6 tipů pro zdravá játra podle TCM 4.83/5 (35)

zdravá játra - nákres s latinským popisem

6 tipů pro zdravá játra podle TCM

Poznatky, které si zde můžete přečíst, jsou založeny na mém mnohaletém zkoumání, experimentování a posedlostí čínskou filosofií. Žijeme ve světě ovládaném játry – mnoho novodobých nemocí se dá vystopovat až k této hluboké a zásadní nerovnováze. Potíže jako poruchy spánku, vysoký/nízký krevní tlak, vysoký/nízký cholesterol, špatné trávení, úzkost, deprese, násilí – a výčet nekončí. Všimněte si prosím, že když zmiňuji játra, nemám na mysli ten anatomický a fyzický orgán, který v současnosti nazýváme játra. Mám na mysli oktávu nebo určitou frekvenci vibrací, která se projevuje jako skupina funkcí, které nazýváme játra. Ve staré čínské medicíně se má za to, že funkce orgánu zahrnují fyzično, duševno, emoce, duchovno a jiné. Aby byla naše játra zdravá, musí se jim dostávat pocitu svobody, rozmachu a vyjádření. Takže z této podstaty lze za patogen nebo zdroj nemoci považovat cokoli, co omezuje volné proudění.

Běžné příčiny omezení čchi jater:

 • Slabé hranice – překračování vlastních nebo jejich narušování druhými
 • Nezdravé vztahy
 • Prožité trauma nebo nespravedlnost
 • Nebytí tím, kým si myslíme, že bychom měli být
 • Společenské, náboženské a kulturní programování
 • Závislost na určitých emočních preferencích

V čínské medicíně se věří, že každý z našich hlavních orgánů je domovem ducha. Nebo aspektu naší duchovní povahy, v tomto případě můžeme za ducha sídlícího v játrech považovat Hun. Během dne je náš Hun čilý a účastní se našich běžných činností, ale fyzický svět je pro naše játra příliš omezující. Takže v noci má náš Hun svobodu cestovat a objevovat jiné světy. Díky tomu jsme schopni pravidelně zažívat smrt a znovuzrození a odtud pramení část spojení mezi zdravými játry a dobrým spánkem. Jedním ukazatelem dobrého spánku je, že se ráno probouzíme s pocitem znovuzrození. A lehce zmatení a pak necháme tento pocit novoty prostoupit zbytkem dne a naplnit ho. Večer bychom měli zažívat pocit návratu domů k sobě a měli bychom být snadno schopni odložit své starosti pozemského bytí stranou a zapomenout na ně. Takže můžeme snadno říct, že abychom podpořili zdraví jater, potřebujeme dobrý spánek, a abychom dobře spali, potřebujeme zdravá játra. Tato provázanost a vzájemné utváření znamená, že nemůžeme jedno od druhého oddělit, jelikož jedno vytváří a ovládá to druhé.

„Jaterní” inspirace

Játra mají ohromný vliv na to, jak prožíváme inspiraci. A nemyslím tu extrémní, kdy máte pořád pocit, že musíte změnit svět nebo začít revoluci. Ale spíše mírný a jemný pocit inspirace, který prostupuje našimi každodenními činnostmi. Tady mají játra jinovou i jangovou funkci, kdy jin je touha získat inspiraci a jang je schopnost tuto inspiraci přiměřeně vyjádřit. V současnosti máme v dnešní kultuře přebytek i nedostatek obou těchto funkcí, jelikož máme přístup k většímu množství informací a inspirace než kdy dříve. Zároveň máme méně času a prostoru je strávit, přijmout a vyjádřit. Tyto základní jinové a jangové funkce také mají mnoho co dočinění s tím, jak sdělujeme a prožíváme své emoce a intelekt. Vlastně jde o to, abychom nalezli osobní rovnováhu, která bude harmonická pro nás. Abychom se zbavili společenského programování, které nám říká, čím bychom měli být. V dnešní době je zjevné, že jsme mnohem více zatížení na intelekt, a proto se u nás projevuje mnoho předvídatelných příznaků a nemocí, které odpovídají této konkrétní nerovnováze čchi jater. Ale je na místě poznamenat, že mnoho lidí se nachází také na opačném konci spektra, tj. extrémní emocionalita. Buď v reakci či popření současného upřednostňování intelektu, nebo v důsledku jistých přirozených nebo karmických důvodů.

Jak mít zdravá játra?

Tady také můžeme vidět kořeny současné posedlosti a trvání na tom, že naše emoce musí něco znamenat, takže jsou vysvětlitelné pomocí určitých populárních psychologických teorií. To je ve skutečnosti mírná podoba násilí a omezení, protože když prožíváme emoci, která není v souladu s naší předchozí nálepkou nebo diagnózou, pak je pravděpodobné, že pocítíme velký konflikt nebo dokonce hlubší chaos. Děláme to sobě i ostatním neustále, což obvykle končí vznikem nerovnováhy nebo posedlosti konkrétním vzorcem, i když ve skutečnosti naše emoce neznamenají nic. Emoce jsou v zásadě jen energie v pohybu a všichni je prožíváme neustále, je to přirozené, říká se tomu být naživu. My však začneme upřednostňovat jedny před druhými a pak uctívat ty „dobré“ a potlačovat ty „špatné“. Ve společnosti se věří, že toto je zásadní část toho, co znamená být normální a předvídatelný člověk, ale ve skutečnosti jde vlastně o stav nepohody a nepřirozenosti. Mám na mysli to, že úroveň, do které naplňujeme psychologické označení, které nám někdo dal, odpovídá úrovni harmonie, kterou ostatní věří, že máme, a úroveň, do které toto označení nenaplňujeme je úrovní konfliktu, do kterého se můžeme dostat.

Například:

„Honza je tak X člověk.“ „Myslel jsem, že jsi takový, ale jsi onaký.“ „Už tě vůbec neznám.“ Jak často se taková prohlášení objevují v hádkách a nedorozuměních? Vidíte, proč je toto chování nerovnováhou, která dále udržuje nerovnováhu a konflikt? Mám na mysli to, že když věříte, že máte určitou nálepku nebo vzor a pak podle něj upravíte své chování, je to velice limitující a omezující, a proto z toho játra nemají radost. Být naživu znamená přirozeně prožívat pocit inspirace a volné proudění této energie, takže jsou vaše činy naplněné inspirací a můžete svými činy inspirovat druhé. Toto jednání je pro lidské bytosti přirozené a zdravé. A v tomto duchu bych vám na závěr chtěl předat několik věcí, na kterých můžete začít pracovat okamžitě a které podpoří zdraví jater.

6 způsobů, jak podpořit játra

 1. Dobrý spánek spočívající v brzkém usínání a brzkém vstávání.
 2. Uvědomění si a uvolnění zábran a omezení, která klademe na sebe i na druhé.
 3. Nalezení zdravého a vědomého způsobu vyjádření inspirace.
 4. Vybudování zdravých hranic ve vztazích.
 5. Pěstujte myšlenku, že naše emoce v zásadě nemají význam.
 6. Užívejte reishi nebo jiné byliny, které podpoří čchi jater.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentář v “6 tipů pro zdravá játra podle TCM

 1. Vlasta Vávrová píše:

  Vážení přátelé, dík za vaši úžasnou osvětu principů čínské medicíny.Houby jsou skutečně zázrak,strava důležitá stejně jako celkový životní styl.Mám výborné zkušenosti,moc mi pomohly v souvislosti se slinivkou před i po operací.
  Zdravím a přeji hodně úspěšných dnů a zdraví. Vávrová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *