Reishi je velmi širokospektrá houba, která je známá i pod názvy lesklokorka lesklá nebo Ganoderma lucidum. Pro užitné vlastnosti se o ní mluví jako o „božské houbě nesmrtelnosti”.
Využití z hlediska tradiční čínské medicíny
Podle tradiční čínské medicíny Reishi charakterizuje vyrovnaná – teplá – teplota, hořká chuť. Reishi se přisuzuje tropismus k srdci, plícím, slezině (některé zdroje uvádějí i tropismus k játrům a k ledvinám).
Vitalita, životní síla
Reishi významně posiluje vitalitu, životní sílu, odolnost vůči prostředí, což se v tradiční čínské medicíně označuje jako Zheng Qi. To je velmi významný důvod, proč jsou společně s Coriolem nejužívanějšími houbami při eucensored18 potížích.
Mezi významnou přednost patří také to, že dokáží podpořit imunitní systém, aby vyvíjel radikálnější činnost vůči buňkám eucensored16. Coriolu se to sice daří trochu lépe, u Reishi se ale jedná o mnohem významnější posílení organismu, což má také obrovský význam. Osvědčil se při drastické, i když často nezbytné, konvenční terapii (eucensored17rapie nebo radioterapie). Čínskou houbou Reishi je vhodné doplnit podporu při konvenční terapii (a i zhruba 2 měsíce po jejím ukončení). Přispívá k ničení eucensored16nných buněk a napomáhá organismu dobře projít náročnou konvenční terapií – ta je totiž bohužel často je spojena s nepříjemnými vedlejšími příznaky, které organismus velmi vyčerpávají.
- Reishi výrazně stimuluje imunitní systém, především makrofágy, výrazně podněcuje činnost NK buněk (přirozeně usmrcují) a dendritických buněk. Zvládne boj s pneumokoky, streptokoky, stafylokoky nebo třeba E.coli, B.dysenterii, B.Pseudomony.
- Reishi se využívá při únavových stavech, což může představovat klasický stres a běžnou únavu, ale také náročnější stavy jako je chronický únavový syndrom a vyhoření. Protože doplňuje spíše krev a yin, osvědčila se především u žen. Houba Ganoderma lucidum přispívá k regeneraci při různých únavových stavech, třeba i při únavě po porodu. Zvládá nejen fyzickou únavu, ale také psychickou, protože podle čínské medicíny vyživuje srdce (má tropismus k srdci). Významný je také její anti-aging účinek, což představuje zpomalení a prevenci procesu stárnutí. A protože toto téma řeší hlavně ženy, ocení ho především ony.
- Taoističtí mniši konzumovali Reishi před meditací. Podle tradiční čínské medicíny Reishi harmonizuje duši (An Shen účinek). Tato medicína se domnívá, že v srdci sídlí duše Shen, kterou Číňané považují za tu hlavní. Číňané mají za to, že člověk má dokonce pět duší: Shen, Hun, Po, Yi a Zhi. Reishi je schopno vyživovat srdce, a tím harmonizovat, stahovat a zklidňovat duši Shen. Z tohoto důvodu je vhodné Reishi využít při úzkostech, lehkých depresích, panických atacích nebo také například při nespavostí.
- Reishi v podobě prášku se hodí spíše u psychických problémů. Protože extrakt z Reishi trochu více povzbuzuje, doporučuje se při únavách. Těžší podoby potíží s únavou je vhodné doplnit třeba Hericiem.
(1, 3)
Reishi pomáhá nastolit psychickou rovnováhu
Psychická nerovnováha mívá různé důvody. Při troše zjednodušení spočívá příčina v srdci. Proto se z hlediska tradiční čínské medicíny doporučuje kombinovat Reishi s kořenem angeliky čínské nebo se semeny z jujuby. Příčinou potíží mohou být i játra. Když má člověk problém se srdcem (XIN), vyzařuje z něj podle této medicíny neukotvenost, nevyrovnanost. Často také pociťuje bušení srdce, má neklidný spánek, zapomíná, je lekavý a spíše bledý. Jestliže má člověk problémy s játry (GAN), těžko se uvolňuje, má pocit pnutí. Střídají se mu nálady, je citlivý na emoce a stres. Ženám se právě tyto potíže často zesilují před menstruací, což je další z možností využití této čínské houby.
Reishi je schopno vyživovat krev a yin. Když se k tomu připočte další schopnost, a totiž harmonizace psychiky, vychází nám z toho skvělý přípravek na klimakterické problémy, ke kterým patří podrážděnost, náladovost, návaly, bušení srdce a další typické příznaky tohoto období.
Tropismus k plicím, podle tradiční čínské medicíny, představuje schopnost Reishi přeměňovat hleny, tišit dušnost a kašel. Kromě toho posiluje esenci ledvin.
Bylo zjištěno, že Ganoderma lucidum prospívá srdci po psychické stránce, také po té fyzické. Z tohoto důvodu se využívá při kardiovaskulárních problémech, což představuje nemoci srdce a cév. Jak Wikipedie napovídá, může se jednat o aterosklerotické degenerativní změny, tedy nemoci jako je ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin a ischemická cévní mozková příhoda.
Podobně jako řada dalších hub dokáže i Reishi vyrovnávat imunitní systém podle potřeby. Podpoří, když je slabý a zmírní, když je odpověď imunitního systému nepřiměřená. Z toho se vychází při autoimunitních nebo alergických problémech. Reishi má tropismus k plicím, proto se doporučuje u astmat, senné rýmy a dalších alergií, kašlů, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), emfyzému (rozedmy plic).
Reishi se velmi osvědčila při opakovaných infekcích respiračního systému, ale pozor – nesmějí být v akutní fázi. Jestliže se jedná o akutní stav, je lepší sáhnout po Coriolu nebo betaglukanu (ve vyšších dávkách). Podle čínské medicíny se dýchání týká plic a ledvin. Z tohoto důvodu se často Reishi kombinuje s Cordycepsem. Berou se ale odděleně – Cordycpes ráno, Reishi večer.
Ganoderma lucidum (Reishi) se osvědčila u kožních problémů, například při atopickém ekzému. Hodí se ji doplnit o Agaricus. Jak v dalším textu vysvětlíme, Reishi velmi prospívá játrům. Jako většina hub je zvládne pročistit důkladněji než obvykle používaný ostropestřec mariánský, případně šalvěj lékařská. Játra přitom regeneruje (díky hepatoprotektivnímu účinku) a zároveň posiluje, především krev a yin. Tato činnost je významná hlavně u žen (třeba při problémech s menstruací – jako je silná nebo bolestivá menstruace).
Houbové extrakty jsou schopny regulovat cukr v krvi, to je i případ Reishi. Proto se dá využít při cukrovce – hlavně II. typu. V pasážích o vlivu na cukrovku vysvětlíme, jak zlepšuje reakci tkání na inzulín. Reishi zároveň harmonizuje krevní tlak, zabraňuje hypoxii (nedostatku kyslíku) srdečního svalu, přispívá k lepší výživě věnčitých tepen. Reishi prospívá při zánětech, a to především při těch chronických. Proto se využívá společně s Coriolem nepřiměřených imunitních reakcí pohybového aparátu (například u revmatoidní artritidy). Osvědčila se také při autoimunitních zánětech nebo při nadměrné činnosti štítné žlázy. Také v tomto případě se doplňuje Coriolem. (1, 2)
Reishi otestována praxí:
- podpora srdce a oběhu, přidává se také Shiitake, Maitake, Agaricus, Jidášovo ucho, Cordyceps,
- celkové posílení imunitního systému, přidává se i Shiitake, Agaricus, Coriolus,
- pomoc při alergiích, přidává se Agaricus, Hericium (především pro pročištění střev),
- podpora fyzického a mentálního zdravotního stavu, přidává se Cordyceps,
- doplňková terapie eucensored16, kombinace hub dle typueucensored11,
- prospívá při poruchách spánku, vyčerpání nebo nervovém neklidu, přidává se Hericium, Cordyceps,
- doplňková terapie u poruch jater, přidává se Shiitake, Maitake, Agaricus,
- prostředek proti stárnutí, přidává se Cordyceps.
Další možnosti použití Reishi:
Vykazuje censored účinky, při nespavosti, úzkosti, únavě, nadváze, pro odstranění stresu, reguluje lipidy a cholesterol, má anti-aging účinky (také Cordyceps), chrání srdce a játra, při alergii (zastavuje uvolňování histaminu + vitamín C), alergii na potraviny (také Hericium), při onemocnění pohybového aparátu, při eucensored16 jater, žaludku, plic, ledvin, kůže, mozku, pro posílení imunitního systému, při kožním onemocnění, působí antineoplasticky (proti eucensored11).
Posiluje kardiovaskulární systém (zvyšuje stažitelnost, snižuje krevní tlak, brání hypoxii srdečního svalu), působí antibioticky (proti pneumokokům, stafylokokům, streptokokům, E.coli, B.dysenterii, Pseudomoně), na posílení jater, při cirhóze jater, pomáhá při detoxikaci jater, při cukrovce, mírní kašel, podporuje vykašlávání, působí sedativně, analgeticky, jedná se o antihistaminikum.
Pomáhá při bronchitidě (navíc Cordyceps – při dlouhodobých problémech; navíc Coriolus při akutním stavu – regeneruje sliznice), při neurastenii (nervová slabost), leukopenii (snížený počet bílých krvinek), dermatologickém onemocnění, při tělesné nebo duševní únavě, artróze, artritidě, leukemii (působí na kostní dřeň), při onemocnění sítnice, svalové atrofii (ubývání svalstva) a dystrofii (oslabení svalů) a roztroušené skleróze, reguluje obrannou qi – proti vnějším vlivům, vliv na pocení, spánek, teplo. Reishi je také výrazný antioxidant a adaptogen – což znamená, že vyrovnává fyzický a psychický stres. (1, 3)
Charakteristika Reishi
Pojmenování houby
Botanický název: Ganoderma lucidum
Česky: lesklokorka lesklá
Čínsky: ling zhi, ruizhi (příznivá houba), shenzhi (božská houba), mulingzhi (odkaz na dřevo), xiancao (rostlina nesmrtelnosti)
Čínsko-japonské názvy: zuisō (příznivá rostlina), sensō (rostlina nesmrtelnosti).
Japonsky: Reishi
Další názvy: božská houba nesmrtelnosti, šťastná bylina, zázračná houba, rostlina s duchovní silou.
Ganoderma lucidum se řadí mezi dřevokazné chorošovité houby a její domovinou je Asie. Objevuje se především na živých nebo odumřelých stromech a pařezech listnatých stromů, hlavně na buku a na dubu. Protože je po Reishi velká poptávka, pěstuje se ve velkém rozsahu také komerčně v pěstírnách. Reishi je zařazena do ohromné čeledi lesklokorkovitých, vedle dalších více než 210 různých druhů. Charakteristická je svým polokruhovitým nebo vějířovitým kloboukem, který je tak lesklý, že vypadá jako nalakovaný. A ano, odtud se objevil český název: lesklorka lesklá.
Reishi používali již před více než 2000 lety obyvatelé Asie k terapii řady zdravotních neduhů. A protože byli přesvědčeni o neuvěřitelných účincích, říkalo se jí „houba nesmrtelnosti”. Od té doby byla mnohokrát popsána řada účinků a vlivu na zdraví člověka. Patří sem například známý herbář Shen Nong Ben Cao Jing. Jeho sepsání se datuje do let 25-220 n. l., do doby vládnutí východní dynastie Han. Kniha se postupně aktualizovala a doplňovala, takže obsahovala další a další nové možnosti, jak využít Reishi. Mezi další písemné zmínky patří třeba Ben Cao Gang Mu (Compendium of Materia Medica), nejucelenější lékařská kniha v historii tradiční čínské medicíny. Autorem je LI Shi-zhen (1518 – 1593), lékařský expert na dynastii Ming (1368-1644). První návrh byl dokončen roku 1578. V té době prožívala dynastie Ming největší císařský rozkvět .
Pro „západní“ svět „našel“ Reishi v roce 1781 William Curtis. Přesto lékařství této blahodárné houbě nevěnuje pozornost, kterou by si určitě zasloužila. Skutečností ale je, že zhruba od 60. let 20. století bylo provedeno mnoho pokusů, výzkumů a klinických studií. Výsledky pouze potvrzují znalosti načerpané již před tisíci lety. Patří sem například schopnost Reishi upravovat činnost imunitního systému, zabíjet eucensored16né buňky, ale v poslední době také třeba velmi žádoucí schopnosti zastavení rozvoje civilizačních chorob. Ke kultivování a umělému pěstování Reishi se přešlo zhruba okolo roku 1970. Aby houba neztratila své složení, je zapotřebí vhodný substrát. Jen tak si může ponechat své biologicky aktivní látky prospívající lidskému zdraví.
Protože se našel vhodný substrát, jsou také Reishi z pěstíren odpovídající náhradou volně rostlých hub. Ale jednu výhodu přece jen tyto vypěstované houby mají: lépe lze totiž využít také jednotlivá vývojová stadia houby – tedy mycelia, spory nebo třeba zralé houby, protože v každém vývojovém stadiu může mít Reishi mírně odlišné složení (některých složek se vyskytuje více, jiných méně).
(1, 3)
Jednotlivé složky Reishi
Reishi je schopna ovlivňovat činnost organismu, a to díky obsaženým složkám. Většinu z toho, až 90 % hmotnosti houby, tvoří tekutina. Sušinu představují především polysacharidy, bílkoviny, dále také mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Připravili jsme pro vás krátký přehled základního složení Reishi. Můžete si tak udělat představu o širokém zaměření této adaptogení houby na celý organismus.
Polysacharidy a glykoproteiny
Houby obsahují polysacharidy vstřebatelné i nevstřebatelné. Polysacharidy jsou cukry s dlouhým řetězcem. Řada z nich se ve vodě nerozpouští a ani se nevstřebávají se ze střeva, jsou tedy takzvanou hrubou vlákninou. Nezvyšují rychle glykémii. Polysacharidy z Reishi dokáží řídit řadu pochodů v organismu. Skládají se glukózy, manózy, xylózy, galaktózy. Z Reishi bylo izolováno zhruba 200 rozdílných polysacharidů, přičemž mezi nejznámější patří beta glukany – oba typy: jak beta-1-3, tak i beta-1-6-D glukany, ale také cukry ganoderany A, B, C.
Mezi nerozpustnými polysacharidy je významný chitin, důležitá živina pro střevní mikroflóru. Protože odchází stolicí, může tak zkvalitnit peristaltiku a vázat na sebe různé tuky nebo škodliviny, které pak spolu s ním mizí z těla. Ganoderma polysacharidovým peptidům vědci přičítají schopnost obnovy imunity organismu. (3)
Složení polysacharidu pak ovlivňuje výsledné účinky. Ty jsou především zaměřeny na ovlivňování imunitního systému (menší dávky aktivují, vyšší působí spíše protizánětlivě). Kromě toho neutralizují volné radikály, vyrovnávají hladinu cukrů v krvi a působí protieucensored16ně.
Také glykoproteiny patří mezi významnou součást Reishi. Jedná se o sloučeniny bílkovin a cukrů, význam mají při strukturální funkci, receptorové (buněčné rozpoznávání jako charakteristické receptory), případně enzymatické funkci. Nechybí ani lektiny, silné imunomodulátory, které dokáží úspěšně bojovat proti patogenům a eucensored16ným buňkám.
Triterpeny a steroly
Důležitou složkou Reishi je také poměrně velké množství sterolů a triterpenů, které lze najít také v rostlinách jako je ginko biloba nebo ženšen. Důležité jsou pro své censored, preventivní a protieucensored16né účinky. Působí silně antioxidačně a snižují hladinu tuků v krvi. Vliv sterolů a triterpenů na činnost imunitního systému není nějak významný. Do podtříd terpenů patří triterpeny a z nich odvozené látky, které rostliny vytvářejí během růstu a vývoje. V jednotlivých fázích růstu Reishi se také mění jejich koncentrace. Triterpeny poskytují rostlinám mírně hořkou příchuť. Hořkost plodnic závisí na pěstebních podmínkách a lokalitě určitém kmeni.
Reishi obsahuje větší množství triterpenů odvozených od lanostanu – ten je metabolitem lanosterolu. Mateřskou sloučeninou lanosterolu je skvalen. Triterpeny z Reishi se dají extrahovat, většinou v metanolu a etanolu. V extraktech se objevilo více než 50 sloučenin triterpenické povahy, což je poměrně velké množství. Patří sem také kyselina ganoderická, ludicenická, ganoderal, ganoderoly, ganoderioly nebo třeba ganoderony a kyselina ganodermická. Mezi nejsilnější triterpeny patří kyselina ganoderická X, jejíž schopnost zabít eucensored11 je neuvěřitelná. Ganoderické kyseliny B a D snižují krevní tlak a mají preventivní vliv. (1, 3)
Lucidumol C a lucidumol D patří mezi nově nalezené látky. Vědci zjistili, že karbonylová funkce v C-11 má zásadní vliv na růst cytotoxicity. Pozitivem těchto lucidumolů je účinná likvidace řady typů eucensored16ných. (4)
Mezi steroly vyniká především ergosterol, ze kterého vzniká působením ultrafialového záření vitamín D2, nezbytný pro zdravou kostní tkáň. Kromě toho podporuje mineralizaci kostí, díky které jsou pak kosti daleko pevnější.
Tuky a mastné kyseliny
V Reishi nechybí ani řada druhů mastných kyselin. Ať už polynenasycené, tak i nasycené. Důležité jsou především polynenasycené mastné kyseliny. V Reishi se hojně také objevuje kyselina linolová, kyselina palmitová, olejová a kyselina stearová. Jejich významnou schopností je potlačení množení eucensored16ných . Třeba kyselina stearová a kyselina palmitová dokonce způsobují u těchto buněk apoptozu. Právě malé množství tuku a vysoké procento polynenasycených mastných kyselin ve srovnání s celkovým množstvím mastných kyselin je důkazem kvality houby. (1)
Aminokyseliny, bílkoviny, peptidy a enzymy
Aminokyseliny jsou stavebním prvkem bílkovin. Je zajímavé vědět, že Ganoderma lucidum představuje zdroj všech esenciálních aminokyselin – to jsou ty, které si nedokáže vytvořit tělo samo. Reishi vyniká především lysinem a leucinem. Lysin je důležitý při proteogenezi a mívá významnou hodnotu ve struktuře bílkovin. Vědci se domnívají, že lysin má i důležitou roli v dalších biologických procesech jako je homeostáza vápníku, při metabolismu mastných kyselin.
Leucin zase představuje významný prvek při regulaci příjmu potravy. Aminokyseliny jsou významné nejen proto, že z nich vznikají bílkoviny, ale také – v případě potřeby – cukry. A bílkoviny mají vliv na funkce těla. Z bílkovin se nejvíce zkoumá LZ-8, neboli Ling Zhi-8. Jedná se o imunosupresivní protein izolovaný z mycelií houby. Obdobně jako další bílkoviny stimuluje imunitní systém. Kromě toho dokáže bojovat s eucensored16nými buňkami a jedná se o antioxidant.
Také enzymy patří mezi bílkoviny a jsou zapotřebí do řady procesů, například napomáhají syntéze některých složek, ale dokáží je štěpit. Metaloproteinázy štěpí mezibuněčnou hmotu a také působí protisrážlivě. Galaktosidázy jsou enzymy, které rozkládají mléčný cukr – laktózu. (1)
Další látky, vitamíny a minerální látky
Svůj význam mají i další látky. Příkladem jsou nukleosidy jako třeba adenosin, které zabraňují shlukování trombocytů, čímž se snižuje tvorba trombů (krevních sraženin). Kromě toho adenosin snižuje krevní tlak a má vliv na srdeční činnost, proto se podává pacientům se srdeční arytmií. Reishi obsahuje ještě další nukleosidy jako adenin, uracil nebo třeba uridin.
V Reishi se také objevuje řada vitamínů. Dostatek je především vitamínu D, vitamínů skupiny B. Minerální látky zastoupuje hlavně draslík, vápník, fosfor, hořčík, selen, železo, zinek a měď.
Schopnosti Reishi
Reishi má řadu účinků a my vám v následujícím textu představíme některé z nich. Opírají se o vědecké výzkumy, přičemž pokusy byly prováděny nejen na buněčných kulturách (in vitro), ale také na laboratorních zvířatech (in vivo). Na dobrovolnících se ale také provádějí klinické testy.
Vliv Reishi na imunitní systém
Správná funkce imunitního systému je nezbytná, aby tělo zvládlo všechny nástrahy. Když je organismus oslabený, snáz podlehne různým infekcím, ale také třeba eucensored16. Když imunitní systém začne vyvíjet přílišnou činnost, může se dokonce obrátit proti vlastním strukturám, příkladem jsou autoimunitní nemoci. Organismu neprospívá ani, i když třeba mírný, dlouhodobý zánět.
Reishi dokáže pomocí polysacharidů efektivně upravovat činnost imunitního systému. Nejen že ho uvádí do rovnováhy, ale také ho posiluje a mírní špatné reakce. Reishi posiluje imunitní systém tím, že působí na buňky vrozené imunity (dendritické buňky, makrofágy nebo třeba neutrofily), ale také imunity získané (B a T lymfocyty).
Polysacharidy obsažené v Reishi se mohou navazovat na receptory na membránách imunitních buněk. Tímto provázáním dojde ke spuštění nitrobuněčných signálních cest – ty vedou třeba k růstu tvorby působků, které spouštějí další části imunitního systému, tedy censored cytokiny (IL-1, IL-6, nebo třeba TNF alfa). Ty mají na starost podporu dělení a tím pádem také rozmnožení imunitních buněk (růstové faktory).
Vazbou se ale mění také funkce dané buňky – třeba u makrofágů nebo dendritických buněk roste schopnost absorbovat cizorodý materiál, případně poškozené a umírající buňky. Říká se tomu fagocytóza. Pohlcenou částici, například bakterii, buňky usmrtí a „rozdělí“ na malé bílkovinné části. Vystaví je na svém povrchu – takto mohou být rozpoznány ostatními buňkami imunitního systému, například T lymfocyty. Ty pak podněcují B lymfocyty k tvorbě imunoglobulinů. Z toho vyplývá schopnost Reishi působit na celý imunitní systém.
Tím, že Reishi zvýší produkci IL-10 imunitními buňkami, dojde k utlumení imunitních reakcí. Interleukin totiž zmenšuje činnost imunitních buněk a také sekreci prozánětlivých cytokinů.
A jak Reishi působí protialergicky? Reishi bylo vyzkoušeno na alergických myších s astmatem, při kterém dýchací cesty vyvíjejí velkou aktivitu a odpovědí je rychlé stažení. Myši, které konzumovaly Reishi, měly menší alergické projevy (svědění) a lepší stav astmatu. Zastavilo se uvolnění histaminu z žírných buněk a poklesla produkce cytokinů, což je důležité, protože mají při alergii velký význam.
Testují se nejen zvířata, ale také pacienti s astmatem. Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchací soustavy. Souvisí se zánětem řízeným cytokiny Th2 a zánětem zprostředkovaným TNF-α. Zánět zprostředkovaný Th2 je citlivý na inhalované kortikosteroidy na rozdíl od zánětu zprostředkovaného TNF-α. Při testech, kdy byla podána kombinace látek – jednou z nich byla ganoderická kyselina z Reishi – se výrazně zmenšil zánět v dýchacích cestách. Poklesla i produkce hlenu a tím se významně snížil zánět v dýchacích cestách a zklidnil se stav dýchacích cest.
Reishi byla testována také s ohledem na autoimunitní nemoci. Proběhly pokusy na myších nemocných obdobnými chorobami jako jsou lidské – třeba Crohnova nemoc, lupus nebo revmatoidní artritidy. Podávání Reishi velmi přispělo k poklesu autoimunitního zánětu a stav pokusných zvířat se zlepšil. Imunitní systém ale tvoří nejen imunitní buňky a různé působky, patří sem také kůže a sliznice, které jsou bariérou bránící vstupu škodlivin do těla. Mezi bariérami hraje výraznou roli ta střevní.
Testování na potkanech ukázalo, že polysacharid z mycelia by se dal využít jako funkční činidlo pro regulaci funkcí střevní bariéry. Silná střevní bariéra je oporou organismu a právě Reishi ji pomáhá výrazně posilovat. Díky tomu je pak méně propustná, a kromě toho se lepší stav střevní mikroflóry, což je pro lidské zdraví velmi nezbytné. Nakonec došlo také k růstu koncentrace slizničního imunoglobulinu A (IgA).
Testováním na kaprech se zjistilo, že polysacharidy z Reishi mohou přispívat k ochraně při poškození hepatocytů vyvolané tetrachlormethanem díky snížení aktivity peroxidace lipidů, nárůstem antioxidační enzymové aktivity a také tím, že dojde k potlačení apoptózy a imunitní zánětlivé odpovědi.
Jiné testování na myších naznačuje, že neuroprotektivní funkce polysacharidů by se mohlo dosáhnout modulací mikrogliálních zánětlivých a behaviorálních odpovědí.
Při testování imunosupresivních myší vedlo 10denní podávání prášku z biomasy Ganodermy lucidum k blokování dalšího rozvíjení imunosuprese (stav, kdy imunitní systém nemůže plně reagovat na cizí antigeny) zprostředkované T-buňkami. Také došlo k obnově hypersenzitivní odpovědi.
(13 – 20)
Reishi likviduje volné radikály
Důsledkem oxidačního stresu je rychlejší stárnutí a degenerativní procesy v organismu. Volné radikály totiž působí toxicky, jsou mutagenní a eucensored16tvorné, poškozují DNA buněk i tuky v membránách. Protože se volné radikály tvoří i během fyziologických procesů, dokáže tělo volné radikály neutralizovat vlastními prostředky. V některých případech se ale volné radikály tvoří nadměrně a organismus pak není schopen adekvátně reagovat.
Ke vzniku volných radikálů přispívá fyzický i psychický stres, znečištění životního prostředí, ale také třeba infekce. Silnými antioxidanty jsou vitaminy C a E, nebo třeba složky Reishi. Z Ganodermy lucidum vynikají v tomto ohledu především polyfenoly, polysacharidy a terpenoidy (hlavně kyselina ganoderová).
Antioxidační vlastnosti byly testovány například v roztocích s radikály, kam byl přidán extrakt s Reishi. Následně se změřila koncentrace zbývajících radikálů – i těch, které nebyly neutralizovány. Některé z pokusů se prováděly také na zvířatech. Oxidační stres se sleduje na výsledcích krevních odběrů. Zjišťuje se hladina malondialdehydu vznikajícího peroxidací lipidů v buněčných membránách. Když jsou hodnoty vyšší, odpovídá to vysoké aktivitě volných radikálů.
Volné radikály páchají škodu při řadě chorob, kdy poškozují orgány. Příkladem je třeba cukrovka I. typu, když dochází k poškození jater, selhávání ledvin nebo k degenerativním procesům v mozku. Pokud je to možné, tak se snížením koncentrace volných radikálů dosáhne zpomalení nebo dokonce zastavení progrese poškození. Orgán se případně může regenerovat.
(21 – 24)
Reishi brání infekcím
Když dojde k průniku a pomnožení censoredho patogenu, spouští se infekce. Patogen může zastavit imunitní systém už při pokusu vstoupit do organismu, třeba na sliznicích, kůži, nebo i v těle. Infekce propuknout nemusí, i přes nakažení. Infekční patogeny vynikají chytrými mechanismy, kterými obcházejí imunitní systém. To jim umožní se pomnožit, a pak vznikají problémy. Některé druhy infekcí (jejich původci) mohou být i smrtelné.
Nebezpečím jsou především censored infekce, na které není účinná terapie, na rozdíl od virů chřipky nebo herpes virů. Pro oslabené jedince jsou velkým nebezpečím závažné houbové a kvasinkové infekce. Nebezpečnými se stávají i censored infekce, protože bakterie jsou mnohem odolnější a nedají se jen tak zničit antibiotiky. Nehledě na skutečnost, že se viry na antibiotika stávají rezistentními a nepůsobí na ně. Proto vědci hledají nové možnosti, jak tyto infekce léčit.
Například třicet jedna triterpenoidů z Reishi bylo testováno in vitro na chřipku A typu N1, velmi zajímavých výsledků bylo dosaženo hlavně proti kmeni H5N1 a H1N1, kde se projevilo velmi dobré preventivní působení.
Reishi je plné složek, které dokáží likvidovat patogeny – ať už censoredho, censoredho původu, ale také houby nebo parazity. Pokusy s herpetickými viry ukázaly, že Reishi snižuje jejich množení, nedovoluje jim pohyb a znovu být aktivní. Byly provedeny studie s pacienty, kteří prodělali pásový opar. Když užívali extrakt z Reishi, významně klesly neuralgické postherpetické bolesti a výrazně se zlepšil stav i pacientům s genitálním oparem. Došlo k rychlejšímu hojení lézí a ke zmírnění následků.
Protože Reishi blokuje enzym reverzní transkriptázu, nutnou pro množení viru, dokáže bojovat i proti HIV. Kyselina ganodermová průkazně potlačuje replikování dalších virů, třeba viru Ebstein-Barrové (EBV) nebo viru hepatitidy B. Triterpenoidy jsou schopné zvládat chřipkové viry H1N1 a H5N1. H1N1 často v zimním období způsobuje chřipkové epidemie.
Reishi vykazuje slušnou imunomodulační činnost, dokáže si poradit s viry i bakteriemi, často i těmi rezistentními a poměrně nebezpečnými. Omezuje dělení, čímž zabraňuje růstu kolonií. Likviduje tak třeba zlatého stafylokoka, E. coli, salmonelu, pseudomonády, ale také mykobakterie (původce TBC). Reishi je výborná v tom, že spolupracuje s antibiotiky a dokáže posílit jejich působení. Reishi lze využít i proti kvasinkám, třeba při potlačení růstu Candida glabrata. Také pomáhá při terapii malárie způsobené parazitem plasmodiem.
(25 – 30)
Reishi – významné antidiabetikum
Cukrovka neboli diabetes mellitus se mezi lidmi vyskytuje velmi často. Obzvláště II. typ, který bývá důsledkem špatného životního stylu, je na poměrně velkém vzestupu. Diabetik tohoto typu má někdy dostatek inzulínu, občas i nadbytek, ale buňky na něj nereagují – jsou vůči inzulinu rezistentní. Oproti tomu I. typ je autoimunitní chorobou, kdy slinivka inzulín vůbec netvoří. Když je koncentrace cukrů v krvi (hyperglykémie) zvýšená, poškozují se cévy, nervy i orgány. Diabetikové pak trpí na nemoci ledvin, oční sítnice, hůře se jim hojí rány. Pacientům II. typu může pomoci v některých případech už sama dieta, případně dostane antidiabetika. Pouze v těžkých případech a u I. typu se podává inzulin.
Konzumace Reishi je další možností, jak udržet hladinu cukru. Reishi bylo testováno na laboratorních zvířatech tak, že byl navozen stav podobný lidské cukrovce. Došlo k poškození slinivky, byla zvýšená glykémie a navozena rezistence k inzulinu. Když se podávalo Reishi, došlo ke zlepšení. Nejenže byl zpomalen zánět poškozující slinivku, ale byla podpořena tvorba inzulinu a obnova tkáně. Poklesla hladina cukrů v krvi a došlo k úpravě rezistence na inzulin. Buňky začaly znovu odpovídat na inzulin.
Ukázalo se, že polysacharidy z lesklokorky lesklé při testování na myších vykazují hypoglykemickou aktivitu tím, že zvyšují plazmatickou hladinu inzulínu a snižují hladin cukru v plazmě. Jako zajímavý terapeutický cíl v tomto ohledu se projevil protein tyrosin fosfatáza 1B a proteoglykan z Reishi tento enzym in vitro inhiboval. Prokázalo se, že triterpenoidy z této houby snižují činnost aldózové reduktázy a α-glukosidázy. Mohou být příčinou potlačení postprandiální hyperglykémie. Protein Ling Zhi-8 z Reishi zvýšil inzulín u diabetických myší a zároveň významně snížil infiltraci lymfocytů.
Jedné klinické studie se účastnilo 71 pacientů s cukrovkou II. typu. Dostávali ganopoly a za 12 týdnů byl zkontrolován jejich stav. Bylo zjištěno, že došlo k poklesu glykémie, která byla již pod kontrolou a snížily se také hodnoty glykovaného hemoglobinu.
Reishi může zmírnit i chronické komplikace diabetiků. Mezi poměrně časté doprovodné potíže této nemoci patří poškození ledvin. Testováním na myších modelech s poškozením ledvin, se konzumací Reishi zpomalila progrese, dokonce došlo ke zlepšení. Dosáhlo se poklesu hladiny kreatininu a urey krvi, což odpovídá zlepšení funkce ledvin. Zjistilo se, že právě polysacharidy z Ganodermy lucidum mohou snížit hladinu glukózy a triglyceridů v séru. Také poklesl oxidační stres diabetických myší.
Preventivně působí Reishi proti poškození nervů a očí. Vysoké koncentrace glukózy znamenají vyšší tvorbu sorbitolu, aktivitou enzymu aldózoreduktázy. Sorbitol se ale může hromadit v oku a být tak příčinou zákalu čočky a může dojít k poškození sítnice. Reishi blokuje enzym, čímž se zabrzdí produkce sorbitolu a je poskytnuta ochrana oční čočky před poškozením. Poklesem koncentrace glukózy v séru u diabetických potkanů (vyvoláno streptozotocinem) došlo k významné toleranci na glukózu. Z výsledků studií provedených na zvířatech i pacientech je patrné, že Reishi by se v budoucnosti mohla stát součástí censored diabetu.
(29 – 34)
Reishi zvládá tuky a napomáhá kardiovaskulárnímu systému
Zvýšená hladina tuků v krvi (hyperlipidémie) je v dnešní době problémem řady lidí. Nebezpečí spočívá v tom, že někdy totiž pacienti o potížích ani nevědí. Zjistí to třeba, až když se objeví kardiovaskulární komplikace. Ateroskleróza se pak projevuje třeba angínou pektoris, zvýšením krevního tlaku nebo třeba infarktem myokardu. Důležité je dbát o zdraví a nechat si ho kontrolovat při preventivních prohlídkách. Hlídat je třeba tedy právě i hodnoty tuků. Může se jednat o zvýšení pouze některých tuků – jako třeba celkového cholesterolu, LDL, triglyceridů. Právě Reishi může prospět regulaci hladin lipidů.
Většinou se pokusy provádějí na zvířatech. Při nich dostávají vysokotučnou dietu a tím dojde ke zvýšení lipidů v krvi, tedy vzrostou hodnoty cholesterolu, LDL, triglyceridů, ale také klesá hodnota „dobrého“ cholesterolu HDL. Když zvířata dostanou Reishi, měřené lipidy se dostávají na lepší hodnoty a klesají, navíc roste HDL, což je zapotřebí.
Byly dokonce provedeny studie s dobrovolníky. Zmínit můžeme jednu randomizovanou dvojitě zaslepenou studii s 26 pacienty s nadváhou, cukrovkou II. a kromě toho s hypercholesterolémii, kterým byla po dobu 12 týdnů denně podávána Reishi (1,54 g) nebo placebo. Při užívání Reishi se nesnížila váha, ale hodnoty cukrů a tuků nabraly příznivější obrat. Nemocní získali kontrolu nad glykémií i hladinou triglyceridů, zvýšila se také hladina HDL a nebyly k tomu zapotřebí žádné další léky.
Při testování na myších krmených vysokotučnou dietou dostávala zvířata extrakt z Ganodermy lucidum, zatímco některé dostávaly obvyklý lék simvastatin. V několika případech dokonce vykazovaly extrakty lepší účinky na metabolismus lipidů než simvastatin. Mechanismus účinku na snížení hladiny cholesterolu je nejspíše způsoben α -glukany a β-glukany z Reishi, které nejen podporují sníženou absorpci cholesterolu ve střevech, ale také vyšší vylučování fekálních žlučových kyselin a cholesterolu.
Bolesti na srdci způsobené nedokrevností, aneb problém zvaný angína pektoris, může spočívat v ateroskleroticky zúžených cévách. Pro studii si vědci vybrali 34 pacientů se stabilní angínou a dávali jim Reishi. Nakonec se zjistilo, že zánět pacientů se snížil. Zánět se nachází v aterosklerotických lézích a poškozuje cévy. Polysacharidové peptidy z Ganodermy lucidum vykazovaly výrazný protizápalový, antioxidační, protilipidový a antidiabetický vliv.
Vědci vyzkoumali, že Reishi způsobuje pokles oxidačního stresu. Je velmi vysoký a špatně působí na cévy a srdce. Kromě toho tato houba snižuje hladinu celkového cholesterolu. Nemocní měli hodnoty na vstupu 205,49 ± 48,49 mg/dl, výstupní pak dosahovaly 182,11 ± 73,81 mg/dl. Dále bylo potvrzeno, že Reishi způsobují pokles krevního tlaku. To se prokázalo v pokusu u myší, u nichž dochází ke spontánnímu nárůstu krevního tlaku. Pokud byla podávána Reishi, byl tlak u těchto myší nižší.
(35 – 38)
Ochrana jater a trávicího systému
Reishi je schopné působit svými účinky na řadě front, což jsme si už ukázali. Jednou z dalších schopností je ochrana a regenerace jater a ostatních orgánů trávicí soustavy. Játra sice mají velké regenerační schopnosti, jestliže jsou ale neustále zatěžována nebo vystavována obrovské dávce škodlivé látky, dojde k jejich poškození. Mezi látky nebezpečné pro játra určitě patří tuk, který se do nich ukládá, nebezpečím jsou ale také chemikálie, léky, alkohol, toxiny z plísní nebo třeba infekce. Nejprve v játrech dochází k fibrotizaci, při které je funkční tkáň při snaze o hojení nahrazena nefunkční. Tento stav se ale může změnit v cirhózu.
Aby bylo možno zjistit vliv Reishi na játra, došlo k jejich poškození, když byl hlodavcům podán tetrachlorid nebo alloxan. Uvolněním enzymů z jaterních buněk se zjistilo poškození jater. ALT a AST se při poškození dostávají do krevního oběhu. Hlodavci dostali Reishi a játra se mnohem rychleji regenerovala. Kromě toho se obnovily funkce a snížily se jaterní enzymy v krvi.
Reishi působí regeneračně, ale může mít i ochranný vliv. Jestliže se Reishi dodá před aplikací toxické látky, zmenší se důsledky pro játra. Pokus probíhal na krysách. Krysy, které před podáním toxické látky nedostaly Reishi, měly poškozená játra. Došlo k velké destrukci jaterní tkáně a ztratily se tím jaterní funkce. Rozdíl byl u krys, které dostávaly Reishi. Vykazovaly totiž mnohem menší následky podání toxické látky a rychleji se regenegovaly do „původního“ stavu.
Reishi také chrání játra před houbovými toxiny jako je třeba alfa amanitin (v muchomůrkovitých houbách). Když se podává Reishi, roste pravděpodobnost přežití, jaterní buňky nepodléhají tolik apoptóze (buněčné smrti). Také klesá škodlivý oxidační stres. Z tohoto důvodu by bylo možné podávat Reishi také při otravách z hub.
Při testování poškození jater myší α-amanitinem bylo testováno nejen podání léku silibininu, ale také podání triterpenoidů z Ganodermy lucidum. Triterpenoidy významně snížily sérovou alaninaminotransaminázu a aspartát ami-notransaminázové koncentrace a také poklesla úmrtnost, a to dokonce až o 20-40 %. Bylo možné pozorovat i výrazné zvýšení činnosti superoxiddismutázy a katalázy a pokles malondialdehydu v játrech. Kyselina ganoderová zase zajistila významný pokles fragmentace DNA a aktivity kaspázy-3, -8 a -9.
Jak již u imunitního systému bylo uvedeno, Reishi má také pozitivní vliv na střevní sliznici. Stará se o zdravou mikroflóru, sliznice je mnohem odolnější, klesá její propustnost, a jestliže v ní probíhá zánět, mírní i ten. Reishi působí příznivě také na žaludek, protože likviduje bakterii Helicobacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy a často také eucensored16 žaludku.
Testování zjistilo, že podání imudolačního protejnu Ling Zhi-8 vyvolává rychlejší hojení ran v potkaních tkáních jater po monopolární elektrochirurgii.
(41 – 46)
Reishi chrání mentální a psychický stav
Mentální a psychická kondice každý den podléhá velkým zkouškám, proto je třeba o ni pečovat a podpořit ji. Především centrální nervovou soustavu často postihují degenerativní procesy, jejichž důsledkem mohou být různé typy demencí nebo třeba poruchy pohyblivosti. Mezi nejznámější nemoci patří určitě Alzheimerova choroba a Parkinsonova nemoc.
Přínos Reishi spočívá ve schopnosti snížit oxidační stres, tedy také poškození, které může tento stres vyvolat v nervové tkáni. Reishi má ale také vliv přímo na nervové buňky. Nedávno byla ve studii zaznamenána schopnost Reishi stimulovat aktivitu buněk, ze kterých vznikají nervové buňky, tedy progenitorové buňky. Tak se dosáhne náhrady ztracených nervových buněk a doplní se.
Při Alzheimerově chorobě se Reishi stará o zmenšení rozsahu postižení plaky. Ty jsou totiž tvořené beta amyloidem, který zabíjí nervové buňky. Prováděl se pokus na myších, kterým byla vyvolána Alzheimerova nemoc. Ve spojení s Alzheimerovou chorobou se mluví o podpoře neurogeneze, jako o slibné strategii pro terapii kognitivních poruch v souvislosti s touto nemocí. Testováním na myších se dostávali hlodavci polysacharidy a vodný extrakt z Ganodermy lucidum. Ukázala se podpora hojného množení nervových progenitorových buněk, což vedlo ke zvýšení neurogeneze a poklesu kognitivních deficitu u nemocných myší. Zlepšila se jim paměť a schopnost učení, lepší stav nastal i při pohyblivosti a koordinaci. Reishi může pomoci nejen při ztrátě paměti při Alzheimerovi, ale také když je způsobená traumatem.
Antiamnezické účinky byly zkoumány vyvoláním poruch paměti (amnézie) u krys tím, že jim byl podán skopolamin. Za 30 minut uskutečněné testy ukázaly u krys narušení paměti. Část krys dostala Reishi 300 mg/kg, část primárně a sekundárně fermentované (bakterií mléčného kvašení Bifidobacterium bifidum) vodní extrakty z Reishi a následně Lactobacillus sakei. Pak byly provedeny nové testy. Myši s primárně a sekundárně fermentovanými extrakty z Reishi vykazovaly mnohem lepší prostorovou paměť a kongnitivní funkce na rozdíl od myší, které reishi nedostaly. Dobře si vedly i myši pouze s vodním extraktem z Reishi. Tímto testováním se potvrdilo obnovení paměti.
Některé ze studií svědčí o příznivém vlivu užívání Reishi při záchvatovitém onemocnění mozku – epilepsii, při kterém vznikají vzruchy. Ty se pak „nekoordinovaně“ šíří mozkem. V mozku pak mnohdy vznikají nová spojení, kvůli kterým je pak stav mnohem horší. V důsledku záchvatů zanikají některé neurony. Reishi brání produkci nových, „nevhodných“ neurálních spojení, a navíc redukuje zánik neuronů během záchvatu. Na psychiku mají velký vliv substance v mozku (neurotransmitery). Je známé, že příčinou depresí je poklesu serotoninu.
Epilepsie může být příčinou přechodné mozkové dysfunkce. Spóry z Ganodermy lucidum už dříve při testování vykazovaly antiepileptické účinky. První studie účinků těchto spór byla cílena na kultivované primární hipokampální neurony ošetřené médiem bez Mg (2+). Výsledky ukázaly, že vzrostl počet normálních hipokampálních neuronů a zároveň se dobře zachovala morfologie hipokampálních neuronů. Významně vzrostla exprese neurotrofinu-4, ale poklesla exprese N-kadherinu ve srovnání s modelovou skupinou, což potvrdilo, že spóry z Reishi mohou chránit hipokampální neurony.
I další testování ukazují antiepileptický vliv spor Ganodermy lucidum. Výzkum proběhl i na krysách, kdy vyšlo najevo, že ganoderické kyseliny mohou upravovat synaptické rekonstrukce a chránit hipokampální neurony podporováním přežití neuronů a zotavením poškozených neuronů. Při pokusech na krysách se prokázalo, že Reishi zasahuje do tvorby neurotransmiterů, a může tak být prospěšné při zvládání depresí, úzkostných stavů, ale také může zlepšit kvalitu spánku.
(47 – 50)
Reishi pro lepší fyzickou kondici
Reishi je prospěšná při psychických problémech a vyčerpání. Tato houba ale umí podpořit i fyzickou stránku organismu. Ženy s fibromyalgii se zúčastnily studií, při kterých byl zkoumán vliv Reishi. Jedná se o chronickou chorobu, při které bolí svaly, klouby a pacient cítí velkou únavu. Když nemocné ženy dostávaly Reishi, cítily se lépe. Obtíže byly menší a zvýšila se jim výkonnost i výdrž. Reishi rovněž umí mírnit únavu u pacientů s eucensored16ou – ti jsou pak daleko více vitálnější a mají lepší náladu. Pociťují kvalitnější život.
(51)
Shrnutí poznatků o Reishi
V tomto článku jsme vám ukázali, jak pestré je využití houby Reishi, které bylo prokázáno studiemi a pokusy. Reishi celkově posiluje imunitní systém, působí na zlepšení fyzického i mentální stavu a využívá se i na poruchy jater a trávení.
Zdroj
1) Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
2) David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu, Triton 2011
3) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
4) Dedi Satria, Yhiya Amen, Yasuharu Niwa, Ahmed Ashour. Lucidumol D, a new lanostane-type triterpene from fruiting bodies of Reishi ( Ganoderma lingzhi), dostupné z https://www.researchgate.net/publication/323271614_Lucidumol_D_a_new_lanostane-type_triterpene_from_fruiting_bodies_of_Reishi_Ganoderma_lingzhi
5) Li A, Shuai X, Jia Z, et al. Ganoderma lucidum polysaccharide extract inhibits hepatocellular carcinoma growth by downregulating regulatory T cells accumulation and function by inducing microRNA-125b. Journal of Translational Medicine. 2015;13:100. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25889022
6) Liu DL, Yang DH, Li YJ, Wang CR, Xu J, Yao N, Chen ZS, Zhang XQ, Ye WC, Zhang DM. Ganoderma lucidum derived ganoderenic acid B reverses ABCB1-mediated multidrug resistance in HepG2/ADM cells. Int J Oncol. 2015;46(5):2029-38. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/273701509_Ganoderma_lucidum_derived_ganoderenic_acid_B_reverses_ABCB1-mediated_multidrug_resistance_in_HepG2ADM_cells
7) Li YB, Liu RM, Liang XF, Liu HZ, Zhong JJ, Xiao JH. Structurally related ganoderic acids induce apoptosis in human cervical cancer HeLa cells: involvement of oxidative stress and antioxidant protective system. Chem Biol Interact. 2015 Aug 14. pii: S0009-2797(15)30034-X. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26282491
8) Na K, Li K, Sang T, Wu K, Wang Y, Wang X. Anticarcinogenic effects of water extract of sporoderm-broken spores of Ganoderma lucidum on colorectal cancer in vitro and in vivo. Int J Oncol. 2017 May;50(5):1541-1554. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28358412
9) Wang SC, Hsin IL, Li JR, Ciou TC, Wu HM, Wu CH, Ko JL. Immunomodulatory proteins FIP-gts and chloroquine induce caspase-independent cell death via autophagy for resensitizing cisplatin-resistant urothelial cancer cells. Phytomedicine. 2016 Dec 1;23(13):1566-1573. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27823620
10) Quagliariello V, Barbieri A, Del Vecchio V et al. Anticancer and Anti-Inflammatory Properties of Ganoderma lucidum Extract Effects on Melanoma and Triple-Negative Breast Cancer Treatment. Nutrients. 2017 Feb 28;9(3). pii: E210. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28264501
11) Xie ZP, Wang T, Huang ZS, Li H, Di JM, Wei AY, Total triterpenoids from Ganoderma Lucidum suppresses prostate cancer cell growth by inducing growth arrest and apoptosis. J Huazhong Univ Sci Technolog Med Sci. 2015 Oct;35(5):736-41. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26489631
12) Lv J, Chen Y, Li K, Xu J, Zhang W, Li M, Pang X. Sporoderm-Broken Spores of Ganoderma lucidum Inhibit the Growth of Lung Cancer: Involvement of the Akt/mTOR Signaling Pathway. Nutr Cancer. 2016 Oct;68(7):1151-60. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27618151
13) Liu YJ, Cao LP, Du JL, Jia R, Zhao CY, Shen YJ, Xu P, Yin GJ. Anti-inflammatory and hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on carbon tetrachloride-induced hepatocyte damage in common carp (Cyprinus carpio L.). Int Immunopharmacol. 2015;25(1):112-20. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25639226
14) Andoh T, Yamamoto T, Zhang Q, Tayama M, Tanaka K, Kuraishi Y, Hattori M. Inhibitory effects of the methanol extract of Ganoderma lucidum on mosquito allergy-induced itch-associated responses in mice. J Pharmacol Sci. 2010;114(3):292-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20948166
15) Cai Q, Li Y, Pei G. Polysaccharides from Ganoderma lucidum attenuate microglia-mediated neuroinflammation and modulate microglial phagocytosis and behavioural response. J Neuroinflammation. 2017 Mar 24;14(1):63. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28340576
16) Jin M, Shao D, Zhu Y, Zhao K, Li Q, Yang , Xu C, Huang Q, Shi J. Effects of polysaccharide from mycelia of Ganoderma lucidum on intestinal barrier functions of rats. Int J Biol Macromol. 2017 Jan;94(Pt A):1-9. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27693834
17) Habijanic J, Berovic M, Boh B, Wraber B, Plankl M, Submerged cultivation of Ganoderma lucidum and the effects of its polysaccharides on the production of human cytokines TNF-α, IL-12, IFN-γ, IL-2, IL-4, IL-10 and IL-17. N Biotechnol. 2015 Jan 25;32(1):85-95. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25078944
18) Cai Z, Wong CK, Jiao D, Chu M, Dong J, Leung PC, et al. Anti-inflammatory activities of Ganoderma lucidum (Lingzhi) and San-Miao-San supplements in MRL/lpr mice for the treatment of systemic lupus erythematosus. Chin Med. 2016 Apr 29;11:23. Dostupné z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27134645
19) Pidchenko VT, Nizhenkovska IV, Bychkova NG, Bisko NA, Rodnichenko AY, Kozyko NO. Influence of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. on T-cell-mediated immunity in normal and immunosuppressed mice line CBA/Ca. Ceska Slov Farm. 2015 Fall;64(4):139-143. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26459128
20) Wang L, Yang N, Liu C, Song Y, Zi J, el al. Ganoderic acid C1 isolated from the anti-asthma formula, ASHMI™ suppresses TNF-α production by mouse macrophages and peripheral blood mononuclear cells from asthma patients. Int Immunopharmacol. 2015 Aug;27(2):224-31. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26004313
21) Stajic M, Cilerdzic J, Zivkovic L, Bajic V, Spremo-Potparevic B, Vukojevic J. Genoprotective Capacity of Alternatively Cultivated Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), Basidiocarps. Int J Med Mushrooms. 2016;18(12):1061-1069. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28094744
22) Tang X, Xu B, Cai W. Comparison of the Chemical Profiles and Antioxidant and Antidiabetic Activities of Extracts from Two Ganoderma Species (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms 2016; 18(7):609-20. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27649729
23) Negi P, Mohsin M, Ahmed Z. Determination of the antioxidant activity and polyphenol contents of wild Lingzhi or Reishi medicinal mushroom, Ganoderma lucidum (W.Curt. Fr.) P. Karst. (higher Basidiomycetes) from central Himalayan hills of India. Int J Med Mushrooms. 2011;13(6):535-44. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22181841
24) Rani P, Maheshwari U, Lal MR, Krishnan S. Antioxidant Potential of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Cultivated on Artocarpus heterophyllus Sawdust Substrate in India. Int J Med Mushrooms. 2015;17(12):1171-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26854104
25)Tang J, Lin, S Xu Y, Zhan L, Xu Y, Qin C. Prophylactic Use of Ganoderma lucidum Extract May Inhibit Mycobacterium tuberculosis Replication in a New Mouse Model of Spontaneous Latent Tuberculosis Infection. Front Microbiol. 2016 Jan 8;6:1490. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26779146
26) El Zawawy NA, Ali SS. Anti-proteolytic activity of Ganoderma lucidum methanol extract against Pseudomonas aeruginosa. J Infect Dev Ctries 2016 Sep 30; 10(9):1020-1024. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27694736
27) Baig MN, Shahid AA, Ali M. In Vitro Assessment of Extracts of the Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Higher Basidiomycetes) Against Different Plant Pathogenic Fungi. Int J Med Mushrooms. 2015;17(4):407-11. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954966
28) Zhu Q, Ohnuki K, Sawai T, Sawai K, Bang TH, Shimizu K. Inhibition of neuraminidase by Ganoderma triterpenoids and implications for neuraminidase inhibitor design. Sci Rep. 2015 Aug 26;5:13194. Dostupné z https://www.nature.com/articles/srep13194
29) Olarewaju M. Oluba, Augustine O. Olusola, George O. Eidangbe, Leye J. Babatola, a E. Chukwu Onyeneke, „Modulation of Lipoprotein Cholesterol Levels in Plasmodium berghei Malarial Infection by Crude Aqueous Extract of Ganoderma lucidum,” Cholesterol, vol. 2012, Article ID 536396, 6 pages, 2012. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3410371/
30) Young L, Abbott GM, Wan-Mohtar WA, Clements C, Harvey LM, McNeil B. Antimicrobial properties and cytotoxicity of sulfated (1,3)-β-D-glucan from the mycelium of the mushroom Ganoderma lucidum. J Microbiol Biotechnol. 2016 Feb 24. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26907757
31) Ma HT, Chen ST, Hsieh JF. Anti-diabetic effects of Ganoderma lucidum. Phytochemistry. 2015 Mar 16. pii: S0031-9422(15)00083-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25790910
32) Lee YS, Juing SH, Shim SH, Shin KH, Kim JS, Kand SS. Inhibitory effects of Ganoderma applanatum in rat lens aldose reductase and sorbitol accumulation in streptozotocin-induced diabetic rat tissues. Phyto Res. 2005 Jun;19(6):477-80. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16114079
33) Wu Q, Zhang J, Xiao C, Xie Y, Cai W, Tan J, Antidiabetic activity of Ganoderma lucidum polysaccharides F31 down-regulated hepatic glucose regulatory enzymes in diabetic mice. J Ethnopharmacol. 2016 Nov 27. pii: S0378-8741(16)32110-9. Dostupné z
34) Dai X, Land J, Ye J, China; Zhou S. A Phase I/II Study of Ling zhi Mushroom Extract in Patients with Type II Diabetes Mellitus Gao Y, New Zealang; Int J Med Mushr 2004, 6(1):30-8. Dostupné z http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,0738f8d34e863c74,1629a45749954343.html
35) Li F, Zhong Z, Zhang Y. Antihyperglycemic effect of ganoderma lucidum polysaccharides on streptozotocin-induced diabetic mice. Int J Mol Sci. 2011;12(9):6135-45. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22016649
36) Li WD, He CY, Guo SX, Lin ZB, Lin SQ. Effect of polysaccharides from Ganoderma lucidum on streptozotocin-induced diabetic nephropathy in mice. J Asian Nat Prod Res. 2006 Dec; 8(8):705-11. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145658
37) Chu TT, Lam CW, Fok BS, Benzie IF, Lee KK, Tomlinson B. Study of potential cardioprotective effects of Ganoderma lucidum (Lingzhi): results of a controlled human intervention trial. Br J Nutr. 2012 Apr;107(7):1017-27. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21801467
38) Rein D, Berger A, Kratky E, et al. Cholesterol-lowering properties of Ganoderma lucidum in vitro, ex vivo, and in hamsters and minipigs. Lipids in Health and Disease. 2004;3:2. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14969592
39) Meneses ME, Martínez-Carrera D, Torres N, et al. Hypocholesterolemic Properties and Prebiotic Effects of Mexican Ganoderma lucidum in C57BL/6 Mice. Li Volti G, ed. PLoS ONE. 2016;11(7):e0159631. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27438015
40) Ubaidillah N, Widya A, Sargowo D, Jakfar V, Proboretno KS, Failasufi M, Warahugraha Y, Ramadhan F, Wulandari H, Putri DH. IOs 10-03 the distinctive effect of polysaccharide peptides ganoderma lucidum as anti atherogenesis in stable angina patiens. J Hypertens. 2016 Sep;34 Suppl 1 – ISH 2016 Abstract Book:e72. Dostupné z https://journals.lww.com/jhypertension/Fulltext/2016/09001/OS_10_03_THE_DISTINCTIVE_EFFECT_OF_POLYSACCHARIDE.167.aspx
41)Wu H, Tang S, Zhou Q, Huang Z, Zhang P, Chen Z. Hepatoprotective Effects and Mechanisms of Action of Triterpenoids from Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom Ganoderma lucidum (Agaricomycetes) on α-Amanitin-Induced Liver Injury in Mice. Int J Med Mushrooms. 2016;18(9):841-850. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27910775
42) Park JH, Kim CH, Kim JH, Kim YK, Jang KJ, Yoon HM. Ganoderma Lucidum Pharmacopuncture for Teating Ethanol-induced Chronic Gastric Ulcers in Rats. J Pharmacopuncture. 2015;18(1):72-8. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25830061
43) Wu JG, Wu YB, Yi J, Kan YJ, Chen TQ, Wu JZ. Hepatoprotective effect of ganoderma triterpenoids against oxidative damage induced by tert-butyl hydroperoxide in human hepatic HepG2 cells. Pharm Biol. 2015 Oct 12:1-11. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26457919
44) Wu a Keng-Liang Ou, An Immunomodulatory Protein (Ling Zhi-8) from a Ganoderma lucidum Induced Acceleration of Wound Healing in Rat Liver Tissues after Monopolar Electrosurgery, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2014, Article ID 916531, 12 pages, 2014. Dostupné z https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/916531/
45) Brzozowski T, Konturek SJ, Konturek PC, Brzozowska I, Kwiecien S, Hahn EG. Involvement of ornithine decarboxylase and polyamines in epidermal growth factor-induced recovery of gastric mucosa from gastric lesions provoked by stress. Regul Pept. 2002;30;74(2-3):73-84. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9712166
46) Chiu HF, Lu YY, Han YC, Fu HY, Shen YC, Venkatakrishnan K, Golovinskaia O, Wang CK. Triterpenoids and polysaccharide peptides-enriched Ganoderma lucidum: a randomized, double-blind placebo-controlled crossover study of its antioxidation and hepatoprotective efficacy in healthy volunteers. Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):1041-1046. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28183232
47) Yu Jin Choi, Hee Sun Yang, Jun Hee Jo, Sang Cheon Lee, Tae Young Park, Bong Suk Choi, Kyoung Sun Seo, Chang Ki Huh. Anti-Amnesic Effect of Fermented Ganoderma lucidum Water Extracts by Lactic Acid Bacteria on Scopolamine-Induced Memory Impairment in Rats. Prev Nutr Food Sci. 2015 Jun;20(2):126-32. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4500515/
48) Wu F, Yang ZW, Zhang SL. Effects of ganoderic acids on epileptiform discharge hippocampal neurons: insights from alterations of BDNF,TRPC3 and apoptosis. Pharmazie. 2016 Jun;71(6):340-4. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27455554
49) Mao J, Huang S, Ding K, et al. Polysaccharides from Ganoderma lucidum Promote Cognitive Function and Neural Progenitor Proliferation in Mouse Model of Alzheimer’s Disease. Stem Cell Reports. 2017;8(1):84-94. doi:10.1016/j.stemcr.2016.12.007. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28076758
50) Li X-J, Zhou S, Wang S-Q, Sun D-X, Wang H, et al. (2013) Intervention Effects of Ganoderma Lucidum Spores on Epileptiform Discharge Hippocampal Neurons and Expression of Neurotrophin-4 and N-Cadherin. PLoS ONE 8(4): e61687. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23637882
51) Collado Mateo D, Pazzi F, Domínguez Muñoz FJ, Martín Martínez JP, Olivares PR, Gusi N, Adsuar JC. GANODERMA LUCIDUM IMPROVES PHYSICAL FITNESS IN WOMEN WITH FIBROMYALGIA. . Nutr Hosp. 2015 Nov 1;32(5):2126-35. doi: 10.3305/nh.2015.32.5.9601. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26545669