Betaglukan pro děti: když imunita potřebuje podporu 4.76/5 (21)

zdravé a spokojené dítě se natahuje k slunci

Malé děti často bývají nemocné. Vinu na tom většinou nese snížená imunita. Podpořit ji jde řadou způsobů. Mezi diskutované pomocníky patří také betaglukany. Betaglukan pro děti se může stát prostředkem, který přispěje k nápravě, a posílí organismus.

Betaglukany známé neznámé

Co jsou to vlastně betaglukany? Betaglukany jsou zdatní bojovníci nejen proti patogenům, choroboplodným částicím, ale i proti parazitům. Jejich přirozeným výskytem jsou stěny buněk bakterií, obilovin (ječmen a oves). Můžete je najít i v kvasinkách a houbách. Když bychom vybírali původ betaglukanu, osvědčil se u nás ten izolovaný z kvasinek. Izolování a vyčištění betaglukanu je důležité proto, aby mohl mít co nejlepší vliv na organismus.

Děti a imunita – co je trápí

Děti mívají často problémy s imunitou, nejčastěji se potíže týkají dýchací soustavy. Jestliže je dítě často nemocné, zbytečně se vysiluje organismus. Pokud často dostává antibiotika, není to nic, co by jeho obranyschopnosti obzvlášť prospívalo. Doporučuje se brát antibiotika pouze v nevyhnutelných případech, jinak nemusí fungovat tak, jak bychom potřebovali. Proto je důležité spíše se zaměřit na budování silnějšího imunitního systému. Péče o silnou imunitu je důležitá i z toho důvodu, aby se předešlo chronickým onemocněním v dětství, protože tím se nastaví zdraví v příštích letech. Děti často konzumují nejrůznější multivitamíny, které zbytečně obsahují přídavné látky. Přitom by stačilo umírnění a brát skutečně to, co organismu prospěje. Důležité je také přistupovat ke každému dítěti individuálně, protože každý jedinec je nemocný různou měrou, a proto i každé dítě potřebuje různou péči.

betaglukan pro děti

Betaglukan pro děti – kdy pomůže dětem?

 • podporuje imunitní systém,
 • pomáhá dýchací soustavě,
 • pomáhá při alergiích,
 • brání obezitě,
 • podporuje zdravé srdce.

Těchto pět důvodů, proč sáhnout po betaglukanu, se týká dětí obecně. I alergie jsou dnes na vzestupu, často se o nich mluví jako o civilizační chorobě. Samotný potravinový doplněk ale rozhodně nestačí. Základem by mělo být kvalitní a pestré stravování, které poskytne dostatek vitamínů, minerálních látek, omega-3 mastné kyseliny a další důležité zdroje pro zdraví. Podceňovat se nedá ani důkladný pitný režim, dostatek pohybu a různé formy dalších aktivit. Je hlavně důležité, aby se především nemocem předcházelo.

Regulování imunitní odpovědi

Betaglukany jsou takové imunomodulátory, které regulují imunitní odpověď, tak aby organismu neškodila. V roce 2013 byla například provedena studie s dětmi, kdy byla pozorována imunitní odpověď po podání beta glukanů. Studie zkoumala hlavně reakce při velkém fyzickém zatížení, kterému děti často čelí. Vědci došli k závěru, že betaglukany velmi prospěly zdravotnímu stavu, a u dětí s respiračními chorobami byl stav stabilizován. Beta-glukany vlastně přispívají ke zmírnění přetížení a optimalizují fungování imunitního systému za každých okolností. Alergie jsou velmi častým problémem a počet alergických dětí stále roste. Alergie jsou nadměrnou reakcí imunitního systému. A už z výše uvedeného je jasné, že beta glukan pomáhá upravovat imunitní odpovědi, ať už se jedná o nadměrnou nebo nedostatečnou reakci. Dalším z problémů, který betaglukany pomáhají řešit, je stres. Důležité je vědět, že znečištění a volné radikály nevytváří jen komíny a auta, ale také domácí přístroje jako počítače, televize a různé spotřebiče. Toxinů je všude spousta. Tím spíše je podpora organismu velmi důležitá. Betaglukan pro děti  má velký význam i v boji s obezitou, přičemž se nemusí jednat o jednoduchý úkol. Může se totiž jednat o metabolickou poruchu, zánětlivá onemocnění. Vše zase zpátky souvisí s činností imunitního systému. Tím, že se v dětství předchází zánětlivým stavům, prospěje to ve větší míře dospělému organismu.

Jak vybrat betaglukan pro děti

Než se do výběru pustíte, je dobré vědět, že betaglukanem se nemůžete předávkovat a ani se proti němu nedá vytvořit odolnost. Jeho užívání je bezpečné. Betaglukany jsou vhodné pro děti, je třeba ale se zaměřit na výběr samotného přípravku. Na trhu je k dispozici poměrně široký výběr. Důležité je, stejně jako u kteréhokoliv jiného produktu, sledovat obsah balení. Aby měl přípravek smysl, je důležité, aby se jednalo o kvalitní a čistý betaglukan. Cenné jsou především biologicky aktivní 1,3 a 1,6 glukany. Pokud se jedná o neúčinný nebo znečištěný typ betaglukanů, nepřinesl by výsledky, které od něj očekáváme.

Jak má vypadat složení výživového doplňku

Tobolka výživového doplňku by ideálně měla obsahovat alespoň 80 % betaglukanu. Velmi vhodné je, když mu bude dělat společnost vitamín C. Díky němu se totiž betaglukan mnohem lépe vstřebává. Na obalech někdy bývá uvedeno: pro děti, což ale neznamená, že se jedná o hodnotný produkt. Podobně jako u jídla zvažujeme, kolik se v něm nachází chemických přídatných látek, mělo by to samé platit i u výživových doplňků. Má smysl posoudit, jaký přínos určitá látka poskytuje organismu. Co se týká množství, doporučuje se, aby děti konzumovaly nižší dávku. Ve studiích se většinou používalo dávkování 100 mg/den, ale vždy záleží na doporučení výrobce příslušného přípravku a na zdravotním stavu dítěte. Jestliže není k dispozici dětská dávka léku, dá se tobolka třeba rozpůlit. Znovu je ale vhodné zmínit, že betaglukanem se nedá předávkovat. Zároveň je třeba přihlížet k tomu, jestli bude dítě brát betaglukan preventivně nebo jestli je nemocné, a tudíž bude potřebovat vyšší dávku. Od kterého věku mohou brát děti betaglukan? Doporučuje se od 3 let. Kdy je nejlepší podávat betaglukan pro děti? Jako prevence má smysl především období od začátku podzimu až do jara. Zvládnout toto období náročné pro imunitu nebývá úplně jednoduché, a děti ho pak lépe přečkají. Podělte se v diskuzi pod článkem s vašimi zkušenostmi s podáváním betaglukanu dětem. Dostávaly ho preventivně nebo jim pomohl lépe zvládnout třeba chřipkovou epidemii?

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

2 komentáře v “Betaglukan pro děti: když imunita potřebuje podporu

 1. Hana píše:

  Betaglukan (+ C Max komplex), od této firmy užívají synové cca od 3,5 roku. Před tímto rozhodnutím mně byl doporučen v jedné nejmenované lékárně jejich produkt, když byli chlapci hodně nachlazení. Koupila jsem ho a začala se o betaglukany více zajímat. Jak jsem tak listovala po internetu a hledala různé články, byl mně vyhledavačem nabídnut i Betaglukan od firmy Superiionherbs. Byl dražší, tak jsem to přeskočila. Když mně ale “vyskočil” už po několikáté, tak jsem si produkt “rozklikla” a ejhle, zjistila jsem, že není dražší, ale mnohem levnější. Obsahuje více tablet, ale hlavně o hodně větší procento betaglukanů, než v mnou zmíněný produkt z lékárny. Od té doby objednávám pravidelně a kluci opravdu nestonali (teď je jim 6 let). Užívají i s C Max celoročně, jako prevenci. Na základě této zkušenosti už jíme celá rodina (různé produkty). Jsem moc spokojená. Děkuji!

 2. Milan Kunčar píše:

  Betaglukyny a Reishi atd. užívají mé děti již od 2 let. Jak je napsáno v článku výše, množství přizpůsobuji stavu dítěte. Důležitá je prevence, pokud dítě podlehne nějaké nemoci, tak průběh díky betaglukanu a dalších hub je lehký a trvá velice krátkou dobu. Klasické léky nasazuji jen vyjímečně, prakticky nejsou potřeba. V mnoha případech po nasazení betaglukanu je uzdravovací účinek doslova přes noc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *