Cordyceps – blahodárná houba z hor 5/5 (5)

nákres vysokých hor, kde rostou léčivé houby

Houba Cordyceps – blahodárná houba z hor

Tibestká houba CORDYCEPS sinensis se ne nadarmo česky jmenuje housenice čínská. Kdysi dávno, asi před 1500 lety, pastevci jaků v horách Tibetu a Nepálu pozorovali, že po spásání zvláštní houby bez kloboučku, je skot náhle plný energie. Tak byla objevena vzácná houba cordyceps. Její rod zahrnuje přes 680 druhů, z nichž nejznámější je Cordyceps sinensis. V tradiční čínské bylinné medicině využívaná jako přírodní prostředek. Císařská dynastie Čching používala cordyceps především k obnovení fyzických i duševních sil a posílení sexuální energie. V 18. století se dostal do západní Evropy zásluhou francouzského jezuity Jeana Baptista du Halde, který byl hostem čínského císaře a na jehož dvoře se dozvěděl o cordycepsu a jeho příznivých účincích. V roce 1757 bylo pojednání o cordycepsu poprvé publikováno v tehdejší lékařské literatuře, a sice v New Compilation of Materia Medica. Některé zajímavé biofarmakologické vlastnosti těchto hub byly zjištěny teprve poměrně nedávno. Například z housenice Elaphocordyceps subsessilis (Tolypocladium inflatum), která byla zdrojem cyklosporinu, přelomového prostředku umožňujícího transplantace lidských orgánů, lze dále získávat užitečné substance jako je cordycepin nebo anamorph.

JIN i JANG

Podle tradiční čínské medicíny je cordyceps nositelem jin i jang vlastností, což umožňuje jeho vyvážené působení ve tkáních a orgánech těla. Obsahuje biologicky aktivní látky, z nichž nejúčinnější jsou cordycepsové polysacharidy a kyselina cordycepsová. Podle současné čínské herbální medicíny se Cordyceps sinensis uplatňuje především jako vysoce aktivní přírodní prostředek podporující a harmonizující obranný systém (imunitu) organismu. Přičemž jeho vyvážení se může projevit i snížením nepřiměřené imunitní odpovědi u alergií. Dále je tato houba také používána pro své bakteriostatické účinky.

Má všestranné regenerační účinky. Čínští odborníci uvádějí, že cordyceps působí blahodárně a podporuje prokrvení tkání, prokrvení vnitřního ucha, a tak působí příznivě u ušních šelestů (tinnitus) a zvyšuje odolnost vůči únavě. Je to v podstatě adaptogen, který pomáhá zlepšovat dynamiku buněčné látkové přeměny, zejména cukrů a tuků. Příznivě působí rovněž na látkovou výměnu v organismu, především jater a ledvin, což přispívá k jeho detoxikaci, pomáhá zlepšovat i vitalitu a fyzický výkon.

Zdroj 1) Georges M. Halpern. Healing Mushrooms, Square One Publishing, 20082) Bao-qin Lin and Shao-ping Li. Chapter 5 Cordyceps as an Herbal Drug. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/3) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_08.htm

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.