Podpora při chemoterapii – pomoc při onkologické léčbě

Onkologické nemoci představují pro lidský organismus obrovskou zátěž. Aby ji tělo lépe zvládalo, je nezbytná podpora při chemoterapii.

Léčba onkologických pacientů je stále na vyšší a vyšší úrovni, ale vyžaduje aktivní přístup nemocného. Chemoterapii doprovází psychické i fyzické nežádoucí účinky, které je třeba překonávat. Pokud se to podaří, může dopadnout celý proces léčby a uzdravování mnohem lépe.

podpora při chemoterapiiPodpora při nechutenství a problémech s jedením

Jedním z hlavních faktorů je zmírnění nevolností a nechutenství.
Přestože obvykle se doporučuje pravidelná doba jídla, v tomto případě není toto nutné. Důležité je především jídlo jako takové a pokud možno kvalitní strava. Jídlo by nemělo mít extrémní teplotu a nemělo by být velmi kořeněné. Výhodou pro nemocného je konzumace menších porcí, které jsou ovšem bohaté na kalorie. Taková jídla by ale měly konzumovat osoby, kterým nevadí například tučné pokrmy. Jíst je vhodné pomalu, důkladně žvýkat a po jídle si hned nelehat. Časté záněty dásní a dutiny ústní by neměly být důvodem pro vyhýbání se jídlu. Lépe se konzumuje například pomocí slámky. Strava by měla být lehká, která příliš nezatěžuje trávení, plná vitamínů (důležité jsou vitamíny A, E, C), minerálů, stopových prvků. Čerstvá zelenina v tomto případě není příliš vhodná.

Pacient by se také měl snažit o podporu trávení, aby nedocházelo k nadýmání, pocitům plnosti a dalším zažívacím komplikacím. Existují léky, které tyto problémy zmenší nebo dokonce odstraní. Další možností jsou doplňky stravy, které mohou velmi příznivě přispět ke stravování nemocného a zlepšit tak snášení léčby.

Další podpora

Při náročné léčbě je nutné podpořit krvetvorbu. Speciálně by se také měla věnovat pozornost čistícím orgánům jako jsou játra a ledviny, aby zvládaly všechnu těžkou práci.

Nemělo by se ani zapomínat na zvýšenou hygienu a na vyhýbání se lidem s infekcí. Pacient by se měl přiměřeně pohybovat, protože vyhýbání se pohybu není příliš žádoucí. Nutný je dostatečný odpočinek a spánek.

Otázkou, která by se vůbec neměla podceňovat, je podpora rodiny a blízkých. Dobrý psychický stav pacienta s rakovinou je totiž velmi podstatný a přispívá k dobré léčbě.

Zdroj
https://www.mou.cz/o-1-nekolik-rad-pro-onkologicky-nemocne/f958
http://www.fnmotol.cz/microsite-kdho/pacientum-a-rodinam/v-lecbe/lecba-a-jeji-komplikace/chemoterapie/komplikace-chemoterapie/

Produkty

Duanwood Red Reishi Extrakt
Coriolus versicolor – outkovka
Cordyceps Extrakt
Čaga
Duanwood Red Reishi Spor
BETAGLUKAN MaxCellTM


 

Další informace najdete v článcích

Rakovina prsu – Bastyrova univerzita provedla studii outkovky
Nejinteligentnější rostlina na imunitu
9 důvodů pro Reishi
Anona ostnitá – Graviola
Které houby jsou nejúčinnější v boji proti rakovině?
Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů
Metastáze, hemangiosarkom u psů
Korálovec ježatý – léčebné účinky
Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce
Rakovina a léčivé houby – co říká současný výzkum
Jak zlepšit kvalitu krve
Cordyceps – léčivá houba z hor