3 jarní tipy pro zdravé tělo přímo od Žlutého císaře 4.87/5 (54)

žlutý císař HuangDi

3 tipy pro zdravé tělo

Nei Jing není jen jedním z nejdůležitějších spisů taoismu, ale je také považován za jeden ze základních pilířů čínské medicíny. Napsal ho Huang Di, známý také jako Žlutý císař, který žil ve třetím století před Kristem. V NejJingu se Huang Di věnuje nejrůznějším tématům jako etiologie, terapie, diagnostika, fyziologie a prevence nemocí prostřednictvím rozhovorů se svými ministry. Chtěl bych tento krátký článek začít citátem Huang Di, který krásně ukazuje ducha čínské medicíny v jeho jednoduchosti, čistotě a účinnosti. Chtěl bych na tomto citátu ukázat rozdíl mezi prevencí a udržováním zdraví. Proti pouhému odstraňování nepříjemných projevů těl,a když nemoc už dosáhla patologického stavu. Tento rozdíl v myšlení je zásadní proto, abychom se osvobodily z kulturní podmíněnosti díky které chybně reagujeme na nemoc a přijali vlastní odpovědnost za své zdraví. Ve starých časech mudrci bránili vzniku nemoci ještě před tím, než vznikla, tak jako dobrý panovník nebo vládce byl schopný učinit potřebné kroky, aby zabránil válce. Pokud někdo začne kopat studnu když dostane žízeň a nebo kovat zbraně když začala bitva, tak si těžko nepoložit otázku: „Nepřišly tyhle činy příliš pozdě?“ Huang Di V západní kultuře je představa prevence něčím podprůměrným oproti lékařským výzkumům. Protože neposkytuje okamžitou úlevu, tak jako chemické léky. Přitom i malé změny v životním stylu mohou velmi rychle vést k významnému zlepšení. Největší změny si ovšem mohou všimnou ti, kteří jsou se svým tělem v dokonalé harmonii. Pokud někdo přechází z velmi nevyrovnaného životního stylu, tak není vůči změnám tak citlivý jako někdo, kdo žije v rovnováze. Ten si dokáže všimnout změn v určité mentální čistotě a fyzické energii okamžitě. S těmito základními koncepty v mysli si přečtěte, co radí sám velký Huang Di jako tři nejdůležitější body pro jarní období.

1. Brzy do postele, brzy vstávat

sunrise-butterfly-qigong

Huang Di říká: „Tři měsíce jarního období jsou ve znamení revitalizace všech věcí v přírodě. Je to čas znovuzrození. I nebe a země jsou znovuzrozeny. Během tohoto období je moudré brzy ulehnout a brzy vstávat a jít se projít, abychom nabrali čerstvou, posilující energii. Protože v tomto období dochází k zrození a regeneraci universální energie člověk by se měl snažit, aby tomu odpovídalo i jeho naladění, měl by zůstat otevřený a uvolněný, jak fyzicky tak emociálně.“ V teorii pěti prvků, je jaro na začátku cyklu, spojené se zrozením a prvkem dřeva. Harmonická jednota s tímto obdobím by měla zahrnovat nové začátky. Opuštění toho co nefunguje a zůstat pozitivní a otevřený novým příležitostem víc než jindy. Tento postoj by měl být vyjadřován každodenními činy a i napojením na tyto záměry na fyzické úrovni.

2. Cvičte, noste volné oblečení a nechte věci plynout

fluidity-151780-500-625_large

HuangDi „Je dobré častěji cvičit a oblékat si volný oděv. Velmi vhodná jsou protahovací cvičení k uvolnění šlach a svalů. Emočně si snažte rozvíjet klid, protože jaro je období jater a zatvrzelý hněv, frustrace, deprese, smutek a nebo jiná přehnaná energie by mohla játra poškodit. Co se týká oblečení, tak si většina lidí myslí, že to rozhodně není něco, co by mohlo mít výrazný dopad na to, jak se cítíme. Ale pokud se cítíme pohodlně, jsme uvolnění, hlouběji dýcháme a jsme daleko více v přítomném okamžiku, děláme tak i lepší dojem na okolí. Těsné, uzavřené oblečení může narušovat volný tok energie ki skrze tělo a může působit na emoce, mysl a hladinu stresu.

3. Zůstaňte otevření a uvolnění

flow-like-water

Huang Di: Jaro je začátkem všech věcí, energie by měla zůstat otevřená a tekutá. V létě se energie uvolní ještě více pro výměnu nebo propojení vnitřních a vnějších energii. Na podzim pak je důležité energii udržovat a nakonec v zimě pak uskladňovat. Jak vidíte tak každé období nese svojí vlastní energii. Pro nás je zcela zásadní snažit se sladit s energií toho konkrétního období, což nám pomůže udržet si vynikající zdraví, takže můžeme více dát světu a dokážeme tak jasněji udržet vlastní záměr. A to jsou naše 3 tipy pro zdravé tělo! Přímo od samotného Žlutého císaře. Doufám, že se vám tento příspěvek líbil a inspirovalo vás to k novému pohledu na to, co je možné toto jaro.

Zdroj: Promoting health during the four seasons. Dostupné z http://www.itmonline.org/articles/four_seasons/four_seasons.htm

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

5 komentářů v “3 jarní tipy pro zdravé tělo přímo od Žlutého císaře

  1. Eva píše:

    Myslím, že bychom se měli více naladit na přírodu a ne se hnát celý rok za maximálními výsledky. Vždyť ani příroda to tak nedělá… Děkuji za článek, budu si ho už celý život pamatovat a snažit se žít v souladu s moudrostmi v něm obsaženými.

  2. JAROSLAV píše:

    ČLÁNKY MAJÍ ZAJÍMAVÉ INFORMACE …. ALE VŠE JE NUTNÉ PROVÉSTI DLE POTŘEBY …….VŠE KRÁSNÉ JARDA SÝKORA ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *