Tinnitus – šelest v uchu

Hučení v uších se často uvádí jako tinitus, odborně ovšem tinnitus. Jedná se o zvukový vjem, ke kterému dochází bez vnějšího podnětu. Ušní šelest může představovat pískání, syčení, zvonění, šumění, hučení, klepání, bzučení nebo také třeba bušení. Šelest nemusí příliš obtěžovat, ale někdy se z tohoto drobného problému mohou vyvinout další psychické nebo i fyzické potíže. Ušní šelest posuzují lékaři jako symptom. Pokud přetrvává a neléčí se, může způsobit vážné zdravotní problémy, dokonce může vést i k invaliditě.

Příčiny

Příčiny vzniku hučení v uších nejsou vždy zcela jasné. Za časté příčiny se považuje dlouhotrvající zdroj hluku nebo třeba krátkodobé silné přepětí sluchu (hlasité koncerty, ohňostroj, střel. Může se jednat ale o zcela jinou záležitost, a totiž o některé poruchy a choroby. Příkladem mohou být censored infekce, ale také ucpaný zvukovod, poranění ucha, patří sem i mnohem váženější příčiny jako jsou mozkolebeční zranění a také zhoubné censored. Z chorob sluchového aparátu je to pak třeba chronický zánět středního ucha nebo například stařecká nedoslýchavost. Ušní šelest může souviset také s vysokým tlakem. Následkem tinnitu může být nedoslýchavost.

tinitus Průběh

Osoby postižené hučením v uších slyší uvedené zvuky s různou intenzitou, zato stále. Buď v jednom uchu, případně v obou uších, někdy dokonce rezonují v celé hlavě. Zvuky není možné měřit, protože je slyší pouze dotyčná osoba.

Vyšetření a terapie

Tento zdravotní problém by měl být vyšetřen na ORL (existují také specializovaná pracoviště ORL na tinnitus), kde se stanoví diagnóza včetně příčin. Podle příčiny se pak pokračuje s terapií. Velmi důležité jsou přitom pocity pacienta, který by se s šelestem měl „sžít”. Důležité je tedy odbourat emocionální stres, který podle dosavadních výzkumů tinnitus zhoršuje.

Prevence

Při problémech nebo jako prevence je důležité nevystavovat ucho zbytečnému předráždění a ponechávat ho v tichu, případně při klidné hudbě. Samozřejmostí by mělo být dodržování ochranných předpisů a vyhýbání se náhlým hlučným projevům. Negativně působí například ohňostroje. Co se naopak doporučuje, je vlastní zpěv, který pro sluchový systém každého jedince představuje úlevu. Důležitý je tedy především zdravý způsob života. Zdroj https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/09/09.pdfhttps://www.wikiskripta.eu/w/Tinitus/PGS_(VPL)

Další informace najdete v článcích

Cordyceps – blahodárná houba z hor