Vysoký cholesterol – LDL – zlý cholesterol

Vysoký cholesterol je další z poměrně častých zdravotních problémů v České republice. Netýká se pouze starších osob, ale i mladých lidí a dětí. Pokud je zjištěna vyšší hodnota cholesterolu v krvi, je zapotřebí nechat určit hodnoty HDL a LDL cholesterolu.

Cholesterol tělo potřebuje pro stavbu buněčných membrán a tvorbu hormonů. Neměl by se však pohybovat ve vyšších hodnotách, protože se podílí na vzniku aterosklerózy (poškozování a zužování cév). Existují dva typy cholesterolu. LDL neboli „zlý“ cholesterol znamená při zvýšených hodnotách nebezpečí pro kardiovaskulární systém. HDL neboli „hodný“ cholesterol má ochrannou funkci, důležitá je jeho vysoká hodnota.

Vysoky cholesterolDoporučené hodnoty cholesterolu

  • Přiměřená koncentrace celkového cholesterolu má být pod 5,00 mmol/l.
  • Snížená koncentrace HDL (hodný cholesterol, muži) – pod 1,00 mmo/l.
  • Snížená koncentrace HDL (hodný cholesterol, ženy) – nad 1,3 mmol/l.
  • Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (zlý) – nad 3,00 mmol/l.

Další zjišťovanou hodnotou jsou triacylglyceroly (ostatní necholesterolové tuky) a vysoká hodnota vyvolává obdobná rizika jako u LDL cholesterolu. Hladina má být nižší než 1,7 mmol/l.

Vysoký cholesterol a jeho příčiny

Příčinou mohou být genetické dispozice ve spojení se stravou obsahující vyšší množství tuků a cholesterolu a nedostatečným pohybem. Na nemoci má podíl i alkohol a kouření.

Prevence vysoké hladiny cholesterolu

Důležitá je pravidelná kontrola hodnot cholesterolu alespoň jednou za dva roky. Pokud děti mají v rodině tuto anamnézu, je zapotřebí jim měřit hladinu ve věku 5 a 13 let.

Přestože zvýšený cholesterol se nijak neprojevuje, je důležité včas zahájit správnou terapii, aby později nenastaly vážné problémy, například v podobě srdečního infarktu.

Důležitou prevencí je úprava stravování. Přitom je třeba dbát na pestrý a vyvážený jídelníček. Vyhýbat by se člověk měl většímu množství tuků živočišného původu, s ohledem na velký podíl nasycených a transmastných kyselin. Vhodné jsou rostlinné tuky s podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin (například v tučných rybách jako je losos), ale také vláknina (celozrnné pečivo, ovoce, zelenina. Správnou stravu je třeba doplnit dostatečným pitným režimem a pohybem. Strava by měla obsahovat i rostlinné steroly, které zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střeva do krve, zatímco nevstřebaný se z těla vylučuje. Steroly najdeme v ovoci, zelenině nebo rostlinných olejích. Důležité je omezit cukry a stres.

Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=vysoky-cholesterol-lecba
http://www.ordinace.cz/clanek/vysoky-cholesterol/


Další informace najdete v článcích


Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit
Divoká reishi – houba duchovního světla
6 tipů pro zdravá játra podle TCM
Cordyceps – co pro vás může udělat tato houba