Anona ostnitá – graviola 4.71/5 (69)

fotografie anony ostnité

Anona ostnitá neboli graviola

je portugalský název rostliny, která se běžně pěstuje a konzumuje v Latinské Americe. Ve španělsky mluvících zemích se toto ovoce nazývá guanábana. Další běžná jména jsou láhevník, anona a brazilská papaya. Ať už tento tropický stálezelený strom nazveme jakkoli, vytváří plody s bílou dužinou, mnoha velkými semeny a velice sladkou, nakyslou chutí. Protože se dužina těžko jí, obvykle se z ní dělá šťáva.

Oblíbený nektar z guanábany pravděpodobně prodávají i vaše místní potraviny. Dlouhou historii použití v lékařství mají v Americe nejen plody, ale i jiné části rostliny – listy, stonek, kůra, kořeny a semena. Anona ostnitá se používá jako přírodní lék proti infekcím, horečce, zažívacím potížím a vysokému krevnímu tlaku [1]. Vědci zaznamenali i mnoho dalších tradičních použití mezi domorodými národy And, Amazonie a Karibiku [2].

Anona ostnitá obsahuje acetogeniny

Vědci nedávno začali zkoumat potenciál bioaktivních sloučenin v listech, stonku a semenech gravioly zvaných láhevníkové acetogeniny. Zdá se, že tyto acetogeniny mají silné preventivní účinky při vážných nemocech a censored vlastnosti. Některé studie provedené in vitro došly k závěru, že sloučeniny z gravioly mohou být schopné se zaměřit na zmutované buňky. [3] Zabít je, dokonce i když jsou rezistentní vůči terapii, aniž by poškodily zdravé buňky. Když se tyto výsledky rozšířily mezi příznivci alternativní medicíny a po internetu, vyvolaly značné nadšení. Klinické studie, které potvrdí nebo vyvrátí tvrzení příznivců gravioly teprve probíhají.

Co je to graviola a její přínosy

Anona ostnitá roste v deštném pralese a je součástí přírodní a tradiční medicíny Střední a Jižní Ameriky a Karibiku už po staletí. Má výjimečný záběr zdravotních účinků rozdělenýchPlod anony ostnité - gravioly - na stromě do různých částí rostliny. Plod nebo šťáva se užívá ke snížení horečky, proti průjmu a úplavici a zabíjí censored a jiné parazity. Semena jsou také silná antiparazitika a tradičně se používají proti vším. Z kůry, listů a kořenů se připravuje zklidňující čaj, který se užívá jako sedativum a antispastikum. Výzkum také potvrzuje tradiční použití čaje z gravioly jako hypotenziva – tedy léku na vysoký krevní tlak [9].

Kůra se dá použít pro terapii horečky a listy se používají lokálně k urychlení hojení ran. Nezralé plody jsou obzvláště ceněny pro podporu zažívání [4]. Další užití gravioly byla zaznamenána v rámci konkrétních domorodých léčitelských tradic. V pohoří And v Peru se listy gravioly vaří, aby se uvolnil sliz, který zklidňuje zanícené sliznice. Na východě, v Amazonii, používají diabetici kůru, listy a kořeny ke stabilizaci krevního cukry. Čaj z listů se v Guayaně používá jako srdeční tonikum, v Brazílii jako lék pro játra and a v Západní Indii jako lék na astma, kašel a chřipku. Používá se také proti artritidě a revmatismu a některé matky plody konzumují na podporu tvorby mateřského mléka [5].

Newyorská nemocníce Memorial Sloan-Kettering Cancer Center na svých webových stránkách potvrzuje mnoho přínosů této rostliny, například preventivní, antiparazitní, protirevmatické a emetické účinky [zdroj: Memorial Sloan-Kettering]. Vzhledem k tomuto obsáhlému seznamu účinků získala pro někoho tvrzení. Anona ostnitá působí cytotoxicky na novotvary a zmutované buňky, určitou důvěryhodnost, ačkoli chybí vědecké důkazy z testů na lidech. (6)

LÁHEVNÍK NA ŠPATNOU NÁLADU

Výsledky neurologické studie publikované v roce 1998 ukázaly, že graviola má schopnost stimulovat serotoninové receptory v mozku, a tedy potenciálně antidepresivní účinky [1]. Její tradiční použití tento závěr podporuje. Jeden výrobce bylinných přípravků prodává tinkturu z gravioly v kombinaci s kůrou mulungu. Dalšího stromu z deštného pralesa, pro potlačení úzkosti [7].

Některé vedlejší účinky vycházejí z oblastí bioaktivity gravioly. Studie na zvířatech ukázaly, že tato rostlina může rozšiřovat cévy a snižovat krevní tlak, takže osoby s nízkým krevním tlakem nebo užívající léky ke snížení hypertenze by se měly před užíváním gravioly poradit se svým lékařem [8]. Velká dávka užitá najednou může také způsobit nevolnost a zvracení [9].

Proticensored účinky gravioly vychází především z její schopnosti omezit přísun adenosintrifosfátu (ATP) do censoredch buněk. ATP často poskytuje metabolickou energii i zdravým buňkám a některé doplňky stravy, hlavně koenzym Q10, zvyšují hladinu ATP. Z tohoto důvodu může CoQ10 neutralizovat účinky gravioly a neměly by se užívat společně [9].

Vědci, kteří zkoumají mechanismy účinku gravioly, tvrdí, že acetogeniny obsažené v této rostlině dokáží rozlišit zmutované buňky od zdravých, protože zmutované buňky trvale vykazují vyšší buněčnou aktivitu. Acetogeniny rozpoznají a selektivně potlačí zmutované buňky. Doporučuje se, aby se užívání gravioly vyhnuly těhotné ženy, protože vysoká energie buněk vyvíjejícího se plodu by mohla spustit toxické působení byliny [10]. Ve studii na zvířatech bylo také zjištěno, že tato rostlina stimuluje dělohu [9].

UŽÍVAT S PROBIOTIKY?

Při dlouhodobém užívání mohou antimikrobiální účinky gravioly vést ke zničení přátelských bakterií nezbytných pro zdravé trávení. Při jejím dlouhodobém užívání by tedy mohlo být na místě zařadit i probiotický doplněk nebo trávicí enzymy [10].

Anona ostnitá acensored

Americký národní censuredický institut (NCI) poprvé zaznamenal censored působení listů gravioly v roce 1976, v interní studii, která nebyla veřejně publikována. Většina následných výzkumů byla provedena na Purdueově univerzitě v Indianě. Studie se soustředí na preventivní účinky při vážných nemocech účinky a selektivní toxicitu acetogeninů láhevníku.

V roce 1997 tým z Purdueovy univerzity oznámil, že tyto fytochemické látky se ve studiích jeví obzvláště účinné při ničení buněk, které přežily konvenční terapii. Takové buňky si mohou vytvořit rezistenci vůči několika proticensoredm látkám a získat označení mnohočetně rezistentní. Běžně má tyto vlastnosti jen méně než dvě procenta censoredch buněk, ale tato malá skupina se může rychle rozmnožit po prvotní konvenční terapii a pak je každá další konvenční censored k ničemu.

Vyloučení proticensoredch látek vyžaduje velké množství buněčné energie, kterou mnohočetně rezistentní buňky získávají z látky ATP. Acetogeniny blokují transfer ATP do těchto buněk, zpomalují jejich fungování, což nakonec vede k jejich odumření. Tento proces se vyhýbá zdravým buňkám, které nevyžadují takový příliv ATP [9]. 

ČEKÁNÍ NA SYNTETICKOU LÁTKU

Farmaceutické společnosti úspěšně vytvořily několik láhevníkových acetogeninů v laboratoři. V současnosti si hrají s chemickými strukturami s cílem vytvořit syntetický acetogenin, který by byl dostatečně unikátní, aby se dal patentovat, a dostatečně účinný, aby se prodával. Přírodní fytochemickou látku nemohou patentovat, a proto z ní nezískají profit. To možná vysvětluje, proč se s touto slibnou blahodárnou rostlinnou neprovádějí žádné klinické testy [9].

Zdroje:

1) Barrie R. Cassileth. Graviola (Annona muricata), dostupné z http://www.cancernetwork.com/integrative-oncology/graviola-annona-muricata

2) Siti Mariam Abdul Wahab, Ibrahim Jantan, Md. Areeful Haque, and Laiba Arshad. Exploring the Leaves of Annona muricata L. as a Source of Potential Anti-inflammatory and Anticancer Agents. Front Pharmacol. 2018; 9: 661. Published online 2018 Jun 20. doi: 10.3389/fphar.2018.00661. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6019487/

3) Ioannis Patrikios, Anastasis Stephanou, Yiallouris Andreas. Graviola: A Systematic Review on Its Anticancer Properties Article (PDF Available) · January 2016. DOI: 10.12691/ajcp-3-6-5. https://www.researchgate.net/publication/290448944_Graviola_A_Systematic_Review_on_Its_Anticancer_Properties

4) Ronald Ross Watson, Victor R. Preedy. Bioactive Foods in Promoting Health: Fruits and Vegetables

5) Soheil Zorofchian Moghadamtousi,1 Mehran Fadaeinasab,2 Sonia Nikzad,1 Gokula Mohan,1 Hapipah Mohd Ali,2 and Habsah Abdul Kadir1,* Maurizio Battino, Academic Editor. Annona muricata (Annonaceae): A Review of Its Traditional Uses, Isolated Acetogenins and Biological Activities. Int J Mol Sci. 2015 Jul; 16(7): 15625–15658. Published online 2015 Jul 10. doi: 10.3390/ijms160715625. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4519917/

6) https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/graviola

7) Amazon Botanicals. Anti-Anxiety Herbs. http://www.amazon-botanicals.com/Anti_Anxiety_herbs_s/43.htm

8) Chukwuemeka R Nwokocha, Daniel U Owu, Angeline Gordon, Lauriann Young. Possible mechanisms of action of the hypotensive effect of Annona muricata (soursop) in normotensive Sprague–Dawley rats. Article (PDF Available)  in Pharmaceutical Biology 50(11):1436-41 · September 2012 with 319 Reads DOI: 10.3109/13880209.2012.684690 · Source: PubMed. https://www.researchgate.net/publication/230803388_Possible_mechanisms_of_action_of_the_hypotensive_effect_of_Annona_muricata_soursop_in_normotensive_Sprague-Dawley_rats

9) Taylor, Leslie. Graviola. From The Healing Power of Rainforest Herbs (Square One Publishers, 2005). http://rain-tree.com/graviola.htm

10) Wright, Kathryn Mays. Groundbreaking Plant From the Amazon Takes on Cancer, Skeptics, and Controversy. Health Sciences Institute newsletter, October 2005. Dostupné z http://www.rain-tree.com/reports/hsi_200510.pdf

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *