8 způsobů jak posílit mozek 4.75/5 (215)

kreslená vizualizace mozku a aktivit k procvičení mozku

Provádíme různá tělesná cvičení, abychom zajistili funkční a zdravé tělo. To, že cvičení je pro tělo důležité je všeobecně známa skutečnost. Co se nepoužívá to zakrňuje. Ale věděli jste, že to samé podle mnoha vědeckých výzkumů platí i pro mozek?

V dnešní době jsou různá cvičení mysli nabízená i komerčně ve velkém. Metody jak zlepšit soustředění nebo dokonce posílit inteligenci. I když část kognitivních vědců naznačuje, že některá tvrzení týkající se cvičení mozku jsou přehnaná, existuje velké množství výzkumů, že určité typy činností mohou být prospěšné pro zdraví vašeho mozku.

Mozková plasticita

Známá jako neuroplasticita je termín, který označuje schopnost mozku měnit se a přizpůsobovat na základě zkušenosti. Mozek je schopný se dynamicky tvarovat podle vnější zkušenosti. V strukturách neuronů jsou „vyšlapané“ cesty na základě našich minulých zkušeností. S novou zkušeností se tyto cesty rozšiřují, vytvářejí nové odbočky a nebo se vytvářejí zcela nové sítě. Plastičnost mozku umožňuje přizpůsobit se a měnit se, i když stárnete. Jak se učíte nové věci, můžete vytvářet a posilovat nervové dráhy a sítě. To vám pomůže posílit mozek, ale také ho to může udělat pružnější a přizpůsobivější ke změně.

Jedna rozsáhlá studie s názvem Aktivní kognitivní tréninkové intervence a zotavení se z podezření na klinickou depresi zahrnovala více než 2 800 účastníků ve věku nad 65 let, z nichž každý se účastnil jedné ze tří různých forem kognitivního výcviku. Použité typy školení zahrnovaly trénink rychlosti procesů, trénink paměti a trénink uvažování.

Vědci zjistili, že ti ze skupiny trénující rychlost dosáhli celkově nejlepšího zlepšení, zřejmě protože právě tento druh tréninku zahrnuje aktivaci velmi širokých oblastí mozku. Avšak všechny tři skupiny ještě pět let po tomto trénikovém programu byly chráněny před degradací kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Je zřejmé, že určitá mozková cvičení mohou mít velmi blahodárné a dlouhodobé účinky na mozek.

Nyní se pojďme podívat na některá mozková cvičení, která můžete dělat doma. I když tyto mozkové hry nejsou určeny k tomu, abyste byli inteligentnější, možná zjistíte, že se cítíte mentálně ostřejší a kognitivně silnější, pokud je pravidelně cvičíte.

typy mozkové plasticity

Zdroje:
Max Planck Institute for Human Development and Stanford Center on Longevity. A Consensus on the Brain Training Industry from the Scientific Community. Updated October 20, 2014.
– Wolinsky FD, Mahncke HW, Weg MW, et al. The ACTIVE cognitive training interventions and the onset of and recovery from suspected clinical depressionJ Gerontol B Psychol Sci Soc Sci. 2009;64(5):577–585. doi:10.1093/geronb/gbp061

Starejte se o své tělo a posílíte svou mysl

Výzkum znovu a znovu ukazuje, že lidé, kteří dodržují zdravé způsoby chování, jako je cvičení a správná výživa, jsou méně citliví na kognitivní poklesy spojené s procesem stárnutí.

Studie z roku 2006 dokonce naznačují, že cvičení vás dělá chytřejšími a ochraňuje váš mozek před smrštěním. Výzkum na myších v roce 2013 dokonce odhalil, že cvičení může zvýšit neurogenezi nebo tvorbu nových mozkových buněk v hipokampu mozku.

Jedna studie publikovaná v roce 2013 se zabývala zdravým chováním u téměř 2 300 mužů během třiceti let. Vědci sledovali chování účastníků a kognitivní schopnosti začínající ve středním věku a sledovali jejich pokrok v průběhu stáří.
Vědci zjistili, že u mužů, kteří praktikovali zdravé chování, byla s věkem asi o 60 procent menší pravděpodobnost kognitivních poruch a demence. Mezi toto zdravé chování patřilo nekuřáctví, udržování zdravého BMI, pravidelné cvičení, konzumace hodně zeleniny a ovoce a konzumace velmi malého množství alkoholu.
Takže pokud si chcete vybudovat lepší mysl, začněte nejprve prací na svém fyzickém zdraví. Jděte na procházku, začněte do své stravy přidávat více čerstvého ovoce a zeleniny a pokuste se vzdát jakýchkoli špatných návyků, jako je nadměrná konzumace alkoholu nebo konzumace tabáku. Některé z nich mohou být obtížnější než jiné, ale váš mozek vám poděkuje v nadcházejících letech.

starší pár cvičí jógu

Zdroje:
– Peters R. Ageing and the brain. Postgrad Med J. 2006;82(964):84–88. doi:10.1136/pgmj.2005.036665
– Wrann CD, White JP, Salogiannnis J, et al. Exercise induces hippocampal BDNF through a PGC-1α/FNDC5 pathway. Cell Metab. 2013;18(5):649-59. doi:10.1016/j.cmet.2013.09.008

Nakreslete mapu svého města z paměti

I když se možná budete cítit, jako byste mohli procházet ulicemi svého okolí se zavřenýma očima, zkuste svůj mozek vyzkoušet tím, že z paměti nakreslíte mapu svého města nebo okolí. Žádné podvádění! Zkuste zahrnout hlavní ulice, vedlejší ulice a místní památky.

Až budete hotovi, porovnejte svou nakreslenou mapu se skutečnou mapou oblasti. Jak vám to šlo? Jste překvapeni některými věcmi, které jste zapomněli? Pokud vám tato aktivita připadá příliš snadná, zkuste z paměti nakreslit méně známou oblast, jako je mapa celé České republiky nebo Evropy, a zkuste označit každý stát nebo zemi.

Když sedíte za volantem svého auta tak se cesta do supermarketu nebo do ordinace vašeho lékaře může zdát jednoduchá a téměř automatická,. Ale když se přinutíte k tomu, abyste si vzpomněli na rozvržení svého okolí a také to nakreslíte a označíte popisky, aktivujete řadu oblastí vašeho mozku.

tužkou kreslená mapa do papírového bloku

Zdroje:
Park DC, Lodi-Smith J, Drew L, et al. The impact of sustained engagement on cognitive function in older adults: the Synapse Project. Psychol Sci. 2014;25(1):103–112. doi:10.1177/0956797613499592

Naučte se něco nového

Toto cvičení mozku vyžaduje trochu odhodlání, ale je to také to, co vám může přinést nejsilnější efekt. Učení něčeho nového je jedním ze způsobů, jak udržet mozek na nohou.

V jedné studii vědci vzali dospělé ve vyšším středním věku a dali jim za úkol aby se naučili celou řadu nových dovedností, od digitální fotografie po vyšívání. Poté provedli testy paměti a porovnali experimentální skupiny s kontrolními skupinami. Ti v kontrolních skupinách se zabývali aktivitami, které byly zábavné, ale nebyly mentálně náročné, jako je sledování filmů a poslech rádia.

Vědci zjistili, že pouze ti účastníci, kteří se naučili nové dovednosti, dosáhli zlepšení testů paměti.

Zjistili také, že tato vylepšení paměti byla stále přítomna, když byly o rok později znovu testováni.

Takže zkusit se učit nový jazyk, hrát na hudební nástroj nebo nějaký nový koníček jsou způsoby, díky kterým výrazně zlepšíte fungování svého mozku a navíc takovým neustálým rozšiřováním svých dovedností se můžete stát úspěšnějšími v řadě oblastí vašeho života.

Seniorky hrají na kytaru

Zkuste používat svojí nedominantní ruku

To je další zajímavé cvičení, které podle jednoho neurobiologa může pomoci „udržet mozek naživu“.
Ve své knize Udržujte svůj mozek naživu: 83 Neurobních cvičení, která pomáhají předcházet ztrátě paměti a zvyšovat duševní zdatnost, neurobiolog Lawrence Katz doporučuje použít svou nedominantní ruku k posílení vaší mysli. Přestože používání vaší opačné ruky může být velmi náročné, může to být skvělý způsob, jak zvýšit mozkovou aktivitu.
Zkuste si vyměnit ruce, když jíte večeři nebo když se něco pokoušíte napsat. Bude to obtížné, ale přesně o to jde. Nejúčinnější činnosti pro posílení mozku jsou ty, které nemusí být nutně snadné.

Další je aktivita, kterou pravděpodobně děláte každý den, ale možná si neuvědomujete, jak prospěšné by to mohlo být pro vaši duševní sílu.

ruka s tužkou a knihou

Zdroj:
Palmer MD. Keep Your Brain Alive: 83 Neurobic Exercises to Help Prevent Memory Loss and Increase Mental Fitness, by Lawrence Katz and Manning Rubin. Activities, Adaptation & Aging. 2016;40(1):80-80. doi:10.1080/01924788.2016.1144015.

Socializujte se

Studie z roku 2019 naznačují, že lidé, kteří jsou sociálně aktivní, jsou také vystaveni nižšímu riziku rozvoje demence a Alzheimerovy choroby.
Socializace zapojuje více oblastí mozku a mnoho společenských aktivit také zahrnuje fyzické prvky, jako je hraní sportu, což je také prospěšné pro vaši mysl.

I když jste vášnivým introvertem, hledání sociálních interakcí může být pro váš mozek prospěšné v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Některé nápady, jak zůstat sociálně angažovaný, zahrnují registraci k dobrovolnickým činnostem ve vaší komunitě, připojení ke klubu, přihlášení k místní turistické skupině a hlavně být v kontaktu s přáteli a rodinou.

Mládež u stolu na zahrádce v restauraci

Zdroje:
Sommerlad A, Sabia S, Singh-manoux A, Lewis G, Livingston G. Association of social contact with dementia and cognition: 28-year follow-up of the Whitehall II cohort study. PLoS Med. 2019;16(8):e1002862. doi:10.1371/journal.pmed.1002862

Meditujte

Dalším možností je cvičení mozku, které se používá po tisíce let, ale v posledních desetiletích získalo velkou pozornost pro svojí účinnost – jde o meditaci. Zejména meditace všímavosti je podporovaná mnoha psychology, manažery a alternativními zdravotníky. Než řeknete, že tato starodávná buddhistická tradice není nic pro vás, zvažte některé z výzkumů, které potvrzují účinky a výhody meditace.

Studie z roku 2007 naznačují, že meditace všímavosti může pomoci zapojit nové nervové dráhy, což vede ke zlepšeným schopnostem sebepozorování a ke zvýšení mentální flexibility.

Další výzkum z roku 2007 také ukázal, že meditace může pomoci zlepšit pozornost, soustředění, empatii a dokonce i imunitu. Studie také naznačují, že meditace může dokonce zvýšit kapacitu pracovní paměti.

Žena medituje v křesle

Zdroje:
Siegel DJ. Mindfulness training and neural integration: differentiation of distinct streams of awareness and the cultivation of well-being. Soc Cogn Affect Neurosci. 2007;2(4):259–263. doi:10.1093/scan/nsm034

Jaké byliny, rostliny a houby jsou vhodné pro výživu mozku?

Šafrán

Rostlinná droga ze šafránu setého je nasbíraná čnělka rostliny. Z účinných látek lze zmínit crocin, safranal či picocrocin, dále některé silice či riboflavin (vitamin B2). Pokud bychom měli obsaženým látkám přiřadit jejich význam, lze říci, že crocin odpovídá za typickou barvu šafránu, picocrocin za hořkou chuť a safranal, který vzniká při sušení, je éterický olej, který dává šafránu jeho charakteristické aroma. Šafrán má již odedávna své místo v léčitelství a staré medicíně, nicméně i dnes se objevuje v několika přírodních přípravcích (inu, jako šafránu).

sušené pestíky šafránu

Extrakt ze šafránu:

  • inhibuje zpětné vychytávání dopaminu a norepinefrinu v mozku, což pomáhá zlepšit náladu.
  • inhibuje ukládání amyloidu-β, které je spojeno s progresí Alzheimerovy choroby.
  • inhibuje rozklad acetylcholinu (acetylcholinesterázy), stejně jako současné léky (donepezil) schválené k terapii Alzheimerovy choroby.

Např. studie na universitě v Teheránu dospěla k závěru, že lístky šafránu jsou při terapii mírné až střední deprese stejně účinné jako fluoxetin (obchdoní značka Prozac). Míra remise byla v obou skupinách 25% bez významných rozdílů ve vedlejších účincích.
Více o působení šafránu zde

Ašvaganda

Withania somnifera, označovaná též jako indický ženšen, vitánie či ašvagandha je blahodárná rostlina pocházející z Indie, ale také z Afriky či oblasti Středomoří. Její účinky, jak již název napovídá, jsou přirovnávány k účinkům ženšenu. Látky v této rostlině obsažené jsou podobné látkám, které obsahuje ženšen pravý (panax ginseng).
Více o působení ašvagandhy zde

ašvaganda kořen a prášek z něj

Hericium – korálovec ježatý

V dnešní době opakovaně skloňované dřevokazné houby jsou skupinou, do které patří i houba Korálovec ježatý (Hericium erinaceus), jehož český název výstižně popisuje jeho podobu. Ano, opravdu tato houba nápadně připomíná ježatý mořský korál z pomyslné mořské laguny.

V lidovém užití se Korálovec osvědčil především jako houba podporující zdraví nervového systému. Pyšnit se může podporou mentálních funkcí, paměti a soustředění.
Více o korálovci najdete zde

Hericium - Korálovec ježatý

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

15 komentářů v “8 způsobů jak posílit mozek

  1. Dagmar Procházková píše:

    Jste super. Co na nespavost a deprese? Chemie nezabírá. Je mi 65 let. Děkuji Dáša

  2. AR píše:

    Se zaujetím jsem si přečetla tento článek. Je určitě vždy dobré získat nové informace, které lze pak využít k vlastnímu prospěchu (nebo ku prospěchu přátel). Protože v rodinné linii mám onemocnění Alzheimrem, budu se snažit orientovat na prostředky které by mi mohly oddálit tuto chorobu. AR

  3. Anna Zelená píše:

    Děkuji moc za hodnotný článek.Ráda bych se zeptala,který produkt bych měla brát,aby mně navodil spánek.Již několik měsíců nespím,třeba celou noc.V krajním případě beru prášek na spaní,ale je to chemie,tak se toho chci vyvarovat,ale už jsem z toho dost nešťastná.Beru od vás cordyceps,betaglukan,chitomax.Děkuji moc Zelená Anna

    • Lada píše:

      Dobrý den, také jednou za čas trpívám nespavostí, za mě je velmi dobrý Melatonin. Běžně ho seženete v lékarně, ale lze ho zvýšit např. konzumací potravin, které ho obsahují (Kiwi, špenát, višně, vlašské ořechy, mandle, hummus), spát v naprosté tmě, vyvarovat se zařízením, produkujícím modrou složku světla, nestresovat se, nekonzumovat kofein v podvečer, meditovat aj.

  4. Bohumila Thieleová píše:

    Velmi si cením vašeho přístupu k nám,zákazníkům.Nové informace mě vždy potěší.Děkuji,že vše mohu využívat a přeji vám do další činnosti mnoho úspěchů.

  5. Jak posílit mozek píše:

    Určitě je to velmi zajímavé . Vyzkouším a i dál doporučím . Líbí se mi jak hlavní článek tak podčlánky , které se dají rozkliknout . Dík za uporornění .

  6. Marie píše:

    Děkuji za další zajímavý a inspirativní článek. Také produkty, které jsem zakoupila, jsou skvělé a znovu je koupím. Děkuji za Vaši záslužnou práci. Marie

  7. Super články píše:

    Mám radost z vašich poučných a inspirativních článků, které si vždy přečtu s velkým zájmem, protože na jejich základě si pak vybírám i vaše produkty, např.v nedávné době Hericium, které podporuje mozkovou činnost a je prevencí proti Alzheimrově chorobě, kterou máme bohužel v rodině v ženské linii. Moje prababička, babička i maminka, všechny zemřely v 62 letech na tuto “zatím” nevyléčitelnou nemoc…v té době ale žádné takové produkty, které nabízíte nebyly dostupné. Děkuji vám za vaši úžasnou práci, kterou pro nás děláte… Dáša

  8. Jana píše:

    Děkuji za péči, kterou mi tato firma poskytuje prostřednictvím předávaných hodnotných informací (zdarma!), zejména děkuji za to, že my – zákazníci – se můžeme postarat o naše zdraví těmito přírodními prostředky a nikoliv zavedeným způsobem chemické léčby následků nemoci. Je mi 65 let, jsem pracující důchodce, jsem sama a musím být fit už proto, že se musím denně starat o sebe i malou firmu, jelikož z důchodu bych se dnes neuživila. Velmi oceňuji možnost prevence a také evidentní výsledky zlepšení mého zdraví ! Moc děkuji za to, že mě cesty zavedly až sem k této firmě. Vám všem zákazníkům přeji, ať se Vám daří po všech stránkách, hlavně to zdraví ať se Vás drží a neopustí Vás. Život je krásný.

  9. Andy píše:

    SUPER nejen články ale též všechny informace ze kterých stále čerpám mnoho zkušeností. Děkuji.

  10. Postopj píše:

    Aktivita mozku je základ dobrého postoje k životu.Věř a tva víra tě uzdraví,říka se v Bibli.

  11. Poděkování píše:

    Opět VELMI zajímavé a poučné články . Vaše práce je pro mnoho lidí velmi inspirativní a mění i jejich způsob přístupu k životnímu stylu. Patřím mezi ně i já. Děkuji ,Ivana HymplováPP

  12. Michaela píše:

    Krásna práce to co děláte!
    Produkty skvělé a články hodnotné.
    Děkuji, že vše mohu využívat a moc Vám fandím 🤗

  13. poděkování píše:

    Děkuji za Vaše vždy úžasné články a informace, za Vaši ochotu vždy býti nápomocní a vstřícní, moc si toho vážím a ještě jednou děkuji, Jana Uličná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *