Jarní energie a zdraví 5/5 (13)

rozkvetlá třešeň ve svitu slunce

Energie a zdraví

Zimní spící energie a zdraví se začíná probouzet a pohybovat se, potenciál se mění v kinetickou jarní energii prvku dřeva. V tradiční čínské medicíně je toto období spojováno se zrozením. V jarním období je skryt obrovský potenciál růstu, nových začátků a příležitostí. I když je zde velká příležitost k velkému růstu a osobním posunům. Tak jako při všech změnách období je i zde zvětšené riziko případných omylů a z toho plynoucích škod. Abychom využili maximálně potenciál, který toto období nabízí. Měli bychom v tomto období být velmi pozorní a s moudrostí, jemností a inteligencí se chovat v souladu s energií, která se začíná projevovat. Víte o tom, že většina akupunkturistů je nejvíce zaneprázdněna právě v čase, kdy se jedno roční období přehupuje do dalšího? Je to proto že, společně s externími změnami teploty a vlhkosti vzduchu probíhají vnitřní změny v organismu a je třeba tělo na tyto změny připravit.

Dietní opatření pro zdraví na jarní období

Abychom se zbavili nahromaděné zátěže a znovuzrodili se pro jaro, je dobré začít místo těžších jídel konzumovat potraviny, které jsou lehčí, ostřejší a rozptylující. Velmi důležité je vyvarovat se nadměrné konzumace kyselých jídel, která mohou poškodit energii dřeva a jater. Kyselá jídla působí funkčně jako konsolidační, zpevňující energie, což je přesný opak expanzivní a uvolněné energie a zdraví jara. Přílišná konzumace kyselých jídel, obzvláště v jarním období může způsobit zablokovaní energie v jaterním meridiánu a způsobit tím stavy deprese, trávicí potíže a menstruační problémy. Několik příkladů jídel, kterým se je dobré během jara vyhnout – citrón, grapefruit, granátové jablko, nezralá rajčata, nezralé pomeranče. Také je dobré se vyhnout jídlům chladné povahy, protože mohou blokovat jangovou energii. Jídla studené povahy jako je vodní meloun, bambusové výhonky, broskve, mražené ovoce a syrová strava. Mohou být v mírném množství prospěšné i během jara s ohledem na venkovní teplotu a individuální konstituci jedince. Je dobré se zaměřit na potraviny, které podporují sladký prvek. To není pokyn k tomu, abychom se vrhli na potraviny s obsahem rafinovaného cukru. K tomu abychom si vybrali z široké nabídky přirozeně sladkých potravin, které nabízí matička příroda. Podstata tohoto doporučení spočívá v tom, že sladké potraviny podporují KI, tím že vyrovnávají energie žaludku a sleziny, která je místem, kde se veškerá energie vytváří.

Posilujte energii a zdraví

Konzumováním sladce chutnajících potravin se dostaneme do harmonie s energií růstu, znovuzrození, a dostaneme se na vlnu stoupající životní energie, která vzrůstá právě na jaře. Sladké jídlo dokáže zásobit mozek i tělo rychlou energií, která je potřebná k udržení tempa s rychle expandující jarní energií. Zde není dobré se řídit jednostrannými systémy jako třeba paleo dieta, které nezohledňují energetické vlastnosti jídla, konstituci konkrétního člověka a roční období. Některé příklady sladce chutnajícího jídla jsou med z místní produkce, sladké ovoce, oříšky, jam brambory, sladká zelenina jako mrkev a brambory, a sladce chutnající druhy obiloviny jako oves rýže a proso. K sladce chutnajícím potravinám je dobré doplnit jídelníček o určité množství potravin s pálivou chutí. Tyto potraviny pomohou rozpínání a pohybu energie KI směrem nahoru a ven. Jde například o tyto potraviny: pórek, cibule, česnek, zázvor, ředkvičky, ředkev, pórek a pažitka. Zase – neznamená to nacpat si jídelníček všemi těmito pikantními potravinami – jde o to s rozumem a citem obohatit jídelníček.

INFO-ICON Rychlá rekapitulace z nejlepších potravin na jaře podle tradiční čínské medicíny

Obiloviny a luštěniny: Rýže, jáhly, ovesné vločky, proso, sojové boby, černá gram, adzuki fazole, červené fazole, bob. Maso, drůbež a ryby: Kuřecí maso, krůtí, králičí maso, krevety, karas obecný, úhoř, slepičí vejce, husí vejce. Zelenina, mořské řasy a houby: Brambory, cibule, mrkev, pažitka, jarní cibulku, ředkvičky, ředkev, brokolice, chřest, hlávkový salát, vařené špenát, koriandr, květák, česnek, pórek, lilky, čínské zelí, vosk tykve, jamy, batáty, celer, běžné houby, houby shiitake, bílé dřevěné uši, černé dřevěné uši. Ovoce a ořechy: Jablka, datle, liči, vlašské ořechy, kaštany. Byliny, koření, koření, oleje: Perilla list, máta peprná, pampeliška, zimolez květ, bazalka, petržel, kustovnice, kořen lékořice, zázvor, pepř, med, sezamový olej  

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

3 komentáře v “Jarní energie a zdraví

  1. Eva píše:

    Zacala jsem jist zdrave,asi pred rokem kdy jsem zacala pracovat ve zdrave vyzive.Moc mi to pomohlo k memu ozdraveni,celeho tela.Take piji kavu Reischi,ktera mi velmi chutna.Mame dobre vysledky i s uzivanim houby Reishi.S laskou v srdci Andryskova.

  2. Věra Koubíková píše:

    Tak zase něco velmi zajímavého. To jsem nevěděla takže nemám zkǔšenost, ale rozhodně se budu snažit to dodržet. Moc se mi to líbí a děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *