Kardiovaskulární problémy – nemoci srdce a cév

Kardiovaskulární problémy jsou takové, které souvisí se srdcem a cévami a jsou řazeny mezi civilizační nemoci. Zahrnují především nemoci charakterizované aterosklerotickými změnami jako je třeba ischemická choroba srdeční.

Mezi kardiovaskulární problémy patří ischemická choroba srdeční (dochází k nedokrvení srdce); onemocnění periferních tepen, hluboké žilní trombózy, plicní embolie nebo také vrozené srdeční vady, záněty žil, chronická žilní nedostatečnost. Při vzniku kardiovaskulárních problémů hrají roli také genetické předpoklady a oslabení organismu.

kardiovaskulární problémyPříznaky kardiovaskulárních chorob

Někdy probíhají kardiovaskulární onemocnění dlouho víceméně bez příznaků. Rizika představuje nezdravá výživa, nedostatek pohybu, z toho vyplývající nadváha a obezita, zvýšený krevní tlak, zvýšená hladina tuků v krvi a zvýšená hladina glukózy v krvi. Také stres znamená riziko pro nástup kardiovaskulárních problémů.

Srdeční infarkt doprovází především nepříjemné pocity uprostřed hrudníku, dále také bolest rukou, levého ramene, lokte. Většinou nechybí problémy s dechem, nevolnost nebo zvracení. Občas se přidávají bolesti čelistí nebo zad.

Při mozkové mrtvici se projevuje náhlá necitlivost ruky, nohy nebo obličeje. Člověk má problémy s řečí a zrakem, je zmatený, těžko chodí, trpí nerovnováhou, závratěmi. Hlava bolí bez příčiny, dochází ke ztrátě vědomí.

Mezi příznaky cévních nemocí patří otoky, snížený nebo zvýšený krevní tlak, bolesti, barevné změny kůže.

Kardiovaskulární problémy – prevence

Prevenci kardiovaskulárních chorob představuje především zdravá pestrá strava. Především je třeba se zaměřit na množství a druh tuků (hlavně s nenasycenými mastnými kyselinami – z mořských ryb, rostlinných olejů), příjem potravin s nízkou energetickou hodnotou, dostatek vitamínů, vlákniny a antioxidantů hlavně prostřednictvím ovoce a zeleniny. Důležitý je dostatek vhodného pohybu, alespoň 30 minut denně.

Absolutně nevhodné je kouření. Vyvarovat se je třeba trans-nasycených mastných kyselin (třeba v některých ztužených tucích, průmyslově vyrobených sušenkách, rohlících s těmito tuky) a rafinovaného cukru.

Dále je zapotřebí hlídat hladinu cholesterolu a tlaku. Alkohol v přiměřené míře neškodí. Při kardiovaskulárních problémech je třeba také pečovat o psychiku a zabránit depresi nebo ji co nejdříve začít řešit.

Zdroj https://www.med.muni.cz/centrumprevence/informace-pro-vas/rizika-nemoci/6-priciny-kardiovaskularnich-onemocneni.html https://cs.wikipedia.org/wiki/Kardiovaskul%C3%A1rn%C3%AD_onemocn%C4%9Bn%C3%AD

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem