FDA schválil studii outkovky pestré Bastyrovy univerzity pro pacienty s rakovinouou
Vědci zjišťují, jak tradiční čínská houba pomáhá pacientům s rakovinouou posílit imunitní systém, prostřednictvím výzkumu za 5,4 milionů dolarů.
Po tisíce let se z ní vařil čínský terapeutický čaj. Výzkumníci z Bastyrovy univerzity jsou nyní blíže ke zjištění, zda houba outkovka pestrá (Coriolus versicolor) může pomoci pacientům s rakovinou podpořit imunitní systém při chetmoterapii.
Zdravotní potenciál outkovky
Outkovka pestrá pojmenovaná podle svých pestrobarevných proužků je nenápadná houba, která je v centru spolupráce mezi Bastyrem, Washingtonskou univerzitou (UW) a jinými, kterou částkou 5,4 milionů dolarů financoval Národní institut zdraví (NIH). Tato houba roste v lesích po celém světě, ale její zdravotní potenciál ještě nikdy nebyl změřen ve vědeckých studiích.
U rakoviny prsu a prostaty
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil klinickou studii výtažku z outkovky pestré a umožnil pacientům s pokročilou rakoviny prostaty jeho užívání v kombinaci s konvenční chemoterapií. Další studie, která čeká na schválení FDA, bude testovat účinky užívání výtažku spolu s imunoterapií u žen s rakovinou prsu. To vědcům pomůže nasbírat údaje o bezpečnosti a budou moci dále vyvíjet potenciálně revoluční terapii eucensored16.
Nový lék pro pacienty s rakovinou
„Outkovku pestrou jsme neobjevili,“ říká vedoucí výzkumu Leanna J. Standish, PhD, ND, LAc, FABNO, lékařská ředitelka Bastyrova integračního onkologického výzkumného centra. „V Asii se používá už tisíce a tisíce let a ukázalo se, že je to opravdu silná imunitní terapie. To důležité, myslím, je, že přinášíme pacientům s rakovinou v USA nový lék.“
Předchozí výzkum Bastyru a Minnesotské univerzity zjistil, že doplněk stravy z outkovky pestré může podpořit konvenční terapii rakoviny prsu tím, že posílí pacientův imunitní systém. Tato studie byla publikována nedávno v recenzovaném časopise ISRN Oncology.
Teď když mají vědci souhlas FDA, mají v plánu zahájit klinické studie rakoviny prostaty začátkem roku 2013. Konečným cílem je vyvinutí léku bez ochromujících účinků farmaceutik.
„Jedním z vedlejších účinků chemoterapie je potlačení imunitního systému, takže se ptáme, jestli si pacienti užívající výtažek, mohou zachovat zdravější imunitní funkce,“ říká Masa Sasagawa, ND, senior projektový manažer Výzkumného institutu Bastyrovy univerzity.
Čínská medicína při rakovině
Vědci zkoumající outkovku pestrou předpovídají, že bude bojovat proti rakovinovýmm buňkám a zároveň posílí tělesnou pohodu. Tento dvojí přístup je v tradiční čínské medicíně typický. A přesně tak k tělesné pohodě přistupují studenti programů akupunktury a orientální medicíny na Bastyrově univerzitě.
„V čínské medicíně neléčíme rakovinu. Léčíme tělo,“ říká Angela Tseng, DAOM, LAc, členka pedagogického sboru Bastyrovy školy akupunktury a orientální medicíny. „Pokud má člověk silný imunitní systém, poradí si s klasickou terapií lépe. Můžeme jim pomoci vybudovat odolnost vůči nemocem.“
Posílení imunity
Účastníci studie z centra pro terapii eucensored16y Seattle Cancer Care Alliance budou užívat orálně dávky výtažku outkovky pestré spolu s chemoterapií docetaxelem. Ostatní budou užívat placebo s chemoterapií. Vědci budou v laboratoři posuzovat bezpečnost a budou také měřit hladinu a aktivitu NK buněk a jiných imunitních buněk, které chrání tělo před nádory a viry. Počet NK buněk a jejich aktivita obvykle po chemoterapii prudce klesá, a tělo je proto náchylné k novým nemocem.
„Doufáme, že docetaxel spolu s výtažkem outkovky pestré dokáže vyvolat dostatečně silnou imunitní odezvu, která povede k významné regresi rakoviny,“ říká vedoucí výzkumu Cynthia A. Wenner, PhD, docentka výzkumu na Bastyru. „K tomu došlo v naší předchozí studii na myších.“
Účastníci studie eucensored16 prsu budou dostávat také vyvíjenou vakcínu.
(Tyto studie nepřijímají nové účastníky.)
Složitost přírody
Získat schválení FDA, které je potřeba pro státem placené klinické studie, bylo náročné kvůli složitosti přírodních produktů. Na rozdíl od syntetických léčiv houba obsahuje tisíce složek a každá z nich má potenciální účinek na imunitní systém.
„FDA chce znát mechanismus působení,“ říká Dr. Sasagawa. „Ale je velmi těžké ho určit, protože outkovka pestrá je přírodní produkt, a ne jen jedna sloučenina.“
To, že se outkovka pestrá používá tradičně, znamená, že její deriváty pravděpodobně nebude možné patentovat, a to farmaceutické společnosti odrazuje od financování klinických studií. Toto výzkumné dilema se NIH snaží vyřešit prostřednictvím svého Národního centra pro komplementární a alternativní medicínu (NCCAM). NCCAM pomáhá financovat výzkumy, jako je tato spolupráce Bastyru a UW, které integrují tradiční naturopatickou medicínu do moderních empirických standardů.
„Naturopatičtí lékaři během let nashromáždili mnoho znalostí a s pomocí NCCAM jsme schopní prozkoumat, jak některé z těchto látek pracují,“ říká Mark Martzen, PhD, CIP, senior ředitel vývoje výzkumu na Bastyru. „To nám poskytlo zásadní pochopení toho, jak fungují na molekulární úrovni.“
V roce 2010 NCCAM udělila grant ve výši 5,4 milionu dolarů, oficiálně pojmenovaný U19 Bastyr/UW onkomykologické translační výzkumné centrum. Část financí umožnila Bastyru nabízet studentům vzdělání v oblasti výzkumu. Student naturopatické medicíny Joshua Goldenberg publikoval výzkum týkající se outkovky pestré v časopise Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Studentka naturopatické medicíny Katie Strobe získala stipendium ve výši 24.000 dolarů za svou práci na téma imunitní odpovědi vyvolané PSK.
Vztah mezi houbami a lidmi
Může se zdát nepravděpodobné, že prostředek k boji proti nemocem najdeme na stromech, pařezech a spadlých kmenech. Ale naše předky, kteří spoléhali na rostliny a jejich zdraví prospěšné účinky, by to nepřekvapilo. Houby byly obzvláště důležité, říká Dr. Standish.
„Jsou ohromně významné jako výživa i jako terapeutický prostředek,“ říká. „Lidé se vyvíjeli společně s houbami. Jsou pro naši biologii pravděpodobně mnohem důležitější, než si vůbec připouštíme. Severní Amerika trpí menší fobií z hub a to možná přispívá k našemu mizernému zdraví.“
Dr. Standish věří, že současné zaměření na léky při boji proti nemocem nakonec ustoupí návratu censored rostlinami.
„Rozdíl mezi přírodní medicínou a konvenční medicínou je ten, že konvenční medicína je závislá na přístupu jediné molekuly,“ říká. „Léky jsou obvykle velmi silné, ale nakonec také smrtící, protože příroda takhle nefunguje. Přírodní produkty mají několik mechanismů fungování a je velmi těžké tyto mechanismy vědecky popsat. Ale naše těla se vyvinula tak, že na ně spoléhají.“
Osvětlení osvědčených látek, kterým ale rozumíme jen málo, vyžaduje spojení tradiční moudrosti a moderní vědy, říká Hailing Lu, MD, PhD, odborná asistentka censuredického výzkumu na UW. A to je cílem studie outkovky pestré.
„Máme z toho ohromnou radost,“ řekla nedávno Dr. Lu. „V Japonsku a mnoha jiných asijských zemích se tento houbový výtažek používá už dlouho. Podle mě je to skvělá kombinace. Pocházím z Číny, takže užívání bylinných produktů pro mě není novinka. Stavíme most mezi východní a západní medicínou.“
Originál článku byl publikován 30.11.2012 na webu Bastyr university.
Dobrý den, outkovku užívám hezky den Jarmila
Obsah článku mne velice překvapil. Svědčí hlavně o tom, jak jsme v průběhu věků zanedbali rozumný přístup k přírodě, jako kdybychom k ní odedávna nepatřili. A to všechno způsobila tak zvaná civilizace, která nás vlastně přivedla na scestí. Díky za vzdělané léčitele a jejich intuici.
Dobrý den,
Již pátým rokem se mi opakovaně objevilo nádorové onemocnění a to jedenkrát v ledvině, která byla odstraněna, pak tumr mozku který se podařilo odoperovat. 3x nádor na plicích odstraněný operativně v periodě tří let. Chemoterapie u mne neproběhla, vždy byl odstraněn celí nádor a část tkáně.
Před půl rokem jsem se dočetl o Vašem produktu a proto jsem jí vyzkoušel. První objednávka byla na GRAVIOLU a před měsíce jsem si objednal Beta Glukan. Doufám že jsem si vybral dobrou léčbu. Zatím Vám nemohu napsat jaký účinek má na moji osobu.
Paci sa mi Vasa stranka …Now koment