4 znaky skutečného zdraví 5/5 (5)

žena cvičí v trávě

4 znaky opravdového zdraví

Existuje velmi mnoho různých konceptů a filosofií týkajících se zdraví. A může to být až obtěžující. Můžete vyzkoušet různé dietní systémy jako jsou paleo dieta, syrová strava, veganství, makrobiotika, stravování podle krevních skupin atd. To, co se často v jednotlivých systémech přehlíží, nejsou jen na první pohled viditelné znaky fyzického zdraví, ale i emoční stavy a změny v chování člověka. V tomto článku bych chtěl krátce ilustrovat, jakým způsobem tradiční čínská medicína posuzuje fyzické aspekty zdraví konkrétního člověka, ale i duchovní a emocionální projevy jeho životního stylu. Jak pozná, že jde o znaky zdraví nebo naopak patologického stavu. Bez dalších teoretických konceptů uvedu 4 znaky skutečného zdraví. Chci se vyhnout extrémním a neudržitelným postupům, které sice mohou znít hezky z krátkodobé perspektivy. (Obzvláště pokud je zrovna vyznává váš kamarád, který s oblibou zkouší nejnovější trendy z časopisů o zdraví.) Obvykle je nelze praktikovat dlouhodobě, aniž by člověk ignoroval důležité signály ukazující, že jsou to postupy špatné a nefunkční.

1. Máte silné a husté vlasy, pevné nehty a čistou pokožku

Toto souvisí s kvalitou krve a zažívacími funkcemi. Plíce a tlusté střevo ovlivňují zdraví pokožky a souvisí s ochlupením těla, a vypovídají tak o vnitřním stavu organizmu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, pokud máte akné nebo pupínky na kůži. Tak i když to je indikátor zvýšené toxicity někde v organizmu, také to ukazuje na to, že máte poměrně silnou konstituci, protože vaše tělo má dostatek ki a krve, aby vytvořilo pupínky, a tak se toxicity zbavilo. Lidé se slabou konstitucí mohou mít stejnou toxicitu uvnitř organizmu bez toho, aby se projevila vnějšími signály. V těchto případech je vhodné pro nápravu upravit jídelníček a udělat si určité období očisty, tj. zařadit lehká jídla a dodat tělu vlákninu a dostatek probiotik, která se nachází hlavně ve fermentovaných potravinách (miso, kvašená zelenina-pickles). Tím tělu pomůžeme zaléčit poškozený nebo oslabený střevní trakt, který je často odpovědný za akné a nehezkou pokožku. Někdy je nedostatek živin způsoben právě špatnou funkcí trávicího traktu spíš než nedostatkem kvalitních potravin. Jinak řečeno, i když jíte kvalitní potravu, tak pokud vám nefunguje trávení dobře, můžete trpět nedostatkem živin. Ke kvalitě vlasů a nehtů se ještě vrátím níže v tomto článku.

2. Máte svému věku přiměřený sexuální apetit

Jak stárneme tak se postupně vyčerpává naše esence Jing. V tradiční čínské medicíně je esence Jing spojovaná s prvkem vody a největší vztah má k ledvinám. Tato esence určuje, jací jsme, nejen z pohledu prenatálního, ale jedná se zásobu naší nejhlubší energie. Jing je odpovědná za všechny jangově orientované procesy v těle jako je růst a reprodukce. Které se na biochemické úrovni projevují v oblastech jako termoregulace a metabolické funkce. Esence Jing je kombinací kvality genů vašich rodičů a vašeho životního stylu, stravování, stresu a kvality života. Muži mohou velmi rychle vyčerpávat a doslova zničit Jing esenci nezřízeným sexuálním životem a nadměrnou ejakulací (této problematice se věnuje třeba taostická sexuální jóga). Pokud své tělo dlouhodobě zanedbáváte nevyváženou potravou, tak místo aby ke svému fungování používalo energi Ki jako hlavní zdroj energie. Je nuceno začít vytahovat energii ze zásob esence Jing, což má za následek řídnutí kostí, oslabení ducha a samozřejmě snížení sexuální výkonnosti. Přirozeným způsobem ochrany esence Jing, jejíž zásoba se snižuje s přibývajícím věkem (pozná se to podle šedivých vlasů), jsou vhodné sexuální návyky (viz třeba taostická sexuální joga), pravidelný a dostatečný a kvalitní spánek, meditace a všeobecně vyhýbání se hektickému životnímu stylu.

superionherbs-Asian-Traditional-Painting

3. Daleko více se soustředíte na váš osobní úkol být nápomocní ostatním, než na to, abyste se je snažili přesvědčovat o svém náhledu na svět

V čínské medicíně lidé, kteří nadměrně mluví a nebo mluví příliš hlasitě, ukazují na nerovnováhu v organizmu. Hlasitost a přílišná snaha přesvědčit ostatní, aby věřili určitým ideálům, nějakému způsobu života. Stravování nebo víry je přiřazovaná jistému druhu vnitřní horkosti, která se dostává na povrch. Může to být důsledkem vnitřní přeplněnosti, jako třeba stagnace jaterní ki, která pak generuje horkost, a nebo vnitřní prázdnoty, kdy jin zakořeňuje v jangu. Pokud je jin oslaben nadměrnou aktivitou a nedostatkem správné výživy, jang začne převažovat a vytvářet horko a stagnaci v hrudi. A srdce je spojené nejen s jasností mysli, ale i řeči. Přílišné mluvení a hlasitost se v TCM vztahuje k chorobným diagnózám srdečního ohně, což znamená, že je horkost zablokovaná v srdečním kanálu. Protože v V TCM srdce a mysl jsou považovány za jednu věc, tak můžeme lépe pochopit, že lidé kteří takto jednají, nejsou sami schopni nahlédnout vlastní chování. Blokace srdečního kanálu způsobí excesivní a hlasitou mluvu a zároveň zastírá jasnost mysli a znemožňuje postiženému zpětnou vazbu. Pochopení tohoto patologického stavu by nás mělo stavět spíše do pozice soucitu než soudce.

heart

4. Udržujete si emoční a mentální zdraví bez toho, abyste propadali sebedestruktivním sklonům

Jaterní energie se pohybuje nahoru a směrem ven jako když roste strom (prvek dřeva). Játra jsou také odpovědná za růst ve smyslu osobního růstu a schopnosti změny. Lidé, kteří se cítí zaseknutí v životě nebo v určité situaci, mají velmi často stagnující jaterní energii. Játra dodávají schopnost plánovat a jsou označována za generála ostatních orgánů. Jsou spojena se žlučníkem, který člověka uschopňuje činit rozhodnutí. Játra jsou také spojena s duchovním prvkem Hun. Který je odpovědný za schopnost být rozhodný, plánovat a za kreativní schopnosti a asertivitu. Například pokud jsou játra ve stavu přílišné plnosti, projevuje se to jako zlost a snaha kontrolovat věci a lidi. Naopak v případě stagnující a nedostatečné krve se objevuje deprese, pocity apatie a odpojení od světa. Nedostatek kvalitní krve vede k nedostatku kvalitní Ki, která je zase nutná k správné cirkulaci krve a Ki.

superionherbs-angel-oak

Určité věci dokážou jaterní stagnaci rozhýbat. Jedna sklenička alkoholu pomůže uvolnit jaterní Ki stejně tak jako šálek kvalitní kávy. Ale pozor více než jedna sklenička sice dokáže dočasně ulevit od projevů stresu, úzkosti a napětí, jejíž příčinou je stagnující jaterní Ki, ale při dlouhodobém nadužívání vytváří mnohem větší staganci Ki v játrech, která vede k opakovanému a závislému chování. 10ti minutová mírná rozcvička rozhýbe stagnující jaterní Ki, stejně dobře jako dechová cvičení z jógy, čhikungu nebo meditace. Hovězí maso a vnitřnosti z volně pasoucích se chovů, kvalitní rybí olej a rostliny které pomáhají budovat kvalitní krev a jsou dobrou prevencí depresivních a apatických stavů a zároveň vyživují vlasy a nehty. Vyzkoušejte tyto snadné způsoby, jak se zbavit negativních a stresujících mentálních stavů, namísto, abyste propadali sebepoškozujícím tendencím, které zakořenily v naší západní kultuře. Doufám, že vám tento článek pomůže, abyste měli zářící zdraví a přeji vám, abyste se dokázali zharmonizovat s jarní energií prvku dřeva.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentář v “4 znaky skutečného zdraví

  1. Vlasta Vávrová píše:

    TCM má moudro tisíci let,.žít v souladu s přírodou,poslouchat vlastní tělo jsou předpoklady zdraví. Je to vlastně jednoduché upravit stravu podle zdraví,pozitivní myšlení, nezapomínat že mozek ovlivní vaše zdraví,tedy pozor na to myšlení a vnímání okolí,hledat hlavně kladné vztahy..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *