Menstruační problémy – nepravidelné krvácení, bolest, PMS

Menstruační problémy potkají za život většinu žen, alespoň po určitou dobu. Ať už jde o nepravidelné krvácení, premenstruační syndrom nebo menstruační křeče (dysmenorea). Přestože spousta žen většinu života trpí silnými bolestmi v období menstruace a dalšími potížemi, všechny tyto problémy je možné řešit. Je důležité jednotlivé potíže sledovat, některé z nich totiž mohou signalizovat vážnější problémy. Většina žen nemá menstruační cyklus zcela pravidelný. Pokud se jedná o odchylky plus mínus pět dnů, je to v pořádku. Pokud je výkyv větší, je vhodné navštívit gynekologa. Délka cyklu se může pohybovat mezi 20-40 dny a vlastní menstruace trvá 2-8 dnů. Na průběh cyklu má vliv hormonální hladina ženy, užívání léků, nemoci, kojení nebo třeba stres.

menstruační problémy

Velmi silné nebo dlouhé krvácení, případně krvácení obsahující části sražené krve, je třeba také konzultovat s gynekologem.

Projevy

Premenstruační syndrom s bolestmi hlavy nebo migrénami, napětím a bolestí prsou doprovázejí také často výkyvy nálad. Při menstruaci se objevují silné bolesti, někdy dokonce až neumožňují běžné činnosti (může se jednat o zánět nebo endometriózu). Vynechání menstruace může být důsledkem řady příčin. Nejen tedy těhotenství, kojení, menopauza, ale i velký stres, deprese, nízká váha nebo naopak velké přibrání. Patří sem také onemocnění jako poruchy štítné žlázy, nemoci vaječníků.

Prevence

Aby se zamezilo problémům, je třeba pravidelně navštěvovat preventivní gynekologické prohlídky. Kromě toho je vhodné dodržovat opatření počínající zdravou stravou, dostatkem pohybu – na křeče a bolesti v kříži pomáhají také speciální cviky. Sportování by ale především mělo přinášet radost. Důležitá je relaxace a zmírnění stresu. Během dnů menstruace byste neměly provádět žádné namáhavé úkony, stejně jako několik dnů před krvácením. Přispět mohou také přírodní přípravky nebo rostliny proti bolesti a na zlepšení nálady. Na bolesti pomáhá hořčík, který zmenšuje křeče. Pozitivně působí také vitamíny B a C nebo nenasycené mastné kyseliny. Od bolestí pomáhají masáže břicha a beder a různé teplé zábaly, například nahřátý sáček s peckami od třešní. A samozřejmě další dary přírody. Zdroj http://www.anamneza.cz/nemoc/Menstruacni-potize-59

Další informace najdete v článcích

Jarní energie a zdraví Znáte bod dlouhověkosti Zu San Li?