Antioxidanty – neutralizace činnosti kyslíkových radikálů

Antioxidanty jsou látky, které jsou schopny neutralizovat aktivitu kyslíkových radikálů. Podílí se na omezení pravděpodobnosti jejich vzniku, případně je mění ve stav, který je méně reaktivní nebo nereaktivní. Pokud by antioxidanty v našem organismu chyběly, volné radikály by se rychle postaraly o jeho poškození. Některé antioxidanty si vyrábí tělo samo, některé můžeme získat ze stravy.

Antioxidanty, schema mechanizmu

Volné radikály

Volné radikály vznikají v našem organismu, získáváme je z nevhodných potravin, ale i stresu, znečištěného ovzduší nebo cigaretového kouře. Je ovšem důležité vědět, že i volné radikály mají v lidském těle důležitou funkci, jejich úkolem je zabíjet bakterie, které mohou vyvolat censored onemocnění. Proto by měly být antioxidanty a volné radikály v rovnováze. Jestliže se zvýší počet volných radikálů, může dojít k oxidačnímu stresu.

Dělení antioxidantů

Přírodní antioxidanty

Mezi významné zástupce přírodních antioxidantů patří kyselina askorbová (vitamin C) nebo například vitamín E (tokoferol). Důležitý je také vitamín A, vitamín B3, dále flavonoidy, polyfenoly, selen, zinek, beta-karoten nebo třísloviny. Významné na antioxidanty jsou bobuloviny, třeba borůvky. Mezi potraviny bohaté na tyto látky patří rajčata, třešně, brokolice, zelený čaj nebo káva. Najdeme je však i v rybách, ale také třeba v blahodárných houbách.

Syntetické antioxidanty

Podle výzkumů to vypadá, že také účinky syntetických antioxidantů jsou stejné jako u těch přírodních. Ať už se jedná o galáty (E310-E312) nebo BHA (Butylhydroxyanizol E 320) a BHT (Butylhydroxytoluen E 321).

Vliv antioxidantů

Antioxidanty chrání imunitní systém, snižují možnost vzniku kardiovaskulárních chorob (například infarktu). Zkoumá se také jejich vliv na vážnou nemoc. V některých případech mohou pomoci. Jindy je zase jejich přítomnost diskutabilní.

  • Tyto látky mohou působit i na zpomalení procesu stárnutí nebo jako ochrana proti UV paprskům.
  • Významná je také úloha na potraviny. Antioxidanty mají velký význam v potravinářství, kdy díky nim mají potraviny barvu a chuť po delší dobu.
  • Nejlepší, co lze udělat pro váš organismus, je dodržovat především pravidla zdravé výživy a konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antioxidant