Coriolus versicolor – outkovka pestrá

Coriolus versicolor

Coriolus versicolor můžeme najít i pod názvem outkovka pestrá. Jedná se o chorošovitou houbu z čeledi Polyporaceae, která ačkoliv v EU není povoleno její užívání, má prokazatelně léčivé účinky. Důkazem je řada provedených studií. Coriolus můžeme najít na mnoha místech i v naší republice.

Coriolus likviduje nebezpečí

Outkovka umí prostřednictvím buněk našeho imunitního systému najít nebezpečí a zdolat ho. Coriolus je udatným dobyvatelem škůdců organismu, které dokáže likvidovat. Umí zdatně zdolávat různé druhy patogenů. Ať už jsou to bakterie, viry, kvasinky, chlamydie, kvasinky, koky, borelie, výjimkou nejsou anieucensored16 buňky. (1, 2) Mezi houbami v tomto ohledu prakticky nemá konkurenci. Reishi zase lépe vyživuje a podporuje vitalitu.

eucensored18 a konvenční léčba

Proto se tato houba užívá při eucensored18 potížích jako je eucensored16 prsu, děložního čípku, dělohy, jícnu, plic, střev, mozku, při eucensored12 nebo u eucensored12, střev, ueucensored12. Velmi se hodí i v případě eucensored15. (4) Coriolus je vhodné podávat také během konvenční léčby jakou je eucensored17nebo radioterapie, protože prospívá při ničení eucensored16 . Zároveň také zvládá pomáhat náročnou léčbu, která velmi často bývá doprovázena problematickými vedlejšími příznaky. Jak již bylo uvedeno, tato houba velmi ovlivňuje výskyt virů. Na základě studií a zkušeností se osvědčilo její používání při HPV – lidském papylomaviru. Tento virus může být příčinou eucensored16 děložního čípku nebo genitálních bradavic, ale i u ostatních bradavic, případně oparů (herpes). (2, 3)

Proti virům a bakteriím

Lidský organismus je plný patogenů s různou mírou škodlivosti. Některé jsou dokonce pro člověka důležité. Problémem jsou agresivní typy, které napadají organismus. Přitom je důležitá síla imunitního systému, který se snaží všechna nebezpečí zastavit. Tento stav můžeme do jisté míry ovlivnit sami – způsobem našeho životního stylu. Při slabé imunitě mohou patogeny organismus napadnout. A tady nám právě mohou pomáhat medicinální houby, které posilují organismus (aby byla jeho obranyschopnost lepší), a dokáží také patogeny zničit. Pokud se nemoci léčí, ale ne naplno – sice se snažíte o nějakou léčbu, ale přesto nenecháte tělo odpočinout a chodíte do práce – pak může drobnost stačit na to, aby se patogen začal projevovat. Jedná se o takzvaně „skrytý patogen”, kterým může být například chřipkový virus, EB viry, kvasinky, chlamydie nebo také borelie. Příznaky nemusí být významné, mohou vypadat jako začátek obyčejné nemoci a často představují bolesti hlavy, bolesti v krku, nateklé uzliny, pocit zvýšené teploty, malátnost nebo také třeba neobvyklé pocení. Se skrytým patogenem si umí dobře poradit Coriolus.

Coloriolus je vhodný nasadit při akutních infekcích respiračního systému, kdy se během několika dnů konzumují vyšší dávky. Někdy se doporučují konzumovat spolu s beta glukanem. Předností této houby je regulace imunity, tedy jak její tlumení, tak i podpora, podle potřeby. Proto se hodí také pro autoimunitní onemocnění jako je bronchiální astma nebo revmatoidní artritida. Jedinečná schopnost Coriolu umožňuje regenerovat sliznice. Může to být například děložní sliznice, která se pak může lépe připravit třeba na těhotenství (doplňuje se Cordycepsem). Významně pomáhá také regenerace sliznic při astmatu, sinusitidách nebo při radioterapiích. (5)

Proti zánětům

Protože vyniká protizánětlivými účinky, bylo vyzkoušeno využití Coriolu jak u akutních, tak i u chronických zánětů. Příkladem může být například použití spolu s Cordycepsem při zánětu močového měchýře. Pokud stav není akutní, používají se obě houby. Pokud dojde k akutnímu stavu, zvýší se množství Coriolu a Cordyceps se vysadí. Při zánětech pohybového ústrojí se podává navíc Reishi a Auriculária. Při zánětech trávicího traktu: Crohnova nemoc a také ulcerózní kolitidě se doplňuje s Chagou nebo Hericiem. (6) Mezi prospěšné přednosti medicinálních hub patří také hepatoprotektivní účinky, díky tomu se jim daří chránit a regenerovat jaterní buňky. (7) Kromě toho se tato medicinální houba hodí dobře na detoxikaci. V čínském způsobu se nejdříve zlikvidují kvasinky, které zničí právě Coriolus. Pak je třeba odvést z organismu vlhkost – neboli odstranit potravu kvasinek. Na to je zase specialistou Polyporus. Při únavových stavech se dávkuje Coriolus s Cordycepsem, případně s Reishi.

Coriolus v praxi

  • Prevence eucensored16 a doplňková terapie při eucensored16,
  • posílení imunitního systému – posílení snášenlivosti eucensored17 a radioterapie,
  • posílení obranného systému organismu hlavně proti virovým a bakteriálním nemocím,
  • protiplísňový účinek,
  • ochrana a regenerace sliznic,
  • podpora při poruchách funkce jater.

Další možnosti použití Coriolu:

infekce močových cest, papilomavirové infekce, virové infekce (například bradavice, opary, chřipka), chlamydie (s Polyporem), mykózy (třeba canida), edémy, tinnitus, při IMC, sinusitidě, záněty žaludku a střev, záněty kloubů, hepatitidy, cirhózy, melanomy, nefritidy, lymfom, eucensored11 onemocnění pod pupkem, eucensored16 prsou, dělohy, plic, žaludku, plic, tlustého střeva eucensored12, preventivně posiluje vertikální osu – osu potencionality, podpůrná léčba při HIV, základ pro zdařilé těhotenství (společně s Cordycepsem), hepatoprotektivní účinky, akutní sinusitida, únavové stavy, akutní bronchitida, infekce horních cest dýchacích, celoroční alergická rýma, mononukleóza, herpes (opar), EB viróza, autoimunitní problémy, štípnutí hmyzem (externě s octem).

Charakteristika Coriolu

Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá, Trametes versicolor, Turkey Tail Mushroom, Yun Zhi (čínsky), Kawaratake (japonsky)) patří mezi chorošovité houby a v EU není povolen prodej pro člověka.

Tradiční čínská medicína a klinické studie nacházejí pro organismus bohaté a cenné využití.

Coriolus je dřevokazná houba, která roste po celý rok, především na živých poraněných nebo odumřelých kmenech a pařezech listnatých stromů. K životu potřebuje mírný podnebný pás. Najdeme ji v Evropě, Asii nebo Severní Americe. Anglický název odkazuje na vějířovitý tvar plodnic, které vytvářejí střechovitě uspořádané trsy. Vlastní klobouček má průměr zhruba 2−8 cm s typickými béžovými pásy na hnědém či šedém podkladu, povrch klobouku vypadá jako samet.

Coriolus známe už po dlouhá staletí. V textech ze staré Číny (z roku1368 n. l.), dynastie Ming, bylo uvedeno, že se tato medicinální houba využívala k fyzickému i psychickému posílení zdraví a k posílení energie čchi. V tradiční čínské medicíně se nadále používá v „léčebném smyslu“. „Vědecky“ byl Coriolus objeven až v 60.−70. letech 20. století, kdy se japonský vědec zasloužil o extrahování polysacharidu s označením PKS z Coriolu. U PKS byly prokázány imunostimulační účinky. Během roku 1965 proběhly další pokusy, které potvrdily eucensored11 účinky PKS. Zhruba v roce 1980 se v Japonsku začlenila tato látka do praxe, kdy se přidává ke standardní eucensored11 léčbě. Obdobně je tomu Korea, kde Coriolus dostává až 70 % pacientů, kteří bojují s eucensored11. Od 90. let 20. století se pracuje na řadě klinických studií, které dokládají účinnost Coriolu. (6, 8)

Složení Coriolu

Coriolus tvoří především polysacharidy a bílkoviny. Nechybí ani významné složky jako triterpenoidy a steroly. Ty vynikají protiinfekčními, antioxidačními a protieucensored11účinky. Patří sem sloučeniny jako fungisterol, ergosta-7,22,dien-3-beta-ol, beta-sitosterol a také ergosterol (vitamin D2). Dalšími vitamíny jsou vitamíny skupiny B a malé množství vitamínu C. Kromě toho se v Coriolu vyskytují minerální a stopové prvky. Především jde o hořčík, draslík, zinek, železo a měď.

Polysacharidy včetně sloučenin

Složené cukry neboli polysacharidy, rozhodně patří mezi velmi důležitou součást Coriolu. Dělí se na ve vodě rozpustné – ty se mohou vstřebat do krve trávicím traktem – a pak tu jsou nerozpustné polysacharidy. Nerozpustné zůstávají ve střevě, ve kterých se uplatňují jako zásobárna živin pro střevní bakterie a dále pomáhají fungování střevní peristaltiky. Pro lidské zdraví jsou významné především rozpustné polysacharidy. V Coriolu se nachází třeba glukany, dekretované exopolysacharidy beta-1,3/beta-1,6- D-glukóza a polysacharid B. Při zkoumání Coriolu je třeba se lépe podívat na molekuly, kde jsou základní stavební jednotkou právě polysacharidy, na které jsou navázány bílkovinné molekuly. Jmenují se polysacharidopeptidy a příkladem je Krestin (PSK) a polysacharidopeptid PSP, což jsou biologicky velmi aktivní sloučeniny. Významně působí především jejich prokázané protieucensored16 účinky, které likvidují eucensored16 buňky, ale také jejich schopnost blokování tvorby eucensored15 a ochrany organismu před negativním vlivem eucensored16 terapie. Opomenout by se neměl ani fakt, že se jedná o silná imunostimulancia a antioxidanty. (6)

Bílkoviny

Coriolus ukrývá dostatečnou zásobu aminokyselin a také bílkoviny. Nechybí ani esenciální aminokyseliny – tedy ty, které si organismus neumí vytvořit sám. Z 18 obsažených aminokyselin vyniká především treonin, kyselina aspartamová, glycin, valin, leucin nebo alanin. Aminokyseliny mají v těle řadu úloh. Dají se využít na stavbu bílkovin, jako zdroj energie a také přeměnit na sacharidy. V Coriolu, co se týká bílkovin, jsou významné enzymy, z nichž řada dokáže štěpit různé druhy substrátů na menší molekuly (třeba laktáza štěpí laktózu, tedy mléčný cukr na monosacharidy D-galaktózu a D-glukózu). Enzym se také využívá průmyslově. V tomto případě přispívá k rozkladu lignocelulózy, mezi jeho schopnosti patří i odstranění nečistot. V Coriolu se také nachází RNáza, která rozkládá ribonukleové kyseliny; dále antioxidant superoxiddismutáza. α-galaktosidáza štěpí galaktózu a řadu druhů proteáz, které štěpí bílkoviny. Na závěr je třeba uvést také o důležitou imunomodulační bílkovinu (YZ-1). Tato bílkovina ovlivňuje B lymfocyty, proto o ní můžeme říci, že ovlivňuje tvorbu protilátek jak ve třídě IgM, tak i IgG. (6)

Využití Coriolu

Coriolus prospívá imunitnímu systému

Složení Coriolu je předpokladem pro to, aby houba dokázala podpořit dobrou funkci imunitního systému. Řada studií již doložila schopnost Coriolu harmonizování těchto aktivit. Dokáže podpořit imunitní systém při výskytu infekcí i při eucensored16, ale naopak umírnit, pokud se objeví například alergické záněty, chronické i autoimunitní záněty. Je zapotřebí, aby byl imunitní systém výkonný natolik, aby zvládal patogeny i eucensored11 buňky. V tomto případě Coriolus posiluje množství imunitních buněk i jejich aktivitu. Imunitní buňky jako třeba neutrofily, makrofágy mohou účinněji pohlcovat a fagocytovat cizorodé částice. Rozloží je a nechají rozpoznat dalšími buňkami. Kromě toho se vytvářejí také cytokiny, chemokiny (například TNF alfa, interferony, IL-6, IL-8 nebo IL-1 beta) a signální působky. Vzniká tak mikroprostředí, kde se aktivují imunitní buňky.

Díky Coriolu se také podporuje cytotoxicita CD8 T lymfocytů a NK buněk. Dochází k podpoře látek (například perforiny, granzymy), kterými se dají zlikvidovat třeba eucensored16 nebo nakažené buňky. (6)

Coriolus dokáže aktivovat T lymfocyty a B lymfocyty, čímž se vytvářejí protilátky důležité pro obranu proti vracejícím se infekcím. Jestliže si organismus po první infekci vytvoří dostatečné množství protilátek, druhé setkání s infekcí by již mělo proběhnout bez problémů. (9)

PSK byl testován při pokusech in vitro, kdy se přidával dendritickým buňkám. Výsledkem byla potvrzená informace, že podporuje vyzrávání těchto buněk. S tím souvisí také schopnost stimulovat další procesy v imunitním systému, produkovat cytokiny, prezentovat antigen. Při pokusech na zvířatech vyšlo najevo, že když se k vakcíně přidá také PSK, je mnohem lépe stimulován imunitní systém a tvoří se protilátky proti vpíchnuté látce. To je při očkování podstatné. (6)

K dispozici jsou také výsledky klinických studií, při kterých byl 100 zdravých dobrovolníků podáván extrakt z Coriolu a k tomu bylinka: šalvěj červenokmenná. Část dobrovolníků obdržela placebo, tedy neúčinnou látku, aby se daly porovnat výsledky obou skupin. Když skončilo užívání, provedly se testy, aby se zjistil stav (hodnoty) imunitního systému, jak byl aktivován a ohledně buněk. Zjistilo se, že konzumace Coriolu a šalvěje vedla ke zvýšení počtu T lymfocytů, větší tvorbě interferonu gama a expresi receptoru pro interleukin-2. Celkově byl posílen imunitní systém. Vedoucí studie posuzovali i stav ledvin a jater dobrovolníků, aby mohli zjistit, jestli konzumace těchto látek nevedla k negativnímu vlivu na uvedené orgány. Výsledek dopadl dobře, zůstaly v pořádku a nebyly narušeny jejich funkce. (7)

Ne pokaždé je třeba posílit imunitní systém. Někdy se naopak musí omezit jeho reakce, když bojuje proti neškodným alergenům a vlastním strukturám. Právě díky Coriolu se dosahuje snížení tvorby IgE (protilátky v souvislosti s alergiemi). Reakce imunitního systému se mění z alergické do obranné. Obdobné účinky vykazuje tato houba i co se týká autoimunitních zánětů. Coriol byl také testován na myších s Crohnovou chorobou. Zánět se u nich velkou měrou snížil a myši byly hbitější a nehubly. (10)

Aby imunitní systém byl v dobrém stavu a řádně fungoval, hodně ovlivňuje střevní mikroflóra, na kterou Coriolus také působí. Dávky PSP přispívají k úpravě střevní mikroflóry, roste počet nezbytných bifidobakterií a laktobacilů. Naopak klesá množství patogenních a potenciálně nebezpečných bakterií, například některé druhy klostridií.

Coriolus bojuje s eucensored11

Bohužel současný životní styl v návaznosti na prostředí způsobuje vyšší výskyt eucensored16. Věda se velmi posunula kupředu, řadu nemocných je možné vyléčit, ale stále pacienti eucensored16 podléhají. Také samotný proces léčení není snadný a někdy dochází k trvalým následkům. Proto se stále hledají cesty, jak může být léčba prospěšná a co nejméně přitom poškodit lidský organismus. V tomto případě je třeba zmínit právě význam Coriolu, který je důležitý především v oblasti eucensored18. Právě tato oblast se podrobně zkoumá a zde se také dosahuje velmi pozitivních účinků. Testování účinků Coriolu probíhá nejen na buněčných kulturách z různých typů eucensored16 buněk na zvířatech, ale také lidských pacientech. Coriolus má na boj proti eucensored16 celý arzenál, tedy několik mechanismů.

Jak již bylo popsáno, Coriolus posiluje protieucensored11 imunitu. Imunitní systém pak dokáže s eucensored16zatočit. Obrovský význam sloučenin v této houbě spočívá právě v působení přímo na eucensored16 buňky. Jestliže přidáme Coriolus třeba buňkám eucensored16 plic, trávicí soustavy prsu, prostaty, lymfomů a eucensored12, zastaví se dělení buněk, nadále nedochází ke zvětšení eucensored11masy. V buňkách začíná proces s koncem v podobě buněčné smrti – apoptózy. eucensored16 buňky tedy v buněčné kultuře mizí. Coriolus se kromě jiného také projevuje protieucensored15 účinky. Dochází k menší pohyblivosti buněk eucensored11 a snižování jejich schopnost oddělit se od hlavního eucensored11 a vydat se cestovat do krevního, případně lymfatického oběhu.

Významnou aktivitou Coriolu je také snižování činnosti metaloproteináz, které dokáží štěpit mezibuněčnou hmotu. Jestliže se rozvolní, lépe pak mohou procházet také eucensored16 buňky. V případě, že je hmota „hustá“, kompaktní, mírní průnik nebezpečných buněk. (6)

Klinické studie se zabývaly využitím PSK u pacientek, které trpěly eucensored16 prsu I.–III. stádia. Ženy procházely protieucensored16 terapií a podání PSK vedlo k poklesu poškození imunitního systému, které doprovází tuto léčbu. Imunitní systém mohl tak mnohem lépe zvládat náročnou eucensored16, včetně případných infekcí, které často mají na léčbu negativní vliv. PSK se také osvědčil u žen s eucensored16 dělohy a děložního čípku a zvýšila se tak jejich šance na přežití. Další ze studií ukázala, že 3–6 mg Coriolu pro pacienty se ucensored16 žaludku prodlužuje dobu života. Tohoto bylo docíleno také u pacientů s pokročilým stadiem (s eucensored15). Obdobné výsledky se zjistily také u pacientů s eucensored16 střev a jícnu. (6)

Prokázalo se, že Coriolus posiluje účinnost protieucensored11 terapie, jak v případě eucensored17, tak také u radioterapie. Radioterapie je účinná pro zmenšení eucensored11 (11 %), jestliže se ale k této terapii přidá Coriolus, eucensored11 se zmenší (36 %). Zvyšuje se také 5leté přežití, dokonce ze 48 % (není použit Coriolus) až na 80 % (s použitím Coriolu). (11)

Velmi pozitivních výsledků se dosáhlo také u pacientů s eucensored16 jater, kdy tyto orgány fungovaly velmi špatně. Pacienti dostávali pouze úlevovou terapii, tedy paliace. Protože by se jim játra úplně zničila, nemohla být podána klasická eucensored17. 15 pacientů dostalo Coriolus nebo placebo. Pacientům s Coriolem se zpomalil postupu nemoci. Pacientům, kteří dostávali placebo, se za 2,5 měsíce zhoršil stav, u pacientů s Coriolem to trvalo 4,2 měsíce. Celkově žili déle pacienti s Coriolem, a to o 6,5 měsíce oproti 2,2 měsíce u pacientů s placebem. Kromě toho podávání této houby prospěla pacientům při zmírnění bolesti a také ke zlepšení chuti k jídlu. (6)

Další provedené studie se zabývají využitím polysacharidových peptidů PSP u léčby krys nemocných eucensored16. Jestliže se PSP přidají k cyklofosfamidu, léčba je mnohem účinnější. Když se PSP dodá před zahájením léčby cyklofosfamidem, zpomalí se vylučování tohoto léku. Lék se pak udrží mnohem déle v organismu. Díky tomu lze aplikovat nižší dávku a méně často. Takto se docílí faktu, že doba potřebné koncentrace léku v těle se prodlouží až o 43 %. Znamenalo by to pomoc pro pacienty a snížení dopadů eucensored17. Během dalších testů se PSP použil cíleně na buňky eucensored16. Když se přidal k cyklofosfamidu, došlo k poklesu životaschopnosti eucensored11 buněk o dalších 22 %. (6)

Coriolus proti infekcím

O schopnosti Coriolu zabíjet eucensored16 buňky už jsme psali, likvidovat umí i infekční patogeny jako jsou bakterie, viry, kvasinky nebo plísně. Posilováním odpovědi imunitního systému je Coriolus ničí nepřímo, ale i přímo. Některé z jeho komponentů totiž mají na patogeny ničivý vliv. Jedná se o podstatnou záležitost, protože především u bakterií sledujeme jejich větší odolnost vůči antibiotikům. Těžko se likvidují. Proto je třeba hledat nové způsoby, jak léčit nemocné pacienty. Testování tohoto protivirového působení se provádí dvěma způsoby: na zvířatech nebo na buňkách, které byly infikované viry.

HIV

Jedno z testování Coriolu souviselo s HIV. Bylo prokázáno, že PSK působí také proti tomuto viru. Protože inhibuje reverzní transkriptázu, kterou vir potřebuje k replikaci, tedy množení, a navíc zmenšuje způsobilost viru vázání se na buňky (lymfocyty). Do těchto buněk pak vstupuje a nakazí je. Jestliže nepronikne do lymfocytu, virus umírá v krevním řečišti. Zmenší se tak šíření infekce. K té totiž dochází, když jsou lymfocyty v kontaktu s dalšími lymfocyty a navzájem se mohou nakazit. (12)

Herpetické viry

Coriolus dokáže také působit proti herpetickým virům. Ty jsou většinou pouze příčinou „oparů“, mohou se ale také vyvinou do vážné nemoci v podobě herpetické meningoencefalitidy. Herpetické viry se v organismu skrytě schovávají a k jejich aktivaci dochází při oslabení. Coriolus ale umí tyto viry inaktivovat – například omezit jejich replikaci. (6)

Papilomaviry

Coriolus umí likvidovat také papilomaviry (HPV), které souvisí s eucensored16 děložního čípku nebo hrtanu. Byla uveřejněna řada studií s ženami napadenými tímto virem. Jedné z nich se účastnila 100 žen s infekcí HPV, přičemž u 88 % se při užívání Coriolu vyléčilo a výsledky HPV byly negativní. V jiné studii s 200 žen s HPV byla prokázána velká účinnost při podávání preparátu Coriolus-MR. Dokonce u 95 % žen infekce vymizela. Jestliže ženy měly změny na děložním čípku, zlepšily se i ty. Velmi dobře se při ničení HPV prokázala kombinace Coriolus, Reishi a sírovcem žlutooranžovým, působí proti sérotypům 16 a 18. V další studii vědci využili Coriolus, Reishi a sírovec žlutooranžový na odstranění HPV v ústech (sérotyp 16 a 18). Studie se účastnilo 61 pacientů s laboratorně potvrzenou papilomavirovou infekcí. 20 pacientek dostalo sírovec, 41 pacientek bralo kombinaci Coriolu a Reishi. Léčbě trvala 2 měsíce. U pacientek se sírovcem bylo zvýšeno odstraňování clearence viru o 5 %, zatímco při kombinaci Coriolu a Reishi výsledek odpovídal 88 %. (3, 6)

Bakterie

Coriolus si kromě virů poradí dobře i s bakteriemi, včetně nebezpečných a těch, které odolávají antibiotikům. Pokusy na bakteriálních koloniích a na laboratorních zvířatech prokázaly možnost použití extraktu z Coriolu při léčbě infekcí způsobených E. coli. Jsou tím myšleny především močové infekce, pseudomonády, salmonely, zlatý stafylokok, streptokoky, klebsiely. Zajímavé bylo potlačení růstu kolonie listerií, kterou se můžeme nakazit z jídla. (1)

Velmi silné antioxidační účinky Coriolu

Antioxidační účinky Coriolu mají obrovský význam, protože volné radikály (zvýšený oxidační stres) jsou příčinou rychlejší degenerace organismu. Také působí protieucensored16 a mutagenně. Protože volné radikály jsou velmi reaktivní a reagují třeba s tuky v buněčných membránách, je důsledkem peroxidace lipidů. Tím pádem dochází k narušení membrány a poškození, případně zahubení buňky. Volné radikály mohou také poškodit DNA buněk. Volné radikály vytváří i tělo, třeba během metabolismu živin nebo při obraně proti patogenům. Tyto procesy ale umí organismus zvládat a neutralizuje je. Jestliže však tvorba je vyšší než neutralizace, tedy když nejsou oba procesy v rovnováze, vzniká poškození organismu. Proto je zapotřebí přijímat antioxidanty zvenku. Kromě tradičně známých vitamínů C a E to může být i Coriolus.

Studie uvádějí antigenotoxické účinky outkovky, což znamená, že chrání buněčnou DNA před volnými radikály. Jejich vlivem dochází v DNA ke zlomům. Jestliže na leukocyty působí 2,2-diphenylpikrylhydrazyl s peroxidem vodíku, poškozují se. K poškození nedochází, když je doplněn Coriolus. Volné radikály jsou pak totiž neutralizovány. (13) Především nervové buňky jsou citlivé na působení volných radikálů a kvůli nim dochází k degeneraci mozkové tkáně. Byly uskutečněny pokusy na krysách. Vědci je vystavili vysokému stresu a došlo k vyšší tvorbě volných radikálů a následně k poškození neuronů. Když ale byly krysám podány polysacharidy z Coriolu, klesl oxidační stres, a vzrostly vlastní antioxidační mechanismy těla. Došlo tedy k ochraně nervové tkáně před volnými radikály. (14)

Coriolus proti bolesti

Bolest provází čas od času každého z nás. Způsobují je podráždění nervových zakončení. Příčinou může být také zánět, při kterém imunitní buňky a buňky poškozených tkání vytvářejí působky, které se váží na receptory nervových zakončení. Při jednom z pokusů dostaly myši kyselinu octovou. V jejím důsledku se objevila silná a bolestivá reakce, kterou zmírnilo podání polysacharidových peptidů (PSP). Pak se myši znovu chovaly obdobně jako před začátkem pokusu. Vedoucí studie zkusili zhodnotit pokles bolesti – a došli k hodnotě – 93 %. Z tohoto důvodu se lze domnívat, že Coriolus je možné považovat za analgetikum. Účinky jsou přitom závislé na podané dávce. Pokud se zvolí jiné dávkování, může se vyskytnout bolestivá reakce nebo také může dojít k vzrůstu zánětlivé aktivity imunitního systému. (6)

V další studii se zase hledala souvislost interleukinu 2 a aktivity části hypotalamu v prožívání bolesti a také účinky PSP. Vedoucí studie zjistili, že při podání PSP dochází ke zvyšování prahu bolesti, klesá bolestivost. Toto souvisí s interleukinem 2, který aktivuje PSP, a následně se navazuje na hypothalamus. (15)

Nervový systém

Coriolus tedy chrání nervovou soustavu – díky antioxidačním vlastnostem. Jeho vliv na mozek je však mnohem komplexnější. Na zvířatech byl vyvolán stav, který odpovídal lidské Alzheimerově nemoci, a testoval se vliv Coriolu. Společně s touto houbou myši dostávaly také flavonoidy z Gingka. V důsledku se projevily účinky léčby v lepších mentálních a paměťových schopnostech těchto zvířat. Zvířata byla testována třeba v Y bludišti nebo ve vodním bludišti a myši vykazovaly lepší orientaci a daleko lépe si dokázaly zapamatovat cestu. Uvedené látky jsou jak antioxidanty, tak se podílejí na modulaci zánětu v mozku, ke kterému dochází během Alzheimerovy nemoci. Takto se nervové buňky chrání před poničením a smrtí. (16)

Zánět v mozku umí snižovat také lipoxin A. Při stejném testu se ukázalo, že Coriolus posiluje tvorbu této látky v mozku, a tím také mírní zánět a zbržďuje degenerativní pochody. (16)

Proti cukru a cholesterolu a k ochraně jater

Při cukrovce (diabetes mellitus) dochází k růstu glykémie. Příčinou může být poškození slinivky. Ta pak není schopná vytvářet dostatečné množství inzulinu, tedy především v případě typu I, nebo se tkáně mohou stát k inzulinu rezistentní, tedy nereagují na jeho vliv a nedochází k průniku glukózy do buněk. Místo toho zůstává krevním oběhu. Diabetici někdy trpí akutními stavy, třeba hyper nebo hypoglykemické kóma. Kromě toho je postihují chronické stavy, při kterých i mírně zvýšené hodnoty glykémie mohou škodit nervům, cévám, nebo tkáním. To je příčinou, proč diabetici mívají častější porušení sítnice, poškození ledvin, narušenou funkcí imunitního systému, ale také třeba hůře se hojící kožní problémy. Coriolus může být pro diabetiky řešením.

Z Coriolu byl extrahován třeba ternatin (cyklická bílkovina), který dokáže snižovat glykémii a navíc chránit i jaterní tkáň. Ve studii provedené s diabetickými myšmi byl ternatin podáván podkožně implantovanou pumpou a projevilo se vyrovnání glykémie. Navíc se méně kumulovaly tuky v játrech, proto játra netukovatěla. (17)

Obdobný vliv mají polysacharidy, když tlumí činnost alfa glukosidázy a alfa amylázy. Jejich činnost totiž vede k hyperglykémii. (18) Coriolus způsobuje pokles koncentrace cukru v krvi i koncentrace lipidů, má hypolipidemický vliv. Když byly krysy krmeny vysokotučnou dietou, zvýšila se hladina tuků v krvi. Jestliže se ale podala outkovka, významným způsobem se redukovaly například hodnoty LDL nebo triglyceridů, kromě toho došlo ke zvýšení koncentrace HDL. Takto se velkou měrou posílila odolnost proti kardiovaskulárním nemocím a onemocnění jater. (19)

Coriolus také chrání játra, které ohrožuje poškozování kvůli ukládání tuků, ale také kvůli vlivu toxických látek. Mezi tyto látky patří třeba paracetamol, který může mít vliv i na selhání jater, jestliže se užívá ve vyšších než doporučených dávkách. Jedna studie sledovala také kromě vlivu paracetamolu na játra i vliv PSP. Když se kvůli paracetamolu poškodí játra, vzniká vyšší oxidační stres. Ten mnohem více poškozuje tkáň jater. Jestliže ale využijeme PSP, dochází k velkému poklesu koncentrace volných radikálů a k omezení vazby paracetamolu na mikrozomální bílkoviny jaterních buněk. Ochranný efekt byl vidět také v případě poškození jater alkoholem nebo tetrachloridy. (7, 19)

Vliv Coriolu na děložní čípek

Coriolus může velmi pomoci především ženám, a to z důvodu péče o děložní čípek. Způsobuje pokles rizika vzniku eucensored16 děložního čípku – léči infekce HPV a má také vliv na ozdravení děložního čípku. Studie, při které se zjišťovalo působení gelu s Coriolem a několika bylin na neeucensored16 změněný děložní čípek, se účastnilo 21 žen. Pro zlepšení stavu děložního čípku stačilo 12 dnů. Změněný epitel byl regenerován. Podle stupnice tíže změn (5 dobrý stav, 1 změny s krvácením) se výsledek stavu žen posunul z průměrného skóre 3,3 na hodnotu 4,4. Dalším kladem podávání gelu byla úprava vaginální mikroflóry, kdy se zvýšila koncentrace laktobacilů a vyrovnalo se pH. (20, 21)

Coriolus působí proti osteoporóze

Při osteoporóze dochází k úbytku kostní tkáně, její mineralizace a denzity. Kosti jsou pak mnohem křehčí. Stačí drobný úraz – nebo dokonce i samovolně – mohou vzniknout zlomeniny. Většinou to bývají zlomeniny krčku kyčle nebo obratlů. Ty se pak dlouho a špatně hojí. Změnami kostního metabolismu jsou ohroženi diabetikové. V jedné studii vědci sledovali vliv Coriolu na stav glykémie u diabetických myší. Došli k závěru, že se tímto způsobem snížila glykémie, ale také se ochránila kostní tkáň. Navíc se omezila ztráta kostní hmoty a hmota byla obnovena a posílena. To by vypovídalo o tom, že Coriolus by tedy mohl být využitelný také u pacientů s osteoporózou. (23)

Coriolus čistí

Už víme, že Coriolus je bohatý na enzymy. Jejich pozitivní vlastností je schopnost odbourávat různé druhy škodlivin, které vytváří člověk. Řada z nich se dostává do vody nebo třeba do země a jejich odstranění bývá velmi těžké, někdy dokonce nemožné. Outkovka dokáže rozložit toxické látky na netoxické a lépe likvidovatelné. Vědci se například zabývali pokusy s odstraňováním kalu a antibiotik z odpadních vod farmaceutické firmy. Problém nastává, když antibiotika uniknou do přírody. Vědci zkusili pomocí Coriolu odstranit tetracyklin, erytromycin a sulfametaxazol. Tuto houbu navíc doplnili o šedokorku. Obě houby fungovaly společně a podařil se jim pokles koncentrace všech antibiotik v odpadním bahně. (24)

K obdobnému efektu může dojít také při odstraňování aflatoxinu, toxické látce pro játra, která je výsledkem plísně Aspergilus flavus. Často napadá obiloviny, může dojít k intoxikaci třeba kukuřičné mouky. Ta se pak musí vyhodit. Coriolus má vliv na omezení aktivity Aspergilu a dokáže ho také zlikvidovat, tak se sníží také tvorba aflatoxinu B1. Kromě toho se v Coriolu nacházející enzymy, které umí rozštěpit už vyprodukovaný aflatoxin na neškodné látky. (25)

Velkou zátěží jsou také pesticidy, které se pronikají do vody, půdy, a přestože jsou velmi toxické, nelze je odstranit. To byl důvod pro zakázání řady z nich. Coriolus umí biodergradovat toxické pesticidy jako třeba atrazin, metalyxyl na netoxické sloučeniny. Tímto způsobem umí degradovat také xanthenová barviva, například erytrosin (E127) nebo azobarviva. (26)

Závěr: obrovská síla Coriolu

Podobně jako ostatní medicinální houby, i Coriolus je velmi silným mechanismem pro vliv na spoustu funkcí v organismu, dokonce může sloužit i k ničení infekčních patogenů a eucensored16 buněk. Velkou předností je také možnost využití outkovky, kdy se jejím prostřednictvím dají odbourávat škodlivé látky v životním prostředí. Výzkumy, které pracují s Coriolem, zkoumají především jeho protieucensored16 účinky. Vědci v tom spatřují největší sílu, že dokonce ovlivnil lékaře a houba byla využita při klinických výzkumech. V Japonsku se dostala i do praxe, Coriolus byl zařazen do léčby pacientů.

Zdroj

1) Danka Matijašević, Milena Pantić, Božidar Rašković, Vladimir Pavlović, Dunja Duvnjak, Aleksandra Sknepnek, and Miomir Nikšić. The Antibacterial Activity of Coriolus versicolor Methanol Extract and Its Effect on Ultrastructural Changes of Staphylococcus aureus and Salmonella Enteritidis. Front Microbiol. 2016; 7: 1226. Published online 2016 Aug 4. doi: 10.3389/fmicb.2016.01226. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972825/
2) Kingsley Ekwemalor, Emmanuel Asiamah & Mulumebet Worku. Effect of a Mushroom (Coriolus versicolor) Based Probiotic on the Expression of Toll-like Receptors and Signal Transduction in Goat Neutrophils. Journal of Molecular Biology Research; Vol. 6, No. 1; 2016
3) Donatini B. Control of oral human papillomavirus (HPV) by medicinal mushrooms, Trametes versicolor and Ganoderma lucidum: a preliminary clinical trial. Int J Med Mushrooms. 2014;16(5):497-8. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25271984
4) Barrie R. Cassileth, K. Simon Yeung, Jyothirmai Gubili. Herb-drug Interactions in Oncology. Memorial Soan-Kettering Cancer Center. Peoples Medical House USA, 2010
5) Kevin K.W. Chu, Susan S S Ho, Albert Chow. Coriolus versicolor: A Medicinal Mushroom with Promising Immunotherapeutic Values. The Journal of Clinical Pharmacology 42(9):976-84 · October 2002, dostupné z ttps://www.researchgate.net/publication/11178278_Coriolus_versicolor_A_Medicinal_Mushroom_with_Promising_Immunotherapeutic_Values 
6) Mohammad H. Saleh, Iran Rashedi, and Armand Keating. Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide. Front Immunol. 2017; 8: 1087. Published online 2017 Sep 6. doi: 10.3389/fimmu.2017.01087. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5592279/
7) Ming Hong and Ning Wang. A biomedical investigation on the hepatoprotective effect of Coriolus versicolor L and Salvia miltiorrhiza Bge. https://www.omicsonline.org/proceedings/a-biomedical-investigation-on-the-hepatoprotective-effect-of-coriolus-versicolor-l-and-salvia-miltiorrhiza-bge-48104.html
8) Kowalczewska M, Piotrowski J, Jędrzejewski T, Kozak W. Polysaccharide peptides from Coriolus versicolor exert differential immunomodulatory effects on blood lymphocytes and breast cancer cell line MCF-7 in vitro. Immunol Lett. 2016 Jun;174:37-44. doi: 10.1016/j.imlet.2016.04.010. Epub 2016 Apr 14. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27091479
9) Yang SF, Zhuang TF, Si YM, Qi KY, Zhao J. Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways. Mol Immunol. 2015 Mar;64(1):144-51. doi: 10.1016/j.molimm.2014.11.007. Epub 2014 Dec 3. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25480394
10) Lim BO. Coriolus versicolor suppresses inflammatory bowel disease by Inhibiting the expression of STAT1 and STAT6 associated with IFN-γ and IL-4 expression. Phytother Res. 2011 Aug;25(8):1257-61. doi: 10.1002/ptr.3378. Epub 2011 Feb 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21796702
11) Cancer Therapy Abstracts, Svazek 19, Herner Information Services., 1978
12) Collins RA, Ng TB. Polysaccharopeptide from Coriolus versicolor has potential for use against human immunodeficiency virus type 1 infection. Life Sci. 1997;60(25):PL383-7. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194694
13) Aleksandar Knežević, Lada Živković, Mirjana Stajić, Jelena Vukojević, Ivan Milovanović and Biljana Spremo-Potparević. Antigenotoxic Effect of Trametes spp. Extracts against DNA Damage on Human Peripheral White Blood Cells. ScientificWorldJournal. 2015; 2015: 146378. Published online 2015 Jul 14. doi: 10.1155/2015/146378
14) Jiayu Chen, Xiaoyan Jin, Liting Zhang, and Linjun Yangcorresponding author. A Study on the Antioxidant Effect of Coriolus Versicolor Polysaccharide in Rat Brain Tissues. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2013; 10(6): 481–484. Published online 2013 Oct 3. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847388/
15) Mao XW1, Archambeau JO, Gridley DS. Immunotherapy with low-dose interleukin-2 and a polysaccharopeptide derived from Coriolus versicolor. Cancer Biother Radiopharm. 1996 Dec;11(6):393-403. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10851500
16) Trovato A, Siracusa R, Di Paola R, Scuto M, Fronte V, Koverech G, Luca M, Serra A, Toscano MA, Petralia A, Cuzzocrea S, Calabrese V. Redox modulation of cellular stress response and lipoxin A4 expression by Coriolus versicolor in rat brain: Relevance to Alzheimer’s disease pathogenesis. Neurotoxicology. 2016 Mar;53:350-358. doi: 10.1016/j.neuro.2015.09.012. Epub 2015 Oct 1. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26433056
17) Kobayashi, Misato / Kawashima, Haruna / Takemori, Kumiko / Ito, Hiroyuki / Murai, Atsushi / Masuda, Shun / Yamada, Kaoru / Uemura, Daisuke / Horio, Fumihiko. Ternatin, a cyclic peptide isolated from mushroom, and its derivative suppress hyperglycemia and hepatic fatty acid synthesis in spontaneously diabetic KK-Ay mice (English). Biochemical and Biophysical Research Communications; 427, 2; 299-304. Elsevier Inc. ; 2012. Dostupné z https://www.tib.eu/en/search/id/elsevier%3Adoi~10.1016%252Fj.bbrc.2012.09.045/Ternatin-a-cyclic-peptide-isolated-from-mushroom/
18) A method of extracting an alpha-glucosidase inhibitor from phellinus pini. Dostupné z https://patents.google.com/patent/CN104027363A/en
19) Zuofa Zhang; Guoying Lv; Huijuan Pan; Leandro Freire dos Santos; Menghai Fan; Carlos Ricardo Soccol; Vanete Thomaz-Soccol; Luiz Gustavo Lacerda; Marco Aurélio da Silva Carvalho Filho; Leifa Fan. Antidiabetic activities of ethanol extract of dry matters of culture broth of Coriolus versiolor in submerged culture. Brazilian Archives of Biology and Technology. Print version ISSN 1516-8913. Braz. arch. biol. technol. vol.54 no.4 Curitiba July/Aug. 2011. Dostupné z http://dx.doi.org/10.1590/S1516-89132011000400008
20) Bogdanova J. [Coriolus versicolor–innovation in prevention of oncogynecological diseases, especially HPV]. [Article in Bulgarian] Akush Ginekol (Sofiia). 2008;47 Suppl 3:51-3.
21) Santiago Palacios, corresponding author Fernando Losa, Damián Dexeus, and Javier Cortés. Beneficial effects of a Coriolus versicolor-based vaginal gel on cervical epithelization, vaginal microbiota and vaginal health: a pilot study in asymptomatic women. BMC Womens Health. 2017; 17: 21. Published online 2017 Mar 16. doi: 10.1186/s12905-017-0374-2. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5356315/
22) https://www.researchgate.net/publication/309102411_Mushroom_Extracts_Decrease_Bone_Resorption_and_Improve_Bone_Formation
23) Igor Erjavec, Jelena Brkljacic, Slobodan Vukicevic, Ivan Jakopovich. Mushroom Extracts Decrease Bone Resorption and Improve Bone FormationArticle in International Journal of Medicinal Mushrooms 18(7):559-569 · January 2016. https://www.researchgate.net/publication/309102411_Mushroom_Extracts_Decrease_Bone_Resorption_and_Improve_Bone_Formation
24) Ana B. Barros, Jorge Ferrão, and Tito Fernandes. A safety assessment of Coriolus versicolor biomass as a food supplement. Food Nutr Res. 2016; 60: 10.3402/fnr.v60.29953. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4788765/
25) Mitigation of Aflatoxin B1 by Laccases from Trametes versicolor. Dostupné z https://lib.ugent.be/fulltxt/RUG01/002/352/450/RUG01-002352450_2017_0001_AC.pdf
26) V. N. Davidchik, N. A. Kulikova, L. I. Golubeva, E. V. Stepanova, O. V. Koroleva. Coriolus hirsutus laccase effect on atrazine adsorption and desorption by different types of soil. Applied Biochemistry and Microbiology. July 2008, Volume 44, Issue 4, pp 405–410. Dostupné z https://link.springer.com/article/10.1134/S0003683808040121