Dalších 10 triků na zlepšení imunity 4.78/5 (148)

Švédská poštovní známka s Matkou Terezou

Tento článek je pokračováním březnového článku 8 triků jak si posílit imunitu

Syrové nechte králíkům

Ačkoli zastánci syrové stravy tvrdí, že vařením potravin se ničí jejich výživová hodnota, výzkumy ukazují, že opak je někdy pravdou. Několik studií ukazuje, že vaření potravin ve skutečnosti pomáhá lidem získat přístup k výživným látkám v nich obsaženým. Například lykopen, je pro tělo z nevařených potravin těžko vstřebatelný. Jedna studie ukázala, že lidé, kteří jedli syrovou stravu, měli nízké hladiny lykopenu. Vařením se také lépe zpřístupňují další antioxidanty. Karotenoidy a antioxidanty mají zásadní význam pro zdraví mozku. Je však pravda, že některé vitaminy se během vaření ztrácejí, například vitamin C a některé vitaminy skupiny B. Celkově však vaření zlepšuje biologickou dostupnost živin. Občasnou konzumací syrové stravy můžete vyvážit příjem živin. Vaření v páře a vaření jsou nejzdravější volbou, i když pokud vás pečení přiměje jíst zeleninu, udělejte to!

japonská kuchyně - vaření v páře
Tradiční japonské dřevěné vaření v horké páře, kouř z horkého pramene. Energie vaření zvané Jigoku mushi kannawa. V páře lze vařit mnoho druhů potravin, zeleninu, mořské plody, vepřové maso. Oita, Japonsko.

Jak vařit podle TCM
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč Číňané raději jedí vařená jídla, pijí teplou vodu a nikdy nezařazují salát ani v restauraci, ani na domácím jídelníčku? Dívají se totiž na trávení z pohledu čínské medicíny. Čínská medicína vnímá život jako sérii teplých proměn – základní filozofii taoismu, kde změna a transformace jsou přirozené procesy, které za předpokladu vhodného prostředí proběhnou samy od sebe. Ve stejném světle je nahlíženo i na proces trávení.
Dejte tělu správnou potravu a tekutiny, správné prostředí a dojde k hojnosti energie a vyrovnanému metabolismu. Na žaludek se pohlíží jako na hrnec, který musí potravu “uvařit”, aby z ní získal živiny (oddělit čiré od kalného). Schopnost přeměnit potravu na živiny využitelné pro buňky závisí na “trávicím ohni”, který potravu “uvaří” a zajistí dokončení této přeměny. Používání studené/surové stravy tento “trávicí oheň” snižuje nebo v některých případech jednoduše uhasí, což vede k příznakům, jako je nadýmání, plynatost nebo žaludeční nevolnost.

Význam vaření potravin

  • Vařením se zvyšují zahřívací vlastnosti potravin
  • Pomáhá rozkládat strukturu potravin
  • Živiny jsou dostupnější a lépe se vstřebávají
  • Jednoduchým vařením se ztrácí relativně málo živin
  • Tělesná energie se méně soustředí na trávení a může být využita jiným způsobem.
  • Mírně tepelně upravené jídlo se doporučuje pro podporu duševní čistoty a energetického metabolismu.

Prostředky k překonání nachlazení

  • Pravidelné používání zázvoru, skořice, hřebíčku, bazalky, rozmarýnu v čajích a potravinách.
  • Zahřívací semena a obiloviny: Oves, špalda, quinoa, slunečnicová semínka, sezamová semínka, vlašské ořechy, piniové oříšky, kaštany, fenykl, kopr, anýz, kmín, svatojánský chléb, kmín, sladká hnědá rýže.
  • Neutrální zrna rýže, kukuřice, pohanka a žito. Ostatní obiloviny jsou příliš chladivé.
  • Zelenina/ovoce: pastinák, petržel, hořčice, zimní dýně, sladké brambory, kapusta, cibule, pórek, pažitka, česnek, šalvěj; třešně, citrusová kůra a datle.
  • Malé množství pálivé papriky/koření
  • V případě potřeby je máslo pouze zahřívacím mléčným výrobkem. Mléko/sýr jsou neutrální.
  • Maso: sardel, mušle, pstruh, kuřecí, hovězí a jehněčí maso.

Uzdravení traumat z dětství

Pokud si nevšimnete okamžitých následků, nemusí být jasné, jak moc vás události z minulosti stále ovlivňují. A výzkumy traumat nám říkají, že traumatické události vás mohou ovlivnit i po letech nebo dokonce desetiletích. Trauma z dětství je spojeno s řadou nemocí nebo systémových poškození, která se mohou projevit až po letech. To platí zejména pro systémové zánětlivé a imunitní stavy (např. autoimunitní onemocnění). Traumata a jiná intenzivně stresující období prožitá v mládí jako fyzické, sexuální nebo emocionální zneužívání či zanedbávání, rodiče, kteří byli uvězněni, rodiče alkoholici nebo drogově závislí, ztráta rodiče, jsou spojeny se srdečními chorobami, vážnou nemocí, sebevraždami, alkoholismem, střevními poruchami, nespavostí, depresí, úzkostí a autoimunitními stavy v dospělosti.

Jedna studie zjistila, že za každý bod získaný v dotazníku (jde o tzv. ACE dotazník s maximem 10ti bodů) těchto nepříznivých zážitků z dětství, se riziko autoimunitních onemocnění zvyšuje o 20 % u žen a o 10 % u mužů. Podle tohoto hodnocení tak například žena, která byla v dětství citově deprivovaná a její matka byla závislá na alkoholu (tj. 2 body v ACE dotazníku) má o 40% vyšší šanci onemocnět závažnou chorobou. Trauma také mění mozek tak, že dráhy určené k učení a uvažování jsou oslabeny, zatímco starší části mozku spojené s přežitím jsou posíleny. To oslabuje schopnost člověka vyrovnat se s nepřízní osudu. Tyto změny jsou obzvláště škodlivé v dětství, kdy se mozek stále vyvíjí. Trauma navíc může změnit geny, které zvyšují riziko vzniku psychických problémů, obezity, drogové závislosti, poruch imunity, metabolických a kardiovaskulárních onemocnění.

Následky raného traumatu

  • zdravotní problémy, včetně nespavosti a závislostí
  • zvýšení rizika nachlazení a zánětlivých onemocnění, včetně astmatu, nejvážnějších nemocí a kardiovaskulárních chorob.
  • zvýšení hladiny stresu a kortizolu (stresového hormonu), a to nejen během události, ale i po mnoha letech.
  • zvýšení úzkostných poruch a zánětlivých markerů, měřeno po letech od události.
žena na vyšetření eeg
Jedna z velmi účinných metod censored raných traumat je eeg biofeedback.

Pokud je váš imunitní systém narušen a máte podezření, že v tom může hrát roli trauma, doporučuje se integrovaný přístup, který řeší duševní, emocionální, energetické a fyzické složky traumatu. To může zahrnovat konvenční terapie, jako je psychoterapie, poradenství, kognitivně-behaviorální terapie, neurofeedback (metoda Othmerových) a neurolingvistické programování, stejně jako alternativní metody práce s myslí a tělem, jako je práce s tělem, technika emoční svobody, cvičení na uvolnění traumatu (nebo napětí), práce s dechem, meditace, energetickéterapii, terapie rostlinami, šamanskéterapii, tradiční čínská medicína a další. Podívejte se na další informace o těchto léčebných metodách a začněte podnikat kroky vpřed na své cestě za uzdravením.

Vyzkoušejte různé druhy půstu

Půst neboli úmyslné odepření si kalorií na určitou dobu přináší řadu výhod pro imunitní systém, včetně:

  • Autofagie (recyklace buněk a jejich částí)
  • Snížení zánětu a zánětlivých markerů, včetně prozánětlivých cytokinů, c-reaktivního proteinu a lipoproteinu o nízké hustotě
  • Snížení oxidačního stresu
  • Úbytek hmotnosti (který snižuje chronický zánět)
  • Zlepšení citlivosti na inzulín a regulace hladiny cukru v krvi
  • Podpora zdraví střev (dochází k obnově střevní sliznice)
  • Pomoc při prevenci nejvážnějších nemocí
  • Možné zlepšení autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění

Existuje mnoho typů půstu, přičemž některé přinášejí lepší výsledky než jiné. Delší půsty pravděpodobně přinášejí větší výhody, ale kratší půsty jsou praktičtější a lze je provádět častěji.

Přerušovaný půst - ilustrace času

Typy půstu:

  1. Časově omezená konzumace(TRF) zahrnuje každodenní půst po dobu 12-16 hodin.
  2. Přerušovaný půst (IF)
    IF zahrnuje střídání stanovených cyklů půstu a jídla. Existuje několik metod IF, včetně 5:2 (pět dní jíte normální stravu a dva dny jíte 700 kilokalorií),kilokalorií), střídavého denního půstu (každý druhý den jíte 500 kilokalorií a ve dnech volna jíte normální stravu), TRF a 16:8 (TRF prováděné šestnáctihodinovým půstem).
  3. Vodní půst
    Tento půst trvá 24-72 hodin (nebo v některých případech mnohem déle) a lze jej provádět pravidelně. Půst trvající tři a více dní přináší největší výhody – zejména pro imunitní systém – ale půst trvající 24-48 hodin stále nabízí mnoho výhod.
  4. Půst napodobující dietu (FMD)
    Tato dieta, kterou vyvinul výzkumník v oblasti půstu Valter Longo, napodobuje zdravotní účinky 4-5 denního půstu bez nutnosti nejíst po dobu pěti po sobě jdoucích dnů. Zahrnuje dodržování nízkokalorické veganské diety s nízkým obsahem bílkovin po dobu pěti dnů. Oficiální verze diety se doplňuje pomocí jídelních sad FMD vyrobených podle konkrétních poměrů makronutrientů a kalorií. Pokyny diety je možné dodržovat i tak, že si s trochou znalostí o výživě připravíte vlastní jídla nebo neoficiální jídelní plány najdete na internetu.

Vyzkoušejte různé typy půstu, abyste zjistili, který může nejlépe vyhovovat vašim potřebám a životnímu stylu. Nezapomeňte půst ukončit šetrně, zejména pokud držíte delší půst. Toho dosáhnete tak, že se prvních několik jídel nebo dní zaměříte na lehkou stravu a budete konzumovat pouze vývary, šťávy, ovoce a zeleninu a vyhnete se silně zpracovaným potravinám.

Praktikujte všímavost

ilustrace myšlenek v podobě ptáků letících z hlavy

Všímavost je činnost, při níž si uvědomujete přítomný okamžik – své myšlenky, emoce, tělesné pocity a prostředí tady a teď. Prostřednictvím všímavosti si dovolíte prožívat vše, co do vašeho vědomí vstoupí, bez posuzování a hodnocení. Cvičení všímavosti je jednoduchý, ale účinný způsob, jak snížit stres a posílit imunitu v každém okamžiku dne.
Imunitní výhody všímavosti zahrnují:

  • Snížení stresové reakce, což se projevuje snížením hladiny kortizolu a zvýšenou aktivací parasympatického nervového systému, který je zodpovědný za vaši nezánětlivou imunitní reakci
  • Snížení zánětlivé imunitní reakce
  • Zvýšení hojení ran Zvýšení hladiny telomerázy (enzymu, který pomáhá chránit telomery, které se nacházejí na konci vláken DNA) v DNA imunitních buněk; zvýšení telomerázy znamená, že DNA vašeho imunitního systému je lépe chráněna před opotřebením
  • Nižší úroveň úzkosti a deprese
  • Zvýšená odolnost vůči stresu

Výzkum vlivu všímavosti na imunitní systém využíval především meditaci, která je jen jedním ze způsobů, jak praktikovat všímavost. Všímavost lze praktikovat při jakékoli příležitosti během konkrétních okamžiků, chvil nebo každodenních činností, jako je cvičení, mytí nádobí, vaření, jídlo nebo sprchování. Během těchto činností budete chtít věnovat pozornost všemu, co vidíte, chutnáte, čeho se dotýkáte, co cítíte a co vnímáte uvnitř i navenek (svým myšlenkám, tělesným pocitům a emocím). Vyvarujte se toho, abyste se nechali strhnout myšlením, posuzováním, škatulkováním, definováním nebo hodnocením čehokoli. Vězte, že pokaždé, když praktikujete všímavost, snižujete stres a dodáváte svému imunitnímu systému tolik potřebnou vzpruhu!

Zapomeňte na umírněnost

Často se má za to, že konzumace potravin a nápojů, které jsou škodlivé pro lidské zdraví, je součástí zdravého životního stylu, pokud je konzumujeme přiměřeně neboli s mírou. Tento názor je chybný.
Za prvé, pojem “umírněnost” je velmi subjektivní. Co může být pro vás umírněné, může být pro někoho jiného nadměrné.
Za druhé, studie ukazují, že když si vzpomínáme na svá rozhodnutí, která jsme učinili ten den nebo v předchozích dnech, můžeme být velmi nepřesní. Tyto nepřesné údaje pak můžeme použít k ospravedlnění našich budoucích rozhodnutí, což vede k nadměrným nezdravým návykům, které považujeme za umírněné.
Za třetí, a to je nejdůležitější, “všeho s mírou” je falešná ekonomie. Existuje mnoho škodlivých nebo potenciálně škodlivých potravin a nápojů, které můžete konzumovat “s mírou”, například alkohol, kofein, rafinovaný cukr/sacharidy, zánětlivé tuky, maso (v nadbytku), zpracované potraviny, běžné potravinové alergeny (sója, mléčné výrobky, pšenice, lepek atd.) a další.

Pokud konzumujete mnoho z těchto potravin s mírou, znamená to nadbytek škodlivých potravin. Každá z těchto potravin a nápojů vyvolává zánět a zhoršuje imunitu. Pokud k tomu připočteme další běžné životní návyky, o nichž je známo, že poškozují imunitu, jako je stres, kouření, sedavý způsob života, ponocování, vystavení chemickým toxinům a elektromagnetickému stresu, snadno pochopíme, proč je všeho s mírou nebezpečný nápad. Zbavte se tohoto termínu jednou provždy a zaměřte se na snížení množství škodlivých (nebo potenciálně škodlivých) potravin, které konzumujete, stejně jako dalších škodlivých životních návyků.

Pomoc druhým si určete jako jednu z priorit

Věděli jste, že existují dva druhy štěstí? Jsou to štěstí eudaimonické a hedonické.

Hedonické štěstí

  • se dosahuje prostřednictvím sebeuspokojení nebo sebeuspokojování a zahrnuje vyhýbání se bolesti a protivenstvím.
  • krátkodobé a zaměřuje se na příjemné chvíle
  • je to, co nám denně prodává reklama, filmy a televizní pořady slibující peníze, sex, krásu a další.

Eudaimonické štěstí

  • se dosahuje díky dobrému charakteru nebo duchu a zahrnuje bolest a protivenství
  • je dlouhodobější a vyplývá ze smyslu, účelu a služby a snahy o zlepšení charakteru
  • zdůrazňuje snahu o dosažení štěstí prostřednictvím zdraví, bezpečí, přátelství, kultury, hudby, umění a služby druhým.

Z těchto dvou druhů štěstí má pozitivní vliv na zdraví imunitního systému pouze eudaimonické štěstí. Ve studiích byl tento typ štěstí hodnocen spolu s geny spojenými se zánětlivou a protivirovou aktivitou. Ukázalo se, že eudaimonické štěstí snižuje aktivitu zánětlivých genů a zvyšuje aktivitu antivirových genů.

U hedonického štěstí se objevuje opačný vzorec – stejná reakce, jakou byste očekávali u chronického stresu. Jiná studie použila stejné metriky prostřednictvím devítiměsíčního mezigeneračního programu, během kterého účastníci pomáhali malým školákům s problémy s učením. Na konci programu bylo zvýšení eudaimonického štěstí spojeno se zvýšením aktivity antivirových genů a poklesem aktivity zánětlivých genů.
Je zřejmé, že život zaměřený na hledání štěstí prostřednictvím smysluplných činností, které umožňují růst a sloužit druhým, posiluje zdraví imunitního systému, zatímco zaměření života na sebeuspokojování imunitu poškozuje.

Vypněte televizi

Souvislost mezi televizí a imunitním systémem nemusí být na první pohled zřejmá, ale z mnoha důvodů může zkrácení doby sledování televize prospět vaší imunitě.

televizní kanály a televizní ovladač

Prvním problémem televize je, že vás rozptyluje od jiných, zdravějších činností.

  • Televizní pořady mohou být návykové a podporují špatné spánkové návyky a sedavý způsob života.
  • Televize vás drží v místnosti a odděluje vás od blahodárných účinků slunečního světla, čerstvého vzduchu a přírody.
  • Odrazuje vás od setkávání s přáteli a rodinou, kteří vyživují váš imunitní systém.
  • Dlouhodobé sledování televize je také spojeno s asociálním chováním dětí, cukrovkou 2. typu, kardiovaskulárními chorobami a obezitou, které oslabují imunitu.

Druhým velkým problémem televize jsou její škodlivé psychologické a emocionální účinky.

  • Zpravodajské kanály neustále vysílají negativní zprávy a dávají vám nekonečné množství důvodů k pocitu strachu, deprese a izolace.
  • Televizní pořady a filmy posilují nerealistické ideály a hodnoty týkající se například romantiky, úspěchu a peněz, které podporují pocity nedostatečnosti a nízké sebeúcty.
  • Obvykle oslavují peníze, sex, moc a materialismus jako cestu ke štěstí.
  • Televizní reklamy také posilují tyto myšlenky a bombardují vás marketingovými sděleními, která se vás snaží přimět k nákupu věcí, které nepotřebujete.

Kumulativním účinkem všech těchto sdělení je způsob myšlení, který podporuje pocity strachu, úzkosti, deprese, hněvu, osamělosti a nenávisti – což jsou všechno emoce, které potlačují imunitu.

Tím nechci říct, že veškerá televize je špatná, ale abyste se skutečně těšili vytouženému zdraví a štěstí, musíte si vybírat, co a jak moc sledujete. Podporují pořady a filmy, které sledujete, rozvoj zdravé, pozitivní mysli a těla, nebo vám je naopak berou? Odpovídají hlavní myšlenky toho, co sledujete, tomu, jak si přejete myslet, cítit a prožívat život? Pokud ne, možná byste měli své divácké návyky přehodnotit.

Sluneční světlo dostávejte ve správný čas

východ slunce nad rozkvetlou loukou

Hloubku vlivu slunečního světla na váš imunitní systém zjistíme, když prozkoumáme různé vlnové délky světla vyzařovaného sluncem. Jedním z nejvlivnějších světel na imunitní systém je modré světlo. Modré světlo může mít pozitivní účinky na vaši imunitní obranu v závislosti na načasování, intenzitě, délce trvání a dalších faktorech ovlivňujících expozici. Vystavení modrému světlu během denního světla potlačuje melatonin a reguluje cirkadiální rytmus, což je dobrá zpráva pro vaši denní imunitu.

Modré světlo ve dne
Bylo také zjištěno, že má imunomodulační účinky a zlepšuje pohyblivost buněk imunitního systému T-lymfocytů, což jednoduše znamená, že jim dodává energii, takže jsou pohyblivější a lépe fungují. Po psychické stránce pomáhá modré světlo snižovat depresi, o které je známo, že potlačuje imunitní funkce.

Modré světlo v noci
Na druhou stranu je třeba se modrému světlu, zejména tomu, které používají umělá světla a obrazovky televizorů a telefonů, v noci vyhýbat, protože může narušovat spánek, cirkadiální rytmus a produkci melatoninu. Celkově by vaše expozice modrému světlu měla pokud možno pocházet z přirozených zdrojů, tedy ze slunečního světla, protože některé negativní biologické účinky modrého světla mohou být částečně zmírněny účinky jiných vlnových délek, především červeného a infračerveného světla.

Pochopte Schumannovu rezonanci

Schumannova rezonance (SR) je označení pro frekvenci zemského elektromagnetického pole. Země nemá pouze jednu frekvenci, ale směs osmi frekvencí, které pracují v rozmezí 3-60 Hz (7,83 Hz je základní frekvence, kterou lidé znají nejčastěji). Občas tento rozsah překračuje. Tento elektromagnetický náboj pochází ze Slunce, které vyzařuje elektromagnetickou plazmu (záření) – v podobě slunečních erupcí a slunečního větru -, kterému trvá od osmi minut do několika dnů, než dosáhne Země. Po dosažení Země se tento náboj hromadí v zemské ionosféře a magnetosféře a je vybíjen na Zemi prostřednictvím blesků, které do Země udeří padesátkrát(!) každou sekundu. Při úderu blesku do země se rozptylují elektromagnetické vlny, které vytvářejí SR v dutině mezi zemí a ionosférou.

Různé frekvence mění svou intenzitu v závislosti na změnách v ionosféře a sluneční aktivitě. V obdobích intenzivní sluneční aktivity, která dopadá na Zemi, vznikají geomagnetické bouře, které zvyšují frekvence SR. Studie ukazují, že během těchto období zvýšené SR dochází k podobnému zvýšení frekvencí v mozku a nervovém systému (které pracují na podobných frekvencích), což má vliv na lidské zdraví a chování.

Magnetorecepce

Tento rezonanční efekt vědci nazývají “magnetorecepce”. Studie zjistily, že magnetorecepce způsobuje změny krevního tlaku, srdeční frekvence a variability srdeční frekvence.
Během těchto období se v postižených oblastech světa měřitelně zvyšuje výskyt srdečních onemocnění, depresí, sebevražd, dopravních nehod a kriminality. Účinky se mohou projevit i před/po bouři, protože elektromagnetické změny začnou již dříve a může trvat dny nebo i týdny, než se nervový systém člověka vrátí do normálu. Citlivost na zvýšení SR se u jednotlivých osob liší a předpokládá se, že zdravotními problémy souvisejícími s geomagnetickou aktivitou je postiženo asi 10-15 % světové populace. Vzhledem k silnému vztahu mezi nervovým a imunitním systémem mají tyto změny vliv i na vaše imunitní zdraví a pochopení Schumannovy rezonance a jejích možných změn vám umožní předpovědět, kdy jste nejvíce ohroženi infekcí.
Více informací o těchto změnách a jejich sledování najdete na adrese www.heartmath.org/gci/gcms/. Pravidelné praktikování uzemnění k zemi (např. chůze/stání naboso venku) neutralizuje jakoukoli dodatečnou vzrušivost nervového systému vyvolanou zvýšením SR. Pomoci může také terapie pulzním elektromagnetickým polem a strava bohatá na antioxidanty. Více informací o terapii pulzním elektromagnetickým polem najdete na internetu.

Praktikujte laskavost

Být laskavý k ostatním není tak nesobecké, jak si možná myslíte – alespoň pokud jde o vaši imunitní pohodu. Výzkumy ukazují, že laskavost (prostě upřednostňování potřeb někoho jiného před vlastními) posiluje vaši imunitu. Laskavost zvyšuje hladinu oxytocinu (hormon lásky a sbližování) a serotoninu (hormon štěstí). Oba regulují imunitní systém a snižují depresi. Oxytocin také snižuje hladinu stresových hormonů, nepřiměřených imunitních reakcí a oxidačního stresu. Laskavost také zvyšuje sebeúctu, která prokazatelně posiluje imunitu, protože vás povzbuzuje k tomu, abyste v sobě viděli to dobré a hodnotné. Dále meditace o laskavých myšlenkách a pocitech (například meditace o milující laskavosti) zvyšuje variabilitu srdeční frekvence, o níž je známo, že zlepšuje imunitní funkce.

Kresba Matky Terezy

Zrcadlové neurony

A laskavost neprospívá jen vám. Vytváří pocit pohody a lepší imunity také u příjemce a všech, kteří jsou svědky tohoto činu. Jak? To vše díky zrcadlovým neuronům v mozku, které umožňují napodobovat řeč, mimiku a emoce těch, které pozorujete. Když projevíte laskavost, všichni kolem vás mají stejný imunitní efekt. Tento jev je známý jako “efekt Matky Terezy”, což je termín pocházející ze studie, která měřila účinky na imunitní systém při sledování videa s Matkou Terezou, která koná laskavé skutky. U diváků bylo pozorováno zvýšení hladiny imunitní protilátky SIgA jak během videa, tak bezprostředně po něm, což svědčí o silnější imunitě. Výzkum také ukázal, že svědectví laskavého činu zvyšuje touhu oplatit ho dál a být laskavý k ostatním. Prokázaná, přijatá nebo pozorovaná laskavost je skvělá pro imunitní systém. Jedním jednoduchým laskavým činem můžete vyvolat vlnový efekt, který prospěje imunitě tisíců lidí. Buďte laskaví k ostatním a posílíte imunitní zdraví všech.

Efekt Matky Terezy

V 80. letech minulého století pomohl David McClelland, výzkumný pracovník na Harvardu, jedné staré paní přejít přes silnici. Nyní byste mohli namítnout, že jde o běžnou zkušenost. Takový, který byste sami zažili nebo byli jeho svědky. Po přechodu ulice se David McClelland cítil dobře. A začal přemýšlet, proč se cítí “dobře”. Vždyť tam nebyl nikdo, kdo by jeho dobrý skutek uznal nebo ocenil. Nebyla tu ani žádná finanční odměna. Přesto se cítil dobře a zaujalo ho to.

Jako výzkumník zabývající se studiem hormonu, který pomáhá imunitnímu systému, začal zkoumat, zda to má nějaké souvislosti. Dál už víte, že vedl studii, která zjišťovala, zda dobré skutky mohou pomoci imunitnímu systému?

Získal 132 studentů Harvardu a uspořádal je do dvou skupin. Každé skupině pak poskytl ke sledování jiný film. Jedna skupina dostala ke sledování film o Adolfu Hitlerovi a druhá film o Matce Tereze a její práci v Indii. Udělal ještě jednu věc. Vlastně dvě. Předtím, než se dívali na film, změřil hladinu “sekrečního imunoglobulinu A” ze vzorků slin. Totéž provedl i po zhlédnutí filmů.

Skupina, která zhlédla film o Matce Tereze, měla výrazně vyšší hladiny než lidé, kteří se dívali na film o Hitlerovi. Už samotné sledování a vystavení se projevům laskavosti nám přináší dobrý pocit. A tento pocit se znásobí, když si laskavost vybereme a dobře ji praktikujeme. Tomuto opojení nebo pocitu štěstí, který jste možná někdy v životě zažili po vykonání dobrého skutku, se říká: “Helpers High”! McClelland ho pokřtil jako efekt Matky Terezy.

Matka Tereza měla na svět obrovský vliv. Ale už jen to, že ji pozorujete, je efekt Matky Terezy ve hře. V podstatě všichni můžeme být její verzí (nebo kohokoli jiného) a zároveň praktikovat laskavost jako způsob života.

Související články

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

5 komentářů v “Dalších 10 triků na zlepšení imunity

  1. Pavlína píše:

    Úžasný článek, tak komplexní návod i s filmem o laskavosti a lásce jsem ještě neviděla!Skvělé👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *