Zánětlivé onemocnění střev, Crohnova choroba

Zánětlivé onemocnění střev mají řadu příčin a ovlivňuje je mnoho faktorů, někdy ani nejsou zcela jasné – jako je tomu třeba u Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy.

Příčiny

Zánětlivá onemocnění střev nejsou až tak ojedinělé nemoci, jak by se mohlo stát. Působí na ně kromě dědičnosti také stáří člověka. Mezi další příčiny patří špatné stravovací zvyky, dochází pak ke zhoršení fungování trávicí soustavy. Poměrně časté jsou také záněty střev, kde mezi původce patří bakterie, viry, chlamydie nebo třeba parazité.  

zánětlivé onemocnění střev

K příčinám zánětlivých onemocnění střev se řadí i alergické reakce nebo psychické faktory a především kouření. Vedle toho existují nespecifické (idiopatické) záněty střev jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Není totiž zcela jasné, co je přesnou příčinou těchto nemocí. Odborníci se domnívají, že se především jedná o nadměrnou odpověď imunitního systému, výskyt bakterií, ale také o chybějící vlákninu, nadbytek cukrů v těle.

Příznaky zánětlivých onemocnění střev

Tyto příznaky jsou velmi podobné potížím trávicí soustavy. Často se objevují bolesti břicha, nevolnost, průjem nebo častá stolice, mohou vzniknout i vředy. Pacient ztrácí chuť k jídlu a často se objevuje teplota. V určitých případech provázejí záněty střev také hleny nebo sytě červená krev ve stolici.

Terapie zánětlivých onemocnění střev

Při terapii těchto onemocnění se vždy postupuje podle příslušné choroby. Liší se v závislosti na jejím druhu. Všeobecně platí, že se podporuje imunitní systém, dodržuje odpovídající dieta. Případně pacient dostává léky. Při zvažované nadměrné reakci imunitního systému je vhodné zaměřit se na mírnění funkce imunitního systému, což umožňují například některé druhy hub.

Prevence

Při střev zánětech je důležité dobře dodržovat osobní hygienu, základem jsou důkladně omyté ruce. Prevencí zánětlivých onemocnění střev je péče o silný imunitní systém. Důležitý je pestrý jídelníček, ve kterém nebude chybět dostatek zeleniny a ovoce a další potraviny, které jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerální látky. Velký význam má také dostatečný pitný režim, který obsahuje nejlépe kohoutkovou vodu. Pokud je zapotřebí, lze imunitní systém podpořit přírodními látkami. Nevhodná je konzumace alkoholu a kouření. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=prujem-pricinyhttp://www.ordinace.cz/clanek/muzeme-se-zdravou-stravou-vyvarovat-strevnich-zanetu/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem