Nootropika posilují funkci mozku. Která nootropika jsou přírodní? 5/5 (1)

nákres hlavy se žárovkou místo mozku
Nootropika jsou látky, které mohou zlepšit činnost mozku a jeho metabolizmus. Tyto látky mají přírodní nebo syntetický původ. Mezi přírodní nootropika patří kofein, ale i třeba houba lví hříva. Slovo nootropic pochází z roku 1972, kdy ho vytvořil rumunský psycholog a chemik Cornelius E. Giurgege. Vzniklo z řeckých slov νούς (nous) a τройν (trepein). Nootropika jsou sloučeniny nebo doplňky, které zvyšují kognitivní výkon. To znamená, že posilují duševní funkce jako je paměť, kreativita nebo také motivace a pozornost. Proto se tyto látky, ať už přírodního nebo syntetického původu, velmi podrobně zkoumají. Nootropní účinky působí na výkon mozku, mají vliv třeba na dopaminergní spoje, na neurony. Neuronové buňky vedou a zpracovávají určité signály. Pro organismus jsou důležité a jejich ztráta je nenahraditelná. Výzkumy se zabývaly třeba vlivem nootropik na terapii poruch paměti, jako jsou Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba. Nootropikům se také říká „chytrá droga”, „posilovač mozku”, ale i „lék na zvýšení paměti”.

Přírodní nootropika

Mezi přírodní nootropika patří například Ginkgo biloba, kofein, ašvaganda, guarana a spousta dalších potravin a látek. Přírodní nootropika snižují záněty v mozku a jejich konzumace přispívá k ochraně mozku před toxiny a zároveň snižuje účinky stárnutí mozku. houba lví hříva v lese

Kofein

Kofein kofein patří mezi nejrozšířenější psychoaktivní látky. Nachází se nejen v kávě, ale také čaji nebo třeba v guaraně, což jsou semena paulinie nápojné. Tím, že kofein blokuje receptory adenosinu v mozku, se člověk cítí méně unavený, zlepšuje pozornost.

L-Theanin

Látka zvaná L-theanin se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji. Jedná se o aminokyselinu, jejíž užívání zklidňuje, aniž by způsobovala ospalost. Kromě toho zhruba množství ve dvou šálcích čaje zvyšuje alfa-vlny v mozku, což vyvolává větší kreativitu. Uvádí se, že L-theanin je mnohem účinnější než kofein. Proto se v doplňcích stravy někdy používají obě látky.

Kreatin

Aminokyselinou je i kreatin. Jedná se o látku, kterou tělo používá k tvorbě bílkovin. V oblibě ji mají kulturisté na podporu svalů. Kreatin se váže s fosforylovou skupinou adenosintrifosfátu (ATP) a vzniká kreatinfosfát, ten je transportován do svalů, srdce a mozku. Kromě jiného vzniká molekula sloužící jako rychlé palivo buněk. Může zlepšit krátkodobou paměť a uvažování. Ocení ji také vegetariáni a velmi vystresovaní lidé. Podle studií by mělo být bezpečné denní užívání 5 g kreatinu.

Ašvaganda

Ašvaganda, nebo také česky indický ženšen, je známý adaptogen a nootropikum. Indická přírodní medicína ajurvéda využívá tuto rostlinu na snižování stresu a úzkosti. Evan Brand ve své knize uvádí, že nápoj s extraktem z ashwagandhy člověku dopřeje hluboký spánek a ráno se bude cítit svěží a plný energie.

Ženšen

Také kořen ženšenu je známým nootropikem s adaptogenními účinky. Tradičně se využívá k podpoře mozkových funkcí. Nejspíše se jedná o jeho censored účinky, které přispívají k ochraně před oxidačním stresem. Mozek pak může lépe fungovat. Právě ženšen bývá doporučován na podporu kognitivních funkcí v případě Parkinsonovy choroby.

Ginkgo biloba

Studie ukazují, že výtažky z listů stromu Ginkgo biloba podporují paměť a snižují hladinu kortizolu (stresový hormon).

Reishi

Neuvěřitelně lesklá houba už je známá z časů před naším letopočtem. Ví se o jejím vlivu na rakovinu a také podporuje detoxikaci od těžkých kovů. Z hořké houby lesklokorky lesklé se většinou připravuje extrakt.

Cordyceps sinensis

Nootropní vlastnosti u houby Cordyceps sinensis jsou cenné obzvláště ve spojení s další houbou zvanou „lví hříva”.

Lví hříva

Lví hříva neboli Hericium je neobvyklá houba především díky svému vzhledu. Důležitý je její vliv na nervovou soustavu. Toto nootropikum působí protizánětlivě, antistresově a zároveň regeneruje nervovou soustavu. Zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Nootropic https://www.healthline.com/nutrition/nootropics http://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92377.aspx http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/nootropika-3 Evan Brand. The Everything Guide To Nootropics: Boost Your Brain Function with Smart Drugs and Memory Supplements, Everything, 2015

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *