Bastyrova univerzita provedla studii outkovky 4.75/5 (4)

Kambodžská poštovní známka s outkovkou pestrou

Testování outkovky

Vědci zjišťují, jak tradiční čínská houba pomáhá pacientům s rakovinou prsu posílit imunitní systém, prostřednictvím výzkumu za 5,4 milionů dolarů. Po tisíce let se z ní vařil čínský ozdravný čaj. Výzkumníci z Bastyrovy univerzity jsou nyní blíže ke zjištění, zda houba outkovka pestrá (Trametes versicolor) může pomoci pacientům s rakovinou prsu podpořit imunitní systém. Outkovka pestrá pojmenovaná podle svých pestrobarevných proužků je nenápadná houba, která je v centru spolupráce mezi Bastyrem, Washingtonskou univerzitou (UW) a jinými, kterou částkou 5,4 milionů dolarů financoval Národní institut zdraví (NIH).

rakovina-prsu-basytr-university
Campus Bastyr University

Tato houba roste v lesích po celém světě, ale její zdravotní potenciál ještě nikdy nebyl změřen ve vědeckých studiích. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil klinickou studii výtažku z outkovky pestré a umožnil pacientům s pokročilou rakovinou prsu jeho užívání v kombinaci s konvenční léčbou nádorů. Další studie, která čeká na schválení FDA, bude testovat účinky užívání výtažku spolu s imunoterapií u žen s rakovinou prsu. To vědcům pomůže nasbírat údaje o bezpečnosti a budou moci dále vyvíjet potenciálně revoluční terapii rakoviny prsu.

Outkovka je silná imunitní terapie

„Outkovku pestrou jsme neobjevili,“ říká vedoucí výzkumu Leanna J. Standish, PhD, ND, LAc, FABNO, lékařská ředitelka Bastyrova integračního onkologického výzkumného centra. „V Asii se používá už tisíce a tisíce let a ukázalo se, že je to opravdu silná imunitní terapie. To důležité, myslím, je, že přinášíme pacientům s rakovinou v USA novou možnost.“ Předchozí výzkum Bastyru a Minnesotské univerzity zjistil, že doplněk stravy z outkovky pestré může podpořit konvenční terapii rakoviny (karcinom) tím, že posílí pacientův imunitní systém. Tato studie byla publikována nedávno v recenzovaném časopise ISRN. Teď když mají vědci souhlas FDA, mají v plánu zahájit klinické studie karcinomu začátkem roku 2013. Konečným cílem je vyvinutí léčby rakoviny bez ochromujících účinků farmaceutik. „Jedním z účinků chemoterapie je potlačení imunitního systému, takže se ptáme, jestli si pacienti užívající výtažek, mohou zachovat zdravější imunitní funkce,“ říká Masa Sasagawa, ND, senior projektový manažer Výzkumného institutu Bastyrovy univerzity.

Čínská medicína při eucensored13censoredprsu

Vědci zkoumající outkovku pestrou předpovídají, že bude bojovat proti eucensored16 a zároveň posílí tělesnou pohodu. Tento dvojí přístup je v tradiční čínské medicíně typický. A přesně tak k tělesné pohodě přistupují studenti programů akupunktury a orientální medicíny na Bastyrově univerzitě. „V čínské medicíně neléčíme eucensored16. Léčíme tělo,“ říká Angela Tseng, DAOM, LAc, členka pedagogického sboru Bastyrovy školy akupunktury a orientální medicíny. „Pokud má člověk silný imunitní systém, poradí si s terapií eucensored17 lépe. Můžeme jim pomoci vybudovat odolnost vůči nemocem.“

eucensored16 a posílení imunity

Účastníci studie z centra pro terapii eucensored16 Seattle Cancer Care Alliance budou užívat orálně dávky japonského výtažku outkovky pestré spolu s eucensored17. Ostatní budou užívat placebo s eucensored17. Vědci budou v laboratoři posuzovat bezpečnost a budou také měřit hladinu a aktivitu NK buněk a jiných imunitních buněk, které chrání tělo před eucensored11a viry. Počet NK buněk a jejich aktivita obvykle po eucensored17 prudce klesá, a tělo je proto náchylné k novým nemocem. „Doufáme, že eucensored11 spolu s výtažkem outkovky pestré dokáže vyvolat dostatečně silnou imunitní odezvu, která povede k významné regresi eucensored11,“ říká vedoucí výzkumu Cynthia A. Wenner, PhD, docentka výzkumu na Bastyru. „K tomu došlo v naší předchozí studii na myších.“ Účastníci studie eucensored16 budou dostávat také vyvíjenou vakcínu. (Tyto studie nepřijímají nové účastníky.)

Složitost přírody

Získat schválení FDA, které je potřeba pro státem placené klinické studie, bylo náročné kvůli složitosti přírodních produktů. Na rozdíl od syntetických léčiv houba obsahuje tisíce složek a každá z nich má potenciální účinek na imunitní systém. „FDA chce znát mechanismus působení,“ říká Dr. Sasagawa. „Ale je velmi těžké ho určit, protože outkovka pestrá je přírodní produkt, a ne jen jedna sloučenina.“ Další potíže: Přírodní produkty se mírně liší sklizeň od sklizně, stejně jako víno z jedné vinice je každý rok jiné. Přesný výzkum vyžaduje stálost. Houby pěstované v kontaminované půdě navíc shromažďují toxiny a těžké kovy, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti.

V Japonsku se outkovka používá 30 let

V Japonsku, kde se outkovka běžně používá k terapii eucensored16 už přes 30 let (eucensored16 , ). Řešení našli v na bílkovinu navázaném polysacharidu K (PSK), sušeném derivátu outkovky pestré vyrobeném v Japonsku s použitím horkovodní metody extrakce.

Outkovka pestrá na kmeni stromu
Coriolus versicolor ve volné přírodě

To, že se outkovka pestrá používá tradičně, znamená, že její deriváty pravděpodobně nebude možné patentovat, a to farmaceutické společnosti odrazuje od financování klinických studií. Toto výzkumné dilema se NIH snaží vyřešit prostřednictvím svého Národního centra pro komplementární a alternativní medicínu (NCCAM). NCCAM pomáhá financovat výzkumy, jako je tato spolupráce Bastyru a UW, které integrují tradiční naturopatickou medicínu do moderních empirických standardů. „Naturopatičtí lékaři během let nashromáždili mnoho znalostí a s pomocí NCCAM jsme schopní prozkoumat, jak některé z těchto přírodních látek pracují,“ říká Mark Martzen, PhD, CIP, senior ředitel vývoje výzkumu na Bastyru. „To nám poskytlo zásadní pochopení toho, jak fungují na molekulární úrovni.“ V roce 2010 NCCAM udělila grant ve výši 5,4 milionu dolarů, oficiálně pojmenovaný U19 Bastyr/UW onkomykologické translační výzkumné centrum. Část financí umožnila Bastyru nabízet studentům vzdělání v oblasti výzkumu. Student naturopatické medicíny Joshua Goldenberg publikoval výzkum týkající se outkovky pestré v časopise Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Studentka naturopatické medicíny Katie Strobe získala stipendium ve výši 24.000 dolarů za svou práci na téma imunitní odpovědi vyvolané PSK.

Vztah mezi houbami a lidmi

Může se zdát nepravděpodobné, že prostředek k boji proti nemocem najdeme na stromech, pařezech a spadlých kmenech. Ale naše předky, kteří spoléhali na rostliny a jejich zdraví prospěšné účinky, by to nepřekvapilo. Houby byly obzvláště důležité, říká Dr. Standish. „Jsou ohromně významné jako výživa i jako terapie,“ říká. „Lidé se vyvíjeli společně s houbami. Jsou pro naši biologii pravděpodobně mnohem důležitější, než si vůbec připouštíme. Severní Amerika trpí menší fobií z hub a to možná přispívá k našemu mizernému zdraví.“ Dr. Standish věří, že současné zaměření na léky při boji proti nemocem nakonec ustoupí návratu censored rostlinami. „Rozdíl mezi přírodní medicínou a konvenční medicínou je ten, že konvenční medicína je závislá na přístupu jediné molekuly,“ říká. „Léky jsou obvykle velmi silné, ale nakonec také smrtící, protože příroda takhle nefunguje. Přírodní produkty mají několik mechanismů fungování a je velmi těžké tyto mechanismy vědecky popsat. Ale naše těla se vyvinula tak, že na ně spoléhají.“ Osvětlení osvědčených léčiv, kterým ale rozumíme jen málo, vyžaduje spojení tradiční moudrosti a moderní vědy, říká Hailing Lu, MD, PhD, odborná asistentka výzkumu na UW. A to je cílem studie outkovky pestré. „Máme z toho ohromnou radost,“ řekla nedávno Dr. Lu. „V Japonsku a mnoha jiných asijských zemích se tento houbový výtažek používá už dlouho. Podle mě je to skvělá kombinace. Pocházím z Číny, takže užívání bylinných produktů pro mě není novinka. Stavíme most mezi východní a západní medicínou.“ Zdroj 1) Carolyn J. Torkelson, Erin Sweet, Mark R. Martzen, Masa Sasagawa, Cynthia A. Wenner, Juliette Gay, Amy Putiri, and Leanna J. Standish. Phase 1 Clinical Trial of Trametes versicolor in Women with Breast Cancer. ISRN Oncol. 2012; 2012: 251632. Published online 2012 May 30. doi: 10.5402/2012/251632. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3369477/2) https://bastyr.edu/news/general-news/2012/11/fda-approves-bastyr-turkey-tail-trial-cancer-patients

Ohodnoťte článek

Avatar

Nate Willis

Vystudoval biologii a chemii na přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze.

Pracoval v Ústavu krajinné ekologie Československé akademie věd na pozici odborný pracovník, a v Ústavu aplikované ekologie Vysoké školy zemědělské v Praze na pozici vědecký pracovník, kde obhájil kandidátskou disertační práci na téma využití ektomykorrhizních h... Celý popis autora

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentář v “Bastyrova univerzita provedla studii outkovky

  1. Irena Valentíková píše:

    Již potřetí se mi vrátila rakovina prsu – metastáza v uzlině a v játrech.Protože by mi už nezabrala chemoterapie a ozařování, dostávám jen hormonální léčbu v injekcích.Od superionherbs si objednávám otkovku a čagu a užívám je už šest měsíců, po čtyřech měsících se metastáza v játrech zmenšila o třetinu/ kontrola na sono/.Celkově se cítím ve velmi dobré pohodě a fyzické kondici – mnohem lépe než před půl rokem.Vzhledem k tomu, že onkologie mi už nemá co nabídnout – budu ve své léčbě dále pokračovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *