Kašel – obranná reakce dýchacích cest

Kašel je běžným drobným zdravotním neduhem, ale dokáže i pořádně potrápit. Příčiny mohou být různé – například infekce nebo alergie. Pokaždé se jedná o obranu těla, které potřebuje odstranit hlen nebo cizí těleso (kouř, prach) z dýchacích cest. Žádný druh kašle by se neměl podceňovat.

Nejčastěji ke kašli dochází v důsledku nachlazení a při infekcích horních cest dýchacích. Sliznice je podrážděná a otéká. Vytvořený hlen se snažíme vykašlat. Kašel může být i příčinou astmatu.

kašel

U kašlů, které trvají delší dobu a vypadají spíše jako pokašlávání (ve dne i v noci), se objevují zvětšené nosní mandle. V tom případě je vhodná konzultace na ORL. Někdy stačí nasazení antihistaminik (mandle se pak zmenší), jindy je třeba zvážit odstranění mandlí.

Příčinou dlouhotrvajícího kašle mohou být i chlamydie, které se šíří vzduchem. Při této chorobě často pacient kýchá, je slabý, případně unavený. Diagnostikuje se sérologickým vyšetřením v laboratoři.

Terapie kašle

Při posuzování censored je zapotřebí určit typ kašle. Suchý kašel se často vyskytuje při akutním zánětu nosohltanu nebo třeba zánětu průdušnice. Tato dráždivá podoba vyžaduje především klid (poloha vleže dráždí, lepší je polosed) a podávají se antitusika nebo antihistaminika (zklidní otok a zabrání vysilujícímu a dráždivému kašli).

O akutní infekci dolních cest dýchacích se jedná, když se zánět posune na průdušky a plíce (zánět průdušek – bronchitida). Kašel pak doprovázejí dýchací potíže a bolest na hrudi. Později se mění na vlhký kašel (vykašlávaný sekret má žlutou až zelenou barvu). Nutný je klid a dostatečný pitný režim.

Při nemoci censoredho původu je vhodné zánět zaléčit antibiotiky.

Vlhký kašel se projevuje vykašláváním hlenu. Užívají se přípravky na odkašlávání. Expektorancia ředí hlen a vyvolávají jeho zvýšenou tvorbu, navíc podporují pohyb řasinek sliznice, kterou takto čistí.

Na kašel se využívají i přírodní léčiva a čaje.

Prevence

Pokud se nechcete trápit kašlem, vybírejte si čisté prostředí, bez kouře, případně bez prachu a podobně. V období viróz si dávejte pozor na kontakt s nemocnými. Pokud jste alergici, dbejte rad odborného lékaře a užívejte příslušné léky. Prostory, kde pobýváte, udržujte čisté, případně je zvlhčujte. Dbejte na životosprávu a dostatečný pobyt venku, pomáhá i otužování a například solné jeskyně.

Zdroj
http://www.stefajir.cz/?q=kasel-priciny
http://www.solen.cz/pdfs/int/2003/04/09.pdf