Trávicí obtíže – nechutenství, nadýmání, zácpa nebo průjem

Trávicí obtíže mohou představovat různé problémy. Kromě zácpy a průjmu sem patří třeba nadýmání, nechutenství nebo pálení žáhy. Aby trávení probíhalo dobře, musí trávicí soustava a její podmínky ladit.

Nejčastější problémy: zácpa a průjem

Na zácpu má především vliv pravidelný denní režim, strava (chybějící vláknina, nedostatečný pitný režim) a s tím spojené špatné stravovací návyky, ale také třeba velký stres. Zácpa může souviset s některými chorobami jako jsou hemoroidy, záněty střev nebo třeba vážné choroby tlustého střeva.

trávicí obtíže

O zácpě se hovoří, pokud pacient má stolici méně než 3x týdně, případně musí při vylučování vyvíjet velké úsilí. Pokud se objeví ve stolici krev, je nutné se nechat vyšetřit odborným lékařem. Průjem může být reakcí na nesprávné stravování, ale také příznakem některé z nemocí. Provází ho řídká až vodnatá stolice, která se objevuje vícekrát něž 3x denně. K tomu se někdy přidává plynatost, křeče v břiše, někdy dokonce i horečka nebo zvracení. Člověk bývá unaven. Průjem se liší. Akutní se náhle objeví a trvá kratší dobu (do 14 dnů). Způsobit jej mohou nejen neumyté ruce po toaletě a nedodržování hygieny v kuchyni, ale i neumyté potraviny jako ovoce a zelenina, nakažené a špatně tepelně upravené maso a kontaminované vejce. Viry a bakterie napadají trávicí soustavu. Ojediněle se objevují parazité jako je tasemnice. Kromě toho ještě může pacient trpět průjmem chronickým (Syndrom dráždivého tračníku, infekce, zánětlivé onemocnění střev, zhoubné onemocnění tlustého střeva, celiakie a další).

Terapie

Při zvracení dodržujte klidový režim, je vhodné doplnit tekutiny v podobě nesycené minerální vody, neslazeného čaje, ale i třeba iontové nápoje. Ve stravě by neměly chybět vitamíny a minerály v podobě, která nezatíží trávicí ústrojí. Ideální jsou tedy piškoty, rýžový odvar nebo třeba banány. Při průjmech především doplňujte tekutiny a dodržujte dietu. Lékaře je vhodné navštívit, nejen když stolice obsahuje krev, ale také když průjem trvá déle než pět dnů a doprovázejí ho vysoké horečky a zvracení.

Trávicí obtíže: prevence

Aby trávicí soustava dobře fungovala a nedocházelo k trávicím obtížím, je důležité dbát především na čtyři základní pravidla: kvalitní pestrá strava bohatá na vlákninu a bílkoviny, dostatečný pitný režim, pravidelný denní režim a pohyb. Pestrá strava by měla obsahovat různou zeleninu a ovoce, která má dostatečný obsah vlákniny a postará se o střevní peristaltiku. Podpořit trávení můžeme i některými bylinkami (máta, fenykl), pomáhají dokonce i určité druhy hub. Snažte se o vytvoření harmonie a na jídlo nespěchejte. Zdroj http://www.ordinace.cz/clanek/travici-potize-strevni-zanety-a-rakovina-strev/https://www.stefajir.cz/?q=bolesti-bricha

Další informace najdete v článcích

Znáte bod dlouhověkosti Zu San Li? 4 znaky skutečného zdraví Jarní energie a zdraví