Steatóza jater 4.82/5 (245)

ilustrace výzkumu a léčby jater

Nemoci jater jsou stále častějším problémem v mnoha částech světa a postihují okolo 25% populace. (zdroj) Souvisí to s obezitou, cukrovkou 2. typu a dalšími poruchami charakterizovanými inzulinovou rezistencí. Pokud se ztukovatění jater neřeší, může přejít v závažnější onemocnění a další zdravotní problémy.

Jaké funkce zastávají játra?

Játra jsou taková malá chemická továrna. Odehrávají se v nich metabolické procesy, a proto jsou pro náš život nepostradatelná. Život bez funkcí, které zastanou játra, není možný. Játra mají hnědočervenou barvu, váží asi 1,5 kg a jsou uložené dohromady se žlučníkem pod pravým žeberním obloukem.

 1. čistící funkce: filtrují z krve škodlivé, odpadové a cizorodé látky. Čistí krev nejen od produktů vlastního metabolismu těla ale také od léků. Dá se říct, že mají detoxifikační funkci.
   
 2. tvorba žluče: věděli jste, že žluč se ve žlučníku pouze uchovává a ve skutečnosti se tvoří v játrech? Spolu se žlučí odchází z jater i odpadové látky přímo do střev, kde se následně vyloučí z těla.
   
 3. produkce enzymů: v játrech vznikají látky, které ovlivňují procesy v celém lidském těle. Jde o látky bílkovinné povahy, které jsou potřeba při srážení krve, hojení ran, odpověď imunitního systému nebo přenosu železa.
   
 4. skladování energie a dalších látek: játra uchovávají komplexní cukr (glykogen) a tuky na dobu, kdy je tělo bude potřebovat pro svou práci. Uskladňuje také vitamíny a minerály včetně železa.
   
 5. látková proměna neboli metabolismus: játra regulují metabolismus cukrů, tuků, vitamínů a minerálů. Dokážou bílkoviny a sacharidy proměnit na tuky a vytvořit transportní látky, které je následně přenesou to tukových buněk. V případě potřeby se tuk transportuje do jater, kde slouží jako zdroj energie.

Co je to ztukovatění jater?

Ztukovatění (steatóza) jater vzniká, když se v jaterních buňkách hromadí příliš mnoho tuku. Ačkoli je normální, že se v těchto buňkách nachází nepatrné množství tuku, játra se považují za ztukovatělá, pokud je v nich více než 5 % tuku (zdroj).
I když pití příliš velkého množství alkoholu může vést ke ztukovatění jater, v mnoha případech to nehraje roli. Řada stavů tučnění jater spadá do široké kategorie nealkoholického onemocnění jater z anglického non alcoholic fatty liver disease (NAFLD), které je nejčastějším onemocněním jater u dospělých a dětí v západních zemích (zdroj).
Nealkoholické ztukovatění jater (NAFL) je počáteční, reverzibilní stadium jaterního onemocnění. Bohužel často zůstává nediagnostikováno. Časem může NAFL vést k závažnějšímu onemocnění jater známému jako nealkoholická steatohepatitida neboli NASH.
NASH zahrnuje větší hromadění tuku a zánět, který poškozuje jaterní buňky. To může vést k fibróze neboli zjizvení tkáně, protože jaterní buňky jsou opakovaně poškozovány a odumírají. Bohužel je obtížné předpovědět, zda ztukovatělá játra přejdou do NASH, což výrazně zvyšuje riziko cirhózy (závažné zjizvení, které zhoršuje funkci jater) a nejvážnějších nemocí jater (zdroj).
NAFLD je také spojena se zvýšeným rizikem dalších onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a onemocnění ledvin (zdroj, zdroj).

Ztukovatění jater vzniká, když se v játrech hromadí příliš mnoho tuku. Ztukovatění jater je v počátečním stádiu vratné, ale někdy přechází v pokročilé jaterní onemocnění.

Rozdíl mezi zravými a ztukovatěnými játry

Co způsobuje ztučnění jater?

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit nebo přispět ke vzniku steatózy jater.

Obezita

Obezita zahrnuje zánět nízkého stupně, který může podporovat ukládání tuku v játrech. Odhaduje se, že 30-90 % obézních dospělých má NAFLD, a v důsledku epidemie dětské obezity se tato nemoc vyskytuje stále častěji i u dětí (zdroj, zdroj, zdroj).

Břišní tuk

Nadměrné množství břišního tuku: U lidí s normální hmotností se může vyvinout ztukovatění jater, pokud jsou “viscerálně obézní“, což znamená, že nosí příliš mnoho tuku kolem pasu (zdroj).

Inzulínová rezistence

Ukázalo se, že inzulínová rezistence a vysoká hladina inzulínu zvyšují ukládání tuku v játrech u lidí s diabetem 2. typu a metabolickým syndromem (zdroj, zdroj).

Vysoký příjem rafinovaných sacharidů

Častý příjem rafinovaných sacharidů podporuje ukládání tuku v játrech, zejména pokud je konzumují ve velkém množství osoby s nadváhou nebo inzulinovou rezistencí (zdroj, zdroj).

Konzumace sladkých nápojů

Nápoje slazené cukrem, jako jsou limonády a energetické nápoje, mají vysoký obsah fruktózy, který prokazatelně podporuje hromadění jaterního tuku u dětí i dospělých (zdroj, zdroj).

Zhoršené zdraví střev

Nedávný výzkum naznačuje, že nerovnováha střevních bakterií, problémy s funkcí střevní bariéry (“děravá střeva”) nebo jiné zdravotní problémy střev mohou přispívat k rozvoji NAFLD (zdroj, zdroj).

Příznaky ztučnění jater

Existuje několik příznaků a symptomů ztukovatění jater, i když ne všechny z nich musí být přítomny. Ve skutečnosti si ani nemusíte uvědomit, že máte ztučnělá játra.

 • Únava a slabost
 • Mírná bolest nebo plnost v pravé nebo střední části břicha
 • Zvýšená hladina jaterních enzymů, včetně AST a ALT
 • Zvýšená hladina inzulinu
 • Zvýšené hladiny triglyceridů

Pokud steatóza jater přejde v NASH, mohou se objevit následující příznaky:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Nevolnost a zvracení
 • Středně silné až silné bolesti břicha
 • Zežloutnutí očí a kůže

Je důležité pravidelně navštěvovat svého lékaře na standardní vyšetření a krevní testy, které mohou diagnostikovat ztukovatění jater v časném, reverzibilním stádiu.

Ztukovatění jater může způsobovat nenápadné příznaky a často se odhalí pomocí krevních testů. NASH obvykle zahrnuje výraznější příznaky, jako jsou bolesti břicha a špatný pocit.

Dietní strategie, jak se zbavit ztučnělých jater

Pestrá zdravá strava s rybou, zeleninou, oříšky

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se zbavili ztučnělých jater, včetně snížení hmotnosti a omezení sacharidů. Navíc některé potraviny vám mohou pomoci odbourat jaterní tuk.

Zhubněte a vyhněte se přejídání, pokud máte nadváhu nebo jste obézní

Snížení hmotnosti je jedním z nejlepších způsobů, jak zvrátit ztučnění jater, pokud máte nadváhu nebo jste obézní.

Bylo totiž prokázáno, že snížení hmotnosti podporuje úbytek jaterního tuku u dospělých s NAFLD, a to bez ohledu na to, zda bylo snížení hmotnosti dosaženo pouze změnou stravy nebo v kombinaci s chirurgickým zákrokem na snížení hmotnosti nebo cvičením (zdroj, zdroj, zdroj).

V tříměsíční studii na dospělých osobách s nadváhou vedlo snížení kalorického příjmu o 500 kalorií denně v průměru k 8% úbytku tělesné hmotnosti a k významnému snížení skóre ztukovatění jater (zdroj).

Navíc se zdá, že zlepšení v oblasti jaterního tuku a citlivosti na inzulín může přetrvávat i v případě, že se část váhy vrátí (zdroj).

Omezte sacharidy, zejména rafinované sacharidy

Mohlo by se zdát, že nejlogičtějším způsobem, jak řešit problém ztučnělých jater, je omezit tuky ve stravě.

Vědci však uvádějí, že jen asi 16 % jaterního tuku u lidí s NAFLD pochází z tuků ve stravě. Většina jaterního tuku pochází spíše z mastných kyselin v krvi a asi 26 % jaterního tuku vzniká v procesu zvaném de novo lipogeneze (DNL) (zdroj).

Během DNL se přebytečné sacharidy přeměňují na tuk. Rychlost, s jakou DNL probíhá, se zvyšuje při vysokém příjmu potravin a nápojů bohatých na fruktózu (zdroj).

V jedné studii došlo u obézních dospělých, kteří po dobu tří týdnů konzumovali stravu s vysokým obsahem kalorií a rafinovaných sacharidů, v průměru k 27% nárůstu jaterního tuku, přestože se jejich hmotnost zvýšila pouze o 2 % (zdroj).

Studie prokázaly, že konzumace stravy s nízkým obsahem rafinovaných sacharidů může pomoci zvrátit NAFLD. Patří mezi ně nízkosacharidová dieta, středomořská dieta a dieta s nízkým glykemickým indexem (zdroj, zdroj, zdroj).

V jedné studii se jaterní tuk a inzulínová rezistence výrazně více snížily, když lidé konzumovali středomořskou dietu, než když konzumovali nízkotučnou dietu s vysokým obsahem sacharidů, i když úbytek hmotnosti byl při obou dietách podobný (zdroj).

Ačkoli bylo prokázáno, že jak středomořská, tak velmi nízkosacharidová dieta snižují jaterní tuk samy o sobě, jedna studie, která je kombinovala, ukázala velmi působivé výsledky.

V této studii 14 obézních mužů s NAFLD dodržovalo středomořskou ketogenní dietu. Po 12 týdnech došlo u 13 mužů ke snížení jaterního tuku, z toho u tří mužů došlo k úplnému vymizení ztukovatění jater (zdroj).

Cvičení, které může pomoci snížit množství tuku v játrech

Potetovaný muž v letech v posilovně

Fyzická aktivita může být účinným způsobem snižování jaterního tuku.

Studie prokázaly, že zapojení do vytrvalostního cvičení nebo odporového tréninku několikrát týdně může významně snížit množství tuku uloženého v jaterních buňkách, a to bez ohledu na to, zda dojde ke snížení hmotnosti (zdroj, zdroj, zdroj).

Ve čtyřtýdenní studii došlo u 18 obézních dospělých s NAFLD, kteří cvičili 30-60 minut pět dní v týdnu, k 10% poklesu jaterního tuku, přestože jejich tělesná hmotnost zůstala stabilní (zdroj).

Bylo také prokázáno, že vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) je prospěšný pro snížení jaterního tuku (zdroj, zdroj).

Ve studii na 28 osobách s diabetem 2. typu vedlo provádění HIIT po dobu 12 týdnů k působivému snížení jaterního tuku o 39 % (zdroj).

Nicméně i cvičení nižší intenzity může být účinné při cíleném odstraňování jaterního tuku. Podle rozsáhlé italské studie se zdá, že nejdůležitější je, jak moc cvičíte.

V této studii došlo u 22 diabetiků, kteří cvičili dvakrát týdně po dobu 12 měsíců, k podobnému snížení jaterního a břišního tuku bez ohledu na to, zda byla intenzita jejich cvičení považována za nízkou až střední nebo střední až vysokou (zdroj).

Vzhledem k tomu, že pravidelné cvičení je pro snížení jaterního tuku důležité, je nejlepší strategií vybrat si něco, co děláte rádi a u čeho můžete vydržet.

Vytrvalostní cvičení, silový trénink nebo intervalový trénink vysoké či nízké intenzity mohou pomoci snížit množství jaterního tuku. Klíčem je soustavné cvičení.

Přírodní látky, které mohou pomoci při ztučnění jater

Výsledky několika studií naznačují, že některé vitaminy, byliny a další doplňky stravy mohou pomoci snížit množství jaterního tuku a snížit riziko progrese jaterních onemocnění.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský neboli silymarin (nejúčinnější složka silybin) je bylina známá svými účinky na ochranu jater (zdroj).
Některé studie zjistily, že ostropestřec mariánský, může pomoci snížit inzulinovou rezistenci, zánět a poškození jater u lidí s NAFLD (zdroj, zdroj, zdroj,zdroj).
V devadesátidenní studii na lidech se ztučnělými játry došlo u skupiny, která užívala doplněk stravy se silybinem a držela nízkokalorickou dietu, k dvojnásobnému zmenšení velikosti jater než u skupiny, která držela dietu bez užívání doplňku stravy (zdroj).
Přestože se však odborníci domnívají, že ostropestřec mariánský je pro použití při NAFLD slibný, je podle nich zapotřebí dalších studií, které by potvrdily jeho účinnost při krátkodobém i dlouhodobém užívání (zdroj).

Ostropestřec mariánský
Květ ostropestřece mariánského.

Boswellia serrata

Boswellia serrata významně zvýšila hladinu HDL v krvi, výrazně snížila hladinu cholesterolu, LDL, fruktosaminu (cukru) a jaterních enzymů po 6 týdnech ve studii na 60 diabetických pacientech (zdroj).

U diabetických potkanů snížilo perorální podávání Boswellia serrata hladinu glukózy v krvi, cholesterolu, triglyceridů a zabránilo komplikacím v ledvinách a játrech (zdroj, zdroj,zdroj).

Extrakt z boswellie zabránil zvýšení hladiny glukózy v krvi, zabránil destrukci pankreatických ostrůvků a následné hyperglykémii na zvířecím modelu diabetu 1. typu (zdroj).

Strom boswellia seratta
Strom boswellia seratta na ostrově Sokotra . Sokotra je ostrov v Arabském moři asi 230 km východně od mysu Guardafui na Africkém rohu a 350 km jižně od Arabského poloostrova.

Curcumin

Íránští vědci se ve své studii (zdroj) zaměřili na hodnocení účinnosti a bezpečnosti phytosomálního kurkuminu jako doplňku stravy u osob trpících nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). Za tímto účelem výzkumníci přijali 87 pacientů s diagnózou NAFLD a náhodně je rozdělili do jedné ze dvou skupin. Jedné ze skupin tým zadal úkol užívat 1 000 mg kurkuminu denně po dobu osmi týdnů, zatímco druhá skupina užívala ve stejném časovém rozmezí placebo. Každý pacient před zahájením studie obdržel rady týkající se stravy i životního stylu. Vědci analyzovali fyzikální měření, hladiny jaterních enzymů a jaterní skeny jak před zahájením pokusu, tak po osmi týdnech sledování.

Na konci sledovaného období vědci zjistili, že užívání kurkuminu bylo spojeno s významným snížením indexu tělesné hmotnosti a obvodu pasu ve srovnání se skupinou užívající placebo. Toto zjištění je obzvláště důležité, protože obezita je považována za rizikový faktor NAFLD.

Ultrazvukové snímky jater navíc odhalily, že u 75 % osob, které užívaly kurkumin, došlo k výraznému zlepšení celkového stavu jater, zatímco míra zlepšení u osob v kontrolní skupině dosáhla pouze 4,7 %. Zatímco sérové hladiny aspartátaminotransferázy i alaninaminotransferázy byly u účastníků ve skupině užívající placebo zvýšené, u těch ve skupině užívající kurkumin došlo k výraznému snížení hladin jaterních enzymů.

A konečně, u účastníků, kteří denně užívali phytosomální kurkumin, došlo také k významnému zlepšení objemu jater, průtoku krve játry a průměru jaterních žil, všechny tyto faktory přispívají ke správné funkci jater. (zdroj)

Čerstvý kořen kurkumy a prášek ze sušené kurkumy
Kurkuma kořen

Reishi – Ganoderma lucidum

V této studii (zdroj) se zkoumal molekulární mechanismus působení Ganoderma lucidum proti nealkoholické steatóze jater spojené s obezitou. U myší krmených vysoce tučnou stravou se objevily příznaky nealkoholické steatózy, které se projevily zvýšením poměru jater a tělesné hmotnosti, jaterních tukových kapének a sérové hladiny ALT. Tyto abnormality však byly úspěšně zmírněny terapií Ganoderma lucidum. V souladu s těmito výsledky ukázala nedávná studie, že vodný extrakt Ganoderam lucidum je vysoce účinný při snižování obezity prostřednictvím modulace střevní mikrobioty u hlodavců [zdroj]. Jiné studie uvádějí, že extrakt z těla plodů Ganoderma lucidum je účinný při terapii obezity regulací exprese metabolických enzymů [zdroj].

Houba reishi
Divoká Reishi – Ganoderma lucidum

Související články

Článek o možných příčinách cukrovky 2. typu
Článek o viscerálním tuku a jak se ho zbavit

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

5 komentářů v “Steatóza jater

 1. Ludmila Hranická píše:

  Dobrý den děkuji za vaše články ,které mi posíláte ,a jsou pro mě velikým poučením a také nabídka vašich produktů je vynikající navíc máte výborný kolektiv ,který vždy v mé neznalosti skvěle poradí . Děkuji Ludmila

 2. Soňa píše:

  Dovolte mi vyslovit uznání za vysokou úroveň Vašich obchodních aktivit pro zákazníky, které zahrnují nejenom servis, ale především výběr a nabídku velmi kvalitních a opravdu léčivých produktů, zároveň s poskytnutím užitečného a zajímavého rozhledu, který s tím souvisí.

  Díky Vašim produktům se již několik let udržuji ve velmi dobré fyzické kondici a tento pro mě tak významný přínos si zasluhuje vysoké ohodnocení Vaší práce.

 3. Jana píše:

  Děkuji za zasílání informací. Pokaždé v nich najdu spoustu užitečných rad pro sebe i své okolí.
  Několik u Vás zakoupených produktů již léta používáme a jsme za jejich pozitivní účinky více než vděční. Díky za vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *