Dopamin – proč je důležitý 4.84/5 (131)

chemické znázornění dopaminu

Za dobrý pocit ze života je odpovědný dopamin

Dopamin se řadí mezi nízkomolekulární neurotransmitery a patří do skupiny katecholaminů. Funkcí se projevuje také jako neurohormon. Tvoří se v mozku a je odpovědný za pocity pocity štěstí a radosti, reguluje křehkou rovnováhu systému „odměny a slasti“ v našem mozku. Dopamin tak zásadním způsobem ovlivňuje naše emoce a jejich projevy. Umožňuje nám hýbat se a motivuje nás k dosažení našich tužeb a snů.  Zdravá hladina dopaminu v mozku vede k tomu, že svět vnímáme v pozitivním světle. Nízká hladina dopaminu naopak způsobuje pocity smutku, depresi, negativní myšlení a mnoho jiných emocionálních problémů.

Kdy mozek produkuje dopamin

Mozek produkuje dopamin v momentech, kdy se nám něco povedlo nebo očekáváme odměnu. Například při odškrtnutí položku ze seznamu úkolů, nalezení ztracených klíčů nebo v očekávání lajků u nové fotky na Facebooku. Dopamin nás žene dopředu a motivuje k lepším výkonům.  Dopamin má jednu nevýhodu a to, že je velmi návykový. Nutí nás chtít víc a nezastavit se za žádnou cenu. Je proto třeba umět rozpoznat, kdy využíváme dopamin k našemu prospěchu a kdy jsme naopak jeho otrokem. 

Jak putuje dopamin mozkem
Cesty dopaminu v mozku

Dopaminová závislost 

Pohled na závislost jako takovou se v průběhu času dost změnil. Když se ve 30. letech minulého století vědci poprvé začali odborně pídit po tom, co způsobuje vznik závislosti, měli za to, že člověk, u kterého se závislost vyvine, má jakési morální nedostatky, či slabou vůli a jedná tak vlastně dobrovolně. Dnes se na závislost nahlíží jako na chronické onemocnění, které mění mozek jak na strukturní, tak na funkční úrovni. Brzká intervence je proto naprosto klíčová.

Příroda vytvořila dopaminový mechanizmus jako prostředek k přežití. Když se po nějaké činnosti cítíme dobře (díky sekreci dopaminu v mozku) motivuje nás to k tomu, abychom tuto činnost opakovali. Bohužel dopamin se uvolňuje i po užití psychotropních látek a to v míře, která nám v mozku způsobí dopaminovou potopu, která když odezní nastupuje těžká deprese. Tím se narušuje homeostáza mozku a člověk se ocitá v začarovaném kruhu kdy k tomu, aby se dostal deprese potřebuje vyšší dávku drogy.

Digitální dopamin

K podobnému jevu dochází když mnohokrát za den kontrolujeme mobilní telefon, sociální sítě, emaily atd. Dostáváme tak po kapkách dávky dopaminu a vytváří se tzv. dopaminová závislost.  Neurolog Mudr. Martin Jan Stránský tvrdí, že sociální sítě ničí základy fungování společnosti a lidé jsou snáze manipulovatelní a dostávají rybu, která je předem „upravená“ o dopaminovou závislostní složku. Symbolem dopaminové závislosti na sociálních sítích je podle Mudr Stránského “LAIK”, který byl vymyšlen tak, aby působil nutkání a tím se vytváří dopaminová závislost. Tohoto poznatku se využívá při konstrukci programů a různých her, které vytváří závislostní vztah (např. uspokojení ze zpětné vazby) a poškozují kognitivní funkce mozku. Děti klíčových manažerů a majitelů těchto digitálních firem mají používání sociálních sítí zakázané!

detail několika lidí sedících vedle sebe, v ruce drží kafe a mobily

Pokud dopaminu nemáte dostatek, může to vyústit v následující problémy.

  • Častý pocit deprese, netečnost
  • Nízká fyzická nebo psychická energie
  • Problémy se soustředěním
  • Nízké libido
  • Zvýšená chuť na sladké
  • Zvýšená potřeba kofeinu
  • Neschopnost zvládat stres
  • Nespavost

Nízká hladina dopaminu může také způsobit Parkinsonovu chorobu, svalovou ztuhlost, chvění, poruchy řeči a chůze.

Dopaminový půst

Jedna z nových metod v oblasti osobního rozvoje je dopaminový půst. Při něm bychom se měli zříci činností, při kterých dochází k vyplavování dopaminu. Vynechat můžeme vyloženě škodlivé aktivity (užívání drog, hraní hazardních her nebo přejídání), také činnosti které spotřebovávají velké množství našeho času (internet, televize, sociální sítě), v extrémních případech i veškeré sociální interakce nebo provozování sportovních aktivit. Během půstu by podle jeho zastánců mělo dojít ke snížení stresu, „restartu“ mozku a zlepšení soustředění a produktivity.

Dopamin je nezbytný pro životně důležité funkce v našem mozku. Zároveň se však podílí na nezdravém a návykovém chování. Při dopaminovém půstu se nesnižuje hladina dopaminu natolik, aby docházelo k ohrožení důležitých životních funkcí. Vyřazení problematických činností a stimulantů může mít bezesporu pozitivní účinky.

Osm tipů na získání zdravé hladiny dopaminu

1. Omezte konzumaci cukru

Sladké koblihy mohou nejen kazit vaši postavu, ale také snižovat hladinu dopaminu. Je to podobné jako u drog. V dlouhodobém horizontu pravidelná spotřeba cukru ve skutečnosti mění genovou expresi a dostupnost dopaminových receptorů jak ve středním mozku, tak v čelní kůře.

nápis stop z cukru

2. Dbejte na dostatek spánku

Dostatek spánku pomáhá mozku regulovat produkci dopaminu. Za normálních okolností se produkce dopaminu řídí cirkadiálním rytmem. Ráno se hladiny dopaminu přirozeně zvyšují, což nám umožňuje probudit se a vykročit do nového dne. Ve večerních hodinách pak hladiny dopaminu klesají, aby se mozek uklidnil a připravil na spánek. Abyste podpořili přirozenou produkci dopaminu, snažte se chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu. 
Zdroj: Bloemendaal M, Froböse MI, Wegman J, et al. Neuro-CognitiveEffectsofAcute Tyrosine Administration on Reactive and Proactive Response Inhibition in HealthyOlderAdults. eNeuro. 2018;5(2):ENEURO.0035-17.2018. Published 2018 Apr 30. doi:10.1523/ENEURO.0035-17.2018

3. Snižte množství vypité kávy

Káva poskytuje dočasnou podporu dopaminu, ale výsledky jsou pouze dočasné a navíc si můžete vyvinout toleranci na kofein.

Jedna studie na potkanech ukázala, že při opakovaném vystavení kofeinu, si potkani vytvořili kofeinovou toleranci a od stimulačního přípravku nedostali žádné zvýšení serotoninu. Vhodnější alternativa kávy  je černý nebo zelený čaj.  V případě kávy se držte maximálního počtu tří šálků za den.
Zdroj:
https://science.sciencemag.org/content/191/4224/305.abstract
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/192731

4. Začněte cvičit

Studie ukázaly, že běh na páse zvyšuje produkci dopaminu v mozku a tím působí proti motorické dysfunkci.  Kromě toho bylo prokázáno, že běh pomáhá chránit dopaminergní neurony a působí proti neurotoxinům. 
Zdroj:
Volkow ND, Tomasi D, Wang GJ, et al. Evidence thatsleepdeprivationdownregulates dopamine D2R in ventralstriatum in thehuman brain. J Neurosci. 2012;32(19):6711-6717. doi:10.1523/JNEUROSCI.0045-12.2012

5. Buďte kreativní

Další možností, jak se cítit šťastně a mít v těle více dopaminu je být kreativní. Věnujte se nějakému koníčku, který vás bude opravdu bavit a bude za vámi nechávat něco hmatatelného. Můžete malovat, opravovat auta, fotografovat – zkrátka cokoliv, co vás napadne.

6. Poslouchejte hudbu

Některé studie ukázaly, že poslech oblíbené hudby zvyšuje hladinu dopaminu ve vašem těle.
Zdroj:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190124110958.htm

7. Meditujte

Výzkumy zjistily, že během meditace nebo cvičení jógy dochází ke zvýšení hladiny dopaminu a snížení pocitů úzkosti. Jakýkoliv typ meditace, ať už v sedě, v leže nebo v pohybu, tak pomáhá regulovat produkci neurotransmiterů a podporuje tak zdraví mozku.
Zdroj: 
Lin TW, Kuo YM. Exercisebenefits brain function: the monoamine connection. Brain Sci. 2013;3(1):39-53. Published 2013 Jan 11. doi:10.3390/brainsci3010039

8. Doplňky stravy, které podporují tvorbu dopaminu

Curcumin

Kurkumin je aktivní složka, která se vyskytuje v kurkuma koření. Ve studii “Antidepresivní aktivita kurkuminu: vliv na  serotoninový a dopaminový systém” bylo konstatován příznivý vliv kurkuminu na tvorbu dopaminu a serotoninu.
Zdroj:
https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-008-1300-y
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014299905006230
Galland L. The gut microbiome and the brain. J Med Food. 2014;17(12):1261-1272. doi:10.1089/jmf.2014.7000

Další informace o kurkuminu.

Ašvaganda

Ashwagandha ovlivňuje tři hlavní neurotransmitery – serotonin, GABA a dopamin. Ashwagandha je agonista GABA, což znamená, že zvyšuje produkci tohoto neurotransmiteru. Funguje na neuronových receptorech a umožňuje snadné připojení GABA. Kromě toho ashwagandha zvyšuje citlivost receptorů serotoninu v mozku. 

Kanadská studie testovala 75 lidí, kteří trpěli mírnými až závažnými úzkostnými a panickými záchvaty. Ashwagandha dramaticky zmírnil příznaky úzkosti ve skupině zvýšením hladin GABA a serotoninu v mozku. Na druhé straně skupina s placebem neměla žádné zlepšení úzkosti. 
Zdroj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21407960/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26068424/

Další informace o Ašvagandě

Šafrán

Existují závěry, že konzumace 30 mg extraktu ze šafránu denně má pozitivní účinky na pacienty s Alzheimerovou chorobou. Kromě toho složky nalezené v šafránu také vykazovaly antidepresivní účinky. Šafrán zlepšuje paměť a také přispívá ke snížení neurotoxických faktorů a k produkci vylučování dopaminu a glutamátu a ovlivňuje hladinu neurotransmiterů, jako je norepinefrin, dopamin a serotonin, snížením aktivity acetylcholinesterázy a inhibicí aktivity monoamin oxidázy v mozku.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5787996/

Další informace o šafránu

Další články související s tématem

Článek detoxikace mozku - glymfatický systém
článek šafrán - koření králů, jehož účinky potvrzuje moderní medicína
článek ovládněte svůj nervový systém
článek neurologické účinky korálovce ježatého

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

12 komentářů v “Dopamin – proč je důležitý

  1. Josephine Chapman píše:

    Normally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

  2. Pavlína píše:

    Super video,přišlo jak na objednávku😃řeším teď dost zdravotních problémů u svých blízkých a toto by nám mohlo pomoci,díky!!Já mám zkušenost s Aschwagandou,která mi jak první z mnoha vyzkoušených přípravků zabrala na úzkosti👍Díky Pavlína

  3. Menopauze píše:

    Dopamin: články jsou poučné , pro mě jsou důležité pro informaci a vybrat si ten správný produkt.

  4. Velice zajímavé a poučné. píše:

    Děkuji za zajímavý článek,hned jsem všechny tři výrobky objednala pro manžela,také děkuji p.Štěpkovi za ochotu a dárek k svátku Zdeňka.

  5. Dopamin - proč je důležitý. píše:

    Poučný a zajímavý článek, člověk se dozvídá další a další pro své zdraví a rozšíří si tak i obzor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *