Kurkuma – Curcuma longa

Kurkuma nebo také indický šafrán (jak se rostlině někdy říká), je koření získávané ze sušeného a namletého oddenku kurkumovníku dlouhého (latinsky Curcuma longa). Koření žluté barvy pochází z jižní Asie. V posledních letech se velmi diskutují přínosy a negativa této rostliny. Zlatému koření, jak bývá přezdíváno, je přisuzována řada pozitivních vlivů na zdraví. Ať už je to prospěšnost pro imunitní systém, tlumení bolestí nebo třeba pomoc při trávení. Současně je ale potřeba opatrnosti, protože některým osobám by mohl způsobit problémy.

Účinky kurkumy v praxi

Kurkuma je výrazný antioxidant a pro ozdravné účely se používá přes 4000 let. Jako protizánětlivou složku ji využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ajurvéda. Obě alternativní metody na kurkumu sázejí pří terapii ran, problémech s trávením jako je nadýmání a podporování chuti k jídlu, ale také přispívá tvorbě žluči, pomáhá při jaterních problémech.

Kurkuma rozpouští krevní sraženiny, ulevuje od bolesti zubů, zad a žeber. Příznivě působí i na podporu a usměrnění toku energie. Laboratorní testování prokázalo další prospěšné vlastnosti. Vedle již zmíněných protizápalových a antioxidačních schopností této rostlině nechybí antibiotické, protikřečové, ale také třeba účinky proti censured censored.

Z dalších pozitivních vlivů bylo zjištěno působení na pokles krevního tlaku, podporování sekrece žluči, stimulování činnosti dělohy, mírnění otoků a nepřiměřených imunitních reakcí. Využívána je také při žaludečních vředech, virových a censoredch infekcích nebo ateroskleróze. Tradiční a prozatím neprokázané využití kurkumy uvádí také konzumaci při ekzémech, syndromu karpálního tunelu, cirhóze jater, žlučových kamenech (některé zdroje ale nabádají k obezřetnosti), nemocích srdce nebo censored.

namletý prášek kurkumy v misce, vedle leží celý kořen kurkumy

Kurkuma může být využita pro následující účely

Podpora imunity, hojení ran, problémy s trávením (nadýmáni, podpora chuti k jídlu), ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, podpora tvorby žluči, pomoc při jaterních problémech, rozpouštění krevních sraženin, úleva od bolesti zubů, zad a žeber, alergie, Alzheimerova choroba, kardiovaskulární onemocnění. Kurkuma je využívána jako celkově povzbuzující prostředek. Ajurvéda ji hodnotí jako mírně prohřívající, se zklidňujícími účinky, schopností dodávat výživu tkáním a podporovat oběh ve fyzickém i psychickém smyslu.

Charakteristika kurkumy

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) také bývá označována jako indický šafrán nebo zlaté koření, anglicky turmeric. Jedná se o vysokou rostlinu, která roste především v Jižní Asii a Střední Americe. Žlutý prášek, jak ho známe z pytlíčků koření, je vyroben rozemletím sušeného oddenku rostliny. Typická žlutá barva inspirovala některé kultury, které ji využívaly jako barvivo.

Obvykle kurkumu zařazujeme v kuchyni jako součást kari produktů. Kurkuma pak nachází uplatnění především v indické kuchyni, které dodává chuť, barvu i vůni. Kurkuma jako antioxidant přispívá v boji s volným radikály, které poškozují buněčné membrány a jsou schopny způsobit buněčnou smrt.

Složky kurkumy

Mletý oddenek jako přírodní drogu najdeme pod názvem Curcumae longa rhizoma. Extrahovaná látka se skládá z kurkuminů, tedy derivátů základní organické sloučeniny 1,7-bis(4-hydroxy-3-methoxyfenyl)hepta-1,6-dien-3,5-dionu v různém složení. Kromě toho se v oddenku kurkumy vyskytují i menší množství olejů a pryskyřic.

Kurkumin

Z kurkumy je cenná především hlavní aktivní složka, flavonoid kurkumin, který může prospívat lidskému zdraví. Hůře se ale vstřebává. V potravinách ho najdete jako E100, objevuje se také ale pod názvy diferuloylmethan, kurkumová žluť, turmerova žluť.

Bylo zjištěno, že by mohl přispívat ke zlepšení stavů při nemocích jako jsou alergie, ale také třeba ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, Alzheimerova choroba, kardiovaskulární onemocnění. Protože kurkumin je v kurkumě zastoupen zhruba 3 % (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044766), je tedy hůře biologicky dosažitelný. Pro účinky na zdraví je třeba používat izolovaný kurkumin a postarat se tím o to, aby se z trávicí soustavy dostal do krevního oběhu.

Původně využívaný extrakt z pepře má ale různá negativa, proto se starý způsob užívání dnes nahrazuje modernějšími metodami zpracování kurkuminu, kdy je dosaženo lepší vstřebatelnosti a přitom nepůsobí nežádoucí účinky pepřového extraktu. Kurkumin je dobře rozpustný v tucích, takže má smysl ho konzumovat s tukem. Kurkumin blokuje NF-kB (nukleární faktor kappa B), což je skupina faktorů, které ovlivňují tak významné geny pro imunitu, buněčný růst a buněčnou smrt, zánětlivou odpověď a další procesy. Předpokládá se, že NF-kB má velký význam v řadě chronických onemocnění. Activation of Transcription Factor NF-κB Is Suppressed by Curcumin (Diferuloylmethane), Sanjaya Singh a Bharat B. Aggarwal(§); Journal of Biological Chemistry, 1995 The American Society for Biochemistry and Molecular Biology, Inc.

Důležité je, že se v případě kurkuminu jedná o bioaktivní látku, která bojuje proti nepřiměřených imunitních reakcím na molekulární úrovni. A ve studiích byla i porovnávána účinnost s protizápalovými léky, z čeho vyšel kurkumin velmi dobře. Například při chronickém zánětu přední uveitidy (týká se očí). Safety and anti-inflammatory activity of curcumin: a component of tumeric (Curcuma longa), Chainani-Wu N1., J Altern Complement Med. 2003 Feb;9(1):161-8.Efficacy of curcumin in the management of chronic anterior uveitis., Lal B1, Kapoor AK, Asthana OP, Agrawal PK, Prasad R, Kumar P, Srimal RC., Phytother Res. 1999 Jun;13(4):318-22.

Neméně významné jsou také další kurkuminoidy jako Demethoxykurkumin a Bisdemethoxykurkumin, které mají podobný vliv jako kurkumin.

Prospěšnost kurkumy pro zdraví

Na základě množství různých studií bylo zjištěno, že kurkuma má poměrně příznivý vliv na organismus. Kurkumin vyniká nejen antioxidačními účinky, byly zjištěny i censored a účinky proti censured censored. Dokáže snižovat hladinu cholesterolu. Bezpečný je v nižších dávkách. Vyšší dávky kurkuminu mohou způsobovat zdravotní komplikace. Protože podporuje vylučování žluči, může negativně působit při žlučových kamenech a při větších jaterních poruchách. Opatrné by měly být i osoby s problémy poruch srážlivosti krve.

Obezřetnost se doporučuje i u žen, které mají problémy s početím nebo při samotném těhotenství. Kurkuma totiž může způsobit kontrakce. Uvádí se, že v malých dávkách by měl být kurkumin nejspíše bezpečný. Vědci z Monash University došli k závěru, že gram kurkuminu denně prospívá zdraví. (Science Daily.com Spice up your memory: Just one gram of turmeric a day could boost memory) V každém případě, pokud berete léky, při těhotenství a podobně, je třeba užívání vyšších dávek (třeba v podobě potravinového doplňku) konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Protizánětlivost kurkumy

Mezi jedno z hlavních využití kurkumy patří jejímu censoredmu působení. Předpokládá se, že nízký stupeň chronického zánětu má význam prakticky v každé chronické západní nemoci jako je zhoubné censored, Alzheimerova choroba, nemoci srdce a různé degenerativní stavy. Z tohoto důvodu má význam vše, co by mohlo řešit chronické záněty, působit preventivně nebo je léčit. A kurkuma by mohla být takovým produktem. Inflammation and cancer, Coussens LM1, Werb Z., Nature. 2002 Dec 19-26;420(6917):860-7.

Artritida

Americká Arthritis Foundation uvádí několik studií, ze kterých vyplývá, že kurkuma snižuje zánět. Protizánětlivá schopnost kurkumy může snížit bolest, kterou cítí v kloubech lidé s artritidou. V těchto případech uvádí nadace užívání kapslí o objemu 400-600 mg až třikrát denně, což může přinést úlevu od zánětu. Byla zkoumána například podobnost s Ibuprofenem u lidí, kteří měli artritidu v kolenou. V případě této studie lidé konzumovali denně 800 mg kurkumy v kapslích. Kurkuma může pomoci nemocným s osteoartrózou, protože snižuje zánět. Právě ke snižování nepřiměřených imunitních reakcí byla tato rostlina využívána léčiteli v Indii již před tisíci lety.

Funkce jater

Kurkuma je v hledáčku také s ohledem na své antioxidační schopnosti. Vědci se domnívají, že tyto účinky jsou tak silné, že kurkumin může díky své chemické struktuře neutralizovat volné radikály a tím i zastavit poškozování jater škodlivými toxiny. To by mohlo být dobrou zprávou pro lidi, kteří užívají silné léky na cukrovku, případně na jiné zdravotní stavy, při kterých hraje roli poškození jater při dlouhodobém užívání. Antioxidant and anti-inflammatory properties of curcumin. Menon VP1, Sudheer AR., Adv Exp Med Biol. 2007;595:105-25.

Kurkumin také zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů. Takto bojuje proti volným radikálům. Zablokuje je přímo, a pak stimuluje vlastní antioxidační mechanismy organismu. Curcumin induces glutathione biosynthesis and inhibits NF-kappaB activation and interleukin-8 release in alveolar epithelial cells: mechanism of free radical scavenging activity. Biswas SK1, McClure D, Jimenez LA, Megson IL, Rahman I., Antioxid Redox Signal. 2005 Jan-Feb;7(1-2):32-41.

Trávicí soustava

Kurkuma v jídle prospívá nejen chuti, ale také podporuje trávení. Díky antioxidačním a protizápalovým vlastnostem může přispívat ke zdravému zažívání. Této skutečnosti se už dlouho využívá v ayurvédské medicíně. Nyní se i západní medicína zabývá zkoumáním, jak může kurkuma pomáhat při zánětu střev a podpoře trávení. Je také zkoumán vliv kurkumy na terapii syndromu dráždivého střeva. Neznamená to ale, že se kurkuma dá konzumovat v jakémkoliv množství.

Stejné látky v kurkumě, které přispívají k dobrému trávení, mohou způsobit podráždění, když je budete konzumovat ve velkém množství. Proto museli někteří účastníci studií přestat s užíváním kurkumy, protože to mělo negativní vliv na trávení. Kurkuma stimuluje žaludek, aby vytvářel více žaludeční kyseliny. Právě tento fakt může některým pomoci a někomu spíše uškodit. Proto je třeba dávat si pozor na konzumování většího množství kurkumy. Autoři studie US American, uveřejněné v roce 2014 v USA National Library of Medicine dospěli k závěru, že kurkumin má velký potenciál pro terapii onemocnění trávicího traktu.

Zvláštní účinnost kurkuminu je prokázána při terapii zánětlivých procesů v gastrointestinálním traktu jako v zánětu žaludečního sliznice. Účinnost zahrnuje také terapii jaterní fibrózy. Původní problém nízké biologické dostupnosti a distribuce v těle se nyní daří řešit. Proto je kurkumin považován za jeden z nejslibnějších přípravků proterapii onemocnění trávicího traktu a dalších onemocnění, jako jsou některé zhoubné choroby. Efficacy of turmeric in the treatment of digestive disorders: a systematic review and meta-analysis protocol, Kednapa Thavorn, Muhammad M Mamdani, Sharon E Straus, Syst Rev. 2014; 3: 71., 10.1186/2046-4053-3-71

Protože kurkumin stimuluje tvorbu žluči v žlučníku, může pomoci při trávení. Německá Kommission E, skupina odborníků, která posuzuje a určuje bezpečnost bylinek pro předepisování, podporuje kurkumu pro terapii různých potíží s trávením. Může se jednat o poruchy trávení, nadýmání, plynů a dyspepsie. Může prospět i pacientům se zánětlivými stavy, jako je ulcerózní kolitida.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění zažívacího traktu, kde příznaky mají tendenci přicházet a odcházet. Kurkuma může pomoci osobám s ulcerózní kolitidou zůstat v bezpříznakovém stavu. V jedné dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii lidé, jejichž ulcerózní kolitida přinesla dočasnou úlevu, užívali buď kurkumin nebo placebo spolu s konvenční terapií po dobu 6 měsíců. Ti, kteří užívali kurkumin, měli návrat příznaků mnohem nižší než ti, kteří brali placebo.

Kurkuma v souvislosti s činností mozku

Zjistilo se, že neurony jsou schopny vytvářet nová spojení, ale v určitých oblastech mozku se mohou také množit a zvyšovat počet. Důležitou roli přitom hraje růstový hormon Brain Derived Neurotrophic Factor (BDNF), který funguje v mozku. Brain-derived Neurotrophic Factor, DEVIN K. BINDER, HELEN E. SCHARFMAN, Growth Factors. 2004 Sep; 22(3): 123–131.doi: 10.1080/08977190410001723308

Řada běžných poruch mozku se spojuje s poklesem hladiny tohoto hormonu. Jedná se třeba o deprese a Alzheimerovu chorobu. Zjistilo se, že kurkumin se může postarat o růst hladiny BDNF v mozku a bojovat proti různým degenerativním procesům právě v tomto orgánu. Curcumin reverses the effects of chronic stress on behavior, the HPA axis, BDNF expression and phosphorylation of CREBlYingXu, BaoshanKu, LuTie, HaiyanYao, WengaoJiang, XingMa, XuejunLi, Sciencedirect.com

Čímž by se dalo zpozdit nebo zvrátit mnoho onemocnění mozku a pokles mozkové funkce v souvislosti s věkem. Curcumin Enhances Neurogenesis and Cognition in Aged Rats: Implications for Transcriptional Interactions Related to Growth and Synaptic PlasticitySuzhen Dong , Qingwen Zeng , E. Siobhan Mitchell, Jin Xiu, Yale Duan, Chunxia Li, Jyoti K. Tiwari, Yinghe Hu, Xiaohua Cao , Zheng Zhao, 2012, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0031211

Kurkuma a Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě a hlavní příčinou demence. Protože pro tuto nemoc není žádná dobrá terapie, je důležité bojovat především proti jejímu vzniku. Je známo, že v Alzheimerově nemoci hrají důležitou roli zánět a oxidační poškození a kurkumin působí proti oběma těmto faktorům. Mezi hlavní rysy Alzheimerovy choroby patří vznik bílkovinných spletitých látek s názvem amyloidní plaky. Studie ukazují, že kurkumin může pomoci odstranit tyto plaky. Curcuminoids enhance amyloid-beta uptake by macrophages of Alzheimer’s disease patients.Zhang L1, Fiala M, Cashman J, Sayre J, Espinosa A, Mahanian M, Zaghi J, Badmaev V, Graves MC, Bernard G, Rosenthal M., J Alzheimers Dis. 2006 Sep;10(1):1-7.

Bylo by ale třeba ještě dalšího zkoumání a potvrzení, jestli kurkumin skutečně může zpomalit nebo zvrátit vývoj Alzheimerovy choroby.

Vliv kurkumy na krevní systém

Kurkuma má čistící vlastnosti, které také podporují krvácení, ačkoliv zatím není zcela jasné, proč tomu tak je. V souvislosti s fungováním kurkumy v krvi nejspíš dochází ke snižování hladiny cholesterolu.

Cukrovka a kurkuma

S. Chuengsamarn se svým kolektivem uveřejnil v roce 2012 studii na pacientech s prediabetem. V příštích 9 měsících došlo u 19 pacientů s placebem ke změně na diabetes mellitus 2. typu. Naopak u skupiny, která dostávala kapsle 250 mg kurkuminoidu při dávkách 3 kapsle 2x denně, ke zhoršení stavu nedošlo. Studie se účastnilo 240 pacientů, dokončilo jich ji 201. Curcumin Extract for Prevention of Type 2 Diabetes, Somlak Chuengsamarn, MD, Suthee Rattanamongkolgul, MD, Rataya Luechapudiporn, PHD, Chada Phisalaphong, PHD and Siwanon Jirawatnotai, PHD; Corresponding author: Somlak Chuengsamarn, Diabetes Care 2012 Nov; 35(11): 2121-2127.

Činnost srdce, srdeční choroba

Studie naznačují, že kurkuma může pomoci předejít ateroskleróze, nárůstu plaku, který může blokovat tepny a být tak příčinou infarktu nebo mrtvice. Ve studiích na zvířatech extrakt z kurkumy způsoboval pokles hladiny cholesterolu. Srdeční choroby jsou velmi komplikované a souvisí s nimi řada věcí. Kurkumin snižuje záněty a oxidaci, které se spolupodílejí na nemocích srdce.

Za hlavní výhodu kurkuminu, pokud jde o srdeční onemocnění, se považuje zlepšení funkce endothelu, což je výstelka cév. Endotelová dysfunkce je hlavním příčinou srdečního onemocnění. Endotel není schopen regulovat krevní tlak, krevní srážlivost a různé další faktory. Některé studie napovídají, že právě kurkumin by mohl zlepšovat funkce endotelu. V jedné studii bylo 121 pacientů, kteří podstupovali operaci bypassu koronární arterie.

Testující konzumovali náhodný výběr placeba nebo 4 gramy kurkuminu denně, několik dní před a po operaci. Skupina s kurkuminem měla o 65 % snížené riziko srdečního záchvatu. Effects of curcuminoids on frequency of acute myocardial infarction after coronary artery bypass grafting, Wongcharoen W1, Jai-Aue S, Phrommintikul A, Nawarawong W, Woragidpoonpol S, Tepsuwan T, Sukonthasarn A, Apaijai N, Chattipakorn N., Am J Cardiol. 2012 Jul 1;110(1):40-4. doi: 10.1016/j.amjcard.2012.02.043. Epub 2012 Apr 3.

Další účinky kurkumy

Bakteriální a censored infekce

Studie na zvířatech naznačují, že kurkuma může zabíjet bakterie, viry, houby a parazity. Rozsáhlé preventivní účinky kurkuminu proti různým virovým patogenům dávají možnost tuto sloučeninu označit jako kandidáta na antivirovou látku při vývoji nových antivirotik z přírodních zdrojů proti citlivým patogenům. Je ale potřeba další zkoumání. A Review on Antibacterial, Antiviral, and Antifungal Activity of Curcumin, Soheil Zorofchian Moghadamtousi, 1 Habsah Abdul Kadir, 1 Pouya Hassandarvish, 2 Hassan Tajik, 3 Sazaly Abubakar, 2and Keivan Zandi, Biomed Res Int. 2014; 2014: 186864.

Vědci ze Zdravotnického centra Univerzity v Marylandu se domnívají, že kurkuma by mohla mírnit předmenstruační symptomy. Alespoň to naznačují údaje z několika studií, bylo by ale potřeba další zkoumání.

Shrnutí poznatků ke kurkumě

Kurkuma může pomoci s trávicími potížemi, se záněty. Důležité jsou ale také třeba její antioxidační schopnosti. Zdravotnické centrum Univerzity v Marylandu množství kurkumy v potravinách považuje za bezpečné a malé množství přidávané do jídla by nemělo představovat problém.

Přes řadu pozitivních účinků je třeba při vyhledávání kurkumy obezřetnosti. Kvůli některým z vedlejších účinků, je třeba zkonzultovat případné užívání předem s lékařem. Obzvláště se jedná o osoby s cukrovkou, žlučovými kameny, léky na předpis. Opatrné by ale také měly být těhotné nebo kojící ženy (s ohledem na krvácivé účinky).