Pochoutka, která zlepšuje kognitivní funkce

Dvojice seniorů hraje šachy

Houby obsahují řadu potenciálních léčivých látek. Mnoho hub, jako je hlíva, reishi a maitake, jsou pro tyto vlastnosti dobře známé, ale lví hříva poutá pozornost výzkumníků pro svou pozoruhodnou schopnost regenerovat nervový systém a zlepšovat kognitivní funkce.

Lví hříva nevypadá jako klasická houba s nožkou a kloboučkem. Má kulovitý vzhled s dlouhými dolů visícími výrůstky, ze kterých vystřeluje své spóry. Proto se v Asii nazývá jmény jako: ovčí hlava, medvědí hlava nebo opičí hlava. Latinský název Hericium erinaceus znamená ježek. V češtině – korálovec ježatý.

V Asii patří mezi gurmánské lahůdky

Lví hříva v Asii patří mezi gurmánské pochoutky a je velice bohatá na živiny. Obsahuje zhruba 20 procent bílkovin a má chuť podobnou jako humr nebo krevety.  Lví hříva je nejlepší, když se karamelizuje v olivovém oleji, deglazuje se vínem saké a pak se osmaží na másle. Pokud je, ale nedostatečně tepelně upravená může mít hořkou chuť. Její úprava vyžaduje pokročilé kuchařské dovednosti.

Lví hříva se stále častěji zkoumá pro její neuroprotektivní účinky a zlepšení kognitivni funkce mozku. Zjistilo se, že obsahuje dvě nové třídy faktorů nervového růstu (NGF) – molekuly stimulující diferenciaci a myelinizaci neuronů. Tyto deriváty cyathanu jsou nazývány „hericenony” a „erinaceny”. Hodnoty těchto sloučenin se mohou podstatně lišit podle kmenů houby a způsobu pěstování.

Karbanátky z hericia - pochoutka která zlepšuje kognitivní funkce
Karbanátky z hericia

Hericenony a erinaceny podporují regeneraci nervů

Od roku 1991 kdy Dr.Kawagishi v japonsku poprvé našel v houbě NGF molekuly bylo publikováno asi 20 studií zkoumajících vlastnosti této léčivé houby. Jeho výzkumy, které in vitro a in vivo potvrdily, že hericenony a erinaceny podporují regeneraci nervů a zlepšují kognitvní funkce, byli v roce 2009 podpořeny studií provedenou společností Hokuto Corporation v centrální neurochirurgické nemocnici Isogo. 30 pacientů s mírnými kognitivními poruchami dostávalo Hericium a dokud houbu konzumovali, tak se jejich kognitivní funkce výrazně zlepšily.

„Pacienti užívali čtyři 250 mg tablety obsahující 96 % sušeného prášku houby třikrát denně po dobu 16 týdnů. Po ukončení příjmu byly subjekty pozorovány po dobu dalších čtyř týdnů. V osmém, 12 a 16 týdnu studie skupiny vykazovala významně vyšší skóre v oblasti kognitivních funkcí ve srovnání s placebo skupinou. Výsledek skupiny se zlepšoval v průběhu užívání Hericia, ale ve čtvrtém týdnu po ukončení podávání houby tedy v 16 týdnu se skóre významně snížilo.” (Mori, 2009)

Zlepšuje kognitivní funkce u nervových onemocnění

Nedávno byli myším injekčně podány neurotoxické peptidy v experimentu za účelem posouzení účinků lví hřívy na typ tvorby amyloidních plaků u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Myši byly pak testovány v standardním „Y” bludišti, určeném pro testování paměti. Myši krmené normální stravou byly porovnány s těmi, které dostávali ke stravě lví hřívu. Jakmile došlo vlivem podaného peptidu k vytvoření amyloidního plaku, myši ztratily schopnost si pamatovat bludiště. Když byly myši s poruchou paměti krmeny stravou obsahujícími 5 % procent sušené lví  hřívy po dobu 23 dní, tak se v testu Y bludiště výrazně zlepšily. Je zajímavé, že myši získaly další kognitivní schopnosti, něco srovnatelného se zvědavostí, měřeno delším časem stráveným zkoumáním nových věcí než těch, které znaly.

Snížení beta-amyloidních plaků v mozcích myší krmených Hericiem bylo pozoruhodné. Tvorba amyloidních plaků je to, co mnozí vědci považují za primární morfologický biomarker spojený s Alzheimerovou chorobou. Plaky spojené s beta amyloidovým peptidem způsobují zánět mozkové tkáně, interferují se zdravým přenosem neuronů a jsou indikovány při degeneraci nervů.

Exemplární kousek vysoce kvalitního Hericia na čínském tržišti

Chytrá houba pro stárnoucí populaci

Lékařská komunita dlouhodobě upozorňuje na zvyšování počtu pacientů s Alzheimerovou chorobou a senilní demencí s tím, jak se prodlužuje délka lidského života. Trendy úmrtí související s Alzheimerovou chorobou překonávají míru úmrtí mnoha dalších nemocí. Prevence a léčba kognitivních onemocnění souvisejících s věkem je tedy velmi žhavým tématem. V uplynulých 10 letech došlo k nárůstu úmrtí na Alzheimerovu nemoc zhruba o 66 %, zatímco úmrtí na jiné primární nemoci se obecně snížily.

Vliv užívání lví hřívy na neurologické funkce může mít také další přínosy, proto, aby se člověk cítil dobře. V jiné malé klinické studii (n = 30) postmenopauzální ženy, které konzumovaly lví hřívu vykazovali menší úzkost a depresi a lepší schopnost soustředit se než kontrolní placebo skupina (Nagano et al., 2010).

Vzhledem k četným onemocněním souvisejícím s neurodegenerací si lví hříva zaslouží více klinické pozornosti. Zlepšuje paměť, působí jako antidepresivum a celkově zlepšuje kognitivní funkce. Je možné, že může změnit průběh Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. Mohla by pomáhat pacientům s Parkinsonovou chorobou nebo pacientům s roztroušenou sklerózou, nebo by mohla zachovat duševní svěžest ve stáří. Lví hříva je houbová potravina, která se kromě chuti může ukázat být účinným terapeutickým prostředkem. Lví hříva může být naší první „chytrou” houbou. Jedná se o bezpečnou – jedlou houbu, která zjevně přináší kognitivní výhody naší stárnoucí populaci. Pro maximální účinek se využívají, místo klasické konzumace v jídle, moderní technologií vyrobené produkty ze speciálně pěstovaných odrůd těchto blahodárných hub.

One thought on “Pochoutka, která zlepšuje kognitivní funkce

  1. František Rajniš says:

    Dobrý den jelikož jsem nedávno dobral Shitake houby dávám si nějaký čas odklad možná za čas se vám ozvu Rajniš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *