Únavový syndrom – chronická porucha se silnou únavou

Únava postihuje každého. Míra je ovšem různá. Chronický únavový syndrom (Benigní myalgická encefalomyelitida) je stále častějším onemocněním. Množství pacientů stále roste. Kromě toho není známa příčina, problémem je i terapie.

Příznaky chronického únavového syndromu

Chronický únavový syndrom se uvádí tak pod zkratkami ME nebo CFS. Toto vyčerpávající onemocnění se těžko stanovuje. Předpokládá se, že souvisí se stresem a při určení choroby je nutné především vyloučit ostatní nemoci.

únavový syndrom


Často začíná bolestmi v krku, nachlazením a další akutní infekcí, pak rychle nastoupí dlouhodobé komplikace – vyniká především vyčerpaný organismus a únava. Mezi další příznaky patří i bolest mízních uzlin, slabost svalů, bolest hlavy, kloubů, ale také poruchy spánku. Často nemoc doprovázejí neuropsychologické problémy jako jsou deprese, nesoustředěnost nebo třeba zmatenost. Celkový organismus vypadá jako zcela vyčerpaný a člověk pak snadno onemocní a těžko překonává zátěže. O chronický únavový syndrom se jedná, když nadměrná únava trvá déle než půl roku.

Rizikové faktory únavového syndromu

Kromě určitých genetických předpokladů, jsou rizikovými faktory především schopnosti reagovat na psychické a fyzické vypětí.

Terapie

Mezi adekvátní ozdravné možnosti patří individuální a skupinová psychoterapie, dále třeba meditace, hypnóza, ale také arteterapie a muzikoterapie. Vše by mělo vést k tomu, aby se pacient naučil odpočívat a posílil si sebevědomí.

Prevence únavového syndromu

Důležité je proto naučit se žít tak, aby organismus mohl odpočívat a nebyl vystaven nadměrnému stresu. Obrovský význam má, když se člověk naučí zvládat stresové situace, dále je třeba pěstovat si zdravé sebevědomí a relaxovat. Jedná se nejen o dostatečný zdravý spánek, ale také o přiměřený pohyb, pokud možno na čerstvém vzduchu. Ze cvičení je ideální třeba jóga. Kromě toho je důležité věnovat se vlastní osobě – najít si nějaké zájmy, při kterých se člověk odreaguje. Navíc je zapotřebí pečovat o vztahy nejen v rodině, ale také v zaměstnání. Kromě toho je dobré pečovat o dobrý stav imunitního systému. Dodržovat pestrou zdravou stravu, případně zařadit potraviny, které podpoří obranyschopnost organismu.

Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=unava
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/09/06.pdf

Produkty

Cordyceps Extrakt
Duanwood Red Reishi Spor
Duanwood Red Reishi Extrakt
BETAGLUKAN MaxCellTM

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem