Anona ostnitá – Graviola

fotografie anony ostnité

Anona ostnitá neboli Graviola

je portugalský název rostliny, která se běžně pěstuje a konzumuje v Latinské Americe. Ve španělsky mluvících zemích se toto ovoce nazývá guanábana. Další běžná jména jsou láhevník, anona a brazilská papaya. Ať už tento tropický stálezelený strom nazveme jakkoli, vytváří plody s bílou dužinou, mnoha velkými semeny a velice sladkou, nakyslou chutí. Protože se dužina těžko jí, obvykle se z ní dělá šťáva. Oblíbený nektar z guanábany pravděpodobně prodávají i vaše místní potraviny.

Dlouhou historii použití v lékařství mají v Americe nejen plody, ale i jiné části rostliny – listy, stonek, kůra, kořeny a semena. Anona ostnitá se používá jako přírodní lék proti infekcím, horečce, zažívacím potížím a vysokému krevnímu tlaku [zdroj: Cassileth]. Vědci zaznamenali i mnoho dalších tradičních použití mezi domorodými národy And, Amazonie a Karibiku [zdroj: Taylor].

Anona ostnitá obsahuje acetogeniny

Vědci nedávno začali zkoumat potenciál bioaktivních sloučenin v listech, stonku a semenech gravioly zvaných láhevníkové acetogeniny. Zdá se, že tyto acetogeniny mají silné protinádorové a protirakovinné vlastnosti. Některé studie provedené in vitro došly k závěru, že sloučeniny z gravioly mohou být schopné se zaměřit na rakovinné buňky.

Zabít je, dokonce i když jsou rezistentní vůči léčbě, aniž by poškodily zdravé buňky. Když se tyto výsledky rozšířily mezi příznivci alternativní medicíny a po internetu, vyvolaly značné nadšení. Klinické studie, které potvrdí nebo vyvrátí tvrzení příznivců gravioly teprve probíhají.

Přínosy gravioly

Anona ostnitá roste v deštném pralese a je součástí přírodní a tradiční medicíny Střední a Jižní Ameriky a Karibiku už po staletí. Má výjimečný záběr léčivých účinků rozdělených do různých částí rostliny. Plod nebo šťáva se užívá ke snížení horečky, proti průjmu a úplavici a zabíjí červy a jiné parazity.

Semena jsou také silná antiparazitika a tradičně se používají proti vším. Z kůry, listů a kořenů se připravuje zklidňující čaj, který se užívá jako sedativum a antispastikum. Výzkum také potvrzuje tradiční použití čaje z gravioly jako hypotenziva – tedy léku na vysoký krevní tlak [zdroj: Taylor]. Kůra se dá použít pro léčbu horečky a listy se používají lokálně k urychlení hojení ran. Nezralé plody jsou obzvláště ceněny pro podporu zažívání [zdroj: Weil].

Další užití gravioly byla zaznamenána v rámci konkrétních domorodých léčitelských tradic. V pohoří And v Peru se listy gravioly vaří, aby se uvolnil sliz, který zklidňuje zanícené sliznice. Na východě, v Amazonii, používají diabetici kůru, listy a kořeny ke stabilizaci krevního cukry. Čaj z listů se v Guayaně používá jako srdeční tonikum, v Brazílii jako lék pro játra and a v Západní Indii jako lék na astma, kašel a chřipku. Používá se také proti artritidě a revmatismu a některé matky plody konzumují na podporu tvorby mateřského mléka [zdroj: Taylor].

Newyorkská nemocníce Memorial Sloan-Kettering Cancer Center na svých webových stránkách potvrzuje mnoho přínosů této rostliny, například antivirové, antiparazitní, protirevmatické a emetické účinky [zdroj: Memorial Sloan-Kettering]. Vzhledem k tomuto obsáhlému seznamu účinků získala pro někoho tvrzení. Anona ostnitá působí cytotoxicky na nádory a rakovinné buňky, určitou důvěryhodnost, ačkoli chybí vědecké důkazy z testů na lidech.

LÁHEVNÍK NA ŠPATNOU NÁLADU

Výsledky neurologické studie publikované v roce 1998 ukázaly, že graviola má schopnost stimulovat serotoninové receptory v mozku, a tedy potenciálně antidepresivní účinky [zdroj: Cassileth]. Její tradiční použití tento závěr podporuje. Jeden výrobce bylinných přípravků prodává tinkturu z gravioly v kombinaci s kůrou mulungu. Dalšího stromu z deštného pralesa, pro potlačení úzkosti [zdroj: Amazon Botanicals].

Některé vedlejší účinky vycházejí z oblastí bioaktivity gravioly. Studie na zvířatech ukázaly, že tato rostlina může rozšiřovat cévy a snižovat krevní tlak, takže osoby s nízkým krevním tlakem nebo užívající léky ke snížení hypertenze by se měli před užíváním gravioly poradit se svým lékařem [zdroj: Wright]. Velká dávka užitá najednou může také způsobit nevolnost a zvracení [zdroj: Taylor].

Protinádorové účinky gravioly vychází především z její schopnosti omezit přísun adenosintrifosfátu (ATP) do rakovinných buněk. ATP často poskytuje metabolickou energii i zdravým buňkám a některé doplňky stravy, hlavně koenzym Q10, zvyšují hladinu ATP. Z tohoto důvodu může CoQ10 neutralizovat účinky gravioly a neměly by se užívat společně [zdroj: Taylor].

Vědci, kteří zkoumají mechanismy účinku gravioly, tvrdí, že acetogeniny obsažené v této rostlině dokáží rozlišit rakovinné buňky od zdravých, protože rakovinné buňky trvale vykazují vyšší buněčnou aktivitu. Acetogeniny rozpoznají a selektivně potlačí rakovinné buňky. Doporučuje se, aby se užívání gravioly vyhnuly těhotné ženy, protože vysoká energie buněk vyvíjejícího se plodu by mohla spustit toxické působení byliny [zdroj: Wright]. Ve studii na zvířatech bylo také zjištěno, že tato rostlina stimuluje dělohu [zdroj: Taylor].

UŽÍVAT S PROBIOTIKY?

Při dlouhodobém užívání mohou antimikrobiální účinky gravioly vést ke zničení přátelských bakterií nezbytných pro zdravé trávení. Při jejím dlouhodobém užívání by tedy mohlo být na místě zařadit i probiotický doplněk nebo trávicí enzymy [zdroj: Wright].

Anona ostnitá a rakovina

Americký národní onkologický institut (NCI) poprvé zaznamenal protirakovinné působení listů gravioly v roce 1976, v interní studii, která nebyla veřejně publikována. Většina následných výzkumů byla provedena na Purdueově univerzitě v Indianě [zdroj: Bluestein].

Studie se soustředí na protinádorové účinky a selektivní toxicitu acetogeninů láhevníku. V roce 1997 tým z Purdueovy univerzity oznámil, že tyto fytochemické látky se ve studiích jeví obzvláště účinné při ničení buněk, které přežily chemoterapii. Takové buňky si mohou vytvořit rezistenci vůči několika protirakovinným látkám a získat označení mnohočetně rezistentní. Běžně má tyto vlastnosti jen méně než dvě procenta rakovinných buněk, ale tato malá skupina se může rychle rozmnožit po prvotní chemoterapii a pak je každá další chemoterapie k ničemu. Vyloučení protirakovinných látek vyžaduje velké množství buněčné energie, kterou mnohočetně rezistentní buňky získávají z látky ATP. Acetogeniny blokují transfer ATP do těchto buněk, zpomalují jejich fungování, což nakonec vede k jejich odumření. Tento proces se vyhýbá zdravým buňkám, které nevyžadují takový příliv ATP [zdroj: Taylor].

Jako vhodná podpůrná léčba při onkologických nemocech je kombinace Gravioly Reishi Extraktem, Reishi Sporem nebo Coriolus a ještě možno doplnit o Betaglukan.

ČEKÁNÍ NA SYNTETICKOU LÁTKU

Farmaceutické společnosti úspěšně vytvořily několik láhevníkových acetogeninů v laboratoři. V současnosti si hrají s chemickými strukturami s cílem vytvořit syntetický acetogenin, který by byl dostatečně unikátní, aby se dal patentovat, a dostatečně účinný, aby se prodával. Přírodní fytochemickou látku nemohou patentovat, a proto z ní nezískají profit. To možná vysvětluje, proč se s touto slibnou léčivou rostlinnou neprovádějí žádné klinické testy [zdroj: Taylor].

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *