Alergie – nepřiměřená odpověď imunitního systému

Alergie je způsobem reakce imunitního systému na látky z našeho okolí, kterým říkáme alergeny. Může vypadat vcelku nenápadně, když ji doprovází například rýma, kašel, vyrážka. Jednou z podob je ale také anafylaktický šok, jehož důsledkem se může stát smrt.

Obrázek slečny, která netrpí na alergie

Alergie a alergeny

Mezi nejčastější alergeny patří roztoči a srst zvířat jako jsou kočky, psi nebo hlodavci. Velmi často nemoc vyvolávají také pyly, prach, plísně. O výskytu alergenů informuje pylová informační služba. Nebezpečím jsou také potravinové alergie – například na ořechy, citrusy, čokoládu, ale také alergie na vaječné, mléčné, nebo obilné bílkoviny. V případě potravin se však někdy jedná o potravinovou intoleranci. Reakce se může vyskytnout i na včelí nebo vosí bodnutí. Výjimkami nejsou ani alergie na léky.

Alergické projevy

Nepřiměřená reakce na alergeny se může projevit lokálními symptomy jako je:

  • zduření nosní sliznice – alergická rýma,

  • otoky očí doprovázené zarudnutím a svěděním – alergický zánět spojivek,

  • svědění a kopřivka – výskyt ekzému, vyrážky a podobných kožních reakcí,

  • zúžení průdušnice, průdušek, dušnost, někdy až astmatický záchvat,

  • bolest uší a zhoršení sluchu.

Z drobných problémů se může vyvinout také alergické astma. Vzniká v dýchacích cestách a látky, které do organismu proniknou, způsobí reakci – astmatický záchvat. O průduškovém astmatu se hovoří jako o důsledku „západního způsobu života”. Velmi často se totiž vyskytuje u osob ve větších městech.

Dědičnost a prevence

Pokud některý z rodičů trpí alergií, je poměrně vysoký předpoklad, že alergické bude i dítě, případně může alergii zdědit až následující generace.

Hovoří se o tom, že absenci tohoto zdravotního problému by mohla napomoci v těhotenství vyšší konzumace selenu, zinku a také antioxidantů. Kouření může zase vyvolat alergie.

Například u roztočové alergie přispívá ke zklidnění stavu používání speciálních textilií, odstranění „lapačů prachu” (záclony, čalouněný nábytek, koberce) a vyšší hygiena. Při pylových alergiích zase třeba pomáhá pohyb venku brzy ráno nebo po dešti, důležité je sledovat pylové zpravodajství, omezit kontakt s pyly. U plísní má například velký význam časté větrání, nezbytné je vyřešit problémy s prosakováním vody nebo vzlínáním vlhkosti. Zdroj: https://www.nemji.cz/alergie-neprimerena-reakce-organismu-na-alergen/d-5155/p1=2700 http://www.pylovasluzba.cz


Další informace najdete v článcích

 4 tipy na zchlazení organizmu