Období známá větším výskytem nachlazení a dalších nemocí bývají pro organismus mnohem náročnější. Za špatného počasí se často člověk necítí v kondici ani po psychické stránce. Vše se nakonec promítá do celkové úrovně života. Přitom se pro zlepšení stavu dá leccos udělat. Jednou z velmi netradičních možností je i následující zajímavá metoda.
Wim Hof boří hranice možností
Slyšeli už jste jméno Wim Hof? Mohli jste si ho všimnout v pořadech plných bláznivých nápadů a kuriozit. Tenhle 59letý Holanďan je vážně něco. Svým životním stylem boří nejrůznější hranice a možnosti, jak je nastavuje „západní” medicína. A když vám řekneme, že jeho přezdívka zní The Iceman neboli „ledový muž”, leccos to vysvětluje. Zajímavý muž s netradičním životním stylem rozhodně stojí za to, aby si ho člověk všiml. Na svých webových stránkách uvádí, že je držitelem dokonce 21 Guinessových rekordů.
Dr. Kenneth Kamler, který se podílel na testování Wima Hofa ve Feirnsteinském Institutu pro medicínský výzkum v roce 2007 se na jeho adresu vyjádřil následovně:
“Wim je schopný vydržet chlad, protože umí změnit fyziologii svého těla. Umí aktivovat schopnosti, které jsou u každého z nás nevyužité. Jeho teplota postupně poklesla o deset stupňů na úroveň, která je pro průměrného člověka neslučitelná se životem. Každopádně Wim byl schopen opět zvýšit svou tělesnou teplotu o šest stupňů pouze za pomoci meditačních technik. Tento výkon je v medicíně doposud považován za nemožný.“
Do ledového jezera pro zklidnění duše
Jak ale Wim Hof dospěl ke své metodě, která spojuje studenou terapii, dýchání a meditaci? Muž vedl tradiční život do té doby, než v roce 1994 spáchala sebevraždu manželka, která trpěla depresemi. Čtyři děti mu nedovolily příliš velké smutnění, bylo nutno zajistit rodinu. Wim ale cítil, že potřebuje vyřešit smířeni a celkově se uvolnit. Začal se nejen věnovat józe a hledal odpovědi v různých filosofických směrech. Skutečnou pomoc našel ale v tom, co vlastně znal celý život. Odmala se rád otužoval a chlad nebyl jeho nepřítelem.
Jednoho dne se ale cosi změnilo. Tehdy večer seděl na lavičce v parku honily se mu hlavou myšlenky. V tom si všiml mírně zamrzlé hladiny jezírka. Neváhal, svlékl se a ponořil se do mrazivé vody. Následovalo to, co by člověk očekával. Pro tělo se jednalo o obrovský šok. Těžko se mu dýchalo a kůži jako by mu probodávaly jehly. Jedna vedle druhé. Napadlo ho koncentrovat se na hluboké dýchání – najednou se naprosto uklidnil. Poté, co vylezl z vody cítil to, co už dlouho ne: absolutní klid a zrelaxovanost. A protože, když něco slaví tak obrovský úspěch, chceme to hned zopakovat, stejný proces provedl i další den. A i tentokrát se cítil skvěle. Právě tady se začaly vytvářet první krůčky ke vzniku jeho metody: Wim Hof Method (WHM). Se znalostí tibetské Tummo jógy postupně sestavil metodu, která nemá sloužit pouze jemu, ale i prospět ostatním.
Hofova mise zní: „To, co jsem schopen, se může naučit každý.“
Nejdelší podplavání ledu
V tomto videu Wim Hof předvádí výkon, kterým se zapsal do Guinnesovi knihy rekordů. Poblíž finské vesničky Kolari v březnu 2000 podplaval led v délce 57,5 metrů. Na sobě měl pouze plavky a plavecké brýle.
Speciální techniky dýchání, otužování a meditace
Wim Hofova práce se stala předmětem zájmu vědeckých experimentů. Jeden z nich vysvětlil, že metody aktivují oblast v periakveduktální šedé oblasti. Tedy to je ta část mozku, která je hlavním kontrolním centrem, zodpovědným za potlačení bolesti. Tento objev vzbuzuje úvahy o tom, že by se Wim Hofova metoda mohla stát lékem proti bolesti. Právě tato skutečnost je prý viditelná u osob, které efektivně využívají WHM za výjimečných podmínek.
Wim Hof je přesvědčen, že speciální techniky dýchání v kombinaci s kontrolovaným otužováním pomáhají ovlivnit autonomní nervový systém. Člověk tak vědomě kontroluje řadu procesů v těle.
Co je to autonomní nervový systém?
Autonomní nervový systém, zkráceně ANS, je součástí centrální nervové soustavy. Reguluje viscerální (útrobní) funkci lidského těla, může se jednat třeba o regulaci tělesné teploty, krevního tlaku, ale třeba i vyprazdňování močového měchýře. Zajímavé je to, že se vždy jedná o velmi rychlé akce (v jednotkách sekund).
Součástí jsou dostředivá vlákna (aferentní) mají velký význam při regulování homeostázy. V našem případě jsou velmi důležité odstředivé eferentní – části. Ty se skládají ze systémů s názvy: sympatikus a parasympatikus. Co je jejich účelem?
Sympatikus připravuje organismus na náročnější podmínky: tedy nejen na zvýšení aktivity, ale i na rychlé reakce vůči vnějším podnětům. Zrychluje se srdeční činnost, zužují cévy a roste uvolňování energie. V důsledku přichází do těla větší množství kyslíku. Jedná se o velmi šikovné reakce, které pomáhají přežít stresové situace. Ovšem, když je stresu hodně, což v dnešní době vůbec není žádná výjimka, tělu velmi škodí. Roste krevní tlak a vznikají další zdravotní komplikace
Parasympatikus zajišťuje zklidnění organismu a stará se o organismus, když není stres. Pečuje o trávení a šetří energii na dobu, kdy jí bude zapotřebí.
Že něco nevyužíváte, neznamená to, že věc není možná.
WHM pod dohledem vědců
Ale zpátky k Wimu Hofovi. Při výzkumech v roce 2018, které prováděli vědci z Wayne State Univerzity, zjistil tým dr. Otto Muzika významnější rozdíly v oblasti periakveduktální šedé hmoty. Zajímavé je to, že tato oblast je propojena s mozkovými mechanismy. Wim Hofova metoda tedy může podporovat spontánní uvolňování opioidů a kanabinoidů v mozku. Tyto látky mají vliv na fyziologické procesy, které souvisí se změnou teploty, krevního tlaku a také s mírněním bolesti.
Během světového rekordního pokusu v roce 2009 byl Wim Hof ponořen do ledu. Byl oblečen pouze do krátkých kalhot a spolkl kapsli na měření teploty. Teplota 37 °C se po 75 minutách změnila na 31,111 °C. Po dalších 20 minutách stoupla na 34,444 °C. Obvykle se lékaři domnívají, že pokud tělesná teplota klesne pod 32,222 °C, tělo už se nerozehřeje a postupně člověk zemře na podchlazení. Ale Wim Hof dokázal, že to vůbec nemusí být pravda. Na základě své metody dokázal zvýšit teplotu o důležité tři stupně – z 31 °C na 34 °C. Možnosti Wim Hofovy metody jsou tedy obrovské.
Co vše je Wim Hof schopen změnit?
Důkladná příprava Wimu Hofovi umožňuje zvládat extrémní teploty, kontrolu dechu, tepové frekvence a krevního oběhu. A konkrétněji?
- Wim Hof je schopen změnit a udržet tělesnou teplotu, což se běžně lidem nedaří.
- Prostřednictvím dechových cvičení upravit pH krve, což má v důsledku vliv na další biochemické reakce organismu.
- Wim Hof vědomě ovlivňuje reflexy, a to prostřednictvím meditace a soustředění.
- Vědomě kontroluje rozšiřování a zužování cév a tím dochází ke změně průtoku krve v končetinách.
- Wim Hof je schopen ovlivnit chování určitých hormonů jako je adrenalin, kortizol.
- Několikanásobně zvyšuje bazální metabolismus v klidu, což přispívá k vyššímu energetickému výdeji.
- Vědci si zatím nejsou jisti, jak dochází k vlivu na imunitní reakce organismu, což je další z Wim Hofových schopností.
Dýchání, ledová terapie a koncentrace tvoří metodu, která může organismu prospět v řadě oblastí. Ať už se jedná o přizpůsobení chladu, lepší zvládání stresu, zlepšení kreativity, ale dokonce také může mít vliv na některá onemocnění, ke kterým patří astma, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, sarkoidóza, vaskulitida a některá autoimunitní onemocnění.
Wim Hof dokázal
- běžet půlmaraton (21,0975 km) za polárním kruhem, naboso, pouze v šortkách,
- uplavat 66 m pod ledem,
- viset na jednom prstu ve výšce 2000 m n. m.,
- vylézt na nejvyšší hory pouze v šortkách,
- běžet maraton v Namibijské poušti bez toho, aby se napil,
- stát přes hodinu v kontejneru s ledem.
Jak probíhá Wim Hofova metoda?
Z výše uvedeného je jasné, že příprava na tuto metodu není snadná. Všechny části by měly být prováděny za bezpečné situace.
Na stránkách Wim Hof Metod můžete zdarma projít třemi videi nazvanými Free mini class. První z nich rozebírá část dýchání a právě na ni se blíže podíváme. Protože se jedná o nadměrné – rychlejší nebo mnohem hlubší – dýchání, než je obvyklé, je třeba opatrnosti. Mohlo by totiž dojít ke ztrátě rovnováhy, případně byste mohli omdlít. Sám Wim Hof doporučuje tento proces provádět na posteli nebo na pohovce. Jedná se o stav, kdy se změní kyselé prostředí na zásadité, což bylo dokázáno i studiemi.
Než se ovšem do tohoto dýchání pustíte, měli byste se cítit zdravě, bez onemocnění dýchacích cest. Kromě toho je ideální s dýcháním začít hned ráno po probuzení – dřív, než půjdete snídat.
Uvolněte se a sedněte si, případně lehněte, k rukám si dejte stopky, třeba v mobilu. Je důležité si uvědomit, že při tomto dýchání nevyužíváte pouze plíce, ale potřebujete břicho, hrudník a hlavu. Hluboké břišní dýchání je velmi důležité. Díky němu se do mozku dostane více kyslíku. Nadechněte se tak, že začnete břichem, hrudníkem a celý proces cítíte až v hlavě. Pak plně vydechněte, ale ne úplně, zkrátka nechte vzduch vyjít ven. Toto dýchání proveďte 30x. Je třeba se na toto dýchání soustředit a nemyslet na nic jiného. Pak se budete cítit velmi uvolněně a budou vás brnět nohy a ruce. Když naposledy vydechnete, stiskněte stopky a změřte, jak dlouho bude trvat doba, kdy vydržíte bez vzduchu. Zpočátku to bude asi minuta, až minuta a půl. Když se budete potřebovat znovu nadechnout, znovu se hluboce nadechněte břichem a nechte dech dojít do hlavy, kde ho na 10-15 vteřin zastavíte. Tím je hotovo první kolo. Celý proces proveďte ještě dvakrát a vždy byste měli zadržet dech na delší a delší dobu. Dýchání je pak hlubší a dostanete do mozku více kyslíku. Nejspíš se budete cítit skvěle a budete chtít další kolo, které můžete klidně provést.
V následujícím videu účastníky Free mini class čeká ledová sprcha v krátkých intervalech. Na otužování se ovšem musí postupně.
Co je pro nás důležité
Přestože tato metoda asi nebude pro každého, jedná se o zajímavý přístup k zacházení s tělem. Je zajímavé vědět, že to, co někteří považují za nemožné, pro některé lidi tak obrovským problémem není. Za roky, kdy Wim Hof představil svou metodu, získal řadu příznivců po celém světě a zaujal i vědce. Někteří lidé zvládli tuto metodu a dnes se cítí mnohem silnější a nebojí se se svými zkušenostmi podělit.
Vědci se touto metodou zabývají se vší vážností a za všechny ty roky bylo provedeno několik studií, které ukázaly zajímavé závěry. Protože Wim Hof má rád výzvy, stále zkouší, kam až může ve svém pátrání dojít.
Zdroj:
Wim Hof method, oficiální stránka. Dostupné z: https://www.wimhofmethod.com/
Wim Hof, Wikipedia. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Wim_Hof
AubMckenzie: Wim Hof Method Animation, YouTube video. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=gKgUE76udK4
Funkce buněk a lidského těla, multimediální skripta 3. LF UK, Dostupné z: http://fblt.cz/skripta/regulacni-mechanismy-2-nervova-regulace/6-autonomni-nervovy-system/
Univerzita Tomáše Bati, Zlín. Léčiva ovlivňující vegetativní nervový systém. http://www.chemie.utb.cz/t8fch/temata/05a_vns-adrenergika.pdf
Video k dýchání https://www.youtube.com/watch?v=nzCaZQqAs9I a další videa z kanálu Wim Hof https://www.youtube.com/user/wimhof1/videos
Je mi 70 let.Po půl roce dýchání a otužovani jsem na týdenní dovolené na kolech předjížděla padesátky.Nikdy jsem se necítila tak skvěle. VŠEM DOPORUČUJI.
Také se podělím s mou zkušeností… K Wim Hof metodě jsem se dostal postupně od otužování, které mu jsem se rekreačně věnoval ještě před tím než to bylo in. Měl jsem tedy nějaké “základy”. Později jsem absolvoval kurz, který jsem náhodou našel na webu o kryoterapii, která mě také zajímala (http://kryo-terapie.cz/wimhofmetodakurz.html). Kurz vede Jakub Chomát více o něm a kurzu najdete na https://www.jakubchomat.cz. Určitě ho všem doporučuji.
To je “náhoda”. Na Wim Hofa jsem narazila díky kamarádovi, který dal odkaz na video s ním na FB. V dubnu jdu na kurz:) Včera poprvé po 25 letech po ránu ledová sprcha – je to dokonalý zážitek. Příprava na kurz. Těším se, co bude dál. Chlapík je neuvěřitelný. Nejvíc mne inspirovala jeho láska k nemocné ženě, se kterou byl až do konce a de-facto sám vychoval jejich 4 děti. Více takových lidí na světe…
Dobrý večer, praktikuji již přes dva roky…neberu žádné prášky, nepoužívám žádné spreje do nosu apod. blbosti, strava jen jednou denně….a voila? Stále jsem tady…bez všech těch chemických “dobrot” co jim říkají léky…
Připojuji tento nadčasový citát:
Čas od času navštívím lékaře, nechám se vyšetřit, protože i lékař musí (z něčeho) žít.
Potom dojdu do lékárny pro léky, protože i lékárník chce žít.
Následně ty léky vyliji do kanálu – protože i já chci žít.“
Mark Twain
A na závěr doporučení na web Evy Cikrytové – JimeJinak
Čest vaší práci
S pozdravem
Rob
Zabýval jsem se 35 let fytoterapií, vím, co je meditace, vizualizace na hladině alfa, dělal jsem masti, tinktury, homeopatika, gemoterapii jsem zkoušel, jsem 19 let mistrem reiki, používám ještěrčí dýchání, cvičil jsem Falun gong, jógu a ještě stále cvičím Qi gong, takže si troufám říci, že něco trošičku o těchto věcech (ve vší skromnosti) vím. Ale vy píšete, že se jedná o “zajímavý přístup k zacházení s tělem”, a to mi moc neříká. Přístup může být jakkoli zajímavý, ale to je málo. V mých 78.letech to vůbec nemá smysl začínat, při mých pěti diagnózách, které vám raději ani nebudu jmenovat, tahle metoda by mne zabila…Chci tím říci, že by to mohlo býti velmi dobré a vhodné pro mladé a raději velmi mladé lidi, to bych i doporučil. Pro seniory by však tyto metody, i při velmi pomalém zvykání si na ně, byly riskantní. To je můj skromný názor pro všechny, hlavně pro ty “více si pamatující”…