7 zásadních procesů, které probíhají když spíte 4.8/5 (194)

obrázek spánkové deprivace a souvisejícícíh orgánů

Je stále mnoho věcí co o spánku nevíme. Proč existují spánkové cykly, proč sníme a proč vlastně člověk vůbec potřebuje spánek – to jsou otázky nad kterými si vědci lámou hlavu a přesné odpovědi neznají. Jedna věc je ovšem jasná. Pokud spíme, a spíme dobře, tak se cítíme lépe jak po fyzické, tak po mentální stránce a během dne jsme pak mnohem výkonnější. Pojďme se podívat na několik věcí, které o spánku víme a proč jsou tak důležité pro náš organismus.

1. Váš mozek třídí a zpracovává informace

Představa, že když spíme tak se mozek vypne je velmi vzdálená realitě. Naopak mozek je během spánku velmi aktivní a zabývá se procesováním informací a zkušeností, které získal během dne. Obzvláště důležité je to pro vaši dlouhodobou paměť.

2. Tělo je zaplaveno hormony

Během spánku se zvýší produkce celé řady důležitých hormonů. Melatonin vylučovaný šišinkou ovlivňuje spánkové vzorce. Když do očí přestane svítit slunce jeho produkce prudce vzrůstá a začneme se cítit ospalí. Naopak ráno první sluneční paprsky jeho produkci zastaví a spustí produkci kortizolu, který obnoví naší bdělost. Co s produkcí melatoninu udělá večerní koukání na televizi, počítač a nebo tablet není těžké si představit – vyzařují totiž modré světlo, kterou tvorbu melatoninu spolehlivě blokuje. Když zastavíte tvorbu melatoninu má to vliv na hypofýzu, která během spánku produkuje růstový hormon, který tělu pomáhá obnovit a opravit poškozené a vyčerpané tkáně.

Grafika s popisem jaké hormony vytváří mozek během spánku

3. Váš sympatický nervový systém se vypne

Sympatický nervový systém (SNS) je jedna z částí autonomního nervového systému, který je odpovědný za reakce typu – bojuj nebo uteč – má během spánku konečně možnost se uvolnit. Pokud spíme nedostatečně, tak se aktivita SNS zvyšuje, což se odráží například ve zvýšení krevního tlaku. Řada studií se zabývá otázkou na kolik souvisí nedostatek spánku se zvýšeným rizikem onemocnění srdce.

4. Snižuje se hladina kortisolu

Kortisol je nejúčinějším hormonem ze skupiny glukokortikoidů a je produkovám kůrou nadledvin. Zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích. Hladina kortisolu někdy přezdívaného jako stresový hormon se sníží během prvních hodin spánku, aby se po probuzení zvýšila na maximální hodnotu, aby vám dodal energii a zvýšil chuť k jídlu. Pokud dlouhodobě nedostatečně spíme, tak se hladina kortizolu zvyšuje což má velmi neblahé důsledky pro naše zdraví.

5. Dochází k paralýze vašich svalů

Během spánku procházíme skrze NREM a REM fáze. V REM fázi dochází k rychlému pohybu očí a mozek vytváří nejživější sny. Během této fáze mají svaly našeho těla výrazně snížený tonus, abychom se nemohli tolik hýbat. Je to kvůli tomu, abychom nemohli fyzicky konat v reakci na sny. Pokud je funkce REM narušena dochází ve spánku k prudkým pohybům končetin, převracení, kopání nebo sedání si, které někdy mohou vést k vlastnímu zranění nebo našeho spícího partnera.

6. Tvorba ADH se zastavuje

Možná jste se někdy podivili nad tím, že během dne chodíte močit každých několik hodin a během osmi hodin spánku jakoby tato potřeba zmizela. Je tomu tak, protože cirkadiální hodiny ve vašem mozku zapnou tvorbu ADH – antidiuretického hormonu.

obrázek s popisem jaké dopady má dlouhodobá spánková deprivace na tělo a mysl

7. Imunitní systém produkuje cytokiny, které bojují proti nepřiměřených imunitních reakcím

Cytokiny jsou proteiny, které stimulují pohyb buněk směrem k místům nepřiměřených imunitních reakcí, infekce a traumatu. Příkladem cytokinů je interleukin a interferon. Dostatek spánku tedy zajišťuje i díky produkci cytokinů obnovu a terapii našeho organismu z každodenní zátěže.

Jak přesně fungují naše cirkadiální hodiny, kde se v mozku nacházejí a jak nastavit jejich správný chod se budeme věnovat v některém z dalších článků. Každému by mělo být jasné, že lidské tělo během spánku provádí celou řadu životně důležitých operací, která hluboce ovlivňují vaše zdraví a stav mysli. Snaha o správné spánkové vzorce by tedy měla být jednou z prvních věcí ve snažení o dosažení pohody a harmonie v našich životech.

Související články

náhled článku 8 způsobů jak posílit mozek
náhled článku detoxikace mozku- glymfatický systém

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

8 komentářů v “7 zásadních procesů, které probíhají když spíte

  1. Stenly píše:

    Velice fundovaný článek, na kterém oceňuji zejména to, že ponechává čtenáři na jeho rozhodnutí, vybrat si některý v nabídce uvedený zdravotní prostředek..

  2. co je pro spánek důležité píše:

    Děkuji za váš odborný výklad o našich aktivitách, se zaměřením na spánek. Myslím si a to už delší čas, že lidský mozek je nejdokonalejší systém ve vesmíru. Jeho funkce ještě všechny neznáme, ale řídí celý organizmus. Ten spánek sice podceňuji ve významu jak jej popisujete, ale budu se nad vašimi radami víc zamýšlet a budu se snažit deficit spánku omezovat dle možností. Špatné návyky budu aktivně odstraňovat a dbát na okolnosti, které vytváří dobré podmínky pro zdravý spánek. Děkuji Vám.

  3. 7 zásadních procesů, které probíhají, když spíte píše:

    Velmi zajímavé. A kolik toho ještě o mozku nevíme ! Ale i tak jsme mnohem vědomější v tomto oboru, než např. před 30 lety. Podobné články vždy uvítám.
    Olga

  4. veraschmidova píše:

    Stejně jako vždy – článek velmi zajímavý a užitečný. Děkuji a už se těším na další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *