Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce 4.81/5 (67)

houba Coriolus trametes versicolor

Outkovka pestrá

lat. Coriolus versicolor (Trametes versicolor) je úspěšná lesní houba, která hojně roste na dřevě různých listnatých stromů prakticky všude na světě. Po staletí se používá v mnoha částech světa jako přírodní lék, který má silné antimikrobiální, antivirové a eucensored11 vlastnosti. (1) V angličtině se jí pro její tvar a různobarevné proužky často říká „krocaní ocas“, protože připomíná ocasní pera divokých krocanů. Díky svému silnému účinku na zvyšování základních a sekundárních imunitních funkcí je to jedna z nejvíce zkoumaných odrůd léčivých hub. Coriolus obsahuje dva specifické polysacharidy, PSK a PSP, které prokazatelně pomáhají blokovat růst eucensored16ných buněk. V Japonsku se už dlouho používá jako doplněk při léčbě eucensored16. Extrakt PSK (zvaný také „krestin”) se v Japonsku používá už od 80. let 20. století jako schválená přírodní léčba několika různých druhů eucensored16. (2, 3)

Co je outkovka?

Trametes versicolor, jinak také Coriolus versicolor, je druh stopkovýtrusné chorošovité houby, která má póry na spodní straně plodnice. Roste ve formacích připomínajících police, které mohou mít jednu řadu, nebo, jako outkovka, až tucty řad současně. Chorošovité houby, jako Inonotus obliquus, Ganoderma lucidum nebo Trametes versicolor, rostou na kmenech, větvích, pařezech nebo hnijících kmenech, kterými se živí. Tyto druhy hub příbuzné s houbami kornatcovitými jsou jedním z nejzásadnějších činitelů rozkladu dřeva a hrají důležitou roli v cyklech všech lesních ekosystémů na planetě.

Je zajímavé, že Trametes veriscolor je jedna z nejběžnějších hub, která tvoří kolonie na kmenech stromů nebo hnijícím dřevě. Jakmile o ní víte, najednou ji uvidíte všude, kdykoli půjdete divokým lesem. Outkovka se přirozeně vyskytuje v tropickém, subtropickém a mírném pásu a je velice přizpůsobivá, úspěšně roste v různých lesnatých oblastech po celém světě. Není to měkká houba jako shiitake, ale spíše tenká, tuhá a někdy poněkud chlupatá odrůda. Vyskytují se také v široké škále barev. Převážně jsou v odstínech bílé, hnědé a oranžové s občasnými linkami zeleného, modrého a tmavě červeného pigmentu. Tyto barvy tvoří překrásné duhové segmenty.

outkovka

Tradiční použití

Lidé asijských kultur byli jedni z prvních, kteří objevili mocné účinky léčivých hub na celkové zdraví. Z houby coriolus, v Číně nazývané yun zhi, se už po staletí vaří adaptogenní povzbuzující čaj. V knize tradiční čínské medicíny nazývané Bencao Gangmu, neboli „Soupis léčiv“, kterou napsal Li Shizhen v období dynastie Ming. V roce 1578, se píše, že „outkovka je prospěšná pro ducha (Shen) a životní energii (Chi) a posiluje šlachy a kosti (Jing).

Pokud se outkovka užívá dlouhodobě, přináší vitalitu a přispívá k dlouhověkosti. Japonci outkovce říkají kawaritake, což také znamená „oblaková houba“. Vědci v Japonsku již od 60. let 20. století intenzivně zkoumají léčivé účinky, které má tato houba na imunitní systém, a také její působení jako protieucensored11ové léčivo. (4) Coriolus už velmi dlouho využívají původní obyvatelé a bylinkáři v Evropě a některých částech Severní Ameriky.  

Outkovka pestrá, posilovač imunity

Silné polysacharidové složky PSK a PSPCoriolus je plný polysacharidů beta-glukanů, o kterých se ví, že pomáhají modulovat a stimulovat imunitní systém. Jednou z těchto sloučenin bohatých na beta-glukany je polysacharid vázaný na protein zvaný polysacharid-K (PSK nebo krestin) a ten se nachází jen v druzích hub Trametes versicolor. V důsledku výzkumu japonských vědců byl výtažek PSK v 80. letech 20. století schválen jako léčivo pro použití při několika druzích eucensored16iny. Výsledky klinických studií využívajících PSK u lidí naznačují protieucensored11ové působení především u eucensored16iny žaludku, jícnu, plic a prsu. (2, 3)

V Japonsku je PSK nejlépe prodávaným lékem proti eucensored16vině a v současnosti se užívá jako léčba spolu s operací, eucensored17pií a radioterapií. PSP bylo objeveno a v současnosti se studuje především v Číně.“ (2, 3, 4)

American Cancer Society

Ačkoli FDA uznává přínosy Trametes versicolor, jedním z hlavních důvodů, proč nemůže schválit výtažky z outkovky, jako například PSK, je ten, že API (hlavní aktivní látka) musí být jednoznačně určena. Podle Paula Stameta, „je PSK směs cukrů a navázaných bílkovin, ale není v něm jedna molekula zodpovědná za jeho účinky na imunitní systém. Bez této API je ověření šarží nemožné. Proto je zařazen mezi neurčená léčiva. To je jedním z důvodů, proč není možné PSK legálně dovážet a distribuovat ve Spojených státech.“ (5)

Navíc je známo, že jiné malé polypeptidy a versicolor polysacharidy (VPS) působí příznivě na blokování růstů určitých eucensored16ných eucensored11ů. (6) Houba outkovka také obsahuje polysacharid označovaný jako PSP, což je silný antivirový činitel, který působí primárně jako „modifikátor biologické odpovědi“ (BRM) a stimuluje reakci těla na infekci a onemocnění. (6) Předpokládá se, že tyto antivirové složky chrání specificky proti „eucensored17virům“, jako je Hepatitida C a lidský papilomavirus (HPV), který způsobuje eucensored16u děložního čípku.

Všechny léčivé houby mají tyto ochranné účinky na imunitu a u mnoha z nich, například outkovky, čagy a maitake, se momentálně zkoumají potenciální přínosy pro eliminaci virů, preventivní působení a budování zdravého imunitního systému. Výtažky z outkovky se tady na Západě často používají ve formě „doplňku stravy“ a jako doplněk k předepsané léčbě eucensored16viny. Mnoho holistických lékařů je s houbovými výtažky dobře obeznámeno a často je doporučují pro povzbuzení imunitního systému po eucensored17 jako prevenci proti recidivě eucensored16viny.

outkovka pestra

Podporuje činnost NK buněk

Houba coriolus přirozeně pomáhá zvyšovat počet buněk „přirozených zabíječů“, neboli NK buněk, a aktivovat je. Tyto jedinečné imunitní buňky poskytují rychlou ochrannou odpověď na eucensored11ové bujení. Buňky infikované viry, kdy díky své schopnosti rozeznat zatížené buňky a patogeny jednají mnohem rychleji než ostatní buňky. Fungují jak v povrchové (sekreční) imunitě, první obranné linii, tak v hlubokém imunitním systému a zásobě kostní dřeně. To je v zásadě záložní zdroj pro sekreční systém.

Díky těmto vlastnostem jsou NK buňky potenciálně užitečné nejen při eucensored16ných eucensored11ech, ale i při mnoha autoimunitních onemocněních. Jelikož po radioterapii a eucensored17 hladina NK buněk klesá a jsou zásadně deaktivované. Výtažek z outkovky může sloužit jako obzvlášť nápomocný doplněk těchto druhů léčby. Zvýšení hladiny NK buněk může pomoci pacienta ochránit před dalším bujením nebo vnějšími vlivy. (2)

Použití spolu s léčbou eucensored16 prsu

Ve studii schválené FDA na Bastyrově univerzitě, která zkoumala reakci pacientů s eucensored16 na výtažek z outkovky, byla vyslovena hypotéza, že by tato houba mohla pomáhat zlepšit oslabené imunitní zdraví u žen postižených eucensored16 prsu po konvenční léčbě. Předpokládalo se, že důvodem byl nárůst počtu NK buněk, jelikož tyto specializované imunitní buňky obvykle rychle zasáhnou. Zaútočí na veškerou zbývající eucensored16. (4)

Známý mykolog Paul Stamets měl vlastní zkušenost s houbou coriolus versicolor, když jeho vlastní 84leté matce v roce 2009 lékaři diagnostikovali 4. stádium eucensored16 a dávali jí méně než 3 měsíce života. (Na video se podívejte zde!) Ačkoli nemohla podstoupit operaci ani radioterapii, byl jí předepsán Taxol a Herceptin a také 4 kapsle outkovky dvakrát denně. O několik měsíců později byly eucensored11y pryč a ona je stále naživu a o svou zkušenost se může podělit.

Pomáhá při autoimunitních onemocněních

Výtažky z outkovky mohou pomoci osobám s lymskou boreliózou, chronickým únavovým syndromem a jinými autoimunitními a zánětlivými onemocněními. Pomáhá upravovat „pomocné buňky“ imunitního systému, které jsou zásadním faktorem při zvládání těchto onemocnění.

Zdroje:

1) Mohammad H. Saleh, Iran Rashedi, and Armand Keating. Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide. Front Immunol. 2017; 8: 1087. Published online 2017 Sep 6. doi: 10.3389/fimmu.2017.01087. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5592279/

2) Carolyn J. Torkelson, Erin Sweet, Mark R. Martzen, Masa Sasagawa, Cynthia A. Wenner, Juliette Gay, Amy Putiri, and Leanna J. Standish. Phase 1 Clinical Trial of Trametes versicolor in Women with Breast Cancer. ISRN Oncol. 2012; 2012: 251632.Published online 2012 May 30. doi: 10.5402/2012/251632. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3369477/

3) Catherine E. Ulbricht. Natural Standard Herb & Supplement Guide – E-Book: An Evidence-Based Reference. Mosby Elsevier, 2010

4) https://bastyr.edu/news/general-news-home-page/2014/10/cancer-researchers-present-turkey-tail-findings-japan

5) Paul Stamets. Dostupné z https://www.huffingtonpost.com/paul-stamets/mushrooms-cancer_b_1560691.html

6) Jun-Ping Xu. Cancer Inhibitors from Chinese Natural Medicines. Taylor & Francis, 2017

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.