He Shou Wu – černé vlasy pana HE 4.84/5 (63)

He Shou Wu Superionherbs

He Shou Wu – černé vlasy pana HE

Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. Che-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno mnohokvěté), rostoucí v horských oblastech střední a jižní Číny. Spolu s plody kustovnice (godži) patří k hlavním bylinám čínské bylinné medicíny, které posilující esenci (ťing). Překlad čínského názvu je: „černé vlasy pana He”. Díky schopnosti nashromáždit v kořenu obrovské množství čchi dokáže tato bylina posilovat lidské i zvířecí orgány a také vyživovat a posilovat krev. Che-šou-wu není stimulans. Jde ale o jeden z nejlepších prostředků dodávajících energii, které lidstvo zná. Jeho působení je kumulativní, jak je tomu u každého skutečně zdravého doplňku stravy s posilujícím účinkem. Je to velmi mírné sedativum, a tedy zklidňuje nervovou soustavu. Proto lze říci, že che-šou-wu je současně povzbuzující a uklidňující. To je kouzlo vynikající posilující byliny. (1) He Shou Wu pomáhá udržovat sílu a stabilitu dolní části zad a kolen. Užívá se pro zachování mladistvého pohlavního pudu a normálního počtu spermií u mužů a na podporu vajíček u žen. V Asii se v širokém měřítku používá pro udržení mladistvého stavu a barvy vlasů. Podle tradičního využití zklidňuje nervovou soustavu. Mezi jeho složkami jsou účinné antioxidanty, které jemně účinkují v játrech a očích. Jeho síla je dána mimo jiné pozoruhodnou schopností podporovat a udržovat očistné funkce ledvin a jater, které blahodárně působí na naši krev.

He Shou Wu je kvalitním zdrojem železa

Obsahuje také účinné antioxidanty a molekuly zesilující účinek antioxidantů. Che-šou-wu podporuje vrozenou schopnost organismu účinně odstraňovat vysoce reaktivní volný radikál superoxid. Volné radikály vznikají v rámci životních pochodů v každém okamžiku našeho života a naše zdraví závisí na jejich nepřetržitém odklízení z těla. Tento proces obvykle podporují potraviny a byliny, které lidé konzumují. Podle rozšířeného přesvědčení je jedním z důvodů, proč che-šou-wu působí proti stárnutí a zvyšuje dlouhověkost, jeho schopnost produkovat superoxid dismutázu (SOD). Tyto účinky pomáhají zachovávat zdravé tělesné a duševní funkce a struktury. (3) He-sou-wu obsahuje zinek. A zinek je zásadním stopovým prvkem, který potřebují všechny formy života. Na zinku závisí celá řada aspektů buněčného metabolismu. Zinek hraje významnou roli, pokud jde o růst a vývoj, imunitní reakci, nervové funkce a rozmnožování. Je důležitý pro naše sexuální a reprodukční funkce. (4) He Shou Wu má bezkonkurenční schopnost poskytovat buňkám našeho těla hlubokou, prapůvodní energii (esenci – ťing) prostřednictvím systému ledvin, který popisuje čínská filozofie zdraví. Che-šou-wu podporuje „funkční rezervu“ lidského těla. V čínské terapii posilujícími bylinami se che-šou-wu široce využívá jako prostředek, jenž podporuje zdravé stárnutí tím, že dodává energii pro fungování ledvin a jater, posiluje ťing (životní esenci), vyživuje krev a zpevňuje svaly, šlachy a kosti. (5)

Legenda o He Shou Wu

Li Ao z doby dynastie Tchang (618–907) napsal knihu Legenda o che-šou-wu, kde podrobně popisuje, jak byla tato bylina objevena. Říká se, že che-šou-wu v Číně objevil muž jménem Neng S’. „Neng S’ se narodil s chatrným zdravím. Kvůli chronické neduživosti se nemohl oženit, a jak čas běžel, vzdal se naděje, že si někdy najde ženu a bude mít děti. K tomu se ještě dal na pití tvrdého alkoholu. Byl ovšem také nadšeným stoupencem taoismu a často v horách navštěvoval taoistického učitele. Jednoho dne, když mu bylo padesát osm, upadl v lese do opileckého spánku. Po probuzení si všiml dvou asi třímetrových šlahounů, které se vzájemně proplétaly. Pomyslel si, že to vypadá, jako by se milovaly, a v rozmarné náladě vykopal kořen té rostliny a odnesl si jej domů do chalupy. Ve vesnici bylinu nikdo neznal. Když ji ale uviděl poustevník z hor, řekl mu: „Tahle popínavá rostlina tě zaujala, a tak ti má určitě posloužit jako božský posilující prostředek. Měl bys ji užívat.“ Neng S’ souhlasil, kořen rozdrtil na prášek a polykal malé množství na lačný žaludek. Za sedm dní začal „realizovat tao člověka“. Vnímal, jak mu v žilách proudí dosud nepoznaná vitalita, a po nějaké době si uvědomil, že pociťuje jisté potřeby. Brzy tento dřívější nešťastník ucítil něco velmi nezvyklého – neuvěřitelnou mužnou sílu – takže stěží ovládal svou pohlavní touhu.

Za několik měsíců se z něj stal silný muž

Rozhodl se, že bude bylinu dále užívat a zdvojnásobil dávku. Za několik let mu ztmavly vlasy a vypadal znovu mladě. V příštích deseti letech se stal otcem několika chlapců a změnil si jméno na Neng S’, což znamená „Schopný plodit potomky“.“ Bylina He Shou Wu byla dobře známá jako posilující prostředek proti stárnutí a pro zlepšení sexuálního života a zvýšení plodnosti. Lidé zabývající se pěstováním a rozvojem zdraví jí však ani poté, co ji proslavila rodina Che, nevěnovali velkou pozornost. Li Š’-čen byl autorem knihy Velký přehled blahodárných rostlin (vydané v roce 1578), která byla největším příspěvkem k rozvoji čínské bylinné farmacie. Tento nesmírně uznávaný odborník na blahodárné byliny poznamenal, že i když je che-šou-wu již dlouho zavedená bylina, zatím ji příliš mnoho lidí neužívá. To se změnilo díky podpoře panovníka. Císař Š’-cung z dynastie Ming (vládl v letech 1521 až 1566) dostal darem bylinný elixír nazvaný Pilulka se sedmi poklady pro zkrášlení plnovousu. Císař se stal otcem několika princů a právě tomuto přípravku svůj „velký úspěch“ připisoval. Bylinný přípravek, jehož hlavní složkou bylo che-šou-wu, se okamžitě stal hitem mezi prostým lidem a od té doby je he shou wu všeobecně známou bylinou po celé Asii.

Li Aoův osobní komentář o He Shou Wu

Li Ao, taoistický mistr, který vyprávěl legendu o che-šou-wu, se proslavil jako mudrc, jehož chůze „se podobá rychlému větru“. O své osobní zkušenosti s touto bylinou se vyjádřil takto: „Prozradím vám tajemství o jedné bylině. Užívání che-šou-wu mi pomohlo stát se otcem. Původně jsem dával přednost duševnímu klidu a bylinu jsem rozhodně nechtěl užívat, protože jsem slyšel, že „škodí klidu mysli“. (Míní se povzbuzení sexuální touhy.) Manželka si ji ale náhodou vzala a dosáhli jsme největšího štěstí (nejvyšší úrovně sexuální extáze). Od té doby jsem tu zázračnou bylinu nepřestal užívat.“

Příběh Li Čching-jüna

Li Chin Jun
Li Čching Jun – foto okolo roku 1905

Často se vypráví slavný příběh o muži jménem Li Čching-jün, který se údajně dožil 252 let. Všechno nasvědčuje tomu, že něco takového není možné, a proto si myslím, že se na příběh o Li Čching-jünovi musíme dívat jako na legendu. Přesto je v Asii široce rozšířeno přesvědčení, že Li Čching-jün skutečně žil a dožil se vysokého věku – určitě alespoň sta let. Příběh stojí za to vyprávět, protože vyjadřuje hluboký zájem Číňanů o umění dlouhověkosti a nabízí několik skvělých ponaučení. Podle vyprávění se Li Čching-jün narodil na hornatém jihozápadě Číny, a když mu bylo jedenáct, utekl z domova se třemi potulnými obchodníky s bylinami. Chlapec a jeho tři učitelé spolu cestovali po celé Číně, Tibetu a jihovýchodní Asii. Ocitali se v mnoha nebezpečných situacích, ale po celou dobu studovali bylinkářské tradice nejrůznějších oblastí. Když byl Li Čching-jün starší, začal se živit jako bylinkář a proslavil se vynikajícím zdravím a neobyčejnou energií. Zvláště se zajímal o taoistickou „kultivaci života“ a měl hluboký osobní zájem o posilující byliny. Jednoho dne, když mu bylo kolem padesáti, potkal velmi starého muže, který navzdory úctyhodnému věku chodil tak rychle, že mu Li Čching-jün nestačil. To na mistra Li udělalo velký dojem, protože věřil, že svižná chůze je cestou ke zdraví a dlouhověkosti a současně známkou vnitřního zdraví. Li Čching-jün se tedy starého mudrce zeptal na jeho tajemství. A dozvěděl se, že když bude každý den jíst „polévku“ z byliny kou-čchi-c’ (bobule rostliny Lycium chinense, které u nás známe jako godži nebo plody kustovnice čínské), brzy dosáhne nové úrovně zdraví.

Li Čching-jün bylinu godži samozřejmě znal, ale zatím netvořila zásadní součást jeho každodenního „bylinného režimu“. Udělal tedy přesně to, co mu starý mudrc radil, a od té doby polévku z godži nepřestával jíst. Kvůli jeho „zářivému zdraví“ a dlouhověkosti Li Čching-jüna hluboce ctili všichni, kdo ho znali, a měl také mnoho žáků, kteří jej následovali. I ve velmi vysokém věku měl ostrý zrak a silné nohy a stále každý den chodil na energické procházky. Jednoho dne cestoval přes nebezpečné hory a potkal taoistického poustevníka, který byl ještě mnohem starší než on. Na Li Čching-jüna udělalo velký dojem hluboké osvícení starého taoistického mudrce a prosil jej, aby mu prozradil svá tajemství. Starý taoista poznal, že je Li upřímný, a tak ho naučil některá hluboká tajemství taoistické jógy (známé také jako „vnitřní alchymie“) a doporučil mu, aby změnil stravu a každý den užíval ženšen v kombinaci s che-šou-wu. Podle vyprávění se mistr Li zachoval podle doporučení, začal jíst jen velmi málo masa, a dokonce omezil i konzumaci kořenové zeleniny. Snížil také svůj příjem obilovin. Místo toho jedl především v páře připravenou nadzemní zeleninu a byliny. Zemřel prý v roce 1930, údajně po hostině, kterou jeden státní úředník uspořádal na jeho počest. Za svůj život se mnohokrát oženil a přežil mnoho generací svých četných potomků.

poznámka:

Tento příběh se poprvé objevil v roce 1984 v knize „Chinese Tonic Herbs“ (Čínské posilující byliny), vydané nakladatelstvím Japan Publications. Ale přestože jsem pátral, zjistil jsem, že neexistují primární zdroje, které by dokumentovaly Li Čching-jünovu extrémní dlouhověkost. Podle Guinessovy knihy světových rekordů se příběh poprvé objevil ve zprávě jedné tiskové agentury z roku 1933 o „nejstarším člověku na zemi“, který se narodil v roce 1680 a právě zemřel ve věku 253 let. V Guinessově knize je tento člověk uveden nejprve jako Li Chung-yun a později jako Li Zhongyun (ve vydání z roku 1993). V knize rekordů se píše, že „Li Čching-jün si prý udržoval mladistvý vzhled až do konce. Připisoval to taoistické moudrosti a zdravému způsobu života“.Příběh je příkladem bohaté lidové tradice o taoistech, kteří se dožívají nepředstavitelně vysokého věku. Je dobře známo, že čínští taoisté vždy žili mnohem déle než ostatní obyvatelé Asie. Mnozí z nich se dožili stovky a málokterý zemřel předčasně. Taoistické umění dlouhověkosti, známé jako „cesta zářivého zdraví“, je jedním z velkých odkazů Východu. K taoistickým disciplínám přinášejícím dlouhý život patří užívání posilujících bylin, čchi-kung, tchaj-ťi čchüan, taoistická jóga, taoistické sexuální techniky a řada bojových umění.

He Shou Wu a věda

 „Zpracované“, nebo „nezpracované“ – to je hlavní rozdíl.

Hlízu He Shou Wu (Polygonum multiflorum) lze pravidelně užívat jako posilující bylinu, pouze když je „zpracovaná“. Nezpracované che-šou-wu neposiluje organismus a může mít nežádoucí vedlejší účinky. Čerstvě nasbírané hlízy se nakrájejí na plátky a vaří se v polévce z černých bobů (v poměru 10 dílů che-šou-wu na 1 díl černých bobů), dokud se polévka nevyvaří. Následně se „zpracované“ kořeny suší. O nic jiného u „zpracování“ nejde. Při přípravě “zpracovaného“ che-šou-wu se samozřejmě nepoužívají žádné chemikálie.

Účinné látky

Hlízovitý kořen rostliny Polygonum multiflorum (che-šou-wu) obsahuje mnoho účinných látek. Che-šou-wu je bohaté na antrachinony, včetně mnoha fosfolipidů, jako je lecitin (3,7 %). Za hlavní účinnou látku odpovědnou za velmi silné antioxidační účinky che-šou-wu se považuje glykosid stilbenu nazvaný 2,3,5,4-tetrahydroxystilben-2-O-β-D-glukopyranosid (dále jen „superglykosid che-šou-wu“). V che-šou-wu je obsaženo mnoho podobných glykosidů stilbenu. Glykosidy stilbenu v che-šou-wu se velice podobají resveratrolu. Některé z glykosidů stilbenu v této bylině jsou ovšem silnější antioxidanty než resveratrol.

Obsahuje železo

Che-šou-wu obsahuje železo, a to v ještě větším množství než jiné byliny posilující krev, jako jsou tang-kuej (andělika čínská) a godži.

Doplněk s obsahem zinku

Che-šou-wu obsahuje zinek. Zpracované che-šou-wu má vysoký obsah zinku – až 42 mg na 100 gramů byliny. To je o stovky procent více než u většiny jiných bylin. Vysoký obsah zinku se přisuzuje potravinám živočišného původu. Přitom obsahují jen 3–5 mg na 100 gramů, tedy mnohem méně než che-šou-wu se svými 42 mg. Zinek je zásadním stopovým prvkem, který potřebují všechny formy života. Na zinku závisí celá řada aspektů buněčného metabolismu. Zinek hraje významnou roli, pokud jde o růst a vývoj, imunitní reakci, nervové funkce a reprodukci. Na buněčné úrovni lze funkci zinku rozdělit na tři kategorie: 1) regulativní, 2) katalytickou a 3) strukturální. Zinek podporuje metabolismus mužského pohlavního hormonu a přispívá ke kvalitě a pohyblivosti spermií.

Rozdíl v chemickém složení Proč je zpracované che-šou-wu mnohem jemnější a bezpečnější než nezpracované

Konjugované antrachinony (jako je emodin) obsažené v nezpracovaném che-šou-wu jsou laxativa (projímadla). Po zpracování se množství konjugovaných antrachinonů v che-šou-wu sníží, kdežto obsah volných antrachinonů, které mají mnoho podpůrných a ochranných účinků na zdraví, se podstatně zvýší. To je důvod, proč má zpracované che-šou-wu ve srovnání s nezpracovaným mnohem menší nebo nulový laxativní účinek a proč je zpracované che-šou-wu tak bezpečné a účinné. Rozdíl v účinnosti a působení: „Zpracování“ eliminuje projímavý účinek He Shou Wu a zvýrazňuje účinek posilující. Vedle odstranění toxicity zvyšuje speciální proces zpracování také terapeutickou účinnost che-šou-wu. Nezpracované syrové che-šou-wu se v čínské bylinné medicíně používá jako projímadlo. V rámci terapie posilujícími bylinami se nepoužívá. Přípravky z che-šou-wu od společnosti Pharmacopea CZ jsou vždy vyrobeny ze ZPRACOVANÉHO che-šou-wu. Mnoho výrobců a prodejců doplňků stravy si bohužel tento rozdíl mezi zpracovaným a nezpracovaným che-šou-wu (Polygonum multiflorum) neuvědomuje. Syrové che-šou-wu je samozřejmě levnější, a to je často hlavní faktor ovlivňující nákupní rozhodnutí mnoha firem obchodujících s bylinami. V důsledku toho se che-šou-wu někdy připisuje nežádoucí vedlejší účinek ve formě řídké stolice, který vyplývá z použití nesprávné byliny (syrového che-šou-wu). Opět je třeba zdůraznit, že společnost Pharmacopea CZ si je tohoto problému dobře vědoma, a pro výrobu svých posilujících přípravků používá výhradně ZPRACOVANÉ che-šou-wu.

Zdroj 1) David Winston, Steven Maimes. Adaptogens: Herbs for Strength, Stamina, and Stress Relief, Healing Arts Press, 2007 2) Elena Upton. Alternative Medicine in Under an Hour: Easy-to-Follow Guide to Sorting Out Holistic Medicine. 2018 3) Hwang IK, Yoo KY, Kim DW, Jeong SJ, Won CK, Moon WK, Kim YS, Kwon DY, Won MH, Kim DW. An extract of Polygonum multiflorum protects against free radical damage induced by ultraviolet B irradiation of the skin. Braz J Med Biol Res. 2006 Sep;39(9):1181-8. 4) Guy-Armel Bounda1 and YU Feng. Review of clinical studies of Polygonum multiflorum Thunb. and its isolated bioactive compounds. Pharmacognosy Res. 2015 Jul-Sep; 7(3): 225–236. doi: 10.4103/0974-8490.157957. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471648/ 5) Diane Stein. Healing Herbs A to Z: A Handy Reference to Healing Plants. Crossing Press. 2009

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

4 komentáře v “He Shou Wu – černé vlasy pana HE

  1. Pingback: Jak zvýšit proudění životní energie? Pomoc najdete v přírodě. - Zdravý Čech

  2. Ludmila Janáčová píše:

    Dobrý den, užívám po několikáté čagu a jsme já i manžel nesmírně spokojeni, ještě jsem si obědnala i betaglukany a jsme nesmírně spokojeni. Žádná chemie to nenahradí,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *