Detoxikace mozku – glymfatický systém 4.76/5 (421)

spící miminko se štěňátkem pod jednou dekou

Detoxikace mozku

Co je glymfatický systém?

Mozek není tvořen kompaktní hmotou nervové tkáně. Mezi buňkami se nacházejí mikroskopické prostory, do kterých proniká mozkomíšní mok z velkých dutin označovaných jako mozkové komory. Spletité řečiště mikroskopických skulin v mozkové tkáni označují vědci jako glymfatický systém (nejde o pravý lymfatický systém, systém štěrbin je ovládán gliovými buňkami, a je tedy označován jako glymfatický). Mozek se díky němu podobá houbě, která do sebe nasává mozkomíšní mok. Na prázdné prostory glymfatického systému připadá přibližně jedna pětina z celkového objemu mozku. Termín „glymfatický systém“ označuje procesy, které se podílejí na odstraňování jedovatých látek z mozku. Když ulehnete ke spánku, systém se aktivuje, aby toxiny odstranil a obnovil v mozku metabolickou homeostázu. Jakmile usnete, je to, jako by se dal do práce maličký „domovník“, vyklízející všechno harampádí, které se nashromáždilo během denní činnosti. Mozek po celý den produkuje odpadní látky a glymfatický systém tyto látky rozkládá a recykluje. Problém je, že nedostatek spánku způsobuje selhávání tohoto systému. To pak vede k hromadění odpadních látek v mozku. Jejich akumulace je přitom spojována s konkrétními zdravotními problémy, jako je Alzheimerova nemoc a další kognitivní poruchy související s věkem. (1) Během spánku vyvíjí mozek celou řadu činností. Spánek nám umožňuje vytvářet a upevňovat paměťové záznamy a bylo také zjištěno, že pomáhá organizovat spojení mezi neurony. Spánek má tedy přímý vliv na neurony v mozku a při jeho nedostatku se začne stav těchto neuronů zhoršovat. Bylo zjištěno, že u lidí, kteří mají potíže se spánkem, se může mozek dokonce začít zmenšovat. Tento problém je přitom výraznější u lidí starších 60 let. (2)

Co je detoxikace organismu se můžete dočíst zde.

Myší test

Tým vedený Maiken Nedergaardovou z newyorského Centra pro translační medicínu při Rochesterské univerzitě nyní zjistil, že mozek ve spánku mění své vnitřní uspořádání. Prostory mezi buňkami se roztáhnou a vše je připraveno k „velkému prádlu“. (3) Jak už to bývá, stála na počátku tohoto významného objevu náhoda. Vědci vstřikovali do glymfatického systému laboratorních myší barvivo a pozorovali kudy v mozku proudí. Nejprve byli zmateni. Barva někdy prostupovala částmi mozku velmi rychle, ale jindy vypadal glymfatický systém ucpaný a barvivo se skoro nehýbalo. Záhy bylo jasné, že v mozku myší, které usnuly nebo byly uvedeny do narkózy barva proudila rychleji. Bdící myši měly glymfatický systém „ucpaný“.

glymafaticky-system-spanek
Obrázek ukazuje jak se během spánku zvětší mezibuněčný prostor v mozku, aby mohlo dojít očistě mozku od toxinů nahromaděných během dne.

„Zaskočilo nás, jak nízký byl průtok barviva mozkem myší, které byly při vědomí,“ přiznává Maiken Nedergaardová. „Znamená to, že vzdálenosti mezi buňkami v mozku se v bdělém stavu a ve spánku významně liší.“  Přesná měření prokázala, že u bdělých myší zaujímá glymfatický systém jen 14 procent z celkového objemu mozku. Za tohoto stavu je průtok mozkomíšního moku omezen jen na povrchové vrstvy mozku. V okamžiku kdy myš usne, glymfatický systém se roztáhne asi o polovinu a pak zabírá v mozku 23 procent z celkového objemu. Průtok mozkomíšního moku mozkem se zvýší o 95 procent. Intenzivní proplachování mozku mozkomíšním mokem během spánku má za následek rychlé vyplavování zplodin látkové výměny, jež se v mozku nahromadily přes den. Jednou z těchto „odpadních“ látek je i tzv. betaamyloid, o kterém je už dlouho známo, že se podílí na vzniku Alzheimerovy choroby. Ve spánku opouští betaamyloid intenzivně propíraný glymfatický systém dvakrát rychleji, než když mozek bdí. Spánek je pro nás tedy kromě jiného i jedinečnou příležitostí k odstranění nebezpečných látek z mozku.

Klíčová je pravidelnost

Z hlediska podpory zdraví mozku je důležité mít pravidelné spánkové návyky. Někteří lidé se mylně domnívají, že mohou během týdne tvrdě pracovat a spánkový deficit dohnat o víkendu. Takto nárazový spánek, ale k ochraně neuronů v mozku nepřispívá. Nevyspání poznamenává práci mozku i za plné bdělosti. Malé skupinky nervových buněk upadají naprosto nekontrolovaně na krátkou dobu do stavu, jaký je typický pro spící mozek. Člověk má pocit, že je naprosto bdělý, ale skupiny neuronů podléhají mikrospánkům a to brání mozku, aby podával obvyklý výkon. Proto při nevyspání tak často chybujeme i v činnostech, které jinak zvládáme bez velkých obtíží. Chcete-li, aby měl spánek optimální přínos pro zdraví, musíte se zaměřit na pravidelný spánkový rytmus. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, ve které denní době spíte. Pro optimální zdraví mozku je nutné zachovávat normální rytmus sladěný s přírodou, abyste byli přes den vystaveni slunečnímu světlu a v noci měli tmu. (4)

spanek

Z hlediska podpory zdraví mozku je důležité mít pravidelné spánkové návyky.

Vyhnout se stimulaci umělým osvětlením

Problém je, že se mnoho lidí nechává i po západu slunce výrazně stimulovat světlem, protože tráví čas u počítače nebo televizoru. Řada lidí má světelnou stimulaci vlastně přehozenou: během dne pobývají dlouho v interiéru, kde není příliš přirozeného slunečního světla, a pak prožijí většinu večerních hodin před obrazovkou. Umělé osvětlení dokáže ovlivňovat hladiny hormonů v těle způsobem, který nakonec může vyvolat problémy se spánkem. A protože to spolu všechno souvisí, mohou potíže se spánkem vést ke kognitivním poruchám. Špatné spánkové návyky jsou zmiňovány i souvislosti s řadou jiných zdravotních potíží, jako je obezita a další chronická onemocnění. Pokud tedy chcete být co nejzdravější, musíte především upravit svou expozici světlu. Jedině tak si totiž můžete upravit spánkový režim. Budete-li věnovat pozornost tomu, jak jste v různých denních dobách vystaveni světlu, dokážete synchronizovat své vnitřní hodiny a zlepšit svůj spánkový rytmus. Je tedy důležité, abyste upravili svou expozici světlu a také abyste chodili spát a budili se ve správnou dobu. Mějte na paměti, že právě během spánku se vaše tělo zotavuje, tvoří svalovou hmotu a spaluje tuky. A to je další důvod, proč byste si měli dopřávat dostatek spánku. Chcete-li být štíhlí a fit a mít co nejzdravější mozek…, spěte! To platí dvojnásob, pokud se usilovně snažíte dostat do formy pravidelným cvičením a zdravým stravováním. Když totiž dostatečně nespíte, může všechno vaše úsilí přijít vniveč. Možná si to úplně neuvědomujete, ale spánek patří k nejlepším způsobům, jak fyzicky i mentálně urychlit proces, který vás dovede ke kýženým výsledkům. (4)

Hericium – Lví hříva

Kvalitu spánku vám může zlepšit užívání Hericia, nejlépe v kombinaci s se spórovým práškem z Duanwood Red Reishi – vhodné doplnit o užívání 1 tobolky Ašvagandy. Přeji vám hluboký a osvěžující spánek. (5)

Hericium_erinaceus-superionherbs

Zdroje”
1) Maiken Nedergaard and Steven A. Goldman. Brain Drain. Sci Am. Author manuscript; available in PMC 2017 Mar 13.Published in final edited form as: Sci Am. 2016 Mar; 314(3): 44–49. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5347443/
2) Understanding Sleep Problems — The Basics. https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/understanding-sleep-problems-basics#1
3) Melanie Haiken. Sleep ‘Detoxes’ The Brain, New Research Suggests. https://www.forbes.com/sites/melaniehaiken/2013/10/18/sleep-detoxes-the-brain-new-research-suggests/#59af03314678
4) Building Better Mental Health. 6 Life-Changing Strategies to Boost Mood, Build Resilience, and Increase Happiness. https://www.helpguide.org/articles/mental-health/building-better-mental-health.htm
5) Tzeng Tsai-Teng, Chen Chin-Chu, Lee Li-Ya, Chen Wan-Ping, Lu Chung-Kuang, Shen Chien-Chang, Huang F. Chi-Ying, Chen Chien-Chih, corresponding author and Young-Ji Shiao corresponding author. Erinacine A-enriched Hericium erinaceus mycelium ameliorates Alzheimer’s disease-related pathologies in APPswe/PS1dE9 transgenic mice. J Biomed Sci. 2016; 23: 49. Published online 2016 Jun 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4924315/

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

10 komentářů v “Detoxikace mozku – glymfatický systém

  1. Milena píše:

    Mám velký spánkový deficit. Večer nemůžu usnout a ráno jsem velmi brzo vzhůru. Moje doba spaní je od 11 do 4. Zkusím s tím něco udělat.

  2. Josef Zika píše:

    Vaše produkty beru již řadu let, a myslím si, že mi synergicky pomohly ve spolupráci s ostatními alternativními přístupy , ale i medicínskými dostat se z rakoviny v posledním stádiu. O těchto postupech jsem referoval na festivalech Miluj svůj život a na internetových televizních vysíláních Příznaky transformace a Skutečný život. Spánek se mi zlepšil po pravidelném užívání 2 tbl. Ashwagandy na noc, nyní zkusím vyměnit jeden za Hericium, které jsem užíval přes den. Děkuji vám za vaši bohulibou činnost

  3. Ekimix píše:

    Pravidelnost spánku a cyklů a rytmů je sice moc krásná věc, ale pro nás, co pracujeme na směny, absolutně nedosažitelná. Už 7 let pracuju v systému denní/noční, děláme desetihodinovky 4 dny v týdnu + cesta a navíc máme 20 denních a pak otočka na 20 nočních a tak stále dokola. Po těch letech už se z chronického vyčerpání téměř nedostanu…….nehledě na to, že to není jen o spánku, že, to se vám v těle musí otočit i to, kdy máte hlad nebo kdy chodíte na záchod a řada dalších věcí.

  4. ČLÁNEK O MOZKU píše:

    Velmi zajímavý článek. Po 6-ti týdením komatu po podání závadné kontrastní látky při vertebrální angiografii mi zůstal poškozený mozek. Hericium beru už dlouho a před nedávnem jsem k němu přidala Safron, cvičím čchi-kung už 5 let a věřím, že mi mozek bude ještě chvíli fungovat aspoň tak jak doposud. A i proto se těším na další přínosné články – člověk se aspoň dozví, co dělá špatně, co by mohl změnit a co by ještě mohl pro své zdraví dělat víc. Děkuji.

  5. Katarína píše:

    Hericium som začala užívať na zlepšenie pamäti a oddialenie prípadnej demencie, /ktorá sa objavila u mojej 83 ročnej maminky/. Mám 60 rokov preto som sa rozhodla o seba starať s Vašimi produktami ,ktoré majú veľmi dobré účinky.

  6. ludmila.chylova píše:

    Já můžu jen potvrdit skutečnost, že co jsem začala brát čagu sibiřskou spolu s ganodermou, tak spím velice dobře. Můj spánek je v rozmezí 7-8 hodin. Ráno jsem opravdu svěží, prostě dobře vyspaná jako tomu bylo dřív. Cítím ,že mám daleko víc energie a nejsem po spánku tak zahleněná a daleko líp se mně dýchá, i když jsem nikdy s dýcháním neměla potíže, tak se cítím daleko uvolněnejší po celém těle jakoby tělo bylo lehčí . Před měsícem jsem utrpěla docela těžký úraz a v nemocnici mně řekli, že hojení bude trvat cca 2 měsíce. Já po měsíci už chodím velice dobře a hluboká rána se zmenšila ze 3cm na 4mm, takže budu v potravinových doplncích dál pokracovat, protože si myslím, že hodně pomohly a rána nehnisala a nemusela brát ATB a to nepatřím mezi nejmladší bude mně 69 roků.
    Ludmila

    • Gabriela píše:

      Krásný článek a pravdivý. Já chyby dělám před spánkem. Tak, jsem se hodně dozvěděla. Děkuji za info.

    • Gabriela píše:

      Mozek je velmi důležitý orgán v těle. A velmi zajímavý článek. A právě spánek je pro člověka velmi důležitý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *