Cordyceps – co pro vás může udělat tato houba 4.5/5 (6)

Cordyceps - využití u seniorů - fotografie dovádějících seniorů na kole

Kouzelná houba: Co pro vás může udělat houba Cordyceps

Cordyceps je podivně vyhlížející houba s bizarním příběhem a prapodivným jménem, ale nezavrhujte ji, aniž byste si přečetli tohle! Když se nad tím zamyslíte, energie je snad ta nejcennější komodita na planetě. Lidé zacházejí až do extrémů, aby zajistili, že budou mít její nadbytek po ruce, ať už pro pohánění ekonomiky, vozidel nebo samotných lidí. Jen zvažte, co všechno uděláte, abyste si obstarali svou ranní kávu nebo povzbuzovač před tréninkem. A čeho jste schopní dosáhnout, když je zkonzumujete. Ale zatímco naše složité moderní životy spotřebovávají energii, zdroje této energie jsou často věci prastaré a prvotní – vezměte si vítr, slunce, uhlí nebo ropu. Výrobci sportovních doplňků stravy mají často sklony uchylovat se k prastarým blahodárným tradicím. Aby nalezli další výborný přípravek na podporu výkonu. Jedním takovým objevem je houba cordyceps. Cordyceps se v čínské medicíně používal po staletí navzdory tomu, že je jeho sklizeň nesmírně obtížná. Konec konců se běžně nachází na povrchu housenek žijících ve vysoké nadmořské výšce což vedlo k jeho pojmenování „housenice“. Po většinu 20. století to byla vysoce ceněná, drahá a tajemná funkční potravina. Když se však nyní objevilo několik ostře sledovaných úspěchů a byl vyvinut efektivní způsob. Jak housenici pěstovat, získává si fanoušky po celém světě. Tady je několik přesvědčivých důvodů, proč by měli všichni sportovci a lidé pod silnou zátěží, zvážit doplnění stravy o tuto účinnou houbu.

1) Cordyceps zvyšuje hladinu ATP

Adenosintrifosfát (ATP) je energetická měna vašich svalů. Je to také palivo první volby pro jakékoli krátké, prudké činnosti, jako skoky a sprinty. Jednou z aktivních látek cordycepsu je adenosin, nukleová kyselina, která je stěžejní složkou ATP. Podle studie, kterou v roce 2007 provedla hongkongská Univerzita vědy a techniky, může cordyceps výrazně podpořit schopnost organismu vytvářet ATP. Což může pomoci komukoli od starších osob, které chtějí zůstat aktivní, po elitní světové závodníky.(1) cordyceps-weightliting Co to znamená pro sportovce? Část důvodu, proč vám během série dojde energie, je to, že vaše tělo nedokáže vytvářet dostatek ATP, aby drželo krok s nároky, které na něj kladete. Zvýšením tvorby ATP může cordyceps prodloužit dobu, po kterou můžete zvedat velké váhy. To znamená více osobních rekordů a také výraznější růst díky větší stimulaci svalů.

2) Cordyceps může pomáhat zvednout hladinu mužského pohlavního hormonu (MPH)

Není tajemstvím, že hormon mph je klíčový pro podporu maximálního růstu svalů. Hrstka studií na zvířatech prokázala, že Cordyceps zvedá hladinu mpj stimulací tělu přirozené továrny na mph (Leydigových buněk ve varlatech). (2) Starověcí Číňané to dobře věděli, i když přesné anatomické dráhy ještě nebyly odhaleny ani pojmenovány. Cordyceps se běžně používá pro terapii sexuálních dysfunkcí a také na podporu energie. Dnes nám mnoho studií ukazuje, že tyto dva problémy jdou ruku v ruce. (3) Vyšší hladina mph zvyšuje schopnost nabírat svalovou hmotu, ale také u mnoha chlapů zlepšuje pocit zdraví a zvyšuje reprodukční schopnost. (4)

3) Cordyceps zlepšuje využití kyslíku

To je komplikované vyjádření toho, že tato houba má potenciál zmírnit vaše utrpení v boji při snižování tělesného tuku. Pokud je vaší prioritou výkon, může vám také pomoci. Však se zeptejte čínských olympijských atletek Wang Junxia, Qu Junxia a Zhang Linli, které rozdrtily pět světových rekordů v běhu na olympiádě v roce 1993. Rozhodčí byli podezíraví, ale sportovkyně prošly všemi testy na léky. Jejich tajemstvím, podle jejich slov, byl extrakt z cordycepsu. V posledním desetiletí potvrdila pozitivní účinky této houby na výkonnost nejedna čínská studie. Jedna vydaná v roce 2004 v časopise Medicine and Science in Sports and Exercise zjistila, že cordyceps u sportovců zlepšil využití kyslíku až o 50 procent. (5) cordyceps-running Jiná studie vydaná v tomtéž časopise v roce 1999 zjistila, že starší pacienti užívající cordyceps pociťovali devítiprocentní nárůst v aerobní výkonnosti. (6) Několik studií také prokázalo, že užívání doplňků z cordycepsu může snížit srdeční frekvenci, což vysvětluje, proč lidé udávají, že jsou při braní tohoto doplňku schopní trénovat více po delší dobu. Jiná studie vydaná v roce 1999 v časopise Journal of Alternative Complementary Medicine také poukázala na dlouhodobé kardiovaskulární zdravotní přínosy cordycepsu a naznačila, že může snížit celkovou hladinu cholesterolu o 10–20 procent a zvýšit HDL o čtvrtinu. (7)

4) Cordyceps zvedá vnímanou úroveň energie

Pastevci ve starověkém Tibetu si údajně všimli, že jejich jaci mají více energie, když se napasou houby cordyceps. To pomohlo houbě vytvořit pověst efektivního stimulantu, kterou si nese až dodnes. Konzumenti říkají, že v podobě doplňku stravy dodává cordyceps povzbuzení podobné jako kofein, ale bez vedlejších účinků, jako je chvění nebo neschopnost usnout o několik hodin později. Jedním z důvodů je, že cordyceps se váže na stejné receptory jako kofein, a tak přináší znatelný pocit většího množství energie. To je jeden důvod, proč je v Číně oblíbený jako doplněk proti stárnutí. Jedna studie z této země v roce 1993 zjistila, že úžasných 92 procent starších pacientů trpících únavou udávalo zlepšení svých symptomů za 30 dní. (8)

Shrnutí

Ačkoli východní léčitelé chválí cordyceps už dlouhou dobu, západní medicína se s touto houbou právě seznamuje. Takže zatímco vypadá slibně jako antioxidant, terapie stárnutí a možná i jako terapie nejvážnějších nemocí, teprve musíme porozumět hloubce jejích potenciálních přínosů. Zdroj 1) Kam-Ming Ko, Hoi Yan Leung. Enhancement of ATP generation capacity, antioxidant activity and immunomodulatory activities by Chinese Yang and Yin tonifying herbs. Article (PDF Available)  in Chinese Medicine 2(1):3 · February 2007. Source: PubMed. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/6421704_Enhancement_of_ATP_generation_capacity_antioxidant_activity_and_immunomodulatory_activities_by_Chinese_Yang_and_Yin_tonifying_herbs 2) Chih-Chao Hsu, Yuan-Li Huang, Shaw-Jeng Tsai, Chia-Chin Sheu, Bu-Miin Huang, In vivo and in vitro stimulatory effects of Cordyceps sinensis on testosterone production in mouse Leydig cells. Elsevier, 2003. Dostupné z http://docplayer.net/54214480-In-vivo-and-in-vitro-stimulatory-effects-of-cordyceps-sinensis-on-testosterone-production-in-mouse-leydig-cells.html 3) Ashok Kumar Panda and Kailash Chandra Swain. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011 Jan-Mar; 2(1): 9–13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/ 4) https://www.healthline.com/health/low-testosterone/testosterone-replacement-therapy-and-other-options 5) Susan Kundrat, SSE #96: Herbs and Athletes. Sports Science Exchange 96. VOLUME 18 (2005) NUMBER 1. HERBS AND ATHLETES. https://www.gssiweb.org/en-ca/article/sse-96-herbs-and-athletes 6) Medicine &. Science in Sports & Exercise abstract published in 1999;31(5):S174. Cordyceps CS-4 Poster presented at The Experimental Biology 2001 (FASEB meeting), Orlando, FL, April 1, 2001. Paper published in Chinese J Gerontology 2001;20(4):297-298. 7) Charu Gupta, PhD; Dhan Prakash, PhD; Sneh Gupta, MSc. Nutraceuticals for Athletes. Dostupné z https://docplayer.net/53700564-Nutraceuticals-for-athletes.html 8) Cao Z, Wen Y. Journal of Applied Traditional Chinese Med 1993;1:32-33

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *