Játra – největší endokrinní žláza v těle

Játra jsou největším vnitřním orgánem člověka. Svou nezastupitelnou činností zaujímají v lidském organismu významné místo, proto jsou jejich choroby vážné.

V játrech dochází k úpravě většiny živin, které se dostanou do těla potravou. Tento hlavní orgán metabolismu detoxikuje jedovaté látky. Játra jsou největší a nejaktivnější endokrinní žlázou, ve které se tvoří některé hormony. Trávicí systém podporují tvorbou žluči. Ta má na starost rozmělnit tuky tak, aby byly možné vstřebat v tenkém střevě. Játra jsou schopna ukládat některé vitamíny a železo. Probíhá tu také syntéza důležitých bílkovin, především albuminu, v játrech se vytvářejí hormony regulující hospodaření s vodou a solemi.

Játra odstraňují staré červené krvinky, podle toho je pak zbarvení stolice hnědé. Pokud zesvětlá, znamená to, že v játrech není něco v pořádku.

játra
Nemoci jater

Spektrum onemocnění jater je velmi pestré. Může jít o akutní nebo chronické záněty neboli hepatitidy. Mezi časté jaterní choroby patří i steatóza (ztukovatění). Vzniká při přemíře alkoholu, cukrovce, obezitě nebo třeba užívání některých léků. Mezi jedno z nejvážnějších onemocnění patří chronický zánět – jaterní cirhóza – například u pacientů s hepatitidou C nebo u alkoholiků. Při této nemoci nakonec selhávají játra a je nutná jejich transplantace.

Kromě hepatitidy postihují játra i další censored choroby, například cytomegalovirem nebo EB virem, u kterých vzniká censored mononukleóza.

Mezi onemocnění jater patří i chorobné choroby, z nich častý bývá hepatocelulární censured, vznikající v souvislosti s hepatitidou C a jaterní cirhózou.

Játra někdy zasáhnou autoimunitní procesy, přičemž velmi vážné je toxické poškození jater (otrava houbami, chemikáliemi nebo například předávkování léky (paracetamol)). Důsledkem otrav bývá selháním jater, kdy je nutná transplantace.

Poškození jater může vzniknout v návaznosti na některé metabolické poruchy jako je porucha metabolismu železa nebo třeba zvýšené ukládání mědi. U těchto poruch je zasažen organismus jako celek.

Příznaky jaterních nemocí

Mezi obvyklé projevy onemocnění jater patří únava, hubnutí, trávicí problémy jako je nadýmání a průjmy, dále otoky, křeče, kožní příznaky (zvýšená pigmentace, žloutenka). Při vážnějších postiženích se objevuje krvácení. Průvodním projevem jsou také psychické příznaky jako je zmatenost, apatie nebo agresivita.

Prevence onemocnění jater

Střídmost při jídle, pestrá strava s opatrností u alkoholu nebo jeho absence. Dostatek spánku, omezení stresu.

Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1tra
http://www.stefajir.cz/?q=zvetseni-jater

Další informace najdete v článcích

6 tipů pro zdravá játra podle TCM
Jak houby reishi podporují dlouhověkost
Anona ostnitá – Graviola
Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit
Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů
Kvalita a charakter Duanwood Red Reishi
Co nám aktuální výzkum říká o účincích hub na cholesterol?
Blahodárné houby – detoxikace a omlazení těla
Divoká reishi – houba duchovního světla
Kouzlo reishi odhaleno: Triterpeny
He Shou Wu – černé vlasy pana HE
4 tipy na zchlazení organizmu
4 znaky skutečného zdraví
3 jarní tipy pro zdravé tělo přímo od Žlutého císaře
9 důvodů pro Reishi