Ovládněte svůj nervový systém 4.79/5 (185)

ilustrace lidského nervového systému

Dva systémy

Ta část nervové soustavy, kterou neovládáme vůlí, se nazývá autonomní nervový systém. Skládá se ze sympatických a parasympatických drah, které řídí životní funkce. Ovlivňují je vnitřní i vnější faktory jak fyzického, tak psychického původu. Obě části nervové soustavy neustále pracují proti sobě a udržují zdravou rovnováhu.

 „Boj, nebo útěk“ vs. „odpočinek a trávení“

Sympatický nervový systém

Sympatická nervová soustava se aktivuje především stresem a připravuje tělo na boj. Jinými slovy, jde o mechanismus přežití, který zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak, hladinu cukru v krvi a rozšiřuje zornice. Tomu se říká reakce „boj, nebo útěk“. Z evolučního hlediska je nezbytná, abychom dokázali rychle reagovat tváří v tvář bezprostřednímu nebezpečí, ale pokud je sympatická nervová soustava přetěžována dlouhodobým stresem, přetěžováním nebo náročnou fyzickou aktivitou, organismus se unaví a to může mít až fatální důsledky.

Parasympatický nervový systém

Parasympatický nervový systém má naopak uklidňující vliv. Snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak a zároveň podporuje trávení a vstřebávání živin. Přezdívá se mu „odpočinek a trávení“. Proto parasympatická nervová soustava převládá především během odpočinku, jídla a spánku a koordinuje reakce a regeneraci těla. A právě tuto část nervové soustavy je vhodné aktivovat pomocí dechových cvičení.

Anatomie nervové soustavy s popisky
Anatomie nervové soustavy

Bloudivý nerv

Teď se podíváme na jeden z nejdůležitějších komponentů parasympatické nervové soustavy, bloudivý nerv, nejsložitější ze všech našich nervů. Jmenuje se bloudivý, protože jeho vlákna vychází z mozkového kmene a rozpínají se do krku a horní poloviny těla a v těchto vláknech signály „bloudí“ tam a zpátky mezi tělem a mozkem. Stručně řečeno, bloudivý nerv propojuje mozek se vším od jazyku, hltanu, hlasivek, plic, srdce, žaludku a střev po různé žlázy, které vylučují enzymy a hormony ovlivňující trávení, metabolismus a mnoho dalšího.

Výrazný vliv bloudivého nervu na plíce a srdce a jeho napojení na mozek je velice zajímavé. Tato trojice, mozek-srdce-plíce, ovládá tělo a řídí mysl. Schopnost aktivovat uklidňující parasympatické dráhy nervové soustavy na povel je klíčová pro regulaci duševního stavu a stresu. Tuto část nervové soustavy běžně vůlí neovládáme, ale pokud na krátkou chvilku zadržíte dech a pak pomalu vydechnete, bloudivý nerv zareaguje navozením klidu v těle i mysli.

Posilování nervové soustavy se může vyplatit. A nejlepším nástrojem k tomu je efektivní trénink dechu. Zvládnete to i sami. Cesta vede přes nácvik dýchání, který se dá provádět prostřednictvím jógy.

Okamžité uvolnění

Uvolnění je neoddělitelně spjaté s parasympatickou částí nervové soustavy zvané „odpočinek a trávení“. Ta patří k samostatně pracující autonomní nervové soustavě, ale cíleným soustředěním na dech a pohyby bránice ji můžete výrazně ovlivnit prostřednictvím bloudivého nervu, který vede z mozku do plic, srdce a dalších orgánů.

Zkuste svůj bloudivý nerv aktivovat. Prostě velice pomalu vydechujte a hned ucítíte pokles tepové frekvence a zklidnění mysli!

Pokračujte na článek 6 dechových cvičení pro okamžité uvolnění.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

9 komentářů v “Ovládněte svůj nervový systém

 1. Martina píše:

  Potřebuji naučit kuřáky správně dýchat, aby se začalo uzdravovat jejich tělo a oni zjistili, že se jim správně dýchá lépe než s cigaretou. Děkuji Vám za užitečný článek. Martina

 2. Pingback: 7 způsobů jak snížit hladinu kortizolu | Superionherbs

 3. Jana píše:

  Je to tak, zapomínáme dýchat. Já také. Článek mě znovu na zapomenutou důležitou věc: správné dýchání. Při mém pokusu o hluboký nádech bylo nutkání na kašel a nádech jsem nedokončila. Opakováním cviku během několika dnů se dráždění ke kašli postupně vytrácelo, nyní mám k dispozici detailní návod a hlavně vysvětlení, jak to v těle funguje. Skvělé! Děkuji. Jana 65 let.

  • Luboš píše:

   Hodně poučné a hlavně to funguje. Něco o tom vím z knih. Jsem za článek moc rád. Opět jsem si techniku dýchání oživil.

 4. Ivana Hymplová píše:

  Velmi zajímavé a tato znalost může i člověku i velmi pomoci . Vědět znamená i umět s vědomostmi pracovat . V dnešní době považuji nervovou soustavu za stěžejní . Dominantně ovlivnuje chod celého organismu ! Hymplová Dékuji

  • Dýchám, dýchám a nic píše:

   Proto se asi říká….to nevydýchá ))) . Kdyby to fungovalo u všech problémů, tak je to objev roku…..

 5. Jana píše:

  Ano, je velmi důležité umět správně dýchat. Znám postupy jak dobře dýchat z jogy, na kterou docházím 10 roků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *