Stres – reakce organismu na velkou zátěž

Mezi stres (z anglického „zátěž”) se dá zařadit vše, co v nás vyvolává nekomfortní pocity, co nás nutí se přizpůsobit, a v důsledku tedy zatěžuje.

Stresory

Stresory jsou právě podněty, které na člověka zvenčí působí. Může se jednat o určité nepříjemné záležitosti, události. Vše je velmi individuální a každý jedinec se s příslušnou situací vyrovnává jinak. Stres tedy mohou vyvolat i zdánlivě neškodné akce jako je třeba cestování. Všeobecně lze říci, že dnešní doba klade na člověka velké nároky a stres je tak přítomný téměř každodenně. Za stresem stojí emoce jako strach a úzkost.

stres

Mohou vznikat také tehdy, když reálné nebezpečí nehrozí, pak se jedná o neurotické poruchy. Tyto poruchy doprovázejí příznaky jako třeba bušení srdce, větší pocení, tlak v hlavě. Úzkost vytvářejí neurčité obavy ohrožení. V tom se právě liší od strachu, který reaguje na určitou konkrétní situaci (strach z výšky, ze psa a podobné) a trvá tak dlouho, jak dlouho jsme vystaveni určité situaci. Existují různé úzkostné poruchy jako strach z letadel, z vystupování na veřejnosti, kterým se říká fóbie. Může dojít ale také k panickému záchvatu, kdy se najednou, bez určité příčiny, objeví intenzivní strach. Tento stav většinou trvá několik minut a provázejí ho nejen tělesné příznaky, které jsme uvedli výše, ale i obavy, že se člověk zblázní nebo dokonce že zemře.

Jak získat zpátky kontrolu

Je důležité, aby se tělesné reakce zklidnily, což sníží nepříjemné pocity a zlepší sebekontrolu. To je možné provést tak, že se člověk snaží o relaxaci prostřednictvím hlubokého břišního dýchání. Mezi další možnosti patří koncentace na určitou jinou činnost, třeba se dát s někým do hovoru.

Prevence stresu

Mezi preventivní kroky absence stresu určitě patří dodržování zdravého životního stylu. Kromě dostatečného kvalitního stravování (ke zklidnění přispívají i konkrétní potravinové složky) by člověku neměl chybět vhodný pohyb a relaxace jako taková. Vhodné jsou masáže, jóga nebo třeba dechová cvičení. Je zapotřebí najít si dostatek času na odpočinek a zdravý spánek. Kromě toho je dobré se soustředit na plánování aktivit, aby člověka nezačaly stresovat. Navíc se dají určité činnosti natrénovat jako třeba asertivní chování. Úzkostné poruchy se také dají i uzdravovat prostřednictvím psychoterapie a farmakoterapie. Zdroj http://www.ordinace.cz/clanek/stres/https://cs.wikipedia.org/wiki/Stres

Další informace najdete v článcích

Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavitZnáte bod dlouhověkosti Zu San Li? Zhan Zhuang – Cvičení pro zdraví a vnitřní sílu4 tipy na zchlazení organizmu 4 znaky skutečného zdraví 3 jarní tipy pro zdravé tělo přímo od Žlutého císaře