Outkovka pestrá – 6 účinků na imunitu 4.81/5 (74)

Outkovka pestrá na spadené větvi v lese

V tradiční čínské medicíně i klinické praxi se využívají druhy hub, které obsahují zdraví prospěšné sloučeniny. Přestože existuje nepřeberné množství hub s blahodárnými účinky, Outkovka pestrá – latinsky Coriolus versicolor je jednou z nejznámějších.

6 účinků outkovky pestré na posílení imunity

Outkovka pestrá (Trametes versicolor nebo Coriolus versicolor) je dřevokazná houba rostoucí prakticky po celém světě. Je velmi adaptivní a proto se vyskytuje v tropickém, subtropickém i mírném pásmu. Vyskytuje se hlavně na odumírajícím dřevě, nejvíce v listnatých lesích. Podporuje rozklad starého dřeva, způsobuje bílou hnilobu dřeva. Roste od jara až do podzimu, ale plodnice lze sklízet celý rok. 

Coriolus, kterému se pro jeho nápadné zbarvení někdy říká krocaní ocas, se po staletí používá po celém světě podpůrný prostředek při terapii různých onemocnění. Snad nejpůsobivější vlastností této houby je její schopnost posilovat zdraví imunitního systému.

1. Antioxidační působení

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají potlačovat nebo snižovat poškození způsobené oxidačním stresem. Oxidační stres je důsledkem nerovnováhy mezi antioxidanty a nestabilními molekulami známými jako volné radikály. To může mít za následek poškození buněk a chronický zánět.

Tato nerovnováha je také spojena se zvýšeným rizikem vzniku zdravotních potíží, jako jsou některé druhy eucensored16 a srdeční choroby (zdroj: 1, 2).

Konzumace potravin bohatých na antioxidanty nebo doplňování těchto účinných látek může snížit oxidační stres a zánět. Outkovka pestrá obsahuje působivou řadu antioxidantů, včetně fenolů a flavonoidů (zdroj: 3).

V jedné studii bylo ve vzorku extraktu z outkovky zjištěno více než 35 různých fenolových sloučenin a flavonoidní antioxidanty kvercetin a baicalein (zdroj:4).

Fenolové a flavonoidní antioxidanty podporují zdraví imunitního systému tím, že snižují zánět a stimulují uvolňování ochranných látek (zdroj:5).

Bylo například prokázáno, že kvercetin podporuje uvolňování imuno-protektivních proteinů, jako je interferon-y, a zároveň inhibuje uvolňování prozánětlivých enzymů cyklooxygenázy (COX) a lipoxygenázy (LOX) (zdroj:6).

SHRNUTÍ
Outkovka pestrá obsahuje širokou škálu fenolových a flavonoidních antioxidantů, které pomáhají podporovat zdraví imunitního systému tím, že snižují záněty a stimulují uvolňování ochranných látek.

2. Outkovka obsahuje polysacharopeptidy

Polysacharopeptidy jsou polysacharidy vázané na bílkoviny, které se nacházejí v extraktech z outkovky pestré.

Speciálně jde o dva typy polysacharidových peptidů: krestin (PSK) a polysacharidový peptid (PSP) (zdroj: 7).

Jak PSK, tak PSP mají silné imunitu posilující vlastnosti. Podporují imunitní odpověď aktivací i inhibicí specifických typů imunitních buněk a potlačením zánětu. Studie in vitro například prokázaly, že PSP zvyšuje počet monocytů, což jsou typy bílých krvinek, které bojují proti infekcím a posilují imunitu (zdroj: 8).

PSK stimuluje dendritické buňky, které podporují imunitu vůči toxinům a regulují imunitní odpověď. Kromě toho PSK aktivuje specializované bílé krvinky zvané makrofágy, které chrání tělo před škodlivými látkami, jako jsou některé bakterie (zdroj: 9).

Díky své schopnosti přirozeně posilovat imunitní systém se PSP a PSK v zemích jako je Japonsko a Čína používají jako doplňující látky pro podporu organismu ve spojení s chirurgickým zákrokem, eucensored17rapií a/nebo standardní censoredm (zdroj: 10).

Studie in vitro zjistila, že polysacharpeptid PSK, inhibuje růst a šíření buněk eucensored16 tlustého střeva (zdroj: 11).

SHRNUTÍ
PSK a PSP jsou silné polysacharopeptidy, které se nacházejí v extraktech outkovky pestré a které mohou posílit fungování vašeho imunitního systému.

3. CVG neboli Coriolus vesriscolor glucan a jeho vliv na imunitu

Jeden z polysacharidů, který se nachází v outkovce a nazývá se Coriolus versicolor glucan (CVG).

Studie na myších s eucensored11em zjistila, že při podání látky CVG v množství 100 a 200 mg na kg tělesné hmotnosti denně významně snížila velikost eucensored11. Výzkumníci tento vývoj přičítají zvýšené imunitní odpovědi. (zdroj: 12).

Jiná studie prokázala, že denní podávání 100 mg na kg tělesné hmotnosti extraktu z outkovky významně zpomalilo šíření eucensored11 buněk a zlepšilo dobu přežití u psů s vysoce agresivním eucensored11 onemocněním (eucensored11) (zdroj:13 ).

Nejpůsobivější jsou závěry studie, která zkoumala účinky exktraktů z outkovky při jejím použití v kombinaci s tradičnějšími způsoby censored, jako je eucensored17terapie a standardní censored (zdroj: 14, 15, 16).

SHRNUTÍ
Složky outkovky, jako PSK a CVG, mohou pomáhat jako doplněk ke standartním terapiím.

4. Může zvyšovat účinnost některých typů standardní censored

Z přehledu 13 studií vyplynulo, že pacienti, kteří dostávali 1-3,6 gramů exktraktu outkovky denně spolu s běžnou terapií, měli významnou výhodu v přežití.

Studie ukázala, že u lidí s eucensored16 prsu, žaludku nebo tlustého střeva suplementovaných pomocí eucensored17terapie s doplňkovou suplementací extraktu outkovky došlo ke snížení pětileté úmrtnosti o 9 % ve srovnání se samotnou eucensored17terapií (zdroj: 17).

Přehled 8 studií u více než 8 000 osob s eucensored16 žaludku prokázal, že osoby, kterým byla podávána eucensored17terapie spolu s PSK, žily po operaci déle než jedinci, kterým byla podávána eucensored17terapie bez PSK (zdroj: 18).

Studie na ženách s eucensored16 prsu zjistila, že u těch, kterým bylo po radioterapii podáváno 6-9 gramů extraktu outkovky denně, došlo ke zvýšení počtu buněk imunitního systému, jako jsou přirozené zabíječské buňky a lymfocyty (Zdroj: 19).

SHRNUTÍ
Několik výzkumných studií prokázalo, že outkovka může zvyšovat účinnost eucensored17terapie i standardní censored u lidí s některými druhy eucensored16y.

5. Může zlepšit zdraví střev

Udržování zdravé rovnováhy prospěšných bakterií ve střevech je zásadní pro udržení silného imunitního systému. Vaše střevní bakterie interagují s imunitními buňkami a přímo ovlivňují vaši imunitní reakci. (Zdroj: 20)

Outkovka obsahuje prebiotika, která pomáhají tyto užitečné bakterie vyživovat.

Osmitýdenní studie na 24 zdravých lidech zjistila, že konzumace 3 600 mg PSP extrahovaných z outkovky denně vedlo k příznivým změnám střevních bakterií a potlačila růst pravděpodobně problematických bakterií E. coli a Shigella (Zdroj: 21)

Extrakt z outkovky změnil složení střevních bakterií tím, že zvýšil populace prospěšných bakterií, jako jsou Bifidobacterium a Lactobacillus, a zároveň snížil počet potenciálně škodlivých bakterií, jako jsou Clostridium a Staphylococcus.

Zdravá hladina bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium je spojována se zlepšením střevních příznaků, jako jsou průjmy, posílením imunitního systému, snížením hladiny cholesterolu, snížením rizika některých druhů eucensored16 a zlepšením trávení (Zdroj: 22).

SHRNUTÍ
Outkovka pestrá může pozitivně ovlivnit rovnováhu střevních bakterií tím, že zvyšuje růst prospěšných bakterií a zároveň potlačuje škodlivé druhy.

6. Může zvýšit výkon při cvičení

Outkovka je někdy chválena pro svou schopnost zlepšit sportovní výkon. I když výzkum v této oblasti teprve začíná, jedna studie zkoumala myši, kterým byl podáván extrakt z outkovky, a naznačila, že houba zlepšila výkon při cvičení. Navíc snižovala únavu. (Zdroj: 23)

Pokud se toto zjištění podaří zopakovat u lidí, mohly by se doplňky stravy z outkovky v budoucnu stát oblíbenými mezi sportovci.

Paul Stamets na TEDu

V roce 2011 na slavném americkém symposiu TED měl svoje vystoupení světoznámý mykolog Paul Stamets. Mluvil o houbách a v druhé půlce svého projevu s publikem sdílel příběh jeho 84leté maminky, která v roce 2009 potvrdili eucensored11 prsu s rozsáhlými eucensored15 v celém těle. Lékaři ji dávali 3 měsíce života. Podle ošetřující lékařky šlo o jeden z nejhorších případů za celou její praxi. Jelikož operace ani standardní censored nebyly vzhledem k věku možné, tak nasadila eucensored17rapii a doporučila paní Stametsové zkusit terapii doplnit o outkovku. A protože její syn studoval celý život houby, rozhodla se kůru vyzkoušet, i když její myšlenky směřovali spíše k výběru rakve.

Jak to dopadlo se můžete podívat ve videu – pokud nechcete shlédnout celé video, tak příběh coriolu začíná v čase 7:55.
U videa lze zapnout české titulky (ozubené kolečko vpravo dole/automatický překlad/čeština).

Související články

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

2 komentáře v “Outkovka pestrá – 6 účinků na imunitu

  1. Ladislav Varmuža píše:

    Dobrý den, perfektní a poučný článek. Poznávám, že Čína a další východní země jsou před námi hodně dopředu v léčbě bylinkami, houbami. Mají tradici už tisíce let. Na rozdíl od nás v Evropě dovedou léčit příčinu nemoci. Ladislav Varmuža.

  2. ludmila píše:

    Dobrý den
    Video, které uvádíte, je dobré pouze pro lidi, kteří znají anglicky. Já jsem starší generace a neměla možnost se učit anglicky. Byla bych ráda, kdybyste to nahrály česky, za což bych Vám byla nesmírně vděčná. Vaše výrobky užívám.
    Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *