Kurkuma – Curcuma longa

Kurkuma nebo také indický šafrán (jak se rostlině někdy říká), je koření získávané ze sušeného a namletého oddenku kurkumovníku dlouhého (latinsky Curcuma longa). Koření žluté barvy pochází z jižní Asie. V posledních letech se velmi diskutují přínosy a negativa této rostliny. Zlatému koření, jak bývá přezdíváno, je přisuzována řada pozitivních vlivů na zdraví. Ať už je to prospěšnost pro imunitní systém, kontrolu zánětlivých reakcí, normální funkci jater nebo třeba pomoc při trávení. Současně je ale potřeba opatrnosti, protože některým osobám by mohl způsobit problémy.

Účinky kurkumy v praxi

Kurkuma je výrazný antioxidant a pro ozdravné účely se používá přes 4000 let. Jako protizánětlivou složku ji využívá nejen tradiční čínská medicína, ale i ajurvéda. Příznivě působí i na podporu a usměrnění toku energie. Laboratorní testování prokázalo další prospěšné vlastnosti. Vedle již zmíněných protizápalových a antioxidačních schopností této rostlině nechybí vlastnosti podporující normální stav pokožky, normální funkce dýchacího systému, normální funkce jater a podpora normálního stavu kostí a kloubů.

namletý prášek kurkumy v misce, vedle leží celý kořen kurkumy

Charakteristika kurkumy

Kurkuma dlouhá (Curcuma longa) také bývá označována jako indický šafrán nebo zlaté koření, anglicky turmeric. Jedná se o vysokou rostlinu, která roste především v Jižní Asii a Střední Americe. Žlutý prášek, jak ho známe z pytlíčků koření, je vyroben rozemletím sušeného oddenku rostliny. Typická žlutá barva inspirovala některé kultury, které ji využívaly jako barvivo.

Obvykle kurkumu zařazujeme v kuchyni jako součást kari produktů. Kurkuma pak nachází uplatnění především v indické kuchyni, které dodává chuť, barvu i vůni. Kurkuma jako antioxidant přispívá v boji s volným radikály, které poškozují buněčné membrány a jsou schopny způsobit buněčnou smrt.

Složky kurkumy

Mletý oddenek jako přírodní drogu najdeme pod názvem Curcumae longa rhizoma. Extrahovaná látka se skládá z kurkuminů, tedy derivátů základní organické sloučeniny 1,7-bis(4-hydroxy-3-methoxyfenyl)hepta-1,6-dien-3,5-dionu v různém složení. Kromě toho se v oddenku kurkumy vyskytují i menší množství olejů a pryskyřic.

Kurkumin

Z kurkumy je cenná především hlavní aktivní složka, flavonoid kurkumin, který může prospívat lidskému zdraví. Hůře se ale vstřebává. V potravinách ho najdete jako E100, objevuje se také ale pod názvy diferuloylmethan, kurkumová žluť, turmerova žluť.

Protože kurkumin je v kurkumě zastoupen zhruba 3 % (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044766), je tedy hůře biologicky dosažitelný. Pro účinky na zdraví je třeba používat izolovaný kurkumin a postarat se tím o to, aby se z trávicí soustavy dostal do krevního oběhu.

Původně využívaný extrakt z pepře má ale různá negativa, proto se starý způsob užívání dnes nahrazuje modernějšími metodami zpracování kurkuminu, kdy je dosaženo lepší vstřebatelnosti a přitom nepůsobí nežádoucí účinky pepřového extraktu. Kurkumin je dobře rozpustný v tucích, takže má smysl ho konzumovat s tukem. Kurkumin blokuje NF-kB (nukleární faktor kappa B), což je skupina faktorů, které ovlivňují tak významné geny pro imunitu, buněčný růst a buněčnou smrt, zánětlivou odpověď a další procesy. Předpokládá se, že NF-kB má velký význam v řadě chronických onemocnění. Activation of Transcription Factor NF-κB Is Suppressed by Curcumin (Diferuloylmethane), Sanjaya Singh a Bharat B. Aggarwal(§); Journal of Biological Chemistry, 1995 The American Society for Biochemistry and Molecular Biology, Inc.

Důležité je, že se v případě kurkuminu jedná o bioaktivní látku, která bojuje proti nepřiměřených imunitních reakcím na molekulární úrovni. A ve studiích byla i porovnávána účinnost s protizápalovými léky, z čeho vyšel kurkumin velmi dobře. Safety and anti-inflammatory activity of curcumin: a component of tumeric (Curcuma longa), Chainani-Wu N1., J Altern Complement Med. 2003 Feb;9(1):161-8.Efficacy of curcumin in the management of chronic anterior uveitis., Lal B1, Kapoor AK, Asthana OP, Agrawal PK, Prasad R, Kumar P, Srimal RC., Phytother Res. 1999 Jun;13(4):318-22.

Neméně významné jsou také další kurkuminoidy jako Demethoxykurkumin a Bisdemethoxykurkumin, které mají podobný vliv jako kurkumin.

Prospěšnost kurkumy pro zdraví

Na základě množství různých studií bylo zjištěno, že kurkuma má poměrně příznivý vliv na organismus. Bezpečný je v nižších dávkách. Vyšší dávky kurkuminu mohou způsobovat zdravotní komplikace. Protože podporuje vylučování žluči, může negativně působit při žlučových kamenech a při větších jaterních poruchách. Opatrné by měly být i osoby s problémy poruch srážlivosti krve.

Obezřetnost se doporučuje i u žen, které mají problémy s početím nebo při samotném těhotenství. Kurkuma totiž může způsobit kontrakce. Uvádí se, že v malých dávkách by měl být kurkumin nejspíše bezpečný. Vědci z Monash University došli k závěru, že gram kurkuminu denně prospívá zdraví. (Science Daily.com Spice up your memory: Just one gram of turmeric a day could boost memory) V každém případě, pokud berete léky, při těhotenství a podobně, je třeba užívání vyšších dávek (třeba v podobě potravinového doplňku) konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Protizánětlivost kurkumy

Mezi jedno z hlavních využití kurkumy patří jejímu protizánětlivému působení. Předpokládá se, že nízký stupeň chronického zánětu má význam prakticky v každé chronické západní nemoci. Z tohoto důvodu má význam vše, co by mohlo řešit chronické záněty. A kurkuma by mohla být takovým produktem. Inflammation and cancer, Coussens LM1, Werb Z., Nature. 2002 Dec 19-26;420(6917):860-7.

Artritida

Americká Arthritis Foundation uvádí několik studií, ze kterých vyplývá, že kurkuma snižuje zánět. Protizánětlivá schopnost kurkumy může snížit bolest, kterou cítí v kloubech lidé s artritidou. V těchto případech uvádí nadace užívání kapslí o objemu 400-600 mg až třikrát denně, což může přinést úlevu od zánětu. Byla zkoumána například podobnost s Ibuprofenem u lidí, kteří měli artritidu v kolenou. V případě této studie lidé konzumovali denně 800 mg kurkumy v kapslích. Kurkuma může pomoci nemocným s osteoartrózou, protože snižuje zánět. Právě ke snižování nepřiměřených imunitních reakcí byla tato rostlina využívána léčiteli v Indii již před tisíci lety.

Přispívá k normální funkci jater

Kurkuma je v hledáčku také s ohledem na své antioxidační schopnosti. Vědci se domnívají, že kurkumin může díky své chemické struktuře neutralizovat volné radikály a tím i zastavit poškozování jater škodlivými toxiny. Antioxidant and anti-inflammatory properties of curcumin. Menon VP1, Sudheer AR., Adv Exp Med Biol. 2007;595:105-25.

Kurkumin také zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů. Takto bojuje proti volným radikálům. Zablokuje je přímo, a pak stimuluje vlastní antioxidační mechanismy organismu. Curcumin induces glutathione biosynthesis and inhibits NF-kappaB activation and interleukin-8 release in alveolar epithelial cells: mechanism of free radical scavenging activity. Biswas SK1, McClure D, Jimenez LA, Megson IL, Rahman I., Antioxid Redox Signal. 2005 Jan-Feb;7(1-2):32-41.

Trávicí soustava

Zvláštní pozornost je věnováno kurkuminu při zánětlivých procesech v gastrointestinálním traktu Efficacy of turmeric in the treatment of digestive disorders: a systematic review and meta-analysis protocol, Kednapa Thavorn, Muhammad M Mamdani, Sharon E Straus, Syst Rev. 2014; 3: 71., 10.1186/2046-4053-3-71

Kurkuma v souvislosti s činností mozku

Zjistilo se, že neurony jsou schopny vytvářet nová spojení, ale v určitých oblastech mozku se mohou také množit a zvyšovat počet. Důležitou roli přitom hraje růstový hormon Brain Derived Neurotrophic Factor (BDNF), který funguje v mozku. Brain-derived Neurotrophic Factor, DEVIN K. BINDER, HELEN E. SCHARFMAN, Growth Factors. 2004 Sep; 22(3): 123–131.doi: 10.1080/08977190410001723308

Řada běžných poruch mozku se spojuje s poklesem hladiny tohoto hormonu. Jedná se třeba o deprese a Alzheimerovu chorobu. Zjistilo se, že kurkumin se může postarat o růst hladiny BDNF v mozku a přispívat k duševní rovnováze.. Curcumin reverses the effects of chronic stress on behavior, the HPA axis, BDNF expression and phosphorylation of CREBlYingXu, BaoshanKu, LuTie, HaiyanYao, WengaoJiang, XingMa, XuejunLi, Sciencedirect.com

Čímž by se dalo zpozdit pokles mozkové funkce v souvislosti s věkem. Curcumin Enhances Neurogenesis and Cognition in Aged Rats: Implications for Transcriptional Interactions Related to Growth and Synaptic PlasticitySuzhen Dong , Qingwen Zeng , E. Siobhan Mitchell, Jin Xiu, Yale Duan, Chunxia Li, Jyoti K. Tiwari, Yinghe Hu, Xiaohua Cao , Zheng Zhao, 2012, https://doi.org/10.1371/journal.pone.0031211

Bylo by ale třeba ještě dalšího zkoumání a potvrzení, jestli kurkumin skutečně může zpomalit nebo zvrátit vývoj těchto degenerativních procesů.

Normální činnost kardiovaskulárního systému

Studie naznačují, že kurkuma může pomoci normální činnosti srdečně cevního systému. Srdeční choroby jsou velmi komplikované a souvisí s nimi řada věcí. Kurkumin snižuje záněty a oxidaci, které se mohou spolupodílet na nemocích srdce.

Effects of curcuminoids on frequency of acute myocardial infarction after coronary artery bypass grafting, Wongcharoen W1, Jai-Aue S, Phrommintikul A, Nawarawong W, Woragidpoonpol S, Tepsuwan T, Sukonthasarn A, Apaijai N, Chattipakorn N., Am J Cardiol. 2012 Jul 1;110(1):40-4. doi: 10.1016/j.amjcard.2012.02.043. Epub 2012 Apr 3.

Shrnutí poznatků ke kurkumě

Kurkuma může přispět normálnímu stavu kloubů, se záněty, duševní rovnováhou, normální funkcí dýchacího sytému, normální činnosti jater a neméně důležité jsou ale také třeba její antioxidační schopnosti. Zdravotnické centrum Univerzity v Marylandu množství kurkumy v potravinách považuje za bezpečné a malé množství přidávané do jídla by nemělo představovat problém.

Přes řadu pozitivních účinků je třeba při vyhledávání kurkumy obezřetnosti. Kvůli některým z vedlejších účinků, je třeba zkonzultovat případné užívání předem s lékařem. Obzvláště se jedná o osoby s cukrovkou, žlučovými kameny, léky na předpis. Opatrné by ale také měly být těhotné nebo kojící ženy (s ohledem na krvácivé účinky).