Deprese – psychické onemocnění s dlouhodobě smutnou náladou

Deprese je nejčastější formou poruchy nálad a dá se léčit. Tento patologický smutek doprovází buď malý důvod k tomuto stavu nebo důvod zcela chybí.

Pokud se deprese (nebo spíše depresivní porucha) neléčí, může trvat třeba až půl roku nebo i déle a často se vrací. Někdy vzniká i nebezpečí sebevražedného jednání. Statistiky uvádějí, že během života onemocní depresí zhruba každá pátá žena a každý desátý muž.

Deprese

Většina lidí se setkává se stavy, kdy se nám do ničeho nechce a z nejrůznějších příčin máme špatnou náladu. Přesto se nám však daří fungovat – mít chuť k jídlu, práci a klidný spánek. Většinou postačí si někomu postěžovat a hned se cítíme lépe. Tyto stavy jsou u zdravého člověka běžné a nejedná se o deprese. Ta se liší právě tím, že sami nezvládáme náladu zlepšit zhruba do 14 dnů.

Příznaky deprese

Mezi příznaky deprese patří především smutná nálada, člověk se cítí bez energie a nemá k ničemu chuť a hlavně nepociťuje radost. Stav doprovázejí výčitky a pocity méněcennosti. Chybí pocit motivace a do aktivit se musí nutit. Těžko se soustředí a ani paměť není v nejlepší kondici. Člověk v depresi nemá ani chuť k jídlu a přitom někdy může stoupat hmotnost. Nemocný se lépe cítí sám, kontakt s ostatními lidmi ho vysiluje. Stavy se během dne mohou měnit, kvečeru se někdy tyto osoby cítí hůře.

Už vzhled takového člověka – s výrazy smutku, zoufalství a utrpení připomíná, že vše není zcela v pořádku.

Terapie

Je zapotřebí odborně stanovit diagnózu – na základě chování, psychologického vyšetření ale i laboratorních testů a zobrazení mozku. Deprese je možné uzdravovat psychoterapií, antidepresivy, ale také elektrokonvulzivní terapií.

Prevence deprese

Při prevenci deprese je důležité naučit se zvládat běžný stres a pokud možno omezit nadměrný stres. Velký význam má kontakt s lidmi, není vhodné se mu i přes obavy vyhýbat. Ideálně se doporučuje setkávat se s takovými osobami, se kterými se cítíte dobře. Mezi další podstatné kroky patří zbavení se pocitu viny a zvládání kritiky. Mezi vhodné vlastnosti patří asertivita. Pokud jste v ošetření odborného lékaře, je nevyhnutelné dbát jeho rad a brát předepsané léky.

Zdroj 1) http://www.ordinace.cz/clanek/lecba-deprese-nutnost-pro-obnoveni-kvality-zivota-i-jeho-zachranu/ 2) https://cs.wikipedia.org/wiki/Deprese

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

Další informace najdete v článcích

Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit

4 znaky skutečného zdraví

6 tipů pro zdravá játra podle TCM

3 jarní tipy pro zdravé tělo přímo od Žlutého císaře

Jarní energie a zdraví