Detoxikace organismu – očista těla

Detoxikace organismu je očistný proces těla, při kterém se zbavuje škodlivin, které mu brání správně fungovat. Pokud jsou detoxikační mechanismy nastaveny správně, člověk se cítí plný sil a zdráv.

Detoxikace organismu a očista

Lidský organismus sám provádí přirozený čisticí proces, kdy likviduje škodlivé látky. Občas ale dochází ke stavům, kdy tělo na tento proces nestačí. Proto je vhodné, když mu pomůžeme úpravou životního stylu. Detoxikace podpoří samoléčebné schopnosti organismu. Jejím prostřednictvím pročistí nejen krev, ale i lymfa. Mohou pak lépe fungovat játra, ledvin, střeva i zbytek organismu. Pro detoxikaci je vhodné jaro, ale očista by se měla provádět vždy, když je zapotřebí.

Detoxikace organismu – důvody

Pokud pozorujete některé z příčin jako je dlouhotrvající únava, špatná koncentrace, spavost, trávicí obtíže (zácpa, průjem, nadýmání, plynatost, nevolnost, zvracení), bolesti kloubů, časté bolesti hlavy bez příčiny, deprese, špatná nálada, podrážděnost nebo třeba pocit vyčerpanosti, je vhodné tělu pomoci detoxikací. Velmi často se také objevují virózy, angína, dlouhé chřipky, kašle bez nachlazení.

Detoxikační programy

Na trhu se nabízí velmi pestré možnosti různých detoxikačních programů. Většina z nich souvisí se změnou životního stylu. Speciální strava, doplněná bohatým pitným režim (doporučují se 2,5-3 litry denně) a cvičením napomáhá očistě organismu.

Obecně platí, že pro očistu jsou velmi vhodné kyselé a hořké chutě. Ať už to jsou citrony, listy bylin jako rukola, pampeliška, dále řeřicha. Opatrnosti je ale zapotřebí, pokud máte problémy se zažíváním.

Kromě množství zeleniny se doporučuje obezřetnost v případě ovoce, které bývá sladké, což zatěžuje organismus. Proto je dobré zvolit jeden ovocný den a v ostatních dnech konzumovat pouze málo ovoce.

Přestože se vliv zeleného čaje na očistu organismu stále zkoumá, bývá někdy doporučován jako velmi vhodný. Každopádně je třeba doplnit převážně obyčejnou vodou.

Ideální je syrová strava, případně dušená s bohatou zásobou cenných látek jako minerály, stopové prvky a živiny. Nevhodné jsou potraviny s přídatnými látkami, chemicky dochucované a další úpravy, které se neslučují se zdravou stravou, protože zatěžují organismus.

Při detoxikaci organismu můžete sportovat, ale je třeba příliš nevysilovat organismus. Důležitá je celková relaxace.

Zdroj https://www.rehabilitace.info/zdravotni/prirodni-detoxikace-organismu-top-10-daru-prirody/ https://www.celostnimedicina.cz/detoxikace-organismu-jidelnicek-doporuceny-lekarem.htm

Další informace najdete v článcích

Detoxikace mozku – glymfatický systém