Astma – chronická nemoc dýchacích cest

Astma znamená v překladu z řečtiny „lapání po dechu“. Jedná se o chronické onemocnění dýchacích cest, které doprovází sípání, dušnost, kašel a dušnost. Tento zánět není nakažlivý. Moderní medicíně se zatím nepodařilo astma uzdravit, ale většinou se díky lékům daří držet projevy astmatu na nízké úrovni.

Koncept plic postižených astma

Diagnóza: astma

Astma se zjišťuje podle symptomů, kožních testů a spirometrie.

Otok průduškové sliznice doprovází zvýšená produkce hlenu a omezené dýchání způsobené stahy průduškové stěny. Pacienty často trápí další zdravotní komplikace jako je rinosinusitida, refluxní choroba jícnu, ale také úzkostné poruchy.

Onemocnění velmi často vzniká už v dětství, ale může se projevit i v pozdějším věku. Na začátku může pacient trpět pouze alergií a astma se z ní může vyvinout (ale nemusí) později. Jinou možností vzniku této nemoci jsou časté infekce horních cest dýchacích.

Terapie

Od počátku censored je zapotřebí odborně zhodnotit příčinu astmatu a stanovit vhodné léky, aby se nemoc brzy podchytila. Velmi často se inhalují kortikoidní hormony v nízkých dávkách. Jsou nejen velmi účinné, ale také bezpečné.

Pokud se astma začne vhodně léčit, mohou symptomy vymizet. Terapie je u každého jedince různá. Může trvat několik let, někdy také celý život. Úlevové léky bere astmatik při záchvatu a rychle tak zmírní akutní problémy.

Astma by ale nemělo bránit pohybu, pacient může pro problematické stavy dostávat vhodné léky, které pak bere před cvičením. Ideální je cyklistika, běh, plavání.

Při plánování těhotenství je třeba, aby astmatičky probraly stav se svým alergologem, aby se nemoc udržela pod kontrolou.

Prevence astmatu

Předpokládá se, že riziko astmatických projevů zvyšuje kouření v těhotenství a po porodu nebo také pobyt v zakouřeném prostředí. Se zhoršením stavu souvisí také alergeny a další faktory životního prostředí, svou roli hrají i genetické předpoklady.

Jedněmi z nejčastějších alergenů jsou prachoví roztoči, plísně, trávy, zvířecí srst a kůže. Vhodné je proto dbát na zvýšenou hygienu, nepořizovat chlupaté nebo opeřené mazlíčky. Důležité je odstranit nebo omezit takzvané lapače prachu (závěsy, záclony, čalouněný nábytek, koberce) a často měnit ložní prádlo.

Důležité je také dobře uzdravit každou nemoc související s dýchací soustavou.

Správně léčené astma by nemělo narušovat běžný život, je ale zapotřebí vždy dodržovat preventivní pravidla.

Zdroj: http://www.cipa.cz http://www.ordinace.cz/clanek/astma-nebo-zanet-prudusek-jak-poznat-rozdil/


 

Další informace najdete v článcích

Jak houby reishi podporují dlouhověkost Anona ostnitá – Graviola Housenice čínská – světové rekordy Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů Sibiřská divoká Chaga – výživa aterapii Divoká reishi – houba duchovního světla Nejinteligentnější rostlina na imunitu 9 důvodů pro Reishi Cordyceps v prevenci