Nervové poškození – periferní neuropatie

Nervové poškození představuje poškození nervu, čímž se naruší činnost organismu. Při periferní neuropatii se jedná o postižení jednotlivých nervů nebo řady nervových vláken. Vinou přitom bývá spousta různých faktorů. Nervy jsou citlivé buňky, na jejichž poškození má vliv řada faktorů, u nervových buněk může být poškození dokonce trvalé. Jedním druhem je periferní neuropatie, která vzniká zasažením periferního nervového systému. Mezi spouštěče periferní neuropatie patří infekce (například lymeská borelióza), poruchy imunity, onemocnění metabolismu, autoimunitní onemocnění jako roztroušená skleróza nebo třeba cukrovka, onemocnění jater, ledvin, chorobné choroby, poškození nervů při úrazu, ale také vrozené vady, nedostatek vitaminů. Příčinou může být také užívání léků nebo v důsledku konzumování většího množství alkoholu.

nervové poškození Příznaky

Periferní neuropatie má řadu příznaků, přičemž se často kombinují. Projevuje se pálivou nebo bodavou bolestí a velkou citlivostí na dotek. Mezi příznaky patří slabost svalů, náhlá necitlivost, dalším z příznaků je také mravenčení rukou, případně nohou, které někdy postupuje nahoru po končetinách. Někdy dokonce pacient ztrácí možnost koordinovat pohyby, důsledkem je pak pád.

Nervové poškození – terapie

Terapie neuropatie se zakládá hlavně na odstranění příčiny, tedy naterapii výchozí nemoci (například u cukrovky je to stabilizace hladiny cukru). Využívá se přitom řady možností podle zasažených nervů. Patří sem také fyzioterapie a orientace na zmírnění příznaků. Někdy také prospívá konzumace přírodních přípravků, které mohou pomoci napravit situaci.

Prevence

Důležitou prevencí je hlídání zdravotního stavu, zdravá pestrá strava (ovoce, zelenina, vláknina, semena a další potraviny nezbytné pro správné fungování organismu) a dostatečná pravidelná fyzická aktivita. Je zapotřebí hlídat hladinu krevního cukru na požadované hodnotě a pokud máte cukrovku, je třeba dobře pečovat o nohy. Prospěšné jsou různé druhy masáží. Nemělo by se zapomínat ani na dostatečný přísun vitaminů skupiny B. Člověk by neměl provádět nevhodné opakované stereotypní pohyby jako je například psaní na klávesnici (syndrom karpálního tunelu). Nevhodné je kouření a konzumace většího množství alkoholu. Zdroj https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2009/01/08.pdf https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/06/08.pdf

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

 

Další informace najdete v článcích

He Shou Wu – černé vlasy pana HE