Houby obsahují řadu potenciálních účiných látek. Mnoho hub, jako je hlíva, reishi a maitake, jsou pro tyto vlastnosti dobře známé, ale lví hříva poutá pozornost výzkumníků pro svou pozoruhodnou schopnost regenerovat nervový systém a zlepšovat kognitivní funkce. Lví hříva nevypadá jako klasická houba s nožkou a kloboučkem. Má kulovitý vzhled s dlouhými dolů visícími výrůstky, ze kterých vystřeluje své spóry. Proto se v Asii nazývá jmény jako: ovčí hlava, medvědí hlava nebo opičí hlava. Latinský název Hericium erinaceus znamená ježek. V češtině – korálovec ježatý.
V Asii patří mezi gurmánské lahůdky
Lví hříva v Asii patří mezi gurmánské pochoutky a je velice bohatá na živiny. Obsahuje zhruba 20 procent bílkovin a má chuť podobnou jako humr nebo krevety. Lví hříva je nejlepší, když se karamelizuje v olivovém oleji, deglazuje se vínem saké a pak se osmaží na másle. Pokud je, ale nedostatečně tepelně upravená může mít hořkou chuť. Její úprava vyžaduje pokročilé kuchařské dovednosti. (2) Lví hříva se stále častěji zkoumá pro její neuroprotektivní účinky a zlepšení kognitivni funkce mozku. Zjistilo se, že obsahuje dvě nové třídy faktorů nervového růstu (NGF) – molekuly stimulující diferenciaci a myelinizaci neuronů. Tyto deriváty cyathanu jsou nazývány „hericenony” a „erinaceny”. Hodnoty těchto sloučenin se mohou podstatně lišit podle kmenů houby a způsobu pěstování.
Hericenony a erinaceny podporují regeneraci nervů
Od roku 1991 kdy Dr.Kawagishi v japonsku poprvé našel v houbě NGF molekuly bylo publikováno asi 20 studií zkoumajících vlastnosti této blahodárné houby. Jeho výzkumy, které in vitro a in vivo potvrdily, že hericenony a erinaceny podporují regeneraci nervů a zlepšují kognitivní funkce, byli v roce 2009 podpořeny studií provedenou společností Hokuto Corporation v centrální neurochirurgické nemocnici Isogo. 30 pacientů s mírnými kognitivními poruchami dostávalo Hericium a dokud houbu konzumovali, tak se jejich kognitivní funkce výrazně zlepšily. (3, 4) „Pacienti užívali čtyři 250 mg tablety obsahující 96 % sušeného prášku houby třikrát denně po dobu 16 týdnů. Po ukončení příjmu byly subjekty pozorovány po dobu dalších čtyř týdnů. V osmém, 12 a 16 týdnu studie skupiny vykazovala významně vyšší skóre v oblasti kognitivních funkcí ve srovnání s placebo skupinou. Výsledek skupiny se zlepšoval v průběhu užívání Hericia, ale ve čtvrtém týdnu po ukončení podávání houby tedy v 16 týdnu se skóre významně snížilo.” (Mori, 2009)
Zlepšuje kognitivní funkce u nervových onemocnění
Nedávno byli myším injekčně podány neurotoxické peptidy v experimentu za účelem posouzení účinků lví hřívy na typ tvorby amyloidních plaků u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Myši byly pak testovány v standardním „Y” bludišti, určeném pro testování paměti. Myši krmené normální stravou byly porovnány s těmi, které dostávali ke stravě lví hřívu. Jakmile došlo vlivem podaného peptidu k vytvoření amyloidního plaku, myši ztratily schopnost si pamatovat bludiště. Když byly myši s poruchou paměti krmeny stravou obsahujícími 5 % procent sušené lví hřívy po dobu 23 dní, tak se v testu Y bludiště výrazně zlepšily. Je zajímavé, že myši získaly další kognitivní schopnosti, něco srovnatelného se zvědavostí, měřeno delším časem stráveným zkoumáním nových věcí než těch, které znaly. (5) Snížení beta-amyloidních plaků v mozcích myší krmených Hericiem bylo pozoruhodné. Tvorba amyloidních plaků je to, co mnozí vědci považují za primární morfologický biomarker spojený s Alzheimerovou chorobou. Plaky spojené s beta amyloidovým peptidem způsobují zánět mozkové tkáně, interferují se zdravým přenosem neuronů a jsou indikovány při degeneraci nervů.
Chytrá houba pro stárnoucí populaci
Lékařská komunita dlouhodobě upozorňuje na zvyšování počtu pacientů s Alzheimerovou chorobou a senilní demencí s tím, jak se prodlužuje délka lidského života. Trendy úmrtí související s Alzheimerovou chorobou překonávají míru úmrtí mnoha dalších nemocí. Prevence a terapie kognitivních onemocnění souvisejících s věkem je tedy velmi žhavým tématem. V uplynulých 10 letech došlo k nárůstu úmrtí na Alzheimerovu nemoc zhruba o 66 %, zatímco úmrtí na jiné primární nemoci se obecně snížily. (6) Vliv užívání lví hřívy na neurologické funkce může mít také další přínosy, proto, aby se člověk cítil dobře. V jiné malé klinické studii (n = 30) postmenopauzální ženy, které konzumovaly lví hřívu vykazovali menší úzkost a depresi a lepší schopnost soustředit se než kontrolní placebo skupina (Nagano et al., 2010). (7) Vzhledem k četným onemocněním souvisejícím s neurodegenerací si lví hříva zaslouží více klinické pozornosti. Zlepšuje paměť, působí jako antidepresivum a celkově zlepšuje kognitivní funkce. Je možné, že může změnit průběh Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. Mohla by pomáhat pacientům s Parkinsonovou chorobou nebo pacientům s roztroušenou sklerózou, nebo by mohla zachovat duševní svěžest ve stáří. Lví hříva je houbová potravina, která se kromě chuti může ukázat být účinným terapeutickým prostředkem. Lví hříva může být naší první „chytrou” houbou. Jedná se o bezpečnou – jedlou houbu, která zjevně přináší kognitivní výhody naší stárnoucí populaci. Pro maximální účinek se využívají, místo klasické konzumace v jídle, moderní technologií vyrobené produkty ze speciálně pěstovaných odrůd těchto blahodárných hub.
(1, 8) Zdroj 1) Junrong Zhang, Shengshu An, Wenji Hu, Meiyu Teng, Xue Wang, Yidi Qu, Yang Liu, Ye Yuan, and Di Wang, Katalin Prokai-Tatrai, Academic Editor. The Neuroprotective Properties of Hericium erinaceus in Glutamate-Damaged Differentiated PC12 Cells and an Alzheimer’s Disease Mouse Model. Int J Mol Sci. 2016 Nov; 17(11): 1810. Published online 2016 Nov 1. doi: 10.3390/ijms17111810. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133811/2) Chaiyavat Chaiyasut, Bhagavathi Sundaram Sivamaruthi. Anti-hyperglycemic property of Hericium erinaceus – A mini review. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine Volume 7, Issue 11, November 2017, Pages 1036-1040. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S22211691173103903) Bing-Ji Ma, Bing-Ji Ma, Jin-Wen Shen, Hai-You Yu, Xu Zhao. Hericenones and erinacines: Stimulators of nerve growth factor (NGF) biosynthesis in Hericium erinaceus. Article (PDF Available) in Mycology 1(2):92-98 · April 2010. https://www.researchgate.net/publication/240235316_Hericenones_and_erinacines_Stimulators_of_nerve_growth_factor_NGF_biosynthesis_in_Hericium_erinaceus4) Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009 Mar;23(3):367-72. doi: 10.1002/ptr.2634. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/188443285) Koichiro Mori, Yutaro Obara, Takahiro Moriya, Norimichi Nakahata. Effects of Hericium erinaceus on amyloid β(25-35) peptide-induced learning and memory deficits in mice. Article in Biomedical Research 32(1):67-72 · February 2011. DOI: 10.2220/biomedres.32.67 · Source: PubMedhttps://www.researchgate.net/publication/50304649_Effects_of_Hericium_erinaceus_on_amyloid_b25-35_peptide-induced_learning_and_memory_deficits_in_mice6) Alzheimer’s Association. Alzheimer’s disease facts and figures. Alzheimers Dement. 2011 Mar;7(2):208-44. doi: 10.1016/j.jalz.2011.02.004.2011. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/214145577) Nagano Mayumi, Kuniyoshi Shimizu, Ryuichiro Kondo, Koichiro Ohnuki. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intakeArticle in Biomedical Research 31(4):231-7 · August 2010. DOI: 10.2220/biomedres.31.231 · Source: PubMed. https://www.researchgate.net/publication/46220678_Reduction_of_depression_and_anxiety_by_4_weeks_Hericium_erinaceus_intake8) Hsing-Chun Kuo, Chien-Chang Lu, Chien-Heng Shen, Shui-Yi Tung, Meng Chiao Hsieh, Ko-Chao Lee, Li-Ya Lee, Chin-Chu Chen, Chih-Chuan Teng, Wen-Shih Huang, Te-Chuan Chen, and Kam-Fai Lee corresponding author. Hericium erinaceus mycelium and its isolated erinacine A protection from MPTP-induced neurotoxicity through the ER stress, triggering an apoptosis cascade. J Transl Med. 2016; 14: 78. Published online 2016 Mar 18. doi: 10.1186/s12967-016-0831-y. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4797317/
poučné
mam roztrousenou nemoc a muzu rict ze prave hericium koraovec jezaty a cordyceps me drzi nad vodou.nebyt techto vzacnych hub tak nevim kde bych skoncila . asi ne v prirode a i u morskeho pisku jak v soucasnosti. mam sice dal zavrate a motani hlavy a parestesie ruky nohy ale citim po houbach zvlasstni energii ze mouhu vstat a jit dal a mam silu tancit po pokoji s hulkama.dale popijim cinskou medicinu odvary horskxch bylin. stoji to dost penez ale diky bohu za tuto alternativni lecbu.bez vedlejsiho ucinku. zavrhla jsem chemickou skodlivou terapii jiz tri roky me nezajima. ublizila me hermonalni lecba, preji vam kdo jste nemocni uzdravovani s alternativni metodou. zdravim vas. boruvkarasa@centrum.cz vladi.
Dobrý den jelikož jsem nedávno dobral Shitake houby dávám si nějaký čas odklad možná za čas se vám ozvu Rajniš.