinové rezistence i nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD – nonalcoholic fatty liver disease).

Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD) je nejrozšířenější jaterní abnormalitou v západních zemích a je paralelní s epidemií metabolického syndromu, obezity a diabetu. Často invalidizuje a příležitostně vede k cirhóze. ztukovatění jater je obtížně léčitelné. Ačkoli u menšiny pacientů pomáhá antioxidační vitamin E. stále se intenzivně hledají přírodní a bezpečné doplňky, které by mohly tento stav zlepšit, snížit množství jaterního tuku a zlepšit abnormality jaterních funkcí.

Fytosomální forma bergamotu

Dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2019 zkoumala možnosti zlepšení metabolického syndromu prostřednictvím fytosomálního extraktu z bergamotu. Studie se zúčastnilo 60 pacientů trpících DM 2. typu a smíšenou hyperlipémií. Ve skupině, která dostávala extrakt z bergamotu, bylo pozorováno významné snížení hladiny glukózy v plazmě nalačno, LDL cholesterolu a triglyceridů v séru a zároveň zvýšení HDL cholesterolu. Tento účinek byl spojen s významným snížením malých hustých aterogenních LDL částic, jak bylo zjištěno pomocí protonové NMR spektroskopie, čímž byl potvrzen hypolipemický a hypoglykemický účinek extraktu z bergamotu.
Zdroj ZDE

Plod Bergamotu

Silybin

Pojmy ostropestřec mariánský, flavonoidy, silymarin a silybin se obvykle používají zaměnitelně, nicméně každá z těchto sloučenin má specifické vlastnosti a účinky s vlastním účinkem. Za posledních 10 let bylo publikováno asi 12 000 prací o těchto látkách, které se používají jako antioxidanty nebo chemopreventivní látky a zejména jako hepatoprotektiva. Tento objem publikací naznačuje, že vědecký zájem o tyto molekuly nebo třídy molekul je celosvětově vysoký. V USA a Evropě užívá rostlinné přípravky přibližně 65 % pacientů s onemocněním jater.

Jak bylo uvedeno, silybin a silymarin nejsou synonyma. Silymarin je komplex nejméně sedmi flavonolignanů, které jsou nejčastější třídou sloučenin přítomných v extraktu z ostropestřce mariánského, a jednoho flavonoidu, taxifolinu. Relativní zastoupení jednotlivých sloučenin se může lišit v závislosti na zdroji botanického materiálu, dodavateli a extrakčních procesech. Silybin představuje asi 50 až 70 % silymarinového extraktu. Silybin lze rozdělit na dva diastereoizomery 1:1, silybin A a silybin B. Koncentrace silybinu v hlavních farmaceutických přípravcích obsahujících silymarin přítomných v USA a dalších zemích se pohybují od 20 % do 40 %.

Fytosomální forma silybinu je účinější

Některé ve vodě rozpustné molekuly flavonoidů lze přeměnit na molekulární komplexy kompatibilní s lipidy, které se příhodně nazývají fytosomy. Fytosomy jsou schopny lépe přecházet z hydrofilního prostředí do lipidům příznivého prostředí vnější buněčné membrány a odtud do buňky, odkud se fitosomy dostávají do krve. Plody rostliny ostropestřec mariánský (Silybum marianum, čeleď Asteraceae) obsahují flavonoidy, které prokazatelně chrání játra. Standardizovaný extrakt známý jako silymarin obsahuje tři flavonoidy z podtřídy flavonolů. Převažuje silybin, následují silydianin a silychristin. Ačkoli je silybin nejúčinnějším z flavonoidů v ostropestřci mariánském, podobně jako ostatní flavonoidy se špatně vstřebává. Silybin-fosfatidylcholin v komplexu jako fytosom poskytuje významnou ochranu jater a lepší biologickou dostupnost než běžný silymarin.

Hodnocení účinnosti při studiích je založeno především na hladinách jaterních enzymů v séru, konkrétně asparaginaminotransferázy (AST), alaninaminotransferázy (ALT) a gama-glutamyltranspeptidázy (GGT). Výzkumníci dospěli k závěru, že fytosomální silybin má “signifikantní klinický účinek”.

Zdroj: ZDE

Ostropestřec mariánský jako zdroj silybinu

Kurkumin

Podle řady studií je vhodné pro podporu jater též suplementovat kurkumin. Z pohledu čínského celostního přístupu má kurkuma několik charakteristik, které určují její použití. Jednou z těch hlavních je, že tzv. rozhýbává čchi a uvolňuje stísněnosti. Tento účinek souvisí s jejím spojením s drahami jater a žlučníku, které jsou v těle odpovědné za volné proudění čchi.

Rozsáhlou studii o použití kurkuminu pro podporu jater najdete ZDE.

Kurkuma strouhaná i nestrouhaná jako zdroj curcuminu pro doplněk stravy Superionherbs


Všechny naše odborné články odkazují na příslušné zdroje, kterými jsou zejména NCBI a PubMed.

National Center for Biotechnology Information (NCBI) neboli Národní centrum pro biotechnologické informace je součástí Národní lékařské knihovny USA v areálu americké agentury National Institutes of Health (NIH, Národní zdravotní instituty). Centrum bylo založeno v roce 1988 a sídlí v areálu NIH v Bethsedě v Marylandu. Ředitelem NCBI byl v minulosti David Lipman, známý svou účastí na výzkumu technologie BLAST, užívané k sekvenaci DNA. V současnosti instituci vede Stephen Sherry, v minulosti řídící vývoj genetických databází NCBI.[1]

NCBI spravuje databázi MEDLINE přes rozhraní PubMed
PubMed je volně přístupné rozhraní k databázi MEDLINE, která obsahuje citace a většinou i abstrakta biomedicínských odborných článků v angličtině i národních jazycích. U většiny článků je i odkaz na plný text, ten však již může být zpoplatněn vydavatelem příslušného časopisu. PubMed je provozován United States National Library of Medicine a National Institutes of Health jako část informačního systému Entrez.


Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

15 komentářů v “Jak na jaře posílit svá játra podle tradiční čínské medicíny

  1. Jana píše:

    děkuji, pro mne trochu dost odbornými výrazy prošpikované výsledky,kterým jako laik nerozumím…místo odvolávání se na studie – odborníků bych přivítala “laický jazyk obyčejného člověka”. některé preparáty vyzkouším a “pochválím se v létě s výsledky”.

  2. MARIE LILA DEÁKOVÁ píše:

    DĚKUJI VÁM ZE SRDCE ZA TAK ÚŽASNÝ A DOKONALÝ ČLÁNEK, ZE KTERÉHO JSEM SE HODNĚ PONAUČILA A VYUŽIJI VŠECHNY POTŘEBNÉ ZKUŠENOSTI, KTERÉ MI A CELÉ MÉ RODINĚ NABÍZÍTE. DÍKY ZDRAVÝM JÁTRŮM MŮŽEME BÝT ŠTASTNÍ A NEMUSÍME SE STYDĚT ZA SVÁ TĚLA, KTERÝM JSME NEUMĚLI POMOCI.VĚŘÍM,ŽE SI TO LIDÉ UVĚDOMÍ a budou se cítit zdravěji a pokorněji ke svým blízkým a všem,kdo je mají rádi.

    • Ing. Mikstaj Ondrej píše:

      Dakujem opat za poučný článok, velmi si vážime, že nám firma takto ponuka odborné vedomosti, ktoré nám pomožu.
      Reishi užívam, zatial sa výsledky na mojom cholesterole neprejavili, ale dufam, neviem, či má niekto skusenosti s trochu zvýšeným cholesterolom, čo a ako nato, statíny užívat vobec nebudem.

      Dakujem za odpoved.

  3. ANTONÍN píše:

    …….. , velmi poučné , jsem rád , za každou informaci od vaši spolwčnosti.
    Uživám , preventivně a vyzkoučel jsem už 50 % produktu …… .
    Antonín (Ostrava)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *